Eddigi tanácsok

Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Szalai Tiborné!

Fotót kérek!

#32084
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Hajdu Sándor!

Fotó nélkül nagyon nehéz diagnózist mondani, és bármilyen növényvédő szert is ajánlani. Ezek nem a monília jellemző tünetei. Ezek a pöttyök ki is esnek, lyukacsos lesz a levél? Írja le részletesen, hogy hogyan néz ki, foltok színe, mérete, hol helyezkedik el a levélen, a fa mekkora területén lelhető fel, stb.? Mindent, hogy segíteni tudjak.

#32083
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Bogátiné Timi!

Többféle szeder létezik. De ez nem az! Max a fekete eperfa lehet, arra hasonlít.

#32058
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Czár Gábor!

A vízre ugyan olyan érzékenyek a növények mind mi, sőt még annál jobban is. Könnyen elpusztulnak a nem megfelelő összetételű víztől. Az esővíz a legjobb és a legmegfelelőbb összetételű és Ph-jú. Amennyiben ez nem áll rendelkezésünkre, úgy az ásványvíz vagy végső esetben forralt víz jelenti a megoldást. Jó lenne, ha átültetné, mert nagyon tömörnek tűnik a talaj, és a gyökerének a szellős jó vízáteresztő közegre van szüksége.

#32057
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Pelikánné Katalin!

Amikor egy növény virágzik, akkor nem szereti, ha macerálják, és le is dobja a virágait. A hűvös hely mit jelent? Jó levegőjű, fényes, párás klímára van szüksége. A hőmérséklet nem csökkenhet 15 0C fok alá. A locsolást mérsékelni kell, de nem szabad abbahagyni, a tápozást viszont ősztől be kell, fejezni és tavasszal folytatni. A citromfa, ha jól érzi magát, akkor egész évben virágzik és hozza a gyümölcsöket. A fagyok elmúltával vigye ki a szabadba és az őszi fagyok előtt hozza csak be. Ne tegye közvetlen napra, nem bírja a tűző napot. Egy nagyobb fa árnyékába helyezze. Fontos, hogy minden évben metszeni kell. Megelőzésképpen permetezni kell, de csak a szabadban szabad.
Homok, tőzeg, virágföld keverékbe kell ültetni. Trágyázni úgy kell, hogy közvetlen a gyökérrel ne érintkezzen az átültetésnél. A későbbiek folyamán, amikor a gyökerek megerősödnek, akkor már nem okoz problémát. A marhatrágya erre a legalkalmasabb.
Valamint, nem szabad elfelejtenünk, hogy a citrom fa nem dísznövény!

#32056
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Téglási Piroska!

A fotót kérek, látnom kell, hogy mire gondol pontosan.

#32046
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Pelikánné Katalin!

Hogyan és hol teleltette? Mivel locsolja? Tápozza-e? Mikor ültette át utoljára? Milyen talajban van? Metszete-e?

#32045
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Czár Gábor!

A fény, víz és a hőmérséklet valamint a nem megfelelő tápanyag ellátás következtében apró pettyek, foltok alakulhatnak ki, ezek összetéveszthetőek a pajzstetvekkel. De, hogy kizárjuk, a pajzstetveket arra kérem, hogy közelről vizsgálja meg a pöttyöket és próbálja lekaparni, nagyító alatt megtudja vizsgálni.

#32044
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Czár Gábor!

Milyen talajba ültette őket? Fontos a laza, jó vízelvezetésű és tápdús talaj! A gyökérzónának levegősnek kell lennie. Törekedjen a semleges Ph- kialakítására. A talaj lehet háromnegyed rész kaktuszföld + finom, apró szemcséjű sóder. De lehet tőzeg vagy kókuszrost, szarvasmarha trágyával keverve. Öntözéshez semleges kémhatású víz használatára törekedjen. Lehetőleg esővizet használjon. Jó megfigyelés, valóban úgy kell locsolni, ahogy azt a növény, igényli és ezt jól érzékelte. A növény külsejével jelzi ha ’szomjas’. A szürkés árnyalatuk és nyomásra puhább tapintatuk árulkodik a vízigényükről.

#32043
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Földi Péter!

Az elvirágzás után, amikor már a fagyok is elmúltak, tegye ki a kertbe, vagy erkélyre, egy félárnyékos, szűrt fényű helyre. Közben folyamatosan öntözze és tápozza. Természetesen az öntözés legyen mérsékelt és eső víz, ne használjon csapvizet. Ősztől a levelek visszahúzódásáig már csak nagyon kevés vizet igényel. Ezután a hagymát vegye ki és tegye szellős, sötét helyre. Majd következik a nyugalmi időszak, ami legalább 2 hónapos hosszúságú legyen. A nyugalmi időszak elteltével ismét cserépbe ültetheti. A virágszárat hagyja elszáradni, ne vágja le. Egy jó tanács, kesztyűbe végezze a munkálatokat, mivel a növény, mérgező!

#32042
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Horváth Lenke!

Itt a teleltetéssel lesz probléma. Sarkalatos kérdés a citromfa életébe. Az Ön fája kiszáradt! Ami a fa pusztulásához is vezethet. Így látatlanban nagyon nehéz megállapítani a kiszáradás mértékét. Javaslom, hogy vágja vissza a száraz ágakat, és öntözze a fát, de ne csapvízzel. Viszont a kiszáradást a túlöntözés is okozhatja. Mivel a vízben megfulladnak a gyökerek. Milyen a talaja? Hogyan és hol teleltette?

#32041
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Józsa György!

A sarjak irtása nagyon nehéz feladat és kockázatos is. Például a Glialka gyomirtó szert szokták alkalmazni az elpusztításukra, ami hatásos lehet, de olyan nagy a kockázata, hogy akár a fa életébe is kerülhet. Az Ön módszere viszont kevésbé veszélyes és kímélőbb is.

#32040
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Inásel Mihályné!

Milyen fagykár védelmet alkalmazott? Milyen talajban van jelenleg? A tőzeggel dúsított, savanyú jó vízelvezetésű talajt, és a napos- félárnyékos helyet kedveli. Ha ezek a feltételek biztosítottak a számára akkor nagy eséllyel virágoznia kell.

#32039
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Kiss Gábor!

A tünetek a nem megfelelő teleltetésre utalnak. Hogyan és hol teleltette a növényt. Vissza kellene vágni az ágakat. Locsolni, de ne csapvízzel. Így nehéz megállapítani, hogy a száradás folyamata milyen mértékű és, hogy visszafordítható-e. Mikor ültette át utoljára? Vigye ki a szabadba, ha lehetősége van rá. Jó lenne, ha küldene fotót.

#31998
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Kertész Kata!

Szép lassan rendbe fog jönni, adjon neki időt és tápoldatot.

#31988
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Kiss Ernő!

A Leyland ciprust általában kora tavasszal és nyáron metszik. De végezheti júniusban is az első metszést a növekedési ciklus után. Ügyeljen, hogy hűvösebb, esősebb, borult időben végezze a műveletet, mivel a tűző napos időben megperzselődik a növénye. Majd szeptemberben az ágak végeit vágja már csak le.
Nagyon könnyen metszhető, és jól tűri, nélkülözhetetlen számára az évi 2-3 metszés.

#31926
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Csorba Szabina!

Háromféle, Glialka létezik, de bármelyiket is használta a szomszéd és amennyiben a kaszálóra vitte a szél, akkor sem kell aggódnia.
Mivel a Glialkával legelőt is szoktak permetezni és nincs előírt, élelmezés-egészségügyi várakozási ideje.

#31925
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Zagyvai Oliver!

A fotón látott fa a gutaütés jeleit mutatja, a fát sajnos nem lehet megmenteni.
A tüneteket okozhatja még, a felszaporodott pajorok tömege a talajban.

#31924
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Kertész Kata!

Ott követte el a hibát, hogy fűtött lakásban teleltette és még a vizet is megvonta tőle.
Nem csoda, hogy kiszáradt, nagyon nem is tehetett mást. A fűtött lakás nem megfelelő téli hajlék a növénye számára. Ha már nincs más megoldása, akkor viszont locsolni és párásítani kell.

#31908
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Nagy Dávid!

Ez a tartásból adódik, kevés fény vagy víz lehet az oka. Hol tartja, mikor ültette át utoljára?

#31907