orgona betegsége

Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Tünde. Ki tudja, hogy ez a szegény növény a Lidl raktárában a fóliacsomagolásban meddig állt. Illetve vásárlás után is túl meleg helyen lehetett. Nagyon tápanyaghiányos a növény. Minél előbb ültesse ki, metssze vissza, adjon neki tartrós hatású műtrágyát. Javaslon, növényt árudában, kertészetben vásároljon, ahol megfelelő körülmények között tudják tartnai őket, és szaktanácsot is adnak.

#59590
Steinerné Horváth A. Tünde

Üdvözlöm!
A segítségét szeretném kérni, hogy mi baja lehet a kb. 1 hónapja vett orgonapalántámnak? Még nincs kiültetve az éjszakai fagyok miatt. Eddig gyönyörű volt, 2 napja azonban elkezdett barnulni és pöndörödni a levele. Leszedtem az elbarnultakat, és kidobtam, de sajnos további levelek is bebarnultak és pöndörödnek. Alig van már csak 1-2 egészségesnek tűnő levele. Csatoltam képeket, illetve most a fényképezés során találtam rajta egy talán molylepkét, az lehet ennek okozója?
Menthető még a palánta?
Köszönöm szépen a segítségét!

#59586
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Fehér György!

Ez az eperfa-pejzstetű. Nem könnyű eset. Gyakori, soktápnövényű faj, a hosszúkás, fehér képletek a hímek pajzsai, a közelükben sok, kerek pajzsú nőstény is van. A pajzstetvek esetében egyébként előfordul, hogy az egyed már valamiért (pl. hideg tél, korábbi permetezés stb.) elpusztult, de a pajzsok részben a növényen maradnak. E kártevő melegkedvelő, a lárvák csak késő tavasszal (május körül)fognak újra megjelenni. Az olajos lemosó kezelést rügyfakadást megelőzően, már az enyhébb napokon érdemes elvégezni, bizonyos eredményt ez adhat (Vektafid A: 2%-os koncentrációban). A vegetációs időszakban a Vektafid A nevű készítmény a fás részek kezelésére 0,5-1%-os koncentrációban használható. A megjelenő, tömegesen rajzó lárvák ellen (ezt nagyítóval célszerű időről-időre figyelni április második felétől) az Admiral 10 EC is számításba jöhet, de ez II. forg. kat. szer. Helyette a Mospilan 20 SG is alkalmas lehet. Minden esteben ügyeljen a felhasznált szernél az előírt töménység betartására, nehogy megperzselje a növényt!

#31648
Fehér György

Tisztelt Szakértő!

Már nem az első orgona bokrom mait megtámad valami. Általában a tövétől fölfelé 40-60 centin lepi el a törzset egy fehér pikkelyszerű anyag, amiről nem tudom eldönteni hogy atka vagy gomba-e.
Ettől függetlenül a növény, növekszik virágot hoz, látszólag nem beteg.
Mellékelek 1-2 képet az említett anyagról.

#31633
Vétek Gábor

Kedves Ágnes!

Elmondása alapján eperfa-pajzstetű támadta meg az orgonát. A fehér, mm nagyságú, hosszúkás, kókuszreszelék-szerű egyedek a faj hím egyedei.
A károsító elleni védekezésre az Agrol Plusz nevű, vazelinolajat tartalmazó készítmény használható lemosásszerűen kijuttatva, fagymentes napokon, a cserje nyugalmi időszakában (rügypattanásig)! A kezelés előtt, mindamellett, érdemes letisztítani az ágakat annyire, amennyire lehet.

#13436
Ágnes

Tisztelt Szakértő!
Szeretném tudni, milyen kártevő lepte el ilyen iszonyatos mértékben az orgona törzsét? A mellékelt képen nem látszik, de ez a fehér bevonat kis milliméternyi fehér "lapocskákból" áll, melyek leperegnek, ha megkapargatom, viszont alatta mintha pajzstetvek lennének. Ezek nem olyanok, mint a leanderemen és a fikuszomon (újabban a flamingón is) vannak, szinte a törzs részei. Az egész fa törzsét ellepték, próbáltam már Biosect-tel (vagy valami hasonló volt a neve), meg le is drótkeféztem, de mindig visszatér. Kérem a segítségét! Köszönettel: Ágnes

#13411