Eddigi tanácsok

Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Tisztelt Ghihor Meliitta

Az uborka, és a cukkini esetében is a termésfejlődés elmaradása, vagy csökkenésének hátterében a tápanyagok hiánya áll. A nagy meleg, és légköri aszály miatt a növények nem tudják felvenni a talajból azokat a szükséges tápelemeket amelyek a nagy, és egészséges termés fejlesztéséhez szükségesek. Így a termés gyengébb, kényszerérett lesz. Ennek elkerülése érdekében célszerű gyorsan felvehető formában lombtrágyaként kijuttatni káliumot, és foszfort, valamint a mikroelemek közül bórt. Ezzel a tápoldattal célszerű 5-7 naponta megpermetezni a növényeket, illetve heti kétszer az öntözővízbe is célszerű keverni belőle.
Sikeres szezont kívánunk!

Damisol Kálium 1 l

3 057 Ft

Damisol Foszfor Plusz 1 l

4 249 Ft

Damisol Bór 1 l

3 324 Ft

#58988
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Tisztelt Ghihor Melitta

Az uborka és a cukkini közeli rokonságban áll egymással, mindketten a kabakosok családjába tartoznak. Valószínűleg a termés fejlődés, és érés elmaradása is hasonló problémára vezethető vissza mindkét növény esetében. A virágzó estikét én kizárnám a problémák köréből, kifejezetten előnyös, hogy van a közelben beporzó-barát növény. Illetve a megporzás megtörténik gond nélkül ugyanis kialakulnak a terméskezdemények. A probléma forrása az alacsony páratartalom, légköri aszály. Illetve szükségük van extra a kálium, és foszfor utánpótlásra A kedvezőtlen körülmények, és a légköri aszály megnehezíti a növények számára a tápanyagok felvételét. javasolt heti egyszer lombtrágyaként káliumot, foszfort, és bórt is kijuttatni. A lombtrágyázást célszerű addig megismételni 5-7 naponként, amíg a termés el nem kezd érni.

Damisol Kálium 1 l

3 057 Ft

Damisol Foszfor Plusz 1 l

4 249 Ft

Damisol Bór 1 l

3 324 Ft

#58951
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Viktória

Kérdés volna, milyen gyakorisággal vannak öntözve a növények? Itt a túl kevés, és a túl sok öntözés egyaránt okozhat gondokat. Valamint a kaspó használata nem javasolt sem a szobapáfrány, sem a borostán esetében. A meggyűlő víz miatt megrothadhatnak a növények gyökerei. Az öntözést úgy kell beállítani, hogy a növények földjének felszíne enyhén kiszáradhasson a két öntözés között. Tavasztól őszig javasolt a páfrány öntözéséhez örökzöld tápoldatot is használni. A szobapáfrány, és a szobaborostán is érzékeny a páratartalomra. A jelenlegi nagy forróságok miatt könnyen kiszáradhat a levegő, amely szintén levél száradáshoz, és a hajtás pusztulásához is vezethet. Célszerű lehet a kaspók helyett nagyobb tálkákat használni azokat agyaggolyókkal tölteni amelyek megkötik a túlfolyó vizet, és folyamatosan párologtatják a növények környezetében.
Sikeres szezont kívánunk!

#58883
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Tisztelt Váradi János

Az uborka furcsa alakja jellemzően megporzási problémákban keresendő. Az uborkafélék megporzását elsősorban a méhek, és a poszméhek végzik. Itt a jelenég mögött jó eséllyel a beporzó rovarok hiánya áll fenn. Illetőleg az elhúzódó megporzás szintén okozhat eldeformált terméseket. A tartósan magas hőmérséklet pedig önmagában hajlamosítja az uborkatermést a torzulásra. illetőleg a tartós forróság a beporzókat is távol tarthatja. Ezen felül a kockázatot növeli ha az uborkában, vagy annak környékén a virágzás idején vagy közvetlen előtte rovarölőszeres kezelés történt, vagy történhetett ( esetleg a szomszédból elsodródó rovarölőszer is okozhatja a beporzók hiányát.) A jövőben célszerű lehet ültetni az uborkatövek közé kifejezetten beporzóbarát növényeket, mint a körömvirág, vagy a sarkantyúka. Ezek magukhoz fognak vonzani elegendő méhet, poszméhet, amelyek az uborka beporzását is elvégzik.
Sikeres szezont kívánunk!

#58855
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Becskei Ádám

A tünetek a lisztharmat jelenlétére utalnak. A gombabetegség nedves, párás környezetben szokott kialakulni. Célszerű lehet a beteg leveleket leszedni, valamint az egész növényt egy kissé ritkítani, mert elképzelhető, hogy túl sűrű a lombozat. Az öntözés során is figyelni javasolt arra, hogy a víz csak a növények tövét érje, a lombozatot ne. Ezen kívül thiovit jet gombaölő szerrel lehet célszerű kezelni a növényeket. viszont ez esetben felhasználni csak az élelmiszer-egészségügyi várakozási idő letelte után szabad.
Sikeres szezont kívánunk!

Csak üzletünkben átvehető!
Thiovit Jet 30g

479 Ft

#58803
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Róbert
A levelek fodrosodása tripszek kártételére utal. A tripszek ellen mospilan kezeléssel lehetséges védekezni, és célszerű tapadásfokozóval például Nonit-al keverni, mert a tripszek rejtőzködő életmódjuk miatt jól elkerülik a növényvédőszereket.
A képen a jobb elülső paprikán megfigyelhető kanalasodó levelek pedig a stolbur phytoplazma megjelenésére utalnak. Ezt a betegséget szintén könnyen terjeszthetik a tripszek. Ezért célszerű mindenképpen védekezni a tripszek ellen.
A virágelhullást több tényező okozhatja, egyrészt a nagy hőség miatt a növény hőstresszben szenved amellyel virágelrúgással védekezik a növény.
A foszfor, és kálium hiánya pedig fokozza a virághullást. Célszerű könnyen felvehető lombtrágyaként kijuttatni foszfort, és káliumot amely fokozza a virágkötést, és termékenyülést.
Sikeres szezont kívánunk!

Damisol Kálium 1 l

3 057 Ft

Damisol Foszfor Plusz 1 l

4 249 Ft

Csak üzletünkben átvehető!
Nonit 0,15 kg

1 842 Ft

Csak üzletünkben átvehető!
Mospilan 20 SG 0,1 kg

13 336 Ft

#58755
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Nikolett
Köszönjük, már megvannak a képek! A jelenség amely növényeken látszik, a lisztharmat, és a mentarozsda ( Puccinia menthae) amely mindkettő gombabetegség. Megoldást jelent ha felszívódó gombaölőszeres kezelést kapnak a növények. Jó megoldás a Topas 100 EC felszívódó gombaölőszerrel kezelni őket.

Csak üzletünkben átvehető!
#58725
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Tisztelt Katona András
A tünetek inkább a fehérpenészes szárrothadás, azaz szklerotíniás betegség megjelenésére utalnak. Egyik tünete az, amikor a paprika gyökérnyaki részénél vattaszerű gomba jelenik meg. Illetve ezt követi az egész növény hervadása, kókadása. A kórokozó optimális hőmérsékleti igénye 24 °C körül van, kedvező számára a magas relatív páratartalom. A beteg töveket célszerű mihamarabb eltávolítani, a megmaradó egészséges példányokat pedig felszívódó gombaölő szerrel kezelni. Az öntözést pedig ideiglenesen célszerű lehet csökkenteni, és gyakran szellőztetni, ha fóliasátorban, vagy növényházban van az állomány.

#58581
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Anikó
Képet tudna csatolni esetleg? Illetve ha azt nem, egy kicsit részletesebb leírást szeretnénk kérni, például milyen tünetek vannak a növényen? foltosodás, vagy deformációk?

#58540
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Tisztelt Balázs Erzsébet
A jelenség a paprikán nem betegség hanem egy élettani hiánytünet, méghozzá a kalcium hiányának tünete. A kalcium sok esetben nehezen felvehető a növény számára, a hirtelen hőmérsékletingadozás, esetleges gyökérsérülések, hőstressz mind megnehezítik a kalcium felvételét a talajból. Ilyen esetben mindenképpen javasolt lombtrágyaként kijuttatni kalciumot, amelyet a növény gyorsan fel tud venni. Ez egyfajta gyorssegélyként megoldja a problémát. Célszerű lehet a fóliasátrat Raschler hálóval takarni, ha nincs árnyékolva ez csökkenti az extrém napsütést, és a hirtelen hőingadozást, és az ez okán kialakuló stresszt.
Sikeres szezont kívánunk

#58537
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedve Gáspár Pál
Olyan kérdésem lenne, esetleg egy élesebb képet tudna-e a küldeni a rovarokról? Illetve hogy milyen méretűek nagyjából ,tehát pl. mint egy gyufafej, vagy annál nagyobbak esetleg? Így több tippem is van, de mindegyik pontosításra szorulna. Első ránézésre valamely gabonafutrinka, vagy pattanóbogár lenne a tippem ,de a csápok alapján akár valamely gyalogcincér faj is szóba jöhet, egy élesebb kép, és egy bővebb leírás pl. mekkorák az állatok, hogyan mozognak, milyen sebességgel, hogy viselkednek, mikor aktívak? Kérném ha tud küldjön egy élesebb képet és kicsit bővebb leírást a rovarokról.
Köszönjük!

#58462
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Kiss-Orosz Eszter
Sajnos a kép nem látható, viszont ha a növényeket délután folyamatosan éri a nap, illetve amennyiben nagy a forróság az erkélyen az okozhatja a növények fonnyadását, hervadását. Esetleg raschler hálóval érdemes lehet leárnyékolni az erkély egy részét, és amikor nagy a kánikula, a növényeket árnyékba helyezni.
Sikeres szezont kívánunk.

#58458
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Kiss Boglárka
A paprikákon nem betegség, hanem tápanyaghiány jelei látszanak, a sárguló levelek a Nitrogén hiányára utalnak. Célszerű lehet nitrogén túlsúlyos tápoldattal kezelni a növényeket.

Fitohorm 14 N 1 l

3 057 Ft

#58457
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Réka
A kép sajnos nem látható, viszont a fehér foltok nagy eséllyel lisztharmat fertőzésre utalnak. A lisztharmat egy gomba-betegség, amely a növény szervezetén belül fejlődik, a gombafonalak pedig kiburjánzanak a leveleken lévő gázcserenyílásokon. Tehát a felületi kezelés nem oldja meg a problémát, felszívódó gombaölőszeres kezeléssel lehet megszüntetni. Jól működő felszívódó permetszer a lisztharmat ellen a Topas 100 EC.
Sikeres szezont kívánunk!

Csak üzletünkben átvehető!
#58440
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Anikó
Kérnénk szíveskedjen egy képet csatolni, esetleg a tünetről egy bővebb leírást, mi figyelhető meg mióta van a jelenség, és mikor alakult ki stb.
Köszönjük előre is!

#58422
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Tisztelt Kókai Edit
A paradicsomon tápanyaghiány tünetei látszanak, itt oka lehet hogy a talajban nincs elég tápanyag a növény számára vagy valami oknál fogva nem tudja felvenni. Az érközökben látható sárgás elszíneződés leginkább magnézium hiányára utal. Célszerű lehet tápoldattal, illetve lombtrágyázással segíteni a növényen. Egyrészt kifejezetten magnézium túlsúlyos készítménnyel a magnéziumhiányt kezelni, valamint általános komplex tápoldattal a növény általános egészségi állapotát javítani. A lombtrágya esetében a növény hamarabb jut az éltető elemekhez viszont nagyobb is a lemosódó, elsodródó veszteség. A tápoldatozás segítségével feltölthetjük a talajt, ezzel tápanyagban gazdagabb környezetet teremtve a növények számára. Lombtrágyát kipermetezni célszerű 2-3 alkalommal 5-7 napos időintervallumokban. Tápoldatos beöntözés pedig 2 alkalommal 10-12 nap eltéréssel.
Sikeres szezont kívánunk!

Damisol Magnézium 1 l

3 347 Ft

Akció
Wuxal Super 1 l

3 579 Ft
3 977 Ft (10%)

#58415
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Dóra
Igen használható levéltetvek ellen. A terméken kellene lennie feltüntetve élelmezés-egészségügyi várakozási időnek, amely jelzi, hogy a kezelés után hány napig ne fogyasszunk a kezelt növényből, ezt kell betartani. Illetve a terméket tűző napos időben és magas hőmérsékleten nem élszerű használni mert perszelő hatást válthat ki. Inkább az esti órákban vagy pedig felhős időben javasolt használni.
Sikeres szezont kívánunk.

#58371
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Andrea
Igen a Lamdex Extra lambda-cihalotrin hatóanyaga megfelel a földibolhák ellen, ezen felül használható még az acetampirid hatóanyagú Mospilan. Ezen kívül a földibolhákat érdemes csapdázni a sárga ragadós lapcsapda nagyon hatékonyan gyéríti a számukat.
Sikeres szezont kívánunk!

Csak üzletünkben átvehető!
Mospilan 20 SG 4 g

1 288 Ft

#58303
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Tisztelt Bognár Anikó
A paprika levelének ilyen torzulását, gyűrődését a tripszek szívogatása okozza. Szabad szemmel nem láthatóak a kártevők, viszont szívogatásukkal egyrészt a levelek deformálódását okozhatják, másfelől pedig többféle vírust tudnak átvinni a paprikatövekről, vagy más növényekről egymásra. Célszerű kezelni az állományt. Tripszek elleni jól bevethetó bio megoldás a BIOBEST AMBLYSEIUS - BIOLÓGIAI ROVARÖLŐ SZER- élő ragadozó szervezeteket tartalmazó készítménye.
Illetve használhatóak kifejezetten atka elleni készítmények, amelyek a hasznos rovarokat nem károsítják, ilyen például a Floramite 240 SC.
Sikeres szezont kívánunk!

Csak üzletünkben átvehető!
#58302
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves András !
A jelenség a feketés-lilás elszíneződése a levélen a foszfor hiányra, vagy a foszfor nehéz felvehetőségére utal. A jelenség összefügg a jelenlegi hirtelen lehűlt idővel, valamint az éjszakai hirtelen bezuhanó alacsony hőmérséklettel is. A paprika "fázik" ha a levelek feketés-lilás elszíneződése mutatkozik, illetve az alacsony hőmérsékleten nem tudja a foszfort sem felvenni. Célszerű lehet lombtrágyaként foszfort kijuttatni, amelyet a levélen keresztül gyorsan fel tud venni a növény. A FitoHorm Foszfortúlsúlyos lombtrágyája jó választás lehet a probléma kezelésére.
Sikeres szezont kívánunk!

Fitohorm 30 P 1l

3 485 Ft

#58289