Eddigi tanácsok
Nagy a valószínűsége, hogy a lepkekabóca kártétele. Apró, ugráló rovarokat lát-e? A Mospilan jó ellen, de Actara 240 SC készítményt is be kellene szerezni (zöldkönyvvel vásárolható.). A károsodott részeket le kell vágni, elégetni. Tél végén enyhe, fagymentes napon olajtartalmú (Agrol, Biola, Vektafid A) szerrel végzett lemosó permetezés javasolt.
Bio szer nincs más lisztharmat ellen, mint a kén. Mást nem tudok ajánlani, mert a Karathane bizony a környezetre károsan hat, és a többi gombaölő sem közelíti meg a bio-t. Úgy tudom, hogy az Otellot nem nagyon támadja a lisztharmat, peronoszpórára viszont érzékeny. Képet kérünk a károsító beazonosításához.
Gondolom, a gyökérben nem bogarak, hanem lárvák találhatók. Ha a területen korábban is paradicsom, paprika, uborka, dinnye volt és nem lett talajfertőtlenítve, bizony lehet talajlakó kártevő Ellene most nem tud védekezni. Csak a következő évi termést tudja megvédeni. Ha küld a "bogaras gyökérről" képet, konkrét választ adok a károsítóval kapcsolatban.
A fitoplazma tünetei hasonlóak a képen látottakhoz. A levélbolha pedig a közismert körtelevélbolhához. Védekezni a fitoplazma ellen nem lehet, csak a bolha ellen, az viszont érdemes.
Ha a termés megérik, a magján láthatóvá válik a leopárd minta - akkor himlő vírus. Az ellen sem lehet védekezni, de más az eljárás. Persze, inkább fitoplazmához hasonlítanak a levél-tünetek.
Ez a lepkekabóca kártétele. A Mospilan jó ellen, de Actara 240 SC készítményt kellene beszerezni (zöldkönyvvel vásárolható.). A károsodott részeket le kell vágni, elégetni. Tél végén enyhe, fagymentes napon olajtartalmú (Agrol, Biola, Vektafid A) szerrel végzett lemosó permetezés javasolt.
Tipikus moníliás tüneteket írt le. A kajszi (=sárgabarack) különösen könnyen és intenzíven károsodik a moníliától. A betegség elleni védekezés nem könnyű. Néhány hónapja írtam részletes tanácsot, melyet most kiegészítek azzal, hogy az érés kezdetén majd 10 napon belül ismételve használja a Teldor gombaölő szert a gyümölcs-monília ellen. A gyümölcs a kezelést követően 3 napon belül már fogyasztható.
http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=32&page_id=141
A bazsalikom levelét a felső epidermiszt fogyasztó kártevő /pl levéldarázs lárva/ támadta meg. Egyszerű rovarölő szer pl . Karate is elpusztítja, de a földre is permetezzen. A kártevő ugyanis a kezelés idején a földre veti magát. A permetezés során vegye figyelembe, hogy a Karate Zeon élelemezés-egészségügyi várakozási ideje levélzöldségben 7 nap, tehát egy hétig ne fogyassza a leveleket. Az élelmiszerboltokban vásárolt növény nem alkalmas kiültetésre. A hajtatott, gyenge levélszerkezetű növény, élelmiszerként árusítják, rövid időn belüli fogyasztásra.
Kedves Júlia! A kedves, fiatal fa láthatólag szenved. Úgy tűnik, számára szinte minden rossz körülmény megvalósult. Az átültetés sem volt szerencsés /remélem,a gyökerek nem sérültek meg/ és kapott-e szerves anyagot, esetleg műtrágyát az ültető gödörbe. Az ültetőgödörbe több alkalommal kell vizet adni, jól átáztatni a földet. A későbbiekben a cseresznyét nem szabad öntözni, arra nagyon "allergiás". A levelek valószínűleg le is fognak hullani. Érdemes lesz visszavágni a vázágakat 2-3 rügyhellyel, amikor a hőmérséklet visszaesik a normális hőfokra. A megmaradt hajtásrészeket pedig réztartalmú gombaölőszerrel célszerű permetezni, melynél a készítmény gombaölő tulajdonságát csak másodlagosan vesszük figyelembe. A réz erősítő, immunizáló voltát tartjuk fontosnak
Tisztelt Czuczor Úr!
A szivarfa súlyos lisztharmat fertőzéstől szenved. Egyébként is érzékeny erre a betegségre - de az időjárás is segít ebben. Ajánlom az Eclair 49 és kén használatát. A kezelést 10 napon belül meg kell ismételni!
Kedves Marika. A képen látható növények - a forró és száraz időjárásban - nem fejlődnek rendesen. A gyökér sűrű elágazása a piacosságot fogja rontani. Az öntözés a talaj felső rétegét tömöríti - mindez az Ön hibáján kívül történik. A tápanyaghiány a lombozaton látható - a növény örül, ha él. A hiánytünet egyértelműen főelemből /nitrogén, kálium/ mutatkozik - de ennek is a stressz az oka. Ha javulnak a körülmények, lombtrágyázni érdemes.
Tisztelt Turi Úr! Örülök, hogy a hívatlan betolakodó bemutatkozott.
Kedves Ana. A sárgulásért feltételezhetően a tápanyag hiányos vagy helytelen használata felelős. Ha az alsó levelek sárgulnak, nitrogénhiány, ha a legújabb levelek mikroelem-hiány /pl.vas/.
A jelenség - tapasztalatom szerint - a talajból fertőző betegség /Phytophtora, Sclerotínia, Fusarium, stb/ Próbálja meg jövőre alkalmazni a Trifender biológiai gombaölőszert - kifizethető, mert kis mennyiséget kell felhasználni Ha a hervadó tövet kiemeli vagy inkább kiássa, talajlakó kártevőt is találhat, benne, de sokkal inkább valószínű a betegség a gyökereken vagy a gyökérnyakon..
Tisztelt Seres Zoltán. Ebben az évben a cseresznyefák - fiatal és idősebb példányok egyaránt - okozzák a kertészkedőknek a legnagyobb gondot. Az Ön fiatal - tavaly ültette - fájának az elmúlt csapadékos ősz után száraz téllel és tavasszal kellett megbirkóznia. Próbálja meg visszavágni valamennyi hajtását addig, míg a vágási felület élőnek mutatkozik. A visszavágást lehetőleg az esti órákban végezze el. Ugyanakkor permetezze meg rézzel+ Amalgerollal. Másik alkalommal adjon magnéziumot, ugyancsak az esti órákban. Reméljük, a mostani állapot nem rosszabbodik,ésa folyamat visszafordítható.
Tisztelt Molnár Úr! A gombaölő szerek sokoldalú módon fejtik ki hatásukat. A Folicur Solo (II. kat.) felszívódó hatását használjuk ki virágzás előtt és alatt. Nemcsak lisztharmat ellen hatásos, hanem a monília ellen is és még nagyon sok kultúrában /gyümölcsfák, zöldségfélék és gabonafélék betegségei ellen/. A réz minden egyéb időszakban jól működik és a meggy nem érzékeny rá úgy, mint az őszibarack.
Kedves Csendes Úr! Előfordul az ilyen hiba, de a fa kiheveri idővel. Stresszoldóként és a fa megsegítésére használjon Amalgerolt .
Kedves Kozma József. A paprika kifejezetten nitrogénigényes növény. Lombtrágyaként juttasson ki műtrágyát, de jobb volna a lombtrágya permetezéssel. /Fitohorm N/, hatása gyorsabban érvényesül.
Kedves Bálint Zoltán. A jégverés helyén baktérium telepedett meg / a foltok sárga kerülete mutatja /. Stresszoldóként használjon Amalgerolt és a baktériumok megfékezésére réztartalmú szert.
Kedves Ildikó. A fa valóban legyengült állapotban va. A képen nem látok moníliát - annak a különösen patogén Monília fructicola változatát - persze ahhoz az egész fát látni kellene. Használjon rendszeresen réztartalmú gombaölő szert és adjon hozzá magnézium lombtrágyát. Néhány levélen látható a magnézium-hiány tünete. A magnézium nemcsak mezoelem, de a fák erőnlétét is elősegíti. A kezelést még ebben az évben 3-4 alkalommal meg kell ismételni! Az őszi munkálatokról kérem, újra érdeklődjön!
Tisztelt Uram!
A metszés utáni olajos rézkén,mint lemosószer nagyon jó hatékonysággal véd a monília ellen. A virágzásban kétszer, majd gyümölcsérés kezdetén Teldor-ral lehet a betegséget megfékezni.