Eddigi tanácsok
Kedves Zsuzsanna!
A károsított bimbók ellen már nem lehet védekezni. Ha úgy látja, hogy tovább növekszik a megrágott bimbók, akkor egy Mospilannal (felszívódó szer) való védekezést meg lehet próbálni.
Tisztelt Sipos Gergely!
Sajnos nem könnyű megszabdulni tőlük. A fiatal lárvák ellen még nagyobb eredménnyel lehet védekezni, mert nem nagyon ugranak el, de az idősebbek már a kisebb zargatás hatására elugranak. Később pedig visszajönnek a növényekre, így a kifejlett egyedek is.
Lehet még próbálkozni a kontakt hatóanyagú szerekkel mint pl. Cyperkill (3 nap élelmezési várakozási idő). Amennyiben van zöld könyve akkor lehet venni Actara 240 SC felszívóHa nem szeretne vegyszert akkor marad a slaggal való lemosás.
Tisztelt Heninger Attila!
A Basamid G ún. általános talajfertőtlenítő szer. Hat a rovarokra, a fonálférgekre, a gombákra és a csírázó gyomokra is.
Csak ültetés/telepítés előtt lehet használni!
Tisztelt Konczné Kovács Zsuzsanna!
Kérem nézze meg közelebről a bimbókat és lát e az oldalán bármilyen rágásnyomot a bimbóba? A cserjés pimpónak viszonylag kevés károsítója van, részben ezért kedvelt növény. Érdemes a szemmel látható torz bimbókat eltávolítani.
Tisztelt Konczné Kovács Zsuzsanna!
A lenti képen kecskerágó növény látható. A kép alapján a kártevőt kecskerágó pajzstetűnek vélem. Ez a kártevő csak a kecskerágó féléken károsít. Ha van lehetőség akkor az erősen fertőzött növényi részeket el kell távolítani majd azt megsemmisíteni. Védekezni ellenük lehet mechanikai (erős vízsugár, szappanos vizes szivaccsal ledörzsölni) és vegyszeresen is (pl. mospilan - felszívódó szer, olajos készítmények - a lárvák testfelületére jutva elzárja az oxigéntől). A mechanikai védekezés bár munkaigényes, az elhalt egyedeket is eltávolítjuk, míg a kémiai védekezéssel csak az egyedek felszaporodását korlátozhatjuk.
Tisztelt Lantos Mónika!
Nem ajánlott a védekezés, mivel érésben van a málna. Amit lehet esetleg csinálni, hogy slaggal óvatosan lemosni a kabócákat a málnavesszőkröl. Érés után, amennyiben rajta lesznek még a kabóca lárvák (bár addigra nagyobb valószínűséggel kifejlődnek és bármilyen zavargatásra könnyen elrepülnek) esetleg lehet egyszer védekezni.
Tisztelt Holecz Szabolcs!
A képen látható elszáradt részek a porzók voltak.
Tisztelt Varga Dávid Gyula!
Leírása alapján az almamoly kártételéről van szó. A károsított termések esetében nem nagyon lehet hatékonyan védekezni. A következő évben érdemes feromon csapdákkal megfigyelni a rajzását és úgy védekezést beiktatni az almamoly ellen. Vagy ha nem szeretne kémiai védekezést, ahogy kollégám is írta alább, egy-két feromoncsapda/fa és gyakoribb ragacslapok cseréjével mérsékelni lehet a kártételüket.
Tisztelt Süki Balázs!
Nehéz megmondani a csatolt kéepkről, ha aröpnyílások pár 2-3 miliméteresek akkor nagyon valószínű, hogy szúkártételről van szó.
Kérem csatoljon közelebbi képet a lyukakról. Írja le, hogy milyen állapootú a cseresznyefa.
Tisztelt Győrfi László!
A Pirimor kimondottan levéltetvek ellen hatásos. Rágó szájszervű rovarok ellen kontakt hatóanyagú szerekkel (pl. Decis) vagy felszívódó szerekkel (pl. Mospilan) lehet védekezni. A kép alapján sajnos nem lehet megállapítani, hogy milyen károkozó lehet. Ha esetleg tudna a petékről képet csatolni akkor esetleg bővebb információt tudok adni.
Tisztelt Miasnikov Klára!
Kérem írja le, hogy milyen növényekről van szó. Csak akkor tudok pontosabb választ adni a problémára. A fájl kiválasztása gombra kattintva lehet feltölteni képeket az esetleges problémás növényekről. Rákattint a tallózás gombra, majd megkeresi az adott képet és a megnyitás gombbal fel tudja tölteni az oldalra.
Kedves Rácz Anett!
10-14 nap múlva ismételje meg a permetezést.
Tisztelt Katalin Bárány!
A csatolt képeken a dió szemölcsös gubacsatka kártétele látható. Első ránézésre látványos és ijesztő tünetek okoz, de ennek ellenére általában kis jelentőségű kártevő. Kémiai védekezésre nincs szükség. Ez a kártevő nem okoz dióhullást.
Tisztelt Rédei István!
Ha elenyésző mennyiségben vannak jelen a foltok, akkor érdemes mielőbb levágni a károsított ágvégeket és azokat megsemmisíteni. Ezzel csökkenteni lehet a jelenlétüket és nem lesz szükség védekezésre.
Tisztelet Rácz Anett!
A képeken a rózsa diplokarponos levélfoltossága látható. A lehullott leveleket el kell távolítani. Réztartalmú szerekkel, dithan-al lehet ellenük védekezni.
Tisztelt Konczné Kovács Zsuzsanna!
Igen, az apró rovarok levéltetvek lesznek, a fekete rovar pedig katicabogár lárvája (levéltetvekkel táplálkozik). A levéltetvek mézharmatot űrítenek ki, ettől ragacsosak a levelek. Ha úgy látja, hogy nagyon levéltetves a fa akkor felszívódó rovarölőszerrel lehet ellenük védekezni (pl. Mospilan)
Tisztelt Sebestyén Gábor!
Gyümölcsmolyok (Barackmoly és Keleti gyümölcsmöly) károsítása látható a terméseken. Ezek elleni védekezés az szexferomoncsapdás előrejelzésen alapszik. A képek alapján már előrehaladott a dolog, a hernyók már berágtak a termésbe és a védekezés is már elkésett dolog.
A verőköltő poloska vagy népiesebben verőköltő bodobács nem okoznak semmilyen kárt a gyümölcsösökben.
Tisztelt Baranyi Gyula,
A kéregmoly jellemzően idősebb fákon szokott károsítani. Kérem, ha van lehetőség akkor csatoljon fényképet.
Tisztelt Boczán Zsófia!
Tápanyaghiány lesz a probléma. A talajokból viszonylag gyorsan kiűrűlnek a meglévő tápanyagok.
Tisztelt Béresi Csilla!
Kérem készítsem egy közelebbi képet a problémás levélről. Köszönöm szépen!