Eddigi tanácsok

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A chili levelén a foltosodást nem gomba és nem is baktérium okozza. A tartási körülmények ismeretében tudnánk többet. A víz- és tápanyag-adagolás egyéb tényezők figyelembevételével megközelítheti az optimálisat. Perzselés a legvalószínűbb, amely a Cuproxat használatából adódhat. A szer dózisa is jelentős lehet 1 liter permetléhez max. 5 ml szer szükséges. A hetenként adott rézszulfát hatóanyag is károsíthat = rézmérgezés, mely a foltosodáson kívül a levelek hullását is okozza. A még zöld színű részek sárgulása viszont kevés nitrogénpótlásra utalnak. A paprika nitrogén igénye nagyon magas.

#57109
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A levelek foltosodását gombabetegség okozza /Drepanopeziza salicis/
Járvány esetén a levelek idő előtt lehullanak, a hajtások nem fásodnak
be és a tél folyamán elfagynak. 1-2 permetezéssel a további fertőzés
megakadályozható /Nordox/. Az erősen tünetes leveleket célszerű
leszedni - ameddig elérhető - és megsemmisíteni.

#57023
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Furcsa jelenség, szokatlan sárgulás. Az öreg fa sok nehézséget megélt, de ennyire változékony időjárást még nem. Több év aszályos forró időszakát idén sok csapadék lehűlésekkel és perzselő meleg egymást követte. A fa számára elérkezett az ősz. Ha a hajtások beérnek és nem fagynak el, tavaszra megújul a fa.

#57022
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Lehetséges, hogy klorotikus levélsodródás fitoplazma betegség a felelős a fonnyadt, száraz levelek. A múlt alkalommal feltételezett gutaütés és a fitoplazma egyaránt gyógyíthatatlan. Azért várja meg a tavaszt - ősszel, lombhullás idején legyen Bordói leves lemosó permetezés.

#57021
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Mike Gyuláné!
A csatolt képek: a levélszél elszíneződése, száradása kálium-hiány következménye. /Fitohorm kálium-os permetezés
a középső képen peronoszpóra tünetek - augusztusban már csak a rezes készítmények /Meteor, Champion/
vírusos tünet - madárkás fürt, mozaik foltos levél. A betegség ellen vegyszeres védekezés nincs. A foltos levelek leszedése és megsemmisítése fontos

#57020
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A tünetek összetettek, de kezelhetők. A legfontosabb a lisztharmat elleni védekezés - vagy felszívódó /Topas vagy Amistar/ korai stádiumban 2 permetezés- később kontakt kén - pl Thiovit - utóbbi több alkalommal való felhasználásával. Tripsz szívás nyomokat is látok, tehát a lisztharmat mellett a tripsz elleni védelem is fontos /Vertimec Pro/. A két szer keverhető. Az élelm.vár. időket betartva a probléma reméljük megoldódik.

#57019
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Zsuzsanna!
Néhány informáló kérdést szeretnék feltenni. A fa biztosan nem
kártevőtől szenved, hanem környezeti problémák miatt látszik betegnek.
Hány éves, savanyú-e a talaj vagy magas a talajvíz? A gyökérzet
elérhette azt a zónát, ahol a talajvíz miatt a gyökerek károsodnak, a
legrosszabb esetben elpusztulnak. Erre a közeli építmények pincéjének
átvizesedése utalhat. A savanyúság egyszerű módszerrel vizsgálható:
Legalább egy ásónyom mélységből a korona csurgónál több helyen kiemelt
földből evőkanálnyi mintára 20%-os ecetet öntünk. Ha nem pezseg,
savanyú a föld. Ezt az opciót csak megemlítettem, mert inkább a
talajvízre gyanakszom.
Ha a kérdésekre választ kapok, együtt megpróbáljuk a probléma orvoslását.

#57018
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kérdésével kapcsolatban adható korrekt válasz érdekében én is szeretnék kérdéseket feltenni. A fa koronájának egy része a virágzást követően elszáradt. Jó volna, ha a száradó rész vizsgálata megtörténne - vagyis a száradás kezdeténél milyen elváltozást tapasztal? Ott a kéreg repedezik, narancssárga foltosodás látható = kéregrák. Ezt a pusztuló korona részt vissza kell fűrészelni, az egészséges vázág egy darabjánál. A fa egésze ily módon valószínűen menthető lesz. A gyors korona rész pusztulás okai külső körülményekben keresendő. Az elmúlt évek aszályos forró időszakai kedvezőtlenül alakultak a szelídgesztenye számára. A virágzás a fa életében a legfontosabb funkció, a fa "megküzd" érte. Adnia is kell a normális rendjéből. A problémás helyeken a pusztulás mértéke megnő az előző állapothoz képest. A vázág lefűrészelése után faseb kezelővel alaposan le kell zárni a felületet.
A gyökérnyaki tünetek - a pusztuló koronánál leírtakkal azonosak - szintén a kéregrák fertőzéssel kapcsolatosak. A fertőzési nyomás csökkentésére a kéreg leválasztása után Bordóilével /hígítás nélkül/ alaposan be kell kenni, a sebet lezárni szellőző anyaggal /pl.rachel háló/ és őszig rajta hagyni. Télre a tünetek változhatnak, akkor nyertünk. A kezelést ősszel is célszerű megismételni.
Az is lehetséges, hogy a tőnél más talajgomba pusztít /fitoftóra/ Akkor savanyú szagot észlelhetünk. Itt is a Bordói lében bízhatunk. Ebben az esetben kékes-fekete elszíneződés lesz a fa tőnél.

#57017
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A káposztafélék kevésbé ismert betegsége a fuzáriumos sárgaság. A Fusarium gomba a talajban él és onnan támadja meg a számára "kedves" növényeket. Erre a fertőzésre utal, hogy minden évben más-más helyre ülteti a káposzta palántákat és mégis nagy %-ban sárgulnak és elpusztulnak a növények. A talajban élő gomba 5-7 évig is fertőzőképes marad.
A gomba elleni védekezés csak a talajban történhet, amire igazi megoldást a néhány évtizede kereskedelmi forgalomba került Trifender vagy Polyversum biológiai készítmények felhasználását javaslom a csomaghoz csatolt javaslatok pontos alkalmazásával.
Az elpusztult növényekről kérek fotót - ha még lehetséges. A gyökér feltétlenül szükséges a kórokozó beazonosításához.

#57016
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Sajnos, a tünetegyüttes / mozaikos foltok a levélen és deformáció/ általában vírus-fertőzésre utal más növények mozaik vírusos megbetegedéseinél. Úgy látom, a tünetek a fügén valószínüsíthetően mozaik vírus jelenlétét mutatják. Kérem, olvassa el a Fügés ember vonatkozó írását, mely némi megoldást javasol a betegséggel kapcsolatban. Kérem, vegye komolyan a füge levélatka elleni védekezést már rügyfakadástól 2-3 alkalommal Sanmite, Orius vagymás vásárolható atkaölő készítménnyel. A kezelést 7-10 naponként legalább 3 alkalommal ismételni kell! A tünetes levelek eltávolítása opció, de el is maradhat. Az atkaölőt 2 permetezés után váltani kell!
A termésen jelentkező elváltozásokról szeretnék kérni fotót.

#57015
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A Cuproxat kontakt készítmény, vagyis csak a permetezett zöld részeken
fejti ki a hatását. A vele kapcsolatos élelm.eü.vár idők rövidek az
érintett növényeken /3-5 nap/ A sárgarépa fogyasztható része pedig a
földben biztosan nem kap a permetléből. Nyugodtan szedje a
permetezést követően is.

#56976
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A száraz, elpusztult hajtásvég biztosan nem betegség. Vissza kell vágni éles szerszámmal. Ahogyan leírta, a teleltetés szakszerű volt, a szabadba helyezés feltétlen jó. A teleltetés során gyakori a levélhullás, még a csupasz ágak sem ritkák. Írja, hogy sok virágot hozott - de lehullottak - Több citromfa, amely régebben termett is - megszenvedte az idei változékony időjárást /száraz meleg vagy hűvös erősen csapadékos/. Ilyen az eredeti termőhelyén nincs. Ott mindig magas a páratartalom és mindig meleg van.
A mediterraneumból származó növények a leginkább érzékenyek a páratartalomra. Ott többnyire 90% felett, de többnyire még magasabb a páratartalom. Tavasszal metszette-e? Tűző napon van-e? Kap-e elegendő fényt?

#56975
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A fehér, halványsárga színű virágok a leander külső és belső
körülményekkel való érzékenységét mutatják. Reméljük kizárható a
leander súlyos baktériumos betegsége, mely elsősorban a virágoknál
jelentkezik. A bimbók helyén fekete, apró, kemény "göbök" találhatók,
a fertőzés következményei. Levelek is fertőződhetnek, hasonló
tünetekkel. A betegség ellen kitartó kezeléssel lehet eredményt
elérni /ezüstkolloid, patikában vásárolható/
Remélem, hogy mégsem ezzel a betegséggel kell számolnunk, hanem a
növény érzékenysége miatt jobban reagál a külső hatásokra - pl túl sok
víz, ami nem tud elfolyni és a gyökerek károsodását okozza.
Ha küld képet, biztosabbat tudok mondani.

#56974
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A képre nézve semmiféle károsítóra nem gyanakszom, inkább tartási hibát fedeztem fel. Lehet perzselés, sok víz és kálium-hiány. az elváltozás helye szerint valószínű / alsó leveleken látható, a levél szélén száradás, elhalás/ kálium-hiány következménye. Magas kálium-tartalmú lombtrágyával öntözze vagy permetezze a töveket /Volldünger/ . Az öntözővizet is korlátozni kellene.

#56973
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A tünetek nem kártevőktől, betegségektől származnak. Víz, tápanyag, perzselés, fény. A túlöntözés nagyon káros, a levegőtlenség a gyökereknél /konyhakéssel lazítani kell a cserepek földjét/, hetente tápoldatozni /Wuxal/
A lyukak lehetnek kártevőtől - az apró lyukak talán fénybogarak. Permetezni azonban nem szükséges.

#56813
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Ez a fajta gyakran hoz ilyen fodros-gödrös leveleket. Valószínűleg nem tökéletes a tartási körülmény. Lehet, hogy az öntöző víz mennyisége nem felel meg. Tápanyagból a nitrogén a legfontosabb.
Az új levelek már szépek.

#56812
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A cseresznye kötődési problémával küszködik. Bár 2023-ban a késő tavaszi fagyok /március 15, 27/ hatására sok cseresznyefán termés sem lesz, mert elfagytak a rügyek. Az Ön esetében ez nem történt meg, A gyümölcsök valamennyire megnőttek, majd a fán maradva - esetleg lehullva - értéktelen lett a termésük. terméskötődés kezelhető, jók a visszajelzések. Az ATONIK növekedésszabályozó készítményt 3 alkalommal célszerű kipermetezni: virágzás kezdetén, teljes virágzáskor és elvirágzás idején. Ebből kiemelten fontos a teljes virágzás ideje.

#56811
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A Phoenix pálma dekoratív növény és a kép nem fiatal példányt mutat. A levélszélek barnulása, száradás nem kóros eredetű.
Javaslatom: a z ültetőközeget állandóan enyhén nedvesen kell tartani, a növényt napos, esetleg félárnyékos helyen kell tartani. Hetente tápoldatozni kell, mert a levelei kissé sárgák és nem elég erősek. A Wuxal tápanyag összetétele vagy pálma táp megfelel. A pálma nagyon szereti a párát, ezért körülötte heti több alkalommal - különösen nagy melegek idején, a délelőtti órákban - a levegőt párásítani kell /pl. permetezővel, de a növény körül, erős porlasztással/.
A cserép vagy dézsa földjét lazítani kell - pl. kis késsel megmozgatni a földet. Ha régen volt átültetve, a cserépben lévő föld felső 10-20 cm-es mélységben új földdel érdemes feltölteni.

#56810
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A Deltam deltametrin hatóanyaga az első generációs piretroidokhoz
tartozik. A legismertebb kereskedelmi neve a Decis - mely ma is
kapható. A piretroidok kontakt /érintő/, nem felszívódó hatóanyagok.
Idegméreg. Általános rovarölő szer. Nagyszámú növénykultúrában
ajánlják, melyek között a paprika nem szerepel. Éppen ezért az azonos
hatásmechanizmussal rendelkező Karate vagy Lamdex rovarölő szerre
lecserélhető
Természetesen a Deltam is hatásos és alkalmas a paprika kártevői
elleni védekezésre.

#56809
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Igen, permetezni kell. A fa magassága nem számít, mert a felszívódó
Mospilant a tűlevelek felveszik és a csúcs felé halad. A permetlébe
feltétlen tegyen hatásfokozó tapadószert /Biosol= Káliszappan//, mert
a viaszos tűleveleken lepereg a rovarölő szer.

#56808