Ribiszke levél barnulás

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Az istállótrágya mennyiségtől és állatfajtától függően biztosan gondot okoz, kiemelném a sertéstrágya és az éretlen trágya kedvezőtlen hatását. A naspolya gyökerén és akár a ribiszke gyökerén is lehet talajgomba, amelynek köszönhető a pusztulás. Ezt azonban csak akkor tudja meg, ha a pusztuló növényt kiemeli a földből. Az a tény, hogy 3 ribiszketőből csak egy beteg - megerősíti hogy nem föld felszínen jelentkező betegség vagy károsító, mert akkor mindegyik tövön megtalálhatóak lennének a tünetek, hanem a talajból kiinduló kórokozó, melynél a támadás nem terjed ki valamennyi növényre.

#36251
Kaj István

A talajról és a földrajzról; A birtok Zalában Pusztaszentlászlón található. Jellemzően kötött, közepesen agyagos talaj és egyes részeken pedig homokos. A tövek körül kitányéraztam a földet, melyet hegyes fogú talajlazítóval felkapáltam. Ezt követően kevés istállótrágyát és NPK műtrágyát kapott, melyet a száraz időre való tekintettel heti 6-10l vízzel öntözök. 3 azonos ribiszkebokorból kettőn látható a betegség. A naspolya azóta szinte teljesen tönkrement, atkára gondoltam ezért flumite-tal kezeltem. Remélem jól körülírtam a körülményeket.

#36052
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Az biztos, hogy nem betegség. Egyébként lehet tápanyagegyensúly-zavar, a talaj levegőtlensége - túl kötött talaj esetén - miatt mangán túlsúly. Elsősorban a talajról szeretnék többet tudni, ahogyan azt a naspolyával kapcsolatos kérdésénél is említettem.

#36041
Kaj István

Tisztelt cím! A mellékelt képen látható betegség okát szeretném kinyomozni, illetve növényvédelmi javaslatot szeretnék kérni. Köszönettel.

#35968