Eddigi tanácsok
Kedves Scherr Gabriella!
Távolítsa el, sürgősen a gubókat mielőtt még kikelnek. Majd szappanos langyos vizes ruhával, finoman törölje át az összes levelet. Ezután ezt az átmosást 2 nap múlva ismételje meg. Nézze át tüzetesen a növényt. A többi növényét is vizsgálja meg. A fertőzött növényt helyezze karanténba.
Kedves Borbély Norbert!
Ennek ellenére a citromfának valami mégsem tetszett. Van ilyen, érdekelne, most, hogy átültette változott-e a növény állapota. Természetesen a nagyobb cserépben idő kell, hogy a gyökereit növessze, és majd utána fog látszódni a változás.
Kedves Takács Marianna!
Párás meleg környezetre van szüksége. A nyár folyamán kéthetente egyszer tápoldatos langyos vízzel kell öntözni. Ne használjon csapvizet se hideget. A huzatot egyáltalán nem bírja. Ne tegye ennyire árnyékba. Szereti a napos meleg helyet, elég csak a tűző naptól védeni.
Kedves Kiss Júlia!
Nagyon sokat öntözi, a rovarok is ezért jelennek meg, mert rothad a sok víztől a gyökérzet!
Kedves Demeter Laura!
Az alsó levelek hullása normális, és hozta is az újakat. Nyáron lassabban fejlődnek a növények ez is rendjén van.
Hol tartja a növényét és hogyan gondozza? Kérek egy fotót is.
Kedves Inásel Mihályné!
Enyhén savanyú kémhatású talajt kedveli, a meszes talajban elpusztul. Szélcsendes védett helyet kíván. A gyökerei roppant sérülékenyek. Kizárólag esővízzel locsolja. Csak az első pár évben kell a gyökerét a fagytól védeni. Elegendő, ha fakéreggel betakarja.
Kedves Zoltán!
Természetes, hogy a nyár folyamán lassabban fejlődik a fa. Az elszíneződésről fotót kérek és bővebb leírást.
Kedves Resz Anna!
Természetesen vissza kellene vágni és a szabadba kiültetni.
Kedves Vetési Ferenc!
Ez a betegség a Stigmina carpophila a csonthéjasok levéllikasztó betegsége. Apró, kör alakú foltok a leveleken, melyeknek eleinte sárga a közepe, míg a széle bordó. A foltok széle barnává válik. Később a foltok közepe elszárad, és kiesik.
Kedves Krisztián!
Levélbarnulást a vízhiánya és a páraszegénysége is okozhatja. A tartós nagy melegben 25 0C felül a levelei sárgulnak, majd barnulnak, nem bírja a hőséget. Ezért árnyékos védett helyet kíván. A legjobb egy nagy lombos fa árnyékába tenni (ültetni). Az sem mindegy, hogy mivel öntözi. Az esővíz a legjobb, a csapvizet nem bírja, a víz hőmérséklete 15 0C fok körüli legyen. Nem bírja az erősen nedves talajt sem. A fotó alapján ez nagyon vizes talaj. A nagy melegbe gyakran permetezze a levelét, vízpermettel.
Laza szerkezetű, Jó vízáteresztő, humuszban gazdag kissé savanyú talajt igényel. Nagy tápanyag igénye miatt, összetett műtrágyára van szüksége, havonta egyszer és csak a nyári hónapokban.
.
Kedves Fekete Istvánné!
Az elszáradt vastag ágakat el kell távolítani. Majd fa sebkezelővel le kell zárni a sérült felületet.
Kedves Pelikánné Katalin!
Már a tél végi olajos permetezéssel el kell kezdeni a védekezést. Ennek hiányában már a csúcsrügyek nyílásától károsítanak a levéltetvek. Amennyiben most kezdik el a védekezést akkor már kissé elkéstek. Most június vége felé a molyok (almamoly), ellen lehet védekezni, javaslom a Steward 30 DF, és a Madex növényvédő szereket. A levéltetvek ellen a dióban engedélyezett növényvédő szer ebben az időszakban nincs. Ezért kell a tél végi lemosó permetezést alkalmazni.
Kedves Svolik Andrea!
Nyugodtan vágja le a száraz részeket.
Kedves Borbély Norbert!
Tartási hibára vezethető vissza ez a probléma. Hol teleltette a növényét? Jó levegőjű, fényes, párás klímára van szüksége. A hőmérséklet nem csökkenhet 15 0C fok alá télen. A locsolást mérsékelni kell, de nem szabad abbahagyni, a tápozást viszont ősztől be kell, fejezni és tavasszal folytatni. A citromfa, ha jól érzi magát, akkor egész évben virágzik és hozza a gyümölcsöket. A fagyok elmúltával vigye ki a szabadba és az őszi fagyok előtt hozza csak be. Ne tegye közvetlen napra, nem bírja a tűző napot. Egy nagyobb fa árnyékába helyezze. Fontos, hogy minden évben metszeni kell. Megelőzésképpen permetezni kell, de ezt csak a szabadban szabad.
Homok, tőzeg, virágföld keverékbe kell ültetni. Trágyázni úgy kell, hogy közvetlen a gyökérrel ne érintkezzen az átültetésnél. A későbbiek folyamán, amikor a gyökerek megerősödnek, akkor már nem okoz problémát. A marhatrágya erre a legalkalmasabb.
Mikor ültette át utoljára, mert ez a cserép kicsi, egy nagyobb edényt válasszon a számára.
Kedves Mucianyus!
Feltételezem, hogy törzses jukkája van. Amennyiben egy törzse vagy is jukkája van, úgy a cserép közepébe ültesse, tőzeg és homok keverékbe. De a jukkát más növényekkel is kombinálhatja, összeültetheti. Mindenképpen nehéz tartó edényt válasszon, mert a jukka leveleinek a súlya miatt könnyen felborulhat.
Kedves Pelikánné Katalin!
Nagyon szívesen!
Kedves Czár Gábor!
Köszönöm a visszajelzést.
Kedves Téglási Piroska!
Nagyon megnyúl, és felkopaszodott. A fényhiánnyal küzd éppen. Nagyon sötét neki a helyiség ahol van. Nagyon nagy a növény fényigénye, szűrt fényre kell tenni, mert a közvetlen napot nem bírja. Kötözni a zamiifoliát nem kell. A cserép is szűkös a méretéhez képest. Folyamatosan 18-24 0C fokra van szüksége. Öntözni csak akkor kell, ha már a földje teljesen kiszáradt.
Kedves Svolik Andrea!
A sok fény és megfelelő páratartalom az alapfeltétele az orchidea tartásának. A nagyon magas fényigény biztosítása, Angliában kevésbé adott feltétel. A másik nagy probléma, hogy az ablakba tette, a legtöbb orchidea a legkisebb légmozgást sem viseli el. A párát ne a növény spriccelésével oldja meg, elrohad tőle, helyezze a cserepet kavicságyra. Ne locsoljon csapvízzel. Gyűjtse össze az esővizet és azzal locsolja.
Kedves Mucianyus!
A borostyán félékkel jól elvan, és ha ennek a növénynek nincs törzse akkor egy törzses mellé is belehet ültetni.