Eddigi tanácsok
Tisztelt Kereszturi Gábor!
A tüneteket mutató növények fás részein apró lyukakat lehet találni? Korábbi években nem jelentkezett a probléma? Milyen idősek (kb.) a növények, mikor ültették őket és milyen talajba? Víz- és tápanyag-utánpótlásuk hogyan történt eddig?
Kedves Kecsey Beatrix!
A kártevő a ligeti levélmoly (Choreutis nemorana): hernyói a füge leveleit rágják, illetve össze is szövik azokat, a fekete pettyek az ürülékszemcséi. Mivel termő fügéről van szó, melynek védelmére jelenleg nincsen engedélyezett növényvédő szer hazánkban, leginkább célravezető a szövedékben megbújó hernyók megsemmisítése (összenyomása). A megrágott leveleket egyébiránt nem kell leszedni.
Kedves Nagy Márta!
Leírása alapján a fonáki oldalon lévő fehér tetvek molytetvek lesznek. A zavarásra felröppenő egyedek mellett ovális, kb. 1 mm-es viaszbölcsők is kell, hogy legyenek ebben az esetben a leveleken (csak a fonákon). Kérdésem, hogy a leírásnak megfelelő rovar jelen van-e még, illetve, ha igen, akkor a permetezés megoldható lenne-e úgy, hogy a szer ne sodródjon el (pl. szomszédba vagy terméséért termesztett, fogyasztásra szánt növényekre)? Ha igen, akkor kérem, jelezzen vissza, és tudunk javasolni molytetvek elleni rovarölő szert.
Kedves Polgár Klára!
Valóban tetvek vannak a növényen, melyek megtámadták a fenyőt. Mielőtt permetszer kapcsán bármit javasolnék, néhány fontos kérdés: Fennáll-e még a probléma? Van-e eszközük, mellyel a tetves részeket le tudnák permetezni az érintett koronarészek megfelelő borításával? Ha igen, akkor a terasz használata 1-2 napig mellőzhető-e?
Tisztelt Madarász Gyula!
Kérdezni szeretném, hogy a levéllyukacsosodás problémája fennáll-e még? A korábban küldött képek alapján ez nem tűnt súlyosnak, még, ha értelemszerűen szembe is tűntek a lyukas levelek. A Vertimec Pro hajtatott paprikában és paradicsomban használható bizonyos szúró-szívó szájszervű kártevők ellen. Nem hinném, hogy a levéllyukacsosodás okára megoldást jelenthet, illetve, hogy emiatt egyáltalán permetezni kellene rovarölő szerrel a növényeket. A levélfodrosodás továbbra is észlelhető?
Tisztelt Kovács Zoltán!
Elnézést a késői visszajelzésért. Kérdezném, hogy aktuális-e még a gyomosodási probléma?
Kedves Borsos Julianna!
A levelek erős, muskátlirozsda okozta fertőzés tüneteit mutatják. Az ilyen növényi részeket, amennyire lehet, el kell távolítani a növényről, majd meg kell semmisíteni. A muskátlikat a rozsda ellen Amistarral (1 ml szer / 1 l víz) lehet permetezni max. két alkalommal (egy évben).
Tisztelt Sátori Alíz!
Kérdésével, kérem, keressen meg beltéri kártevőirtással foglalkozó céget. Ez a terület sajnos nem profilunk, a felhasználható szerek és egyéb megoldások nem tartoznak a kertészeti növényvédelem tárgykörébe.
Tisztelt Latos István!
Ha óvatosan kinyitják ezeket a sodratokat, belül sincsen semmilyen rovar?
Kedves Kiss Gabriella!
A rezes permetezéssel biztosan nem okozott kárt, ha az előírt koncentrációban juttatta ki a szert. Javasolnék még egy Mospilan 20 SG kezelést is (4 g szer / 10 l víz) oly módon, hogy a törzset, ill. valamennyi fás részt is megfelelően fedje a készítmény.
Tisztelt Jákob János!
A kártevő nem moly, hanem bogár (minden bizonnyal egy díszbogárfaj) lárvája. Kérem, nézze meg, hogy a tüneteket mutató tuják törzsén, ágain vannak-e kerekded (enyhén lapított), kb. 2 mm átmérőjű lyukak itt-ott. Merrefelé (település) észlelte a kárt?
Sajnos nem sikerült a képfeltöltés. Kérem, próbálja meg újra feltölteni a képeket. Ha nem sikerül továbbra sem, kérem, jelezze!
Tisztelt Ditrich úr!
A jelzett készítmények keverhetőségével kapcsolatban kolléganőm fog rövidesen válaszolni önnek.
Tisztelt Falu úr!
Véleményem szerint nem. Ennyi idő elegendő kellett, hogy legyen a készítmény felszívódásához.
Tisztelt Farkas úr!
Sajnos a Quadris bodzában nem használható, más szabadforgalmú készítmény pedig nincsen e kultúrában engedélyezve a szürkepenész ellen.
Tisztelt Jelenik Dániel!
Hivatalos információnak csak a készítmény engedélyokiratában szereplő adat tekinthető! Az egyes növényvédő szerek engedélyokiratai (és azok módosításai) itt találhatók: https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso
Eszerint a Ridomil Gold Plus 42,5 WP szőlőben, egy vegetációban max. 3 alkalommal használható: virágzás előtt, fővirágzásban és terméskötődéskor (máj. 25. és júl. 10. között). Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő ez esetben 21 nap.
A Ridomil Gold MZ 68 WG kijuttatási időszaka gyakorlatilag megegyezik az előbbi készítményével, azonban ennek é.v.i.-je 56 nap!
Mospilan 20 SG is jó, a hatásmechanizmusa a Calypso 480 SC-ével megegyezik, és a méhekre ez sem jelölésköteles.
Tisztelt Pigler Szabolcs!
Kérem, írja le a tartási, gondozási körülményeket, illetve küldjön még egy-két képet, ha lehetséges!
Tisztelt Eszik Imre!
Képet kérnénk!
Bár látatlanban nem lehet biztosat mondani, leírása alapján környezeti hatásra (hideg) gyanakszom.
A 4. képen látható rózsa hajtása és bimbója nagy valószínűséggel a botrítiszes betegség (szürkepenész) miatt pusztul. Kerülni kell a párás környezetet (gyakori, esőszerű öntözés), illetve a túltrágyázást (ha van tápanyag-utánpótlás).