Eddigi tanácsok
Kedves Szalai Zoltán!
Továbbítottam a kérdését szakértő kolléganőmnek.
Kedves Papi Attiláné!
A Glialka zöld növényi részeken keresztül szívódik fel. Nehéz megmondnai, hogy a nagy eső mennyire csökentette a hatását.
Amennyiben megmaradnak bármilyen torzulás nélkül a zöldségpalánták (permetezéstől számítva 2-3 hét) akkor lehet fogyasztani.
Tisztelt Zsuzsanna!
A képek alapján tápanyagihányra utalnak a tünetek. Adjon a növényeknek hortenzia tápot.
Tisztelt Viszlai Sándor!
A növényekről tudna esetleg képet küldeni? Milyen idősek a fák?
Az endoterpápiás módszer lényege (befecskendezés), hogy a növényvédőszert a szállítóedényekbe juttassuk és így a keringéssel a növény minden részébe eljut a szer, így a termésekbe is. Ezért nem alkalmazzák gyümölcsfákon, mert nem tudni, hogy mennyi juthat el oda.
Sajnos több probléma is lehet a fával, mivel akkor támad a szú ha már beteg. Bárminemű intézkedéssel csak eseti tűzoltást lehet végrehajtani, de problémát nem fogja megszüntetni. Az őszibarack is előbb utóbb el fog pusztulni. A kiszáradt fákat érdemes mielőbb kivágni, így csökkenteni lehet a szuvak jelenlétét.
Tisztelt Smola Aurél!
Mechanikai sérülés látható a leveleken (pl. szélvihar által).
Tisztelt Viszlai Sándor!
Pontosítson, hogy milyen fáról van szó és kérem, ha van lehetőség csatoljon képet a kártételről.
Engedélyezett és hatásos szer sajnos nincs a szú kártevők ellen.
Amit fontos tudni, hogy a szú bogarak másodlagos vagy gyengültségi kártevők. Fő probléma, hogy a növény valamilyen okból (betegség, környezeti tényezők, stb.) legyengül és csak ezt követően támadják meg a fákat.
A befecskendezést nem ajánlom, mert nem ismert teljes mértékben a mechanizmusa a fában, és a lyukak nem megfelelő sebkezelés esetén nagy mértékben kedvez a különböző károsítóknak. Hazánkban csak vadgesztenye aknázómoly ellen alkalmazzák ezt a módszert. Más országokban is csak díszfákon alkalmazzák a technológiát.
Tisztelt Kovács Erzsébet!
Kérem csatoljon képet, vagy esetleg pontosítson, hogy milyen növényről van szó.
Tisztelt Szenes István!
Kérem próbálja meg újra csatolni a képet, vagy leírást adni, mert így ne tudunk segíteni a problémáján
Tisztelt Farsang Tamás!
Az ön által feltett képen valamint az elmondása alapján hangyalárvák lesznek, melyeket a dolgozók védenek. A nőstény tavasszal kezdi meg a a peterakást, majd ezekből 20-30 nap múlva kelnek ki a lárvák. További 15-30 napos fejlődést követően bebábozódnak és kelnek ki a kifejlett hangyák. Védekezni nem szükséges ellenük.
Tisztelt Bodnár Erzsébet!
Kérem, amennyiben lehetséges, akkor csatoljon képet a beteges fáról.
Tisztelt Nagy Enikő!
A képen a szőlő-gubacsatak (Eryophies vitis) kártétele látható. Szívogatásuk hatására levél levél fonákon besüppedő, fehéres, majd fokozatosan elbarnuló, bársonyos, foltokban megjelenő szöszösödés jelentkezik. A besüppedő foltok a levél színe felé hólyagosodik. A kárképe nagyon látványos tud lenni, viszont védekezésre nincs szükség.
Kedves Anna!
A csatolt képen egy kifejlett kabóca látható. Szúró-szívó szájszerve van, és szívogatással szoktak kárt okozni a növényeken. A kép alapján faji szinten nagyon körülményes. A pontos határozás hímek ivarszerve alapján történik. Hol találkozott ezzel a rovarral?
Tisztelt Bodnár Erzsébet!
Továbbítottam a szakértő kolléganőmnek!
Szíves türelmét kérem.