Eddigi tanácsok
Kedves Bea. Ebben az évben a diófával kapcsolatos kérdésekben a leggyakoribb a fa apró levelűsége és gyenge fejlődése. Szerintem ez a változékony, enyhe telű évek káros hatására alakult így. A hajtások visszavágásával a fák megújhodása lehetséges, reméljük.
Kedves László. A kártevők miatt jelenhettek meg a törzsön a barna foltok és a levelek is. Remélem, istállótrágyát nem adott, mert arra a dió nagyon érzékeny!
Kedves Ágnes. Az öreg fát sem szabad gyorsan kivágni, hiszen megérdemli a gondoskodást. Lombja árnyat ad és szép is. A gyengeség jelei mutatkoznak rajta, a kéregrepedés lehet fagytól vagy túltáplálástól. Adott-e esetleg nemrég istállótrágyát vagy bármi módon próbálta segíteni a fennmaradást?
A felrepedések gyógyítására javaslom a rezes /rézgálic kevés vízzel kikeverve a repedések kezelésére - ecsettel jó vastagon bekenni - és a sebet a levegőzést biztosító anyaggal átkötni - pl.rachel háló/. A hajtások visszavágása a fa megújhodását segíti
Kedves Sarolta.
A permetezés mindenképpen géppel történjék olyan magasságban, amit még elér. Ilyenkor feltétlen felszívódó készítményt kell választani, mely a csúcs felé halad a fában /pl.Mospialn és társai/. Az öntözés nem segít.
Kedves Barta Bea! Ebben az évben a diófával kapcsolatos kérdésekben a leggyakoribb a fa apró levelűsége és gyenge fejlődése. Szerintem ez a változékony, enyhe telű évek káros hatására alakult így. A hajtások visszavágásával a fák megújhodása lehetséges, reméljük.
Tisztelt Szabó Roli. A Devrinol preemergens gyomirtó szer, magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen az engedélyben meghatározott növényekben bakháton, csepegtetéssel is kijuttatható a megfelelő mélységben.
A két fenyőn gyapjas pajzstetű károsít, mely ellen a Mospilan, Apacs vagy Actara kijuttatását javaslom erős permetlésugárral esetleg nedvesítőszer hozzáadásával, két alkalommal, 10 napos fordulóban.
A szivarfa fiatal állapotában nem szokott beteg lenni. A későbbiekben különböző betegségek támadják meg és díszítő értékét rontják. Ez a fa azonban fiatal, a levélen gombabetegségből származó foltokat látok. Ezek ellen a rendszeres réz-használatát javaslom. A fa betegségéért azonban külső tényezők /nem megfelelő talajadottságok, magas talajvíz vagy vízállás lehet a felelős. /
A levélszél száradása tápanyag problémára utal. Ha öreg levél /=alsó/ főelem, ha az új levelek között van, mikroelem a felelős. Baktérium sem lehetséges, mert az nem egyes leveleken mutatkozik.
A képről a virágok száradását látom. Milyen növényvédő szereket használt és milyen dózisban? Fóliában erre nagyon kell vigyázni, a virágok pedig különösen érzékenyek erre is és a körülményekre is /szellőztetés, stb/
A keserűsó levélen át adagolva /=lombtrágya a meszességet nem oldja fel, de szükséges - a körte különösen igényli a magnéziumot / annál s inkább, mert a mész antagonistája /vagyis a két elem egymással szemben működik. A permetezések során tehát alkalmazza a magnéziumot és külön is lehet a megengedett magas dózisban.
Tisztelt Nagy Zoltán!
Jól választja meg a készítményeket és az adottságoknak megfelelően. A tapadásfokozót a tankkeverékbe mindig utolsóként tegye, és lehetőleg minden készítményből törzsoldatot alkalmazzon /akkor nincs gond a keverhetőséggel, mivel a Biofit-tel együtt 4 szert használ fel. A kénnel kapcsolatban is igaza van különösen a paprika esetében.
Tisztelt Szőke Úr!
A gyümölcsön tipikus monília-fertőzés látható. Ellene érés, illetve cukrosodás idején a Teldor 500 SC használata javasolt. A kezelést 7-10 napon belül ismételni kell. A szerből10 liter permetlében 10 ml-t kell használni. Élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 3 nap. http://www.gazdabolt.hu/novenyvedo-szer/gombaolo-szer/T02533-Teldor-500-SC-10-ml
A különleges virágokat szétvágva fekete elszíneződést talál a belsejükben, akkor baktériumos betegség a felelős. Ellene a réztartalmú szerek kitartó, rendszeres használatával lehet védekezni. Ajánlott a Cuproxat 1 liter vízben 5 ml, hetente ismételve és a beteg virágokat eltávolítva.
Kedves Szarka Ildikó. A Miltox és a Mospilan keverhető, persze törzsoldat készítése után. A keserűsó is ebben a kombinációban felhasználható, de az általános sárgulásnakl nem a Mg-hiány az oka. Lehet főelem: a burgonyának magas a kálium igénye, vagy mikroelem: a vas.
Kedves Vas Eszter. A Quadris felszívódó gombaölő szer, hozzá nem szükséges a Nonit. A Wuxal keverhető hozzá, de külön törzsoldatban kell elkészíteni a permetlevet. Persze a lombtrágyák felhasználása ne a virágzás idején történjék!!
Kedves Nagy Zoltán. Kérdéseire válaszolva a Dithane gombaölő szerhez nem kell a tapadás-fokozó paradicsomban és paprikában. Csak a viaszos levelű /káposzta-, hagymafélékhez/
Virágzás elhúzódó az említett növényeknél, tehát akkor is kell és lehet használni a rezet. De milyen okból használja a ként?
Régi elv az, hogy az atkaölő szereket külön, nagy lémennyiséggel kell kijuttatni. Mindkettő készítmény jól tapad ezért nem kell a tapadás-fokozót alkalmazni. A Flumite engedélye lejárt, már nem kapható.
A tünet valamennyire hasonlít a feketerothadás tünetére, de akkor a szőlő levelén volna látható elsősorban az elváltozás. Így sebzésre gondolok, esetleg jég vagy más ütés hatására repedtek fel a bogyók és gyógyultak be idővel. A permetezési technológia jó volt, bár én a rezet hiányolom belőle /nemcsak a betegségek ellen, hanem kondíció-javításra is szolgál/. A repedés lehet a változékony és általában száraz időjárás következménye, a ritkán, de akkor nagy esők hatására is.
http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=1&page_id=42
Kedves Tünde!
A fatörzset a gombáktól a gombáktól feltétlen meg kell szabadítani. Leszedés után a helyét rezes péppel bekenni szükséges és a sebet lezárni sebtapasszal. A fa virágzásának elmaradása ebben az évben a változékony időjárásnak tudható be, vagyis a virágzás idején uralkodó hideg, szeles, kedvezőtlen viszonyoknak.