Monilia

Bodor Sandor

Köszönöm a segítséget, kipróbálom az ajánlott szert jövőre!

#32413
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Dr. Varga Mária válasza Bodor Sándornak: Némi monília látható a képen, de a kis termések lehullásáért nem felelős. Kötődési probléma, mely az időjárással függ elsősorban össze. Virágzás elején és teljes virágzásban a kötődést elősegítő Atonik használatát ajánlom jövőre.

#32369
Bodor Sandor

Tisztelt Szaktanácsadók!

Továbbra is várom szíves szaktanácsádásukat a lenti meggyel kapcsolatos problèmával.

Tisztelettel: Bodor Sándor

#32136
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Bodor úr!

Leírása és a kép alapján megerősíthetem, hogy ez esetben nem moníliáról van szó, és más károsítókat is kizárnék.
Kérdését így továbbítom növényápolással foglalkozó kolléganőmnek, aki rövidesen válaszol önnek.

#32034
Bodor Sandor

Tisztelt Vètek Úr!

A meggyel kapcsolatosan szeretnèm èn is feltenni kèrdèsem...
A kertünkben kb. 10 meggyfa található, különbözö koruak, illetve kb. 2 -3 fajtáuak, mivel a 1 kivètelèvel ( 3 èves debreceni bötermõ) nem èn ültettem öket, a fajtákat nem tudom. Sajnos az utóbbi èvekben nem nagyon tudtam èlvezni a termèseket. Kb. 4 ève nagy monilia járvány pusztított felènk, ebböl ( feltètelezem) aránylag ki tudtam öket menteni.
Viszont tavaly ès idèn is rengeteg virág volt a fákon, majd a virágzás után, a kis miniborsószemekböl csak elvètve sikeredett nekik piros termèst hozniuk. A virágzás után a termèskezdemènyek, megszáradtak ès lehullottak. A termèsek kb. 10 % tudott hasznosulni.

Èn idèn is tavasszal is a "divatos" moniliára gondoltam. Ezèrt rüggypattanâs utân Vegasol Eres- el, virágzásban Chorus-al, sziromhulláskor Topassal vèdekeztem.
A hosszú tèl után, rekordgyorsan elvirágoztak, csapadèkot nem kaptak, nem volt egyáltalan elhúzódó virágzás, ami a moniliának igazán kedvezö lehetett.
A rokonságban illetve a környezetemben is ugyanilyan problèmák a fákkal.

Kèrem, a mellèkelt kèp alapján , segítsègemre lenni a betegsèg lokalizációjában.

Köszönettel:
Bodor Sandor

#32020
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Wimmer Péter!

A meggyfa azon ágrészein, melyeken elszáradt hajtásrészek, virágok vannak, melyeket eltávolítva a keresztmetszeti felületen látható, hogy a kórokozó a fába mélyebben is behatolt (elbarnult szállítószövetek), ott a továbbfertőzés esélye az idősebb fás részek irányába fennáll. Természetesen biztosabb védelmet jelenthet, ha a beteg részeket az ép, egészséges részig visszavágja, majd, a metszfelületet azonnal lezárja sebkezelő anyaggal (pl. Fagél), majd a későbbiekben fokozottan ügyel a monília elleni megfelelő védekezésre. Jelen esetben azt kell eldöntenie, hogy vállalja-e a további fertőzés (a kórokozó mélyebbre terjedésének) kockázatát amellett, hogy az ág még ép részein bizonyosan lesz szüretelhető termés, és csak később metszi le a beteg ágat, vagy - ha az ág jelentős részén jellemzőek az elhalt részek - mélyebben visszavágja most a koronarészt, és ezzel a fa többi részét az innen terjedő fertőzéstől megvédheti.

#31871
Wimmer Péter

Tisztelt Szakértő!

Ismereteim szerint: Meggy és a többi csonthéjas esetében metszés során, de ha lehet korábban el kell távolítani a fertőzött részeket, mert a gomba tovább növekszik az idősebb fás részek irányába.
Kérdésem az lenne, hogy ha a vázágakon (10 cm átmérő) található fertőzött, rászáradt virág kis termőnyársakon tavalyról, akkor elkerülhető-e a csonkolás, esetleg van-e más megoldás, vagy mindenképpen el kell távolítani ez által a korona nagy részét is? Esetleg a csonkolással meg lehet várni, hogy az érintett korona rész termést hozzon és csak szüret után eltávolítani?

Válaszát előre is Köszönöm!

#31858