Eddigi tanácsok

Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Zsolnay Edit!

Többféle kártevő állatról van szó. Mielőtt bármit javasolnék, fontos kérdés, hogy a fa alapos átpermetezése technikailag megoldható-e?

#41383
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Palkó Petra!

Több cég is nyújt ilyen jellegű szolgáltatást. Kérem, írja be a Google keresőjébe pl., hogy: vadgesztenye injektálás. Ezt követően az itt látható cégektől tud közvetlenül érdeklődni a lehetőségekről, árakról.

#41382
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Kovács Gyula!

A moníliás termések molyosak (a rothadó foltban lévő lyuktól induló járat a magok irányába a terméshúsban) is voltak?

#41381
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Balázs!

A fás részeken (törzsön, ágon, másodéves hajtásokon) vannak apró lyukak? Közeli képet tudna ezekről küldeni?

Addig is olvasásra ajánlom a következő cikket: http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/irasok/kerteszet-szoleszet-boraszat/megint-tamad-borokaszu

#41380
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Háder Erika!

A krizantém fehérrozsda ellen az Amistarnál sajnos nem tudok jobbat, hatékonyabbat mondani.
Ami viszont fontos még az állomány egészsége kapcsán: szellőztetéssel csökkentse a páratartalmat, kerülje a túlzott nitrogén adagolást, és lehetőség szerint ne felülről (azaz ne esőztető jelleggel) öntözze az állományt! A beteg növénymaradványokat meg kell semmisíteni, illetve a fertőzött növényről ne szedjen szaporításra szánt dugványt! Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy vannak a rozsdával szemben ellenálló krizantémfajták is, ezek termesztése is megoldást jelenthet a betegség kiküszöbölésére.

Kérdését továbbítom kórtanos kolléganőmnek is, esetleg neki még lehet más javaslata is.

#41379
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Gábor!

1. kép: Ez egy drótféreg, a dió termésproblémáihoz (a fán) nincsen köze.

2-3. kép: Jól látom, hogy apró, kb. 1 mm-es, hosszúkás, fehér elemekből álló, kókuszreszelékhez hasonló bevonat van a fás részeken?

4. kép: Ez a levélfoltosság nem tűnik kóros eredetűnek. Esetleg perzselés lehet, illetve a levelek fakó színe alapján tápanyaghiányra utaló tünetek lehetnek még. E tüneteket mutató levelek fán való elhelyezkedése alapján lehetne esetleg az okokat pontosítani.

5. kép: Ez a felvétel elég életlen, nehéz kivenni rajta a részleteket.

Lisztharmat nincs a diófán (nemcsak ezen, hanem egyébként sem), és a képeken almamoly lárvája/tünetei sem láthatók (de almamolyos ettől függetlenül lehet a dió).
A Thiovit Jet használata szükségtelen a diónál.

#41378
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Csordásné Ági!

A krizantém fehérrozsda elleni védekezésre engedélyezett készítmény az Amistar Top. Javasolt dózisa dísznövényekben 0,6-1 l/ha. Kijuttatás: 10-14 napos időközönként, max. 2 alkalommal. A permetléhez nedvesítő szert kell adni (pl. Silwet Star), és mindenképpen érdemes a teljes felület kezelése előtt bármilyen fajta esetében néhány növényen próbapermetezést végezni, mert a dísznövények növényvédő szerekkel szembeni érzékenysége igen eltérő lehet. A krizantém, ill. fajtái pl. éppen a bimbóképződés és virágzás idején a legérzékenyebbek. Megjegyzendő mindamellett, hogy a permetezés megelőző jelleggel, illetve legkésőbb az első tünetek kialakulása idején vezethet megfelelő eredményre.
A fertőzés terjedésének megfékezése érdekében további teendők is szükségesek: szellőztetéssel csökkentse a páratartalmat, kerülje a túlzott nitrogén adagolást, és lehetőség szerint ne felülről (azaz ne esőztető jelleggel) öntözze az állományt! A beteg növénymaradványokat meg kell semmisíteni, illetve a fertőzött növényről ne szedjen szaporításra szánt dugványt! Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy vannak a rozsdával szemben ellenálló krizantémfajták is, ezek termesztése is megoldást jelenthet a betegség kiküszöbölésére.
Mindezek kombinációja remélhetőleg segíthet a későbbiekben a betegség visszaszorításában.

#41376
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Papp Gabriella!

Szaktanácsadó kolléganőnk rövidesen válaszol, addig szíves türelmét kérjük.

#41374
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Basa-Dénes László!

Kérdését továbbítottam kolléganőm felé.

#41373
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Karuczka Bernadett!

Elnézést a késői válaszért.
A leveleket levélbarkók cakkosítják. Ha megírja, milyen szer(ek) van(nak) otthon a fagyaltripsz ellen, meg tudom mondani, hogy ezek ellen is jó(k)-e. A levélbarkók egyébként nem olyan veszedelmes kártevők, bár a tünetek valóban feltűnőek néha.
A száradásra vonatkozó kérdésével kapcsolatban kolléganőm fog rövidesen válaszolni önnek.

#41372
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Posztós Tamás!

Kérdését továbbítottam kolléganőm felé.

#41371
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kérdés, hogy pontosan melyik kártevő ellen kíván védekezni, illetve, hogy biztos-e abban, hogy a tüneteket - melyeket itt nem említ, ill. sajnos fénykép sincsen erről - valóban valamilyen rovar okozza-e?

#41370
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Böröczki Katalin!

Leírása és a kép alapján a tüneteket többféle károsító okozza.
A levélfoltosodásokat a gnomóniás betegség (nagyobb, kerek, barna foltok) és a xantomónászos betegség (kicsi, szögletes, fekete foltok) okozhatja (előbbi gomba, utóbbi baktérium). A baktérium a bélbe is bejuthat, így a mag pusztulásáért (elfeketedés, összetöppedés) ez lehet a felelős. E betegségek ellen réztartalmú szerek (pl. Champion 2 FL) használható. Szükséges egy őszi, illetve egy tél végi rezes lemosó permetezés, majd a hajtásnövekedés idején további permetezések. Az ősszel lehullott lombot és termésmaradványokat össze kell gyűjteni és meg kell semmisíteni (komposztálni nem szabad!).
A rücsköket a levélen a dió szemölcsös gubacsatkája okozza, ez azonban rendszerint kisebb probléma, inkább esztétikailag zavaró. Ellene a dióban nincsen engedélyezett készítmény. A tünetek megjelenését követően a levelek lecsippentése és megsemmisítése javasolható.
Valamennyi esetben azonban alapvető kérdés a fa mérete. Nagy termetű fa aligha védhető meg megfelelő permetező eszköz hiányában.

#41369
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Dékány Tamás!

Totális hatású gyomirtóval lehetne megpróbálkozni (pl. Dominator) esetleg még most is, de inkább jövő tavasszal, a kihajtás idején, illetve nyár végén - kora ősszel. Arra viszont ügyelni kell, hogy a fent jelzett készítmények minden zöld növényt leperzselnek, amivel érintkezésbe kerülnek, így nem sodródhatnak el, kerülhetnek rá a kultúrnövényekre! (Emiatt pl. a kis sarjak körül közvetlenül növő füvet is valószínűleg újra kell majd vetni.) Három évesnél fiatalabb fák körül sem használhatók.

#41368
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Dániel!

Kérdését továbbítottam növényápolással foglalkozó kolléganőm felé.

#41367
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Juhász Éva!

A lyukak egyértelműen kártevő rovarra utalnak, a gyantafolyás a kártétel kísérőtünete lehet. Kérnénk képet a lyukakról, illetve a növényállományról (tujasor) is annak környezetével, hogy jobban láthassuk a jelenlegi állapotot.

#41366
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Zsuzsa!

A feltört diók belsejében (melyek rendellenesen megbarnultak) morzsaszerű ürülék, rágcsálék felfedezhető, vagy nem? Nyüvek voltak-e esetleg a burok alatt?
A fa méretei lehetővé tennének bármilyen, alapos permetezést a későbbiekben?

#41365
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Angyal Mariann!

A tünetek közül az összeszőtt, ürülékes levélről mondható el biztosan, hogy rovar okozta kártétel. Hogy pontosan melyik faj, ehhez a lárva vagy báb fotója adhatna segítséget. Mindenesetre ez esetben nem nagy a veszély. Ha jövőre is észlel ilyet, célszerű e leveleket lecsippenteni és a lárvákkal együtt megsemmisíteni.
Kérdése további részeire kolléganőm fog válaszolni önnek.

#41364
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Azari Istvánné!

Képeket tudna esetleg küldeni a tünetekről?

#41363
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Szabó Gergő!

Elnézést a késői válaszért.
Kérdését továbbítottam növényápolással foglalkozó kolléganőm felé.

#41362