Eddigi tanácsok

Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Bruscháné Sepsey Katalin!

A Glialka 480 Plus és minden egyéb növényvédő szer hivatalos adatait az adott készítmény engedélyokirata tartalmazza. Minden további forrás (internet, Növényvédő szerek jegyzéke) csak tájékoztató jellegű, azaz a hibás adat szerepeltetése nem zárható ki. Éppen ezért a felhasználással kapcsolatban javaslom, hogy minden esetben előzetesen olvassák el az engedélyokiratot, amely a növényvédő szer nevének megadásával a NÉBIH honlapjáról letölthető: http://airterkep.nebih.gov.hu/ENIR/Engedelykereso/Kereso.aspx
Az engedélyokiratokban a felhasználással (technológia) kapcsolatos tudnivalók is megtalálhatók.

A konyhakerttel kapcsolatos kérdésére úgy tudok tanácsot adni, ha megírja, hogy milyen növényfajok és milyen növekedési stádiumban vannak az egyes ágyásokban. Ha vegyesen beültetett a felület (azaz elkülönítve nem kezelhetők egyes ágyások), akkor a kémiai védekezés lehetőségei nagyon beszűkülnek.

#31885
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Rendben, várom akkor majd a képet!
Ízeltlábúakat (atka, tripsz) nem észlelt a növényen (levél fonákán, színén)?

#31883
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Ferencz Alpár!

Ezek a fehér pöttyök csak a fonákon vannak, és enyhén kiemelkednek?
Vagy a levél színe felől észlelhető, kifakult, fehéres, apró foltokat észlelt? Nagyítóval megvizsgálva e levelek mindkét oldalát, apró (0,5 mm körüli), hosszúkás, enyhént tekergőző mozgású rovarokat (tripszek) vagy nyolclábú, sárgás színű atkákat lehet látni?
Milyen körülmények között tartja (hőmérséklet, páratartalom stb.), ill. hogyan gondozta eddig a palántákat?
Képet tud esetleg küldeni ezekről a levelekről?

#31873
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Ferencz Alpár!

Az apró, többé-kevésbé hasonló méretű lyukak a keresztesvirágúak földibolháinak (Phyllotreta fajok) rágásnyomai lehetnek. (Ha a lyukak nagyobbak, és csiganyálat is látni, akkor házatlan csigák is lehetnek, ezt azonban kevésbé tartom valószínűnek.) Javasolnám, hogy a palántákat vigye ki szabad térbe, kezelje le őket Actara 25 WG-vel (5 g szer / 10 l víz), majd a permetlé száradását követően visszaviheti őket eredeti helyükre. A kezelés eredményeképpen a lyukak száma várhatóan nem fog tovább növekedni.

#31872
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Wimmer Péter!

A meggyfa azon ágrészein, melyeken elszáradt hajtásrészek, virágok vannak, melyeket eltávolítva a keresztmetszeti felületen látható, hogy a kórokozó a fába mélyebben is behatolt (elbarnult szállítószövetek), ott a továbbfertőzés esélye az idősebb fás részek irányába fennáll. Természetesen biztosabb védelmet jelenthet, ha a beteg részeket az ép, egészséges részig visszavágja, majd, a metszfelületet azonnal lezárja sebkezelő anyaggal (pl. Fagél), majd a későbbiekben fokozottan ügyel a monília elleni megfelelő védekezésre. Jelen esetben azt kell eldöntenie, hogy vállalja-e a további fertőzés (a kórokozó mélyebbre terjedésének) kockázatát amellett, hogy az ág még ép részein bizonyosan lesz szüretelhető termés, és csak később metszi le a beteg ágat, vagy - ha az ág jelentős részén jellemzőek az elhalt részek - mélyebben visszavágja most a koronarészt, és ezzel a fa többi részét az innen terjedő fertőzéstől megvédheti.

#31871
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Nádor Melinda!

A Glialka totális hatású gyomirtó, minden növényt leperzsel, ill. akár teljesen elpusztít, aminek a zöld részére kerül, legyen az gyom, gyep vagy éppen egy örökzöld cserje.
A Pázsitmester-1 II. forgalmi kategóriájú szer, megvásárlása tehát engedélyköteles.
Amennyiben van pl. kertész- vagy agrármérnök végzettségű ismerősük, ő jogosult e készítmény vásárlására. Ha meg tudják ily módon venni a készítményt, további tájékoztatást tudok adni a felhasználásával kapcsolatban.
Amennyiben nincs mód a beszerzésére, akkor helyette a Gyom-Stopot ajánlanám célzottan a kétszikű gyomok irtására, jól beállt, megerősödött gyepben. A szer javasolt dózisa 0,25 l szer / 10 l víz. Ez a mennyiség 100 m2 felület kezelésére lesz elegendő. A permetezést a fűnyírást követő 2-3 nap elteltével, a reggeli vagy az esti órákban kell elvégezni (10 C feletti hőmérsékleten). A permetezést követően kb. 1 napig ne érje víz (eső, öntözés) a területet. A permetszer semmilyen kétszikű kultúrnövényre nem kerülhet, mert azokat is károsíthatja. Ügyeljenek arra, hogy a tujákra se sodródjon a szer (csak szélcsendes időben, a fiatal növényeket letakarva szabad permetezni).

#31824
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Gyuricsek Tibor!

Kérdésével kapcsolatban fontos tudnunk, hogy termő citromfácskáról van-e szó, vagy még fiatal, és termés idén még nem várható?
A másik fontos kérdés, hogy valóban levéltetű vagy inkább pajzstetű van-e rajta?
(Ha esetleg tud, kérem, küldjön képet is.)

#31823
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Hímer Erika!

Kérdését továbbítottam növényápolással foglalkozó kolléganőim felé.

#31787
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Tóth Erzsébet!

Elnézést kérünk a késői válaszért.
Kérdését továbbítottam növényápolással foglalkozó kolléganőim felé.

#31786
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Tóth Erzsébet!

Elnézést kérünk a késői válaszért.
Kérdését továbbítottam növényápolással foglalkozó kolléganőim felé.

#31785
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Hamar Zoltán!

A biztonság kedvéért - amennyiben nem fagyott el minden virág - nem javasolnám a monília elleni védekezés teljes elhagyását a kajszinál. A megelőzésről és a védekezésről monília kapcsán itt olvashat: http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=1&page_id=28
A kajszira vonatkozóan annyi kiegészítést írnék, hogy már bimbós állapotban érdemes elvégezni egy kezelést (ez tehát egy plusz permetezést jelent), ill. a cikkben javasolt szerek közül a Systhane Duplo kajsziban nem használható. Javasolható pl. a Chorus 75 WG. Ha száraza idő lesz virágzáskor, akkor egy kezelés elhagyható.

#31784
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Kiss Barbara!

Képeket szeretnénk kérni a talált élőlényekről és a növényről, ill. az azon tapasztalt elváltozásokról. Ha önnek egyszerűbben megoldható, gazdaboltunkban kollégáink meg tudják vizsgálni a behozott növényt és az állatokat, amiket talált.

#31782
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Őri Krisztián!

Az Olajos rézkén javasolt koncentrációja díszcserjék rügyfakadás előtti (!) védelmére (tehát kizárólag a tél végi lemosó permetezésre!) 3%. Ez azt jelenti, hogy 10 l vízbe 3 dl szert kell keverni.
Ha fakad a rózsa (vagy más díszcserje), akkor már ne használja ezt a készítményt, mert perzselhet!

#31781
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Balogh Nikolett!

Amíg a rügyek nem fakadnak ki, egy Champion WG-vel végzett lemosó permetezés a csonthéjasok, almatermésűek és esetleg a szőlő esetében is hasznos lenne. Természetesen ez nem fogja megoldani egész évre az esetlegesen felmerülő növényvédelmi problémákat, de egyes gombás és baktériumos betegségek ellen ez a kezelés az éves kémiai védekezési program megalapozását jelentheti. Természetesen szívesen adunk további tanácsot, ha valamilyen károsítót (kártevőt, betegséget) fedeznének fel az év folyamán a gyümölcsfákon. Bár sokszor ezek észlelésekor a védekezés már legfeljebb csak tűzoltásszerű lehet, de a károsítók felismerése és azonosítása a későbbiekre vonatkozóan fontos dolog.

#31780
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Balogh Nikolett!

Kérdés, hogy pontosan milyen növényfajokat szeretne kezelni és milyen károsítók ellen kíván védekezni a lemosó permetezéssel?

#31708
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt László Bálint!

A réztartalmú szerek használatát leginkább a virágzás, ill. termésfejlődés időszakában érdemes kerülni a csonthéjasoknál (a perzselésveszély miatt). Az ön által említett eljárással nincsen probléma.

#31707
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Pásztor Márta!

A hársbodobács bár látványos a tömeges megjelenése miatt, de semmilyen veszélyt nem jelent az emberre, és lényegében a növényekre sem. Ha mindenképpen védekezni szeretne ellenük, akkor viszont - mivel ilyen sokféle helyen fordulnak elő (különböző növények, lakóház, játszótér közelében) - közterületi növényvédelemmel foglalkozó szakemberrel való konzultációt javasolnék a lehetséges teendők kapcsán (pl. www.zsigogyorgy.hu).

#31679
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Király László!

Kérdezném, hogy bármelyik fafaj esetében észlelt-e már valamilyen gyanús tünetet, esetleg konkrét károsítót (pl. rovar, gombás betegség tünetei), ill. vannak-e a környezetben (pl. szomszédban, utcán) is (idősebb) gyümölcsfák? Nehéz "általános" növényvédő szert javasolni a károsító, ill. megjelenési esélyének ismerete vagy jelenléte hiányában, hiszen ez olyasmi, mintha "általános gyógyszert" kérnénk egy nem azonosított (lehet, hogy nem is létező) betegségre.
Természetesen vannak többféle rovar és gombás betegség ellen is hatásos szerek, de ahhoz, hogy bármi konkrétabbat tudjunk javasolni, pontosítani szükséges a fentieket. Így a felesleges, környezetet és pénztárcát sem kímélő permetezések is csökkenthetők.
Érdemes akár az interneten tájékozódni arról, hogy milyen fontosabb károsítók támadhatják meg a jelzett növényfajokat, és így ezekre külön figyelni lehet.

#31678
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Ősz Gyula!

Kérjük, küldjön közeli és távolabbi képeket is mindkét megfigyelt tünetről (oltási hely alatti dudorok és fekete folt a kérgen).

#31649
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Fehér György!

Ez az eperfa-pejzstetű. Nem könnyű eset. Gyakori, soktápnövényű faj, a hosszúkás, fehér képletek a hímek pajzsai, a közelükben sok, kerek pajzsú nőstény is van. A pajzstetvek esetében egyébként előfordul, hogy az egyed már valamiért (pl. hideg tél, korábbi permetezés stb.) elpusztult, de a pajzsok részben a növényen maradnak. E kártevő melegkedvelő, a lárvák csak késő tavasszal (május körül)fognak újra megjelenni. Az olajos lemosó kezelést rügyfakadást megelőzően, már az enyhébb napokon érdemes elvégezni, bizonyos eredményt ez adhat (Vektafid A: 2%-os koncentrációban). A vegetációs időszakban a Vektafid A nevű készítmény a fás részek kezelésére 0,5-1%-os koncentrációban használható. A megjelenő, tömegesen rajzó lárvák ellen (ezt nagyítóval célszerű időről-időre figyelni április második felétől) az Admiral 10 EC is számításba jöhet, de ez II. forg. kat. szer. Helyette a Mospilan 20 SG is alkalmas lehet. Minden esteben ügyeljen a felhasznált szernél az előírt töménység betartására, nehogy megperzselje a növényt!

#31648