Eddigi tanácsok
A palánták teljesen egészségesek, csak "túltápláltak". A tápanyagok aránya azonban nem megfelelő. Sokat, sokféle tápelem került a növényekre, de a kifejezetten nitrogénigényes paprika ebből a fő elemből keveset. Az antagonizmus jelei láthatók. Ezután csak nitrogénnel kezelje: pl. Fitohorm N és a kezelést 7-10 napon belül ismételje meg.
A baj kisebb probléma, sajnos elhalásokat is látok. Környezeti
probléma /száraz, forróság, párahiány/ az örökzöldek tűhullása és
egyéb tünetei /a növény törzs melletti hajtásai nem kapnak elég fényt,
levegőt/, de a csúcshajtás elhalása gomba-eredetű betegség. A fa
mérete az alább felsorolt védekezések kivitelére kevésbé alkalmas, de
talán megoldható.
1. A csúcsnál lévő elbarnult, elszáradt hajtásokat a fa törzséig
vissza kell vágni és a vágási felületet faseb kezelővel vagy
réztartalmú péppel /Bordóilé/ alaposan le kell zárni.
2. A törzsnél lévő fafelületeket átnézve, azokon barnulást,
foltosodást lehet észlelni alig van esély a a megmentésére. Persze,
amit lehet meg kell próbálni! Az elérhető magassági érdemes
megpermetezni a hajtásokat Keserűsóval / 2 evőkanálnyi 10 liter
vízhez/ mely erőt, kondíció-javulást eredményez.
Tisztelt Székely Attila Úr! A kép gumiszerű nyálkásodást mutat az egyik vázágon. A diófa két baktériumos betegsége közül elég gyakori, de többnyire időjárás függő. Főleg a fiatalabb farészeket támadja meg, de a fát nem pusztítja el.
Védekezés: a tünetes ágat eltávolítva, a vágási felületet alaposan kezelni kell rezes péppel /Bordóilé/ és a kezelt felületet lezárni /pl. gézzel vagy más szellőző anyaggal. A rezes készítmények baktériumölő képessége nagyon jó.
A fatörzsön furcsa mélyedéseket látok. Remélem, nem késtől származnak. Farontók nem okoznak ehhez hasonlót. Mi lehet az oka? Ha lehetséges, erre kérek választ.
A díszcseresznye nem a problémás növények közé sorolható. Mégis, az első képen látok kisebb rákos sebet, melyet feltétlen kezelni kell: rézgálicot /rézszulfát v péppé keverve vagy Bordóilé/ a sebre ill annak belsejébe ecsettel felkenünk, majd a kezelt területet lezárjuk /levegőző anyaggal/ A kötés egy hónap után levehető.
Az apró lyukak formára lehetnek szúbogár kártétel következményei. De a lyukak tiszta formája - kerek, rágcsálék nélküli képződmények és a növények kora miatt kevésbé valószínűsíthető.
Látható, hogy az apró lyukak környezetében a fa héjállománya kissé fellazult. ennek okait jó volna tisztázni. Ehhez kérek segítséget: 1. ültetéskor kapott tápanyag /szerves- műtrágya/ mennyisége/, 2. öntözés gyakorisága és mennyisége
A rezes kezelés ezeken a területeken is javasolt. Az esetleges kártétel megakadályozására Lamdex rovarölő szert is célszerű keverni a rézhez.
Az új információkat a Bordőilé Neo SC-vel kapcsolatban feltételekhez
kötném. A rézérzékenység. régóta ismert a bordóilé rézszulfát
hatóanyagának vonatkozásában. Engedélyezett a felhasználás a
gyümölcsfák nyugalmi és zöldbimbós állapotában /3-4 k/ha dózisban/.
Kivételt képez az őszibarack- és mandulafák és egyes almafajták
esetében, melyeknek rézérzékenysége miatt a zöldbimbós állapotban
bordói lével nem kezelhetők. A Bordóilé+kén kombinációra is
vonatkoztatható az alkalmazás 4-5 l/ha dózisban. A kivétel csak a
rézre vonatkozik, ezért nem alkalmazható a fenti gyümölcsfák esetében.
A kénes kombináció azonban csak lemosó permetezésre engedélyezett.
A szőlőt sok és sokféle kórokozó támadta meg az elmúlt évtizedekben. Okait keresve hosszúra kellene fognom a választ.
A kép tanúsága szerint a kordonkar pusztulása valamelyik fapusztító gomba esetleg baktérium számlájára írható. A kordonkar ugyan már "halott", de a szőlőtő még nagy valószínűséggel menthető. A kart biztosan, de lehet hogy a növényt is vissza kell fűrészelni egészen addig, amíg a vágási felületen nem látható elváltozás / sötétbarna beszűrődés, bél-állomány feketedése, stb./ Eközben a fűrészt 1 %-os hipós vízzel áttörölni a további fertőzés megakadályozása céljából, a vágási felületet pedig le kell zárni /fasebkezelő / Általános tapasztalat, hogy az így kezelt tőkék tavasszal kihajtanak, felnevelhetők és tovább élhet a szőlő.
A fák szomorú képet mutatnak. Talajgomba károsítása látható a beszűkült törzsön. - a fatörzs átmérője rendes körülmények között lefelé szélesebb - Úgy látom, hogy a fák sorsa megpecsételődött. A kevés virág is a rossz tápanyagszállítás következménye. Utolsó erejükkel a termésben képződő mag felnevelésére törekednek, mely a további életük záloga.
A fertőzés, a jelenlegi elkeserítő állapot eredője régi. Fontos lenne tudni a fák korát, a talaj összetételét /mésztartalom elsősorban/, az alanyt, a felkopaszodás okát. Ha a fentiek tisztázódnak, új fák telepítésére is sor kerülhet, de azok a talaj gomba miatt távoli helyre kerüljenek - 10 méternél távolabb.
Az fekete-és erdeifenyő szíjács-kékülését külső körülmények - pl- fagyhatás , globális felmelegedés - hatására a fák gyengülése, rossz fizikai állapot-, de gyakrabban néhány talajlakó gomba okozza. A látható tünetek - a tűpusztulás, kéregleválás - okán Phytophtora gomba jelenléte valószínűsíthető. Ellene védekezni nem tudunk, bár jó eredményekről számolhatok be a rezes talajkezelés vonatkozásában. A környékbeli telkek hasonló elváltozásai miatt elmondható, hogy a fertőzés régebben kezdődött, a pusztuláshoz a fent említett időjárási anomáliák is hozzájárultak. A kórokozó talajgomba a talajból támad, éppen ezért a nagy számú fa pusztulása a talajban élő gomba felszaporodását mutatja. A fák kivágása elkerülhetetlen. Mivel a kórokozó a számára különösen támadható erdei- és fekete fenyőkön okoz látványos pusztulást, de a talajból való fertőzés esélye más fák - akár gyümölcsfák - vonatkozásában is megtörténhet.
A hosszúnak sikerült feltételezések a helyszínen látható egyéb tünetek felderítése során biztosan alaposabbak, konkrétabbak lehetnének.
A pusztuló fák törzsének talajszinten történő vizsgálata - kékülés a kéreg leválásának helyén - sokat mondanának.
Kérek a tünetes fákról - a fák egészéről - néhány fotót, közeli felvételt a törzs talajjal érintkező részéről.
Nincs ok az aggodalomra. A tünetekért nem károsítók a felelősek. A telelőhelyen alakultak ki a foltok - szellőztetés, hőmérséklet változás, pára ingadozás, stb.. A szabadban a növény fellélegzik és éli a természetes életét. A képről látható levelek egy része tünetmentes.
A szabadban célszerű a talaj felszínét lazítani - pl. konyhakéssel -öntözni - az éjszakai fagyokat követően alaposan beöntözni és tápanyagot adni /Volldünger/. Ha összességében a növény esztétikailag nem lesz megfelelő, visszavágással javul a helyzet. Az alapos visszavágás után az idei virágzás a megszokottnál jóval később lesz.
A kaktusz szerencsére nem beteg. A szürkülés oka lehet takácsatka károsítása nyomán kialakult szürkülés, akkor azonban apró pókhálót lehet látni. A szürkülés oka tehát tartási hiba. A kaktuszok a pozsgásokhoz tartoznak, különleges igényekkel. A legfontosabb a zárt hely egyetlen kaktusznak sem tesz jót. Írja,hogy kezd virágozni, ez nagyon jó. A szürkülés is visszaszorul. Sivatagi kaktuszról van szó, tehát mostanában is aránylag kevés vizet és tápanyagot igényel. Átültetésnél óvatosan kell eljárni: kaktuszföld és laza közeg. Sok napfény és nyáron tápoldat. Télen viszont hűvös helyen kell tartani.
Az orchideát nem károsítók /betegségek, kártevők/ támadták meg, hanem a tartási körülmények nem felelnek meg a számára. A "törzs" vagy inkább "levélalap"- nak mondjuk duzzadása, világos színe vízellátási anomáliára mutat. Furcsa módon ez lehet vízbőség vagy vízhiány is. Tehát az öntözésre kell kiemelten figyelni - hogy is? Az öntözést lehetőleg a tőlevélbe történjen - lassan. A tálkába érkező vizet fél órán belül célszerű kiönteni. A növény tápoldatot ne kapjon. A levelek tisztítása - gézre csepegtetett finom olajjal - is sokat segíthet. Ha ezek után sem lát javulást, a cserépből kiemelve át kell nézni a gyökereket - nem a léggyökereket - és eltávolítani a sérült, barna vagy elszáradt részeket. A növényt fényre kell állítani és a hőmérsékletet 18 C-fok körül tartani - ha kevesebb, az sem baj.
A tartási körülmények nem felelnek meg a növény igényeinek. Először a ráncos, majdnem élettelen levelek megtisztítását ajánlom - finomított olaj pl. babaolaj gézre csepegtetésével a levelek egészét át kell törölni. Az elpusztult virágszárat a tőnél eltávolítani. Tápoldat nem kell, de az öntözésre érdemes figyelni!! Az kaspó alján megálló vizet egy órán belül kiöntve várhatunk eredményt. A langyos, eső- vagy felforralt vizet a levélzet tövébe /friss levél tölcsérébe/ célszerű önteni. Ha mindez nem segít, a gyökereket - nem a léggyökereket - kell átvizsgálni, levágni az elszáradt, elpusztult gyökér részeket. Végül orchidea földbe ültetni. A növény fényigénye nagyon magas, a hőmérséklet lehet alacsony (18 fok C-fok) is.
Magas páratartalom alacsonyabb hőmérsékleten okozhatja az elváltozást.
A légzőnyílásokon alakul ki a víz hidránsok duzzanata (ödéma).
Először vírus gyanú merült fel, de egyetlen ilyen tünetet nem lehet
regisztrálni a szakirodalomban. A körülményeken célszerű változtatni. Kevesebb öntözővíz és nitrogén adagolását javaslom.
A szomszéd vályogépülete, majd a bontás során Önökhöz átjutó rovarok bizony nem kívánt betolakodók. Érdemes volna "érkezésük" fő helyeit megtalálni és a Pyretrin porhoz nyúlni. A port felvéve a tömeges gyülekező helyükön társaikat találkozva,azok pusztulását is biztosítjuk. Nagyon jó eredmények vannak a porral a hangyák esetében is, mert a port felvevő példányok a hangyabolyba is beviszik a anyagot és a bolyban lévők is elpusztulnak. Sziszifuszi munka lesz, de megéri! A Pyretrin is bioszer.
A tünetek szakszerű leírása alapján nyálkagombák jelenlétére gondolok.
Ezek a gombák elsősorban korhadó farönkökön jelennek meg - most
azonban élő farészeket is megtámadhattak. Kertben használt kesztyű
segítségével a fertőzött felületek letisztítását javaslom. A második
körben másik kesztyűvel bordóilé tömény pépjével kellene a fertőzött
felületeket kezelni. A hatás akkor is várható, ha a támadó gombákhoz
baktériumok is társultak.
A tápoldat összetétele és mennyisége nem felelt meg a növények igényeinek. Ezt a levél érmenti és egyéb formájú elszíneződése mutatja. A foltok nem tűnnek károsító eredetűnek. Magnéziumhiány látható, de más elem egyensúly-problémája is felfedezhető. A cserépben lévő föld lazítása,a tányérba öntött öntözővíz - túlöntözés elkerülése céljából - idővel segíteni fog. A tápoldat összetételét ismerni kellene.
Kedves Márta! Megerősítem, hogy a foltok baktérium eredetűek. Egyedüli baktérium pusztító hatással a réztartalmú készítmények rendelkeznek. A Cuproxat-ot ajánlom 2-3 alkalommal permetezésre ill. kis vattával való folt-kezelésre. A permetlé tapadását kenőszappannal biztosítsuk (szobafestésnél használják). A baktériumos fertőzés orchideán alig fordul elő. Honnan "kaphatta" a növény?
A fehér színű anyag talaj gomba vagy baktérium támadására utal. Ezt mutatja a tő beszűkülése - mintha össze zsugorodna lefelé a növény dísze, a fás szár. Ha a szár körüli földet elhúzza, láthatja alatta a szártő pusztulásának jeleit. Ha ez a rész rossz szagú, akkor baktérium az okozó, ha nem, akkor gomba. A látvány szerint ebben a stádiumban már nagyon kicsi az esély a gyógyulásra. Ha nagyon szeretné megmenteni, próbálja a kibontott részt sűrű rezes péppel öntözni vagy a bioszert /Trifender/ alkalmazni.
A leander sokféle betegsége közül az aszkohitás gomba támadta meg a növényt. A fertőzés okai összetettek: a leander tartási körülményei nem optimálisak /túlöntözés, tápanyag helytelen adagolása, sok fény vagy fényhiány, stb./ A betegség elhatalmasodása ellen hatásosak a réztartalmú gombaölő szerek - pl. a Cuproxat/ A teleltetés előtt - szabadban vagy tároló helyen - érdemes volna visszavágni. Ezzel a növény "megújul"és jövőre újra virágzik és a foltok is eltűnnek.
A fa törzsén nem látok elváltozást: rákos seb vagy farontó jelenlétét. A 25 éves kort manapság már hosszú életűnek mondjuk. De a fa még küzd, sok virág van rajta és biztosan terem is.
A levél színváltozását az egyébként már tökéletlen tápanyag- és vízszállítás okozza. Az öntözés nagyon-nagyon sok kárt okozott. A tőnél való víz adagolása a tartó gyökér károsodásával is járhatott.
Ha a második vázág is elpusztul és eltávolítják, a keletkezett sebet feltétlen le kell zárni fasebkezelő pasztával.