Borostyán betegség

Pap Edina Vezető szaktanácsadó

El kell távolítani a beteg töveket és a késöbb összenő. Rezes permetezéssel lehet erőstíeni a szöveteket és megelőzni a gombás betegségeket.

Sergomil L-60 1 l

6 902 Ft

Damisol Cupromax 1 l

6 456 Ft

Csak üzletünkben átvehető!
Bordóilé+kén NEO SC 0.5 l

3 063 Ft

Csak üzletünkben átvehető!
Cuproxat FW 0.2 l

2 538 Ft

#58387
Szécsi Angéla

Nem panel volt, mi ültettük a töveket bő 4 évvel ezelőtt. Elég nehezen indult el, tavalyra szép, egészséges volt, elérte a kerítés tetejét, majd most jött ez az elhalás.
Mit tehetünk, hogy ne kelljen lebontani a falat? :) a további részen balra, kb 20 méteren még gyönyörű és egészséges.

#58349
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Angéla. A növény kinőte az életterét. Nincs átszellőzés sem a túloldali kerítéspanel miatt. A leveleken foltosodást nem látok, másodlagosan, a gyengültség, párásság miatt lisztharmat jelei látszanak, de nem a kiváltó ok. Nem kap elég vizet, tápanyagot, a gyökér túlnőtte az életterét. Beszorult a növény. Ez borostyánpanel volt?

#58348
Szécsi Angéla

Kedves Edina, csatoltam a képeket.

#58332
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Angéla! Kérünk szépen képet, max. 2 Mb méretben.

#58329
Szécsi Angéla

Tisztelt Szakértők!
A kerítésre futtatott borostyán falunk sajnos beteg lett, fokozatosan halnak el az ágak :(
Kitisztítottam a tövénél az elhalt leveleket, és szerintem ezzel szabadítottam el a betegséget, mert utána indult meg a dolog, ami terjed :(
Mit tehetünk, hogy megállítsuk?
Segítségüket előre is köszönöm!
Üdv, Angéla

#58324
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Befülledésnek tűnik. Ültesse ki vagy át.

#56999
Pravda Szilvia

most látom, hogy az előbb nem sikerült csatolnom a képet, íme:

#56933
Pravda Szilvia

most látom, hogy az előbb nem sikerült csatolnom a képet, íme:

#56932
Pravda Szilvia

Tisztelt szakértők!

Cserépben nevelt borostyánom egyik ága két napos utazásomból haazárve így nézett ki. A levelek le is potyognak a legkisebb hatásra. Mi okozhatta a problémát? A virágföld nem volt kiszáradva és eddig semmi hasonlót nem tapasztaltam.

Köszönettel:
Pravda Szilvia

#56918
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Tápanyaghiány. A borostyán bár igénytelennek tartják, tápanyagban és humuszban gazdag, üde talajt szeret. Mindig takarja a tövét komposzttal.

#50096
Fruzsina Elek

Tisztelt Szakértők!

A kerítésünkre felfuttatott borostyánon a következö elváltozások jelennek egyre nagyobb számban.
Kérem segítsenek, hogy mi a teendőm.

Üdvözlettel,
Elek Fruzsina

#49997
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Juhász Ilona!

Sajnos a közvetlenül a vízparton élő növények növényvédő szeres permetezése jelen esetben aligha oldható meg, mivel így bármilyen készítmény könnyen a vízbe kerülhet (odasodródhat, bemosódhat).
A csillagszerű képleteket nem igazán tudom kivenni még a kép nagyításával sem. Ha tud vinni mintát (a növénnyel együtt, illetve, ahol/amin találta ezeket) gazdaboltunkba, ott kollégáink alaposabban szemügyre tudnák venni, miről lehet szó.
Észrevételét a kérdésekkel és válaszokkal kapcsolatban, kérem, a Segítség menüpont Kapcsolat pontjában található elérhetőségek valamelyikén legyen szíves jelezni az ügyvezetés felé.

#40437
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Kettler István. A képről látható tünet alapján baktériumos betegségre gyanakszom. Van ugyan még két gomba eredetű foltbetegsége a borostyánnak, de valamennyi ellen hatásos a réztartalmú szerrel való permetezés /Cuproxat, Nordox, Champion, stb./
Az erősen foltos leveleket érdemes eltávolítani és elégetni.

#40271
Juhász Ilona

Tisztelt Vétek Gábor úr!

Köszönöm a választ :). Szomorú vagyok, hogy egy újabb, ritka pajzstetűfajjal kell most küzdenem. (Sok leanderem is van, illetve kecskerágó az utcán,és azokról sem sikerül soha végleg kiirtani.)

Szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan szer pajzstetű ellen, amivel picike kerti tavam szélén is permetezhetek. Sajnos ott a legbetegebb a borostyán. Eddig türelmesen leszedegettem a torzult hajtásokat, mert féltem az aranyhalakat, de ez nem elég.

A korábbi képen kis csillagszerű valamikről is küldtem képet, olyasmi forma, mint egyes pollenek nagyon kinagyítottan, de ezek azért szabad szemmel is láthatóak. Amikor intenzívebben
foglalkozom a borostyánnal - ami egy téglakerítést végig beborít,
metszem, lemosom, régi leveleket leszedem többnyire tavasszal, de néha többször is egy évben,nagyon köhögök, órákig vagy 1-2 napig is. Okozhatja ez a valami? Virágozni akkor még nem szokott, így nem lehet pollen-allergia.
(Mindenesetre mostanában már maszkot teszek fel :)
------------------------------
Egy talán hasznos javaslatom lenne - sokáig nem is vettem észre, hogy választ kaptam, de mások leveleiben is ezt olvasom. Általában a weboldalak úgy oldják meg a kérdés-válasz olvashatóságát, hogy jön egy üzenet: válasz érkezett a kérdésére, és akkor a kérdező megkeresi a weblapon. Kicsit az is nehezíti a kezelhetőséget, hogy több témában szívesen olvastam volna válaszukat, hogy tanuljak, de nem igazán voltam sikeres, a kérdezők kérdése és az Önöktől érkező választ összepárosítása, sőt sok esetben hosszabb levelezésük összefüggő elolvasása nem sikerült. Hátha egyszer a rendszergazda felülvizsgálja az oldalt.

#40083
Kettler István

Tisztelt Szaktanácsadók!

A kerítésre felfuttatott borostyányom levelein a képen látható elváltozások jelentek meg egyre nagyobb számban. Segítséget szeretnék kérni, hogy mi okozza, ill. mivel kezeljem.

#39939
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Juhász Ilona!

A hajtásokon látható gubacsokat minden bizonnyal egy ún. himlős pajzstetűfaj okozza. Nem gyakori kártevő. Kérem, olvassa el a következő linken írtakat, illetve a hozzá tartozó Kertészet és Szőlészet cikket (a lap könyvtárakban megtalálható), és a leírtak, illetve a képek alapján kiderülhet, hogy valóban az itt jelzett károsítóról van-e szó: http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/irasok/himlos-pajzstetu-borostyanon

#39729
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Első rátekintésre gyomírtó szer hatásnak véltem a tüneteket. Talán használt a fűben hormonos gyomírtó szert? A hajtáson viszont szövedék látható - így lehet takácsatka. A foltok valószínűleg baktériumtól származnak. Rezes permetezést /Cuproxat 0,5%/ és atkaölőszert ajánlok. /Ortus 10 ml 10 l vízben/
A csillag tünet a baktérium.

#39695
Juhász Ilona

Jó napot,

kevéske utalást találtam korábbi levelekben pajzstetűre - de nem olyanok a tünetek, nálam apró levelű borostyánon van főleg, kertben, sok éves töveken. Formája miatt pajzstetűnek hinném, de mintha nem lenne olyan kemény. Levélnyelet torzítja, némelyiket nagyon.
Csatolok fotókat és kérnék tanácsot .Szeretném még megkérdezni, hogy a fekete alapon és levélnyeleken is látható sok kis "csillag" mi lenne.
köszönöm J.Ilona

#39610
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Julika! A tojásokból a lárvák 4-5 hét múlva kelnek ki és eredményesen védekezni a szabadon mozgó pajzstetű ellen lehet. Ajánlom a Mospilan+Karate kombinációt vagy más hasonló hatásmechanizmusú rovarölő szert. Tehát, amikor nagyjából üresek a zsákok, akkor és azt követően 10 napon belül kell védekezni!

#37709