Eddigi tanácsok

Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Barna Zoltán!

A képen a futóbogarak (Carabidae) egyik faja látható. Ezek főleg ragadozó életmódot folytatnak, gazdasági vagy egészségügyi szempontból ártalmatlanok. Vélhetően az elmúlt hetek rendkívüli hősége miatt jelentek meg egyszerre nagyobb mennyiségben. Hasznos szervezetek, nem indokolt a védekezés ellenük.

#43938
Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Kun László!

Tripszek okozzák a leveleken a tüneteket. Izolálni kell a többi cserepes dísznövénytől és felszívódó rovarölőszerrel többször kezelni.

#43893
Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Pintér Ádám!

Sajnos a napégés/száradás tünetei láthatók a leveleken. Jó kondícióban kell tartani a faiatal növényt (tápoldat, öntözés többször).

#43888
Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Lelkes Tamás!

Amennyiben meg lehet oldani a méreből adódóan akkor csökkenteni lehet a perzselést. Az árnyékolás mellett a kánikula ideje alatt érdemes kicsit jobban öntözni a fát.

#43887
Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Andrea!

A leveleken aknázómoly kártétele látható. A kifehéredő részeken a hernyó által kirágott járatok láthatók, a fekete pontok pedig az ürülékük. Amennyiben lehetőség van, akkor gyűjtse be a fertőzött leveleket és semmisítse meg, vagy pedig felszívódó rovarölőszerrel érdemes lepermetezni.

#43886
Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Bali Gábor!

A képeken pajzstetvek (Carulaspis juniperi) láthatók. Kérem olvassa el a következő linken található leírást (a tuják és borókák gyakoribb károsítói alatt):

http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=1&page_id=22

#43885
Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Boros Anikó!

A képeken poloska lárvák láthatók. Az elsőn az ázsiai márványos poloska lárvája, míg a másodikon a tojások mellett a zöld vándor poloska lárvái. Elég ha eltávolítja és megsemmisíti a poloskákat. Kontakt hatóanyagú rovarölőszerekkel jól lehet őket írtani.

#43884
Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Angéla,

Kérem nézze meg közelebbről az elszáradó hajtásokat, hogy lát e valamilyen lyukakat az ágakon? Lehetséges, hogy valamilyen kártevő támadta meg a növényt. Esetleg közelebbi felvételt is csatoljon.

#43859
Varga Ákos Szaktanácsadó

Kedves Regina!

Sajnos nincs kidolgozott növényvédelmi technológia a borókaszúra vonatkozóan. A bogár lárvái a hajtásokban rágnak belülről. A rejtett életmódjuk miatt nem lehet eredményesen védekezni ellenük. Jelen ismereteink szerint sárga ragacslapos csapdákkal lehet előrejelezni a rajzó imágókat. Ha a csapdákban nagyobb mennyiségben ragadnak bele rövid időn belül, akkor érdemes védekezni az imágók ellen kontakt és felszívódó hatóanyagú rovarölő szerekkel. A fertőzött hajtásokat mielőbb el kell távolítani és lehetőség szerint megsemmisíteni.

#43858
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Farkas Tamás!

Kérem olvassa el Dr. Varga Mária tanácsát lentebb (2015.08.10.).

#43857
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Kovács Csaba!

Sajnos nincs megfelelő védekezési technológia kidolgozva a szúbogarak ellen. Sajnos sem a felszívódó sem a kontakt szerekkel nem lehet a fában élő egyedek ellen védekezni. Sárga ragacslapokkal lehet megfigyelni a tömeges rajzását és akkor lehet védekezni kontakt szerekkel. A fertőzött növényeket figyelni kell, ha kezdenek elszáradni akkor ki kell venni mindenféleképp (előfordulhat, hogy a kártétel során megnövekedő gyantatermelés elzárja a röplyukakat).

#43791
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Kiss Anna!

Mit ért a kis maradék alatt?
A leírása alapján nincs hatással a gyümölcsre. A talajszinten a biztonság kedvéért érdemes lenne fóliát lerakni a szüret idejére.

#43790
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Benedek László!

A glifozát hatóanyag tartalmú szerek mint pl. Glialka - totális gyomirtó szerek, melyek a zöld növényi részeken keresztül szívódnak fel a növényekbe. Tehát gyökéren keresztül nem fejti ki a hatását. Arra kell figyelni a totális gyomirtók esetében, hogy a gyümölcsfák legalább 4-5 évesek legyenek, mert ekkor még nem fásodott el a törzs rész és a zöld részeken keresztül felszívódhat a szer..

#43789
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Kiss Gábor!

Sajnos nincs engedélyezett szer a gumós zellerre. Eseti engedélyt lehet kérvényezni a NÉBIH Növényvédő szer és Termésnövelő anyag Engedélyezési Osztályon (https://www.nebih.gov.hu/szakteruletek/szakteruletek/noveny_talajvedelmi_ig/szakteruletek/novszereng/engugyf.html) Vertimec Pro növényvédőszerre gumós zeller esetében. Az eseti engedély birtokában lehetőség van védekezni az atkák ellen.

#43692
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Bonnyai Ágnes!

A képeken pajzstetű kártevők láthatók. Felszívódó rovarölőszerrel kell kezelni (pl. Mospilan) a növényeket, valamint tápot is kapjanak.

#43691
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Kiss Gábor!

Milyen zellerről lenne szó? Gumós vagy levélzeller?
Vertimec Pro az engedélyokirat alapján levélzelleren lehet alkalmazni, sajnos az ÉVI-je 14 nap. Más szerek nincsennek engedélyezve.

#43660
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Kecskés Istvánné!

Kérem csatoljon fényképet a tünetekről! Köszönöm szépen.

#43659
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Zsolt Balogh!

A leveleken aknázómoly és platán csipkéspoloska kártétele látható. Sajnos a csipkéspoloska erőteljesebb kártétele során akár korai lombhullást is előidézhet. Védekezni tavasszal célszerű az első nemzedék ellen. A fa nagy mérete miat inkább az endoterápiás (injektálás) védekezés a leghatékonyab. pl.:
http://parkfavedelem.hu
http://vadgesztenye.eu/

#43594
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Farda Krisztina!

A képen az amerikai lepkekabóca lárvái láthatóak fehér szövedék védelmében. A kérdés az, hogy milyen növények vannak a kertben? Azok ismerete alapján lehet biztosan modani a védekezést. Citromfa esetében nincs engedélyezett növényvédőszer, így azt ajánlom, hogy slaggal mossa le alaposan a kabócákat.

#43554
Varga Ákos Szaktanácsadó

Tisztelt Bakonyi-Kis Imréné!

Sajnos nem lehet megakadályozni a poloskák megjelenését a kertben. Ha megjelennek a kis poloskák, akkor kontakt rovarölőszerrel lehet ellenük védekezni (pl. Karate 2.5 WG - élelmezési várakozási idő paradicsom-paprika 5 nap).
Az amerikai lepkekabóca ellen ha letermett a málna akkor felszívódó szerrel lehet védekezni (Mospilan).

#43553