Eddigi tanácsok

Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves András !
A jelenség a feketés-lilás elszíneződése a levélen a foszfor hiányra, vagy a foszfor nehéz felvehetőségére utal. A jelenség összefügg a jelenlegi hirtelen lehűlt idővel, valamint az éjszakai hirtelen bezuhanó alacsony hőmérséklettel is. A paprika "fázik" ha a levelek feketés-lilás elszíneződése mutatkozik, illetve az alacsony hőmérsékleten nem tudja a foszfort sem felvenni. Célszerű lehet lombtrágyaként foszfort kijuttatni, amelyet a levélen keresztül gyorsan fel tud venni a növény. A FitoHorm Foszfortúlsúlyos lombtrágyája jó választás lehet a probléma kezelésére.
Sikeres szezont kívánunk!

Fitohorm 30 P 1l

3 501 Ft

#58289
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Andrea

A cukkini virág színe miatt nagyon sokféle rovart vonz. A kis fekete rovarok a képen lehetnek földibolhafélék. Tömeges megjelenésük lehet probléma mert kirághatják a porzót, vagy a sziromleveleket. Védekezni ellenük viszont csak napnyugta után, a méhek repülése ideje után lehetséges.
A levélen látható fehér foltosodás a lisztharmat megjelenésének kezdeti tünete, célszerű lehet felszívódó gombaölővel védekezni ellene.

Sikeres gazdálkodást kívánunk!

Csak üzletünkben átvehető!
#58288
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Dorottya
A tünetek a lisztharmat, és tápanyaghiány tüneteit mutatják. A lisztharmat ellen gombaölő permetezőszeres kezeléssel lehet hatékonyan védekezni, legjobb választás valamiféle felszívódó szer. Jó választás a Topas 100 EC. valamint szükség lehet komplex tápanyagutánpótlásra. Használható például a vízben tökéleteseb feloldható Wuxal Super.
Sikeres szezont kívánunk!

Csak üzletünkben átvehető!
Akció
Wuxal Super 1 l

3 568 Ft
4 198 Ft (15%)

#58258
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Lengyel Csaba

A paprika magnéziumhiányát keserűsó felhasználásával kezelhető. Célszerű feloldani a készítményt vízben, és beöntözéssel kezelni a növényeket. Adjunk 2 evőkanállal kb. 3-4 liter vízhez; 2-4 hetente tápoldatozzuk ezzel a növényeket.

Keserűsó 1 kg

768 Ft

#58245
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Gábor

A totális hatásmechanizmusú gyomírtók esetében az elsodródás okozhatja a környező kultúrák károsodását. Ilyen esetben ha nem direkt érte a kultúrát a gyomírtó, a teljes pusztulás kockázata csekély, viszont a növény fejlődése lelassul, valamint az általános kondíció jelentősen leromlik. Mivel a hatóanyagok a levélen keresztül már felszívódtak, így a cél a növény szervezetébe került kémiai anyagok okozta stressz kezelése, és megszüntetése. Ezen felül a növény természetes úton is megkezdi a regenerációt, de ez a folyamat igen lassú. A cél ezeknek a regenerációs folyamatoknak a gyorsítása. Ehhez általános stresszkezelővel történő lombtrágya kijuttatás a legjobb megoldás. Jó választás például a Megafol készítmény. 30 ml/10 liter víz adagolásban kijuttatható.
Sikeres szezont kívánunk!

Megafol 1 l

9 290 Ft

#58244
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves László
A sárgán elszíneződő, lógó levelek a nitrogén hiányára utalnak. Célszerű lehet nitrogéntartalmú lombtrágyával kezelni az állományt, 2 alkalommal 7-10 nap eltéréssel. Az elmúlt pár hétben mutatkozott szokatlan hőség, és erős napsugárzás okozhatja a felső levelek pödrődését, ez ellen kicsit intenzívebb öntözés, és árnyékolás segít. ( Pl raschler háló)
Viszont amennyiben a növényen a hervadás fokozódik, valamint a lomblevelek hullása is megfigyelhető, és tovább hervad a növény, akkor a paprika stolbur fertőzése lehet a probléma okozója. Mivel ez utóbbit a kabócák szívogatása okozza, ezért mindenképpen javasolt rovarölővel kezelni az állományt.
Sikeres szezont kívánunk!

Fitohorm 14 N 1 l

3 078 Ft

#58163
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves András

igen ez napégésnek tűnik! Célszerű lehet minél előbb árnyékolni, Valamint a növényt ért stresszhatás csökkentése érdekében javasolt lehet Trainer biostimulátorral kezelni.

Sikeres szezont kívánunk!

Trainer 0,2 l

2 995 Ft

Trainer 1 l

6 935 Ft

#58143
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves András
Igen könnyen lehet napégés, amennyiben nincs árnyékolva ez a kockázat jelentős. Célszerű lehet minél előbb árnyékolni. Esetleg ha van lehetőség, és tud képet küldeni a levelekről, és a jelenségről, akkor meg tudjuk nézni tüzetesebben.
Sikeres szezont kívánunk!

#58141
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Anita
A paprika palántán lévő tüneteket az általános stressz okozza. A kiültetés sajnos önmagában is egy nagy megrázkódtatás a palánták számára. Az előtte folyamatos, kedvező hőmérsékleti körülmények közt lévő növények hirtelen kikerülnek a szabadföldre, ahol a napközbeni forróság, és napütés, és az éjszakai visszahűlés egyaránt veszélyezteti. A paprika hőoptimuma 25 Celsius fok körül van, viszont jellemzően az éjszakák ennél jóval hűvösebbek. A palánta görcsbe ránduló, vagy pödrött szélű levelei a hideghatás miatt alakulnak ki. A napközbeni égető napsugárzás pedig könnyen okozhatja a levéllemezeken látható barna foltok kialakulását.
A jó hír, hogy a palánta könnyen kiheveri ezeket a strasszhatásokat, ha a hőmérséklet normalizálódik. Ezen felül célszerű lombtrágyaként, vagy beöntözéssel a stresszhatásokat csökkentő biostimulátorokkal kezelni a palántákat. Jó választás például a Trainer.
Sikeres szezont kívánunk!

Trainer 0,2 l

2 995 Ft

#58139
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Nándor
Első ránézésre a vízhiány tűnik a fő problémának a talaj nagyon száraznak tűnik öntözés utáni állapothoz képest. Ehhez ha hozzá vesszük a szokatlan, és a hónaphoz képest extrém napsugárzást, javasolt az öntözés volumenét kicsit növelni. Az is elképzelhető, hogy az öntözővíz túl gyorsan elpárolog, vagy a talajban elfolyik, és nagy a vízveszteség. Illetve a másik hogy a talajszerkezet is nagyon rögös, szükséges lenne nekik egy laza horoló kapálás az öntözés után. A sárguló levelek pedig a nitrogén hiányos voltára utalnak, ezért célszerű lehet nitrogén tartalmú lombtrágyával segíteni nekik. ( Ez az öntözővízbe keverhető, és kijuttatható, vagy permetező tartályban keverve a levelekre permetezve lombtrágyaként is használható.) Ezen felül a napégés, és az extrém napsugárzás is okozza a levelek égését, száraz foltosságát. Ha van lehetőség rá célszerű lehetne őket árnyékolni, például raschler hálóval.
Sikeres termesztést kívánunk!

#58074
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Mária

A parikán napégés jelei mutatkoznak. Kérdés lenne, hogy fóliasátorban van-e a paprika? Amennyiben igen célszerű lehet Raschler hálóval takarni a fólia sátrat amely segít a napsugarak megszűrésében. Illetve ha most kerültek kiültetésre a palánták, akkor természetes lehet a hirtelen erős napsugárzás miatt ez a jelenség. Célszerű lehet odakinn is árnyékolni a növényeket legalább a legintenzívebb napsütéses órákban.

#58026
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Nikosz
A konténer amelyben vannak valószínűleg kicsi nekik, túl kevés számukra a tápanyag, és a tér. Célszerű lenne őket kiültetni. Mindenképpen savanyú talajt igényelnek, viszont a napos hely az áfonyának nem kedvező, inkább a félárnyék-árnyékos területen érzi jól magát. A kiültetésnél ezt mindenképpen célszerű figyelembe venni. A talajt speciális áfonyatáppal célszerű feltölteni, ez megteremti azt a talajkémhatást, és talajéletet amelyre az áfonyának szüksége lesz.
Sikeres szezont kívánunk!

#57976
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Tisztelt Nagy Károly

A tünetek valóban a paradicsom bronzfoltosság vírus, azaz TSWV (Tomato Spotted Wilt Virus) kezdeti tüneteit mutatják. A vírus megjelenésének, és terjedésének legfőbb okozói a nyugati virágtripszek ( Frankliniella occidentalis) amelyek táplálkozásuk során szájszervük segítségével terjesztik a vírust. Ez okból a hatékony védekezés kulcsa is a terjesztő rovarok, azaz a vírusvektorok elleni védekezésben rejlik. Ez segít elkerülni, hogy a még egészséges tövek is megfertőződjenek. A tripszek ellen használható a Full 5 CS. Valamint a Vektafid A természetes rovarölő permetezőszer is jól használható a tripszek gyérítésére.
Célszerű az állomány beöntözése Artis pro mikrobiológiai készítménnyel, amely segít féken tartani a tripsz-populációt.
A fertőzés csökkenthető, és a tünetek kezelhetők sovány tejvasó 1:1 arányú hígítású oldatával is.
Sikeres szezont, és bőséges termést kívánunk!

Artis Pro 1 kg

63 762 Ft

Csak üzletünkben átvehető!
Vektafid A 1 l

4 155 Ft

#57970
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Vera

A paradicsomok levelén a szürke levélfoltosság kezdeti tünetei láthatóak. Célszerű lehet gombaölő-szeres kezelést alkalmazni, réz alapú szerekkel, illetve réz alapú lombtrágyával is kezelni a növényeket. Jó megoldás lehet a Scudo.
Ügyelni kell rá viszont, hogy a réz alapú szereket csak 25 Celsius fok alatt alkalmazzuk, mert magasabb hőmérsékleten perzselhet.

Scudo 0,2 l

3 467 Ft

#57927
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves László!

Annyiban pontosítok, hogy a Flumite készítmény helyett, a jelenleg hatályos készítmények közül a Floramite 240 SC 5 ml-es kiszerelésű készítményét ajánlom!

Sikeres gazdálkodást kívánunk!

Csak üzletünkben átvehető!
#57884
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves László!

A paradicsomot gubacsatkák támadták meg, elképzelhető, hogy a talajban, vagy a termesztőedényen voltak peték, és a lakásban keltek ki. Érdemes lenne atka elleni szerrel kezelni a növényeket. Jó választás a Flumite mely szelektíven csak a kártevő atkákat gyéríti.

Sikeres gazdálkodást kívánunk!

Csak üzletünkben átvehető!
#57882
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Zoltán

A képen látható zöld képletek, a Botrydiaceae azaz a sárga-zöld algák családjának képviselői közé tartozó élőlények. A megjelenésüket a fóliasátor nedves-párás körülményei segítik elő. Jelentős veszélyt nem okoznak, viszont a kedvező körülmények közt hamar elburjánzanak, és képesek összefüggő algatelepeket kialakítani. Ez okból célszerű a fólia sátrat gyakrabban szellőztetni, és az öntözés gyakoriságát csökkenteni, alkalmasint hagyni a talaj felső rétegét kissé kiszáradni. Az algatelepek pedig felszíni horoló kapálással, vagy más eszközzel végzett felszíni porhanyítással eltávolíthatók.
Ezen felül az algák elszaporodása jól kordában tartható réz alapú talaj-kondícionáló kijuttatásával, ha megjelenésük folyamatos, és zavaró mértékeket ölt. A Scudo réz alapú termék használata javasolt lehet algák elszaporodásának meggátolása érdekében.

Sikeres kertészkedést, és eredményes szezont kívánunk!

Scudo 0,2 l

3 467 Ft

#57843
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Csaba

A chili, különösen az extra csípős típusok, igen lassan kelnek. Akár 17-21 nap is lehet a kelés, különösen abban az esetben ha a hőmérséklet az optimálisnál alacsonyabb ( chili esetében az optimális kelési hőmérséklet 28-30 Celsius fok) Az öntözés során célszerű lehet inkább a permetezésszerű, szórófejes palackkal öntözni, és a talajt annyira nedvesíteni, hogy csak nyirkos, de ne sáros-vizes legyen a talaj.
Az apró fehér színű ízeltlábúak nagy valószínűséggel az ugróvillások ( Collembola-k). Ezek egyfajta ősrovarok, amelyek, korhadó szerves anyagokkal, növénymaradványokkal táplálkoznak. ( Az élő növényekre nem veszélyesek). Kedvelik a nedves, nyirkos helyeket, így az ugróvillásoktól való megszabadulás legjobb módja a túlöntözés megszüntetése.
A növények kelését pedig legjobban a hőmérséklet emelésével lehet elősegíteni. Ha a helyiség teljes légterét nem lenne célszerű felfűteni, akkor melegítő, vagy infra-lámpával tudja a hőmérsékletet növelni.
A fokozott hőmérséklet, és a csökkentett öntözés segíteni fogja a Collembola-k eltűnését, és a növények előbújását is.
Sikeres szezont kívánunk a chilitermesztéshez!

#57676
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves Renáta
Fűszerpaprika tápanyagutánpótlása során a virágzás az az időszak mikor a növény nitrogénellátását csökkenteni szükséges, mert a túlzott nitrogén virág-elrúgáshoz vezethet. Illetve a növény csak a zöld részeket fogja fejleszteni a virágok helyett. Virágzás idején a paprikában a kalcium, a foszfor, illetve a mikroelemek mint a cink, magnézium pótlására célszerű koncentrálni.
Virágzás idején javasolt Kalcium, és Foszfor túlsúlyos lombtrágyákat kijuttatni 7-10 napos időintervallumonként.
Itt kell megjegyezni, hogy a kalcium hiánya nem csak a virágzás, de a termésérés idején is jelentős problémákat okozhat. A kalcium a nehezen felvehető elemek közé tartozik, így mindenképpen a lombtrágya kijuttatást javasoljuk. Hiányának jellegzetes terméstünete, hogy a terméscsúcs fekete elszíneződést, és elszáradást mutat.
Sikeres szezont kívánunk!

#57394
Szabolcs Dinga Szaktanácsadó

Kedves László

A Fertiplus esetében az ajánlott mennyiség paradicsomhoz 10-15 kg/100 négyzetméter javasolt. Borsóban, és babban egy kicsit kisebb mennyiség is elég lehet, tehát ott számolhatunk a 9- 12 kg/ 100 négyzetméter adagolással.
Viszont célszerű figyelembe venni, hogy homokos, gyenge termőképességű talajokon akár 20-50 % -al is nagyobb dózist érdemes kijuttatni. Érdemes lehet tavasszal is kijuttatni, mert olyankor az intenzívebb talajélet, és az emelkedő talajhőmérséklet elősegíti a hatóanyagok felszabadulását. Mivel a FERTIPLUS 100%-ban természetes szerves trágyagranulátum, amely lassan bomlik le és folyamatosan biztosítja a növények számára fontos tápláló anyagokat, ezért javasolt a szezon elején kijuttatni, hogy elég idő álljon rendelkezésre a hatóanyagok felszabadulásához.
A kijuttatás történhet egyszerű kézi szórással, vagy bármely granulátumszóró eszközzel, vagy akár fűmagvető kézikocsival is.
A kijuttatást követően kapával, vagy ásóval, esetleg rotációs kapával is jól bedolgozható. Fontos, hogy a talaj jól takarja a pelleteket, hogy megindulhasson a bomlás, és a hatóanyagok felszabadulása. Nagyjából 12-15 cm-es talajmélységbe optimális bedolgozni a terméket.
Sikeres szezont kívánunk!

#57389