Eddigi tanácsok

Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Kosár Károlyné!

A mézgásodás a jelzett két csonthéjas faj reakciója egy, már bekövetkezett fertőzésre, melyért jelen esetben a virágzáskor támadó monília (Monilinia laxa) tehető felelőssé. E kórokozó ellen a bimbós állapottól a virágzás végéig van mód kémiai védekezésre, azaz, ha ez idő alatt nem történt permetezés, később már nem lehet permetszerekkel akadályozni a kórokozó terjedését a hajtásokban. Most, amit tehát tenni kell, a hervadó, száradó virágos hajtásrészek egészséges (kívülről ép virágok, kötődött termések jelenléte, metszlap keresztmetszetben pedig ép, zöld szár) résznél (részig) történő visszametszése, a nyesedék összegyűjtése és megsemmisítése. A betegség további terjedése csak így akadályozható. Ősszel, ill. tél végén rezes lemosó permetezés szükséges, majd jövő tavasszal a megfelelő, monília elleni gombaölő szerekkel a fent jelzett periódusban végzett, célzott permetezésekkel védhető ki, ill. csökkenthető a tünetet mutató hajtások előfordulása.

#39338
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Némethné Katalin!

Képet kérnénk!

#39337
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Turóczkiné Kovács Anita!

A kép sajnos nem igazán éles, de úgy látom, az okozott kár (már, ha valóban rágásnyom) nem jelentős. Ha nem erősödnek, szaporodnak a tünetek, nem szükséges védekezni. A paprikát mindenesetre tartsa igényeinek megfelelően, amennyire csak tudja.

#39336
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Fontos a permetezések helyes időzítése is! Mikor, az őszibarack mely stádiumában kezdte a permetezést, ill. milyen gyakorisággal és a Score-on kívül esetleg mással (is) történt kezelés?

#39335
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Bodor Sándor!

Melyik meggyfajtáról van szó?
A lárvák jellemzően csak a terméskezdeményekben (elvirágzott virágok belsejében) vannak, azokban rágnak?
Tudna küldeni még pár fényképet lárvákról, ill. a tünetekről?
Friss növénymintát is meg tudunk vizsgálni a SZIE Rovartani Tanszékén (1118 Bp. Ménesi út 44.) - erre akkor lehet szükség, ha a fenti kérdésekre kapott válaszok alapján sem tudunk előrelépni.

#39334
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Zsolnai Zoltán!

Kikelt sárgarépa állományban két szer használható gyomirtásra:
1. Afalon Dispersion (I. forg. kat.!): elsősorban a magról kelő kétszikűek ellen akkor, amikor a sárgarépa 6-8 cm magas (ill. legkésőbb 4 leveles állapotig), míg a kétszikű gyomok pedig 2-4 levelesek. A szer dózisa 1,5-2 l/ha, a kijuttatáshoz szükséges vízmennyiség pedig 200-300 l/ha. Az 5 órán belül leesett csapadék a hatást csökkenti.
2. Select Super (kis kiszerelésben szabad forgalmú): speciális egyszikűirtó, magról kelő (1-3 leveles) és évelő egyszikűek (15-20 cm magas) ellen a sárgarépa 2 leveles stádiuma után használható. A szer dózisa a területen előforduló egyszikű gyomfajok összetételétől függ (erre vonatkozóan a készítmény leírásában talál pontosabb információt), a kijuttatáshoz szükséges vízmennyiség pedig 200-300 l/ha.

#39332
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Várady Zoltán!

A különféle lombrágó (araszoló)hernyók ellen (is) egy Mospilan 20 SG-vel végzett kezelés kielégítő eredményt adhat. A kajszit leszámítva számos fontos gyümölcsfaj permetezésére használható, további részleteket a szer leírásában olvashat róla. Mivel a kajsziban felszívódó rovarölő szer nincsen engedélyezve, így ott a szövedékben, ill. rejtetten esetlegesen megbújó, táplálkozó lárvák leginkább csak kézzel távolíthatók el, semmisíthetők meg.

#39331
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Gódor Zsolt!

Leírása és a kép alapján ez a kendermagbogár (Peritelus familiaris) lesz. A védekezés nehéz kérdés, mivel igazán hatékony védekezési mód - tudomásom szerint - a jelenleg elérhető készítményekkel nincsen kidolgozva ellene. Az ön által jelzett készítményeknek elvileg hatásosnak kellene lenniük, de meg kell nézni a leírásukban, hogy melyik szer mely kultúrá(k)ban permetezhető ki! (Megjegyzés: a Bi 58 EC számos kultúrában, így gyümölcsösökben sem használható!) Nagyon fontos a megfelelő permetlé-borítás, továbbá az alkonyat idején végzett permetezés, mivel a bogarak ekkor táplálkoznak aktívan.

#39330
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Czanka Attila!

Nehéz kérdés több okból kifolyólag is: 1, Kérdés, hogy valóban az aranyos eszelény-e a kártevő, vagy pedig a meggyfúró ormányos (is). Kártételi módjuk meglehetősen hasonló ugyanis; 2, Specifikus csapdájuk nincsen, így a bogarak betelepülését (támadási idejét, amikor a termések bepetézésére készülődnek) leginkább csak szemrevételezéssel, illetve kopogtatással lehet megfigyelni (utóbbit úgy érdemes megtenni, hogy reggel ki kell menni a fákhoz egy esernyővel, majd az ernyőt kinyitva fejjel lefelé fordítani, és fölötte egy-egy ágat fánként néhány, de határozott ütéssel egy bottal megkopogtatni - ha ott vannak a bogarak (bármelyik faj a kettő közül), előbb-utóbb az ernyőbe fognak pottyanni, és ekkor az is kideríthető, hogy melyik fajról van szó, ill. melyik dominál); 3, a permetezés eredményessége bizonytalan. Vélhetően a cseresznyelégy ellen használt készítmények e fajok ellen is hatni fognak, de az fontos kiegészítés, hogy mivel a megjelenésükre előbb számíthatunk (virágzás, kötődés után), így korai kezelés(ek)re is szükség lehet. A meggyben használható szerek közül pl. a Calypso 480 SC vehető számításba, mely más ormányos ellen (más kultúrában) jó eredményt adott, de konkrét tapasztalat az ellenük való legjobb védekezési módról alig van. A megfelelő permetlé-borítást mindenképpen biztosítani kell. A tünetek megjelenésekor végzett kezelés már nem hatásos.

#39329
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Tajti Róbert!

Biológiai védekezési megoldás nem igazán van ez ellen a kártevő ellen (fekete cseresznye-levéltetű).
Jánosi úr javaslata a Mospilan 20 SP-re vonatkoztatható.
Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 14 nap.

#39327
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Tompos úr!

A Decis 2,5 EC engedélye 6 éve (így vélhetően az eltarthatósági ideje is évekkel ezelőtt) lejárt, így jelenleg már semmilyen körülmények között nem használható permetezésre.

#39326
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Jánosi Gábor!

A körtefa kiszáradását, pusztulását pl. gyökér- vagy/és törzskártevő is okozhatta. Elsőként azt lehetne megvizsgálni, hogy a gyökér környezetében vagy/és a fás részeken (törzsön) van-e bármilyen károsító (pl. pajor a talajban) vagy annak nyoma (lyuk, rágásnyom a kérgen).

#39325
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Farkas Ákos!

Magyarországon igen, a készítmény méhekre nem jelölésköteles.
A körte-levélbolha ellen 0,5 kg/ha Dimilin 25 WP + 0,1% Silwet Star
tapadásfokozó adalék javasolt a tojásrakás idején, ill. legkésőbb az L1-L3 (fiatal) lárvastádiumokban. A kijuttatáshoz 1000-1500 l/ha víz szükséges. A permetezés során figyelni kell a hajtások valamennyi részének megfelelő permetléborítására.

#39322
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Veres Miklós!

Biológiai védekezési módszer, illetve specifikus csapdázási módszer a hajtáshervasztó darázs esetében nem ismert hazánkban. A sárga lap az egyik leguniverzálisabb csapdatípus, így elképzelhető, hogy ezt a fajt is vonzaná (sok egyéb mellett), de ezzel kapcsolatban gyakorlati (üzemi) tapasztalatról nem tudok. Mivel rendszerint kis jelentőségű kártevő - és így az ön esete a maga nemében egyedinek tekinthető -, hatékony csapdázási mód, illetve védekezés sajnos nincsen kidolgozva a faj kapcsán.

#39321
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Szabó Bernadett!

Kérnénk egy-két élesebb képet a tüneteket mutató növényi részekről!

#39037
Vétek Gábor Szaktanácsadó

A képen hársbodobácsok (Oxycarenus lavaterae) láthatók, de egyébiránt a kolléganőm által leírtak valóban az irányadók.

#39036
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Zsolnai Zoltán!

Javasolható az Agil 100 EC, amennyiben a 45 napos élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartható.

#38919
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Kovács Zsuzsanna!

A növényeket viaszos (gyapjas) pajzstetvek támadták meg. Ahogyan tapasztalta is, tápnövényben ezek nem túl válogatósak. Valamennyi érintett növényt először alaposan át kell tisztogatni szappanos vizes szivaccsal, így a viaszváladékkal borított pajzstetvek, ill. kisebb, szétmászó lárváik, valamint a ragacsos ürülék jelentős részben eltávolíthatók. Ha ezt követően, később esetleg ismét megjelenni látná a "vattapamacsokat", akkor Careo rovarölő koncentrátummal történő kezelés javasolható (szükség esetén az év folyamán 1-2 alkalommal megismételhető a kijuttatása).

#38918
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Fidel István!

Fotót tudna esetleg küldeni?
Ha nem vértetű (ez egyébként kizárólag a fás részeken és a hajtások szárán található, és gyakran telepszik meg a sérülések, metszési sebek helyén), akkor esetleg az amerikai lepkekabóca lárváinak (ezek jellemzően a hajtásokon, levélfonákon szívogatnak) váladéka is lehet. Biztosabbat kép alapján tudnánk mondani.

#38796
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Frittmann László!

1. Hatásmód alapján az Actara helyettesítésére javasolható a szabad forgalmú Mospilan 20 SG, de vásárlás előtt meg kell nézni, hogy azokban a kultúrákban, ahol használná, ez is engedélyezett-e.
2. Gyom-Stop helyett a gyep kétszikűek elleni gyomirtására javasolható pl. a Bofix Garden (40 ml-es, ill. az alatti kiszerelésben szabad forgalmú).

#38795