Eddigi tanácsok

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves D. Andrea. Véleményem szerint ez a japán áltiszafa: Cephalotaxus harrigtoniana. A Bassia scoparia lágyszárú.

#37472
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A helyzet összetett. A baktériumnak be kell jutnia törzsbe, ehhez farontó lepke lárvája vagy cincér adja meg a segítséget. A baktérium-folyás nyálkás minden esetben. Ellene a réz /pl.rézgálic péppé keverve és a lyukba betömve segíthet kizárólag, A kezelt lyukat érdemes lezárni.

#37471
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Berencsi Zoltán Úr! Igazán telepítés előtt célszerű a szert a talajba dolgozni, de még - tapasztalatom szerint - még most is jó eredményt lehet elérni. A tövek körül kis árokba szórva, betemetve kell eljárni. Kis mennyiségben is kapható, hiszen 1 ha-ra csupán 1 kg Trifender szükséges.

#37470
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Ha a száradó részt leválasztjuk a zöldtől, benne lyukat találunk: barack-vagy keleti gyümölcsmoly. A kártevők ellen most már késő a védekezés, 3-4 nemzedékük nagyrészt lerajzott. Az áttelelő lárvák ellen azonban még lehet védekezni Mospilan+Karate kombinációval.

#37469
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Bizony, nehéz feladatot vállal, aki a kecskerágó pajzstetvének pusztítására vállalkozik. A 90-es években szinte minden kertben megjelent és nem sok sikerrel vették fel ellene a küzdelmet.
Ajánlatom.: A vázágakról és a törzsről olajos /lehetőleg Agrol/ ruhával keményen átdörzsölni. A leveleken - ahol van felszívódás - lehet felszívódó rovarölő szert alkalmazni /pl.Mospilan 7-10 naponta legalább két ill.három alkalommal. Persze a védekezést jobb lett volna kisebb fertőzésnél elkezdeni.

#37468
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A gyökérzetet penészgombák támadták meg. Nincs más lehetőség, mint a talajba bedolgozni Trifender természetes anyagot - mely ma már kapható-, mely szinte valamennyi talajgomba ellen hatásos. A levelek sárgulása, hullása is az akadályozott víz-és tápanyagfelvétel következménye.

#37467
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A muskátli, különösen a tiroli nagyon érzékeny az öntözővízre. A leveleken látható száraz foltokban a víztartó sejtek - hidránsok - jelzik, hogy kevés vagy sok a víz. Az alatta lévő tálkában álló víz ne legyen, lehetőleg reggel kell öntözni a nagy meleg előtt.
Lehet még rajta atka - a száraz időjárásban sokfelé fordul elő - itt a távoli képen nem látható. Ha apró szövedéket talál a levélszár és levél ízesülésénél, akkor speciális atkaölőszert használjon /Nissorun, stb/
A permetezés során használjon réztartalmú gombaölő szert is /Cuproxat 1 l vízben 3 ml/

#37466
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Tamás Péter. A tünet baktériumos fertőzésre utal. Ellene a gyakori rézzel való permetezés eredményes.

#37444
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves G Imre. A hőségnek, az alacsony páratartalomnak biztosan van szerepe a jelenség kiváltásában. Az akác közelsége miatt talán nincs elég széljárás és még rosszabb a helyzet. Feltétlen permetezzen hetente réztartalmú gomba- és baktérium-ölő szerrel /a terméselrúgásért elsősorban a baktériumok a felelősek.

#37443
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Nagy Tibi. A látvány lehangoló. Talajgomba a felelős, amely többféle lehet. Ezek a növények sajnos nemcsak fonnyadnak, hanem el is pusztulnak - hiszen az öntözés biztosan nem kerüli el őket. A beteg töveket minél előbb el kell távolítani. Ha a tőnél barna, puha és fehér penész is van rajta, akkor szklerotinia. Ellene Koni, más talajgombák ellen a Trifender a tő körül bedolgozva hatásos - a hervadó növényeket azonban semmivel sem lehet meggyógyítani.

#37442
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Szidun Dávid. A paprika legfőbb tápanyaga a nitrogén. Ön használ belőle eleget, de nem értem, miért a salétromsavat? A paprika nem szereti a savanyú közeget. A másik dolog, a mikroelemhiány. Az új levelek sárgulása és a levélszélek száradása vashiányra utal, mely annál is biztosabb, hogy a nitrogénnel ellentétes tápelem. Próbálja meg a Fitohorm Fe /vas/ lombtrágyát kijuttatni és esetleg Vertimecet adjon hozzá.

#37441
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A glifozát tartalmú gyomirtó szerekkel totális gyomirtást végezhetünk és a hatás szinte ugyanaz. A munka sikere inkább a kijuttatás időszakától függ. Most például az augusztus különösen ajánlott, hiszen a gyomnövények a télre készülve a gyökerekben tárolnak illetve felhalmoznak. A glifozát hatásmechanizmusa szerint a felszívódása a gyökerek felé halad, így biztos, hogy a gyökerekhez eljut és a növény elpusztul. Ebben a kategóriában ez az egyetlen szercsoport, a perzselő hatásúak csak a föld feletti részeket pusztítják el.

#37440
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A szúbogarak sok fejtörést okoznak. Azt mondják, ahol megtelepednek, a fa kipusztul. Igaz sok és kanyargós járataikba nehezen hatol be bármelyik rovarölő szer. Kertbarát visszajelzésből tudom, hogy a Bio-Kill lyukba juttatva eredményes. Az utántöltőből injekciós tűvel kivenni és minél mélyebben bepermetezni.

#37439
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Az atkák után nem lesz ragacsos a levél, tehát egyéb kártevőnek is kell lenni. Ez pedig a juhar pajzstetű. A látható fehér képződmények üres tojástartó zsákok. Több díszfán és díszcserjén
előfordul. Ellene a Mospilan, Calypso és más felszívódó rovarölő szert kell használni. Az atkák elleni speciális atkaölővel /Nissorun, Ortus/ keverhető. A kezelést érdemes 10 napon belül megismételni.

#37429
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A látvány levélatka kártételére utal. Apró, 0,1 mm nagyságú, négy lábú atkák, melyek tömegesen fordulhatnak elő és súlyos esetben levélhullást okozhatnak. Speciális atkaölő szerrel: Nissorun, Ortus permetezzen bőven és a kezelést ismételje meg. A permetezéskor egy menetben alkalmazzon rezet is, ha nem is a betegség, hanem a fa tűrőképességének fokozására

#37428
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Ez a száradás gombabetegség következménye. Többféle gomba támadhatja meg a tujákat. Általánosságban elmondható, hogy a tavaszi permetezés a legeredményesebb Amistar Top+ magnéziumtartalmú lombtrágya (pl. Fitohorm Mg) együttes kijuttatásával. A mostani kezelésnek is van értelme a kombinációval, de permetezés előtt az elszáradt részt vágja le, és égesse el.

#37297
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A réz minden formulációja az ökológiai termesztésben engedélyezett, persze évente korlátozott mennyiségben. Gomba- és baktériumölő képességgel rendelkezik. Általában 7 napos paradicsom és paprika esetében az élelmezés-egészségügyi.várakozási idő. Permetezés előtt az érett terméseket szedje le.

#37296
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Az amerikai lepkekabóca kártétele. A Mospilan jó ellen, de Actara 240 SC készítményt is be kellene szerezni (zöldkönyvvel vásárolható.). A károsodott részeket le kell vágni, elégetni. Tél végén enyhe, fagymentes napon olajtartalmú (Agrol, Biola, Vektafid A) szerrel végzett lemosó permetezés javasolt.

#37291
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Ez a selyemfényű puszpángmoly. A növényvédelmi előrejelzésekben sokszor írtam róla. Mospilan 20 SG, Pyrinex 25 CS, Dimilin 25 WP+ Decis Mega többszöri, váltott kezelése ad megoldást. A károsodott hajtásokat égesse el.

#37290
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Képet kérnénk!

#37289