cseresznye betegsége

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Ildikó. A fa valóban legyengült állapotban va. A képen nem látok moníliát - annak a különösen patogén Monília fructicola változatát - persze ahhoz az egész fát látni kellene. Használjon rendszeresen réztartalmú gombaölő szert és adjon hozzá magnézium lombtrágyát. Néhány levélen látható a magnézium-hiány tünete. A magnézium nemcsak mezoelem, de a fák erőnlétét is elősegíti. A kezelést még ebben az évben 3-4 alkalommal meg kell ismételni! Az őszi munkálatokról kérem, újra érdeklődjön!

#36922
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Stefán Judit. A betonba ágyazott cseresznyefát ki kell vágni. A vázágakon zuzmó található, ami a fára nem káros, drótkefével el lehet távolítani. A körbebetonozás azonban káros. Ültessen egy fiatal oltványt as kert másik, szabad részébe.

#36912
Kiss Ildikó

Tisztelt Szaktanácsadó!
Öreg cseresznyefánkon már tavaly is, de idén látványosabban korán el kezdett sárgulni a levél. A gyümölcs is évek óta kisebb és nem annyira ropogós, a fa is kevesebbet terem. Megmenthető-e a a fa vagy ez már a végkimerülés jele? Válaszát köszönöm!

#36876
Judit Stefán

nem tudtam beilleszteni a képet megpróbálom mégegyszer elnézést

#36865
Judit Stefán

Tisztelt Szaktanácsadó!
Nagyon régi a cseresznyefánk és hatalmas ,idén rengeteg ága kiszáradt és a levelei ijesztően elkezdtek hullani pár ágon találtam valamilyen betegségre utaló jelet remélem a képen látszik,mit tudna javasolni,hogy megmentsük!! előre is köszönöm üdv Stefán Judit

#36864
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Pető Úr!
A cseresznyefa öntözéséről le kell mondani, mert korai lombhullást, ezáltal a fa gyengülését eredményezi. Tehát bármilyen szárazság van is, öntözni nem szabad. Szerencse, hogy új lombozatot fejleszt a fa még ebben az évben, megmaradó rügyei képesek erre.

#36859
Pető Lajos

Tisztelt Szakértő
A problémám hasonló az előttem szólókhoz de nem találtam választ a problémára.
Nagyon megköszönném ha a választ nekem is elkűldené.
Bár az én fám Linda fajta, 2éve ültettem, szépen fejlődött de 3 hónapja ugyan ezek a tünetek jelentkeztek rajta mint azelőtt kérdező gyümölcsfáján.
Köszönettel és tisztelettel kérem véleményét, mi módon menthetném meg ezt a fát a pusztulástól.
őszinte tisztelettel:Pető Lajos

#36841
Dokupil Zsolt

Tisztelt Szakértő
20 éves germersdorfi cseresznyefánk egyes ágai 3 éve sárgulni kezdtek, az új hajtások levelei aprók,áttetszőek,citromsárgák,csak az erezet környékén mutatnak némi zöldes árnyalatot.
Az ilyen ágakon érő gyümölcs íze kellemetlen,mérete kicsi.
A sárgulás évről évre egyre több ágat érint,néhány ág a tavalyi évben leszáradt.
Néhány jótanács hatására,a fát először,vassal kezeltem,(beöntözés)majd ennek hatástalansága miatt kalciummal permeteztem 4-5 alkalommal.
A korona csurgó alatti ciszternában,elhelyeztem egy zsák oltott meszet.
A nyár végére a sárga levelek foltokban némi zöldes színt vettek fel,de ezt nem merném a kezelésem jótékony hatásának betudni.
Az idei évben a hajtások ismét kicsik és sárgák,a virágzás elhúzódó.
Talán érdemes a talaj szerkezetéről annyit tudni, hogy a termőréteg alatt 2,5 méter sárga agyag majd ezt követően homok található.
A koronacsurgó egyik oldala(csatorna híján) egy emésző fölé lóg.
A fa helyétől 8-10 méterre áltt egy másik germersdorfi cseresznye ,melynek levelei szintén sárgába hajlottak,de méretük megfelelő,gyümölcsük pedig jó ízű volt.(pusztulását nem betegség hanem építkezés okozta)
A fentiek figyelembe vételével tisztelettel kérem véleményét, mi módon menthetném meg ezt a fát a pusztulástól.
őszinte tisztelettel:Dokupil Zsolt

#14015