Eddigi tanácsok
Igen a két készítmény keverhető.
Tisztelt Szukács István! A felszívódó blokk alkalmazása jól bevált szisztéma - ez lehet két, esetleg három alkalommal. A hatóanyag további felhasználása a rezisztencia-kialakulása miatt nem javasolt. A kontakt partnerek jól kiegészítik a hatásos védekezést és a rezisztencia kialakulásában is gátlóak. Kevés azonban az alkalmazható kontakt készítmény, mivel az őszibarack a rezet vegetációban nem tolerálja. Marad a Dithane, Delan /feltételes forgalomban kapható és a kenek /Thiovit, Cosavet, Kumulus/ I.forgalmi kategóriában több készítményt soroltak.
Tapasztalatunk szerint rezisztencia a kritikus időszakban alkalmazott 3 felszívódó készítmény használatával nem alakul ki. Ha Ön másként gondolja, az elvirágzáskori kezelést végezze kontakt gombaölő szerrel.
A látvány alapján kérdésem: meszes-e a talaj? Ha igen, vastartalmú lombtrágyával a helyzeten lehet javítani. A levelek sárgás elszíneződése erre utal. A talajvíz milyen magasságban található.
Kedves Szabó Éva!
A tünet tápanyaghiányra nem, de a szállítórendszer hibájára figyelmeztet. Baj, hogy a csúcsi részekbe nem jut el sem a víz, sem a talajból származó táplálék, hiszen azokban nincs élet. A csúcsi, lehajló részeket vissza kellene vágni, a talajt lazítani, szükség szerint öntözni és táp-oldatozni / jó tapasztalatok vannak a Volldünger Granulatum plusz használatánál/
A lehajló csúcsi részek feketedése is aggasztó, a vágási felület elfeketedése baktérium-fertőzés feltételezhetően. Addig kell visszavágni, míg ez a feketedés megszűnik.
Kedves Lantos Mónika!
A foltok közepe kivilágosodik - ha közelebbről megnézi, benne apró fekete gombaképletek láthatók. A gombabetegség - és a mintegy két évtizede súlyos károkat okozó baktériumos betegség ellen a réztartalmú szerek hatásosak /Champion, Cuproxat, stb./ Rendszeresen alkalmazhatók. A beteg részeket - kis fertőzésnél érdemes eltávolítani. A növények erőnlétét biztosítani kell: megfelelő minőségű föld, elegendő öntözővíz, rendszeres tápoldatozás. A cserép földje legyen laza, esetleg kis késsel lazítható - a gyökeres levegőztetése érdekében.
A sebzések helyén a fa természetes védekező mechanizmusa a mézga-folyás. Ha lehet, a sebzés bármilyen formáját kerülni kellene, a sebkezelés előtt kenje be a sebzéseket rezes péppel, mely az esetleges baktériumok és gombák megtelepedését megakadályozza /pl rézszulfát, Champion WG, Cuprosan 50 WP, stb./ Befejezésül, néhány nap múlva használja a fasebkezelőt.
A képen látható hársfa meglehetősen idős példány. A hársra jellemző az öregkori ágszáradás, illetve a fa egyes részeinek pusztulása. Ezeket az elszáradt vázágakat el kell távolítani, így a megmaradt részek tovább élnek és díszítik a kertet. A vágási felület mutatja a gombafertőzést, mely elsősorban a farészben látható. A vágási felületet fasebkezelővel le kell kezelni /Fabalzsam vagy egyéb/. A hársak a tisztítás után általában megmaradnak. Ezt a jelenséget permetezéssel vagy tápoldatozással nem lehet megoldani, esetleg magas talajvíznél a gyökérzónáig le kell fúrni a gyökerek levegőztetése érdekében.
A tünet alapján betegség idézte elő a hajtásvégek elváltozását. A betegség ellen Score 250 EC+Antracol 70 WG-t ajánlom, az intenzív tápanyagszállítás idején. A kezelést 1-2 alkalommal érdemes megismételni.
Ha a száradó hajtásvégek könnyen letörnek és a fás részben kis lyukat talál, abban az esetben aknázómoly felelős a tünetért. Ellene felszívódó rovarölő szert alkalmazzon már április végén. /Mospilan 20 SC, stb./ .
Kedves Kiss Dávid! A Delan a BASF gombaölő szere volt, felületen ható szer, környezetvédelmi besorolása kifejezetten veszélyes. A ditianon hatóanyagot más készítmények nem tartalmazzák. Helyette ajánlanám az Efuzin 500 FW-t /hatóanyaga dodin/ ugyancsak feltételes forgalomban kapható és hatása azonos kórokozók ellen megfelelő.
Az biztos, hogy a tünetet sem betegség, sem kutya nem idézte elő. A hajtás-kifehéredése külső hatásra, vegyi anyag - pl túl sok műtrágya, gyomirtó szer vagy bármi más lehet.
A Keserűsót 0,2 %-os oldatban permetezéssel is lehet kijuttatni /10 l vizben 2 dkg/ A kezelést évente több alkalommal, vegetációs időben kell elvégezni.
Tisztelt Bagáry Úr!
A cseresznyefa - különösen az ennyire fiatal növény - nagyon érzékeny a gyökérzeténél megálló vízre. A gyökerek szinte fulladoznak a víztől. A képen nem látok moníliás tüneteket. Kérdés, hogy a levelek nagy része lehullott-e a víz hatására úgy, hogy előtte sárgult majd foltosan elpusztult? A vízhatás ilyen tünetben jelentkezik. A vázágakat kb.20 cm-rel vissza kell vágni és akkor látható, hogy élő-e, vagyis zöld a belseje. Ha nem, még tovább kell vágni. Egyúttal rézzel megpermetezni, mivel a réz stimulál, erőt ad a fának. Remélem, sikerül felébreszteni a kert díszét - mert nagyon szép a virágzása és a termése finom. Réztartalmú szerből akár a Bordói levet is használhatja, majd később nem a lemosót, hanem egyéb rezes szert: Champion, Rézoxikloid, Cuproxat, stb.Többszöri kezelés szükséges.
A két említett gombaölő szer keverhető. Egyik felszívódó, a másik kontakt / felületen ható/. A kezelést azonban 10 napon belül meg kellene ismételni a jó hatékonyság érdekében.
Mirage, Signum, Switch /utóbbi csak a meggy moníliája ellen/ megfelelő védelmet biztosít. Szabad forgalomban csak a Switch kapható/. A monília elleni védekezést 20%-os, majd teljes virágzásban kell elvégezni. Most pedig rügyfakadáskor a réztartalmú lemosószerek közül válasszon /Bordóilé, Vegesol R, Vektafid R/.
Nem tudom, hány éves a fa és mióta tapasztalható a seb. Nem valószínű, hogy rákos - ha van is rajta gombafertőzés tünete, az csak másodlagos. Azért merem ezt kijelenteni, mert a seb környéke gyógyul, hiszen kalluszosodik. Tehát a fa maga rendezi a dolgait. Nem tudom, hol vannak még sebzések és hogyan keletkeztek. Fiatalabb korban jégverés, esetleg öntözés vagy istállótrágyázás okozhat ilyeneket.
Most a seb belsejét Réztartalmú /Rézoxiklorid, Vitra Rézhidroxid, Champion/ gombaölő szerből pépet készítve bekenjük vagy Bordóilevet töményen.
A száraz részeket el kellene távolítani. Öntözni a cseresznyét nem szabad. Mi a helyzet a talajvízzel /magas-e/ vagy esetleg a gyökérzónában lévő rétegvízzel? A gyökérzónában van-e mész /kalcium/?
A vastag vázág alatt rákos bemélyedést, illetve rákot látok, amely gomba-eredetű. Azt mindenképpen jól be kellene kenni réztartalmú szerből készült péppel Egyenlőre a visszavágással lehet várni .
A teflutrin hatóanyagot tartalmazó Force Cs /folyékony/ burgonyára engedélyezett általános talajfertőtlenítő szer. Azt kellene választani, hogy a vetőgumó károsodása nélkül megoldható legyen.
A lemosó szerek a téli - vagyis rügyfakadáskor - engedélyezett dózisban ebben az időszakban is felhasználhatók. A rézzel vigyázni kell az őszibarack rézérzékenysége miatt. A nyárra engedélyezett töménységben ajánlom a felhasználást. Az almatermésűeknél javasolt 8 l/ha dózis helyett csak 1%-ban /mint a Bordóilé-t/
Nem gondolom, hogy jó az ötlet, mert a juglandin méreg, nemcsak az ember számára, hanem a növény is negatívan reagál rá. A monília ellen a leghatásosabb védekezés virágzás idejére tehető, amikor a növények biztosan rossz néven veszik ezt a kezelést.
Az biztos, hogy nem betegség. Egyébként lehet tápanyagegyensúly-zavar, a talaj levegőtlensége - túl kötött talaj esetén - miatt mangán túlsúly. Elsősorban a talajról szeretnék többet tudni, ahogyan azt a naspolyával kapcsolatos kérdésénél is említettem.