Eddigi tanácsok

Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Chad Gábor!

Ennek igazán örülök! Sajnos a jelenlegi időjárás még nem a legkedvezőbb.

#31720
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Gyovai Gabriella!

Amennyiben nem akar növényvédő szert alkalmazni, akkor a mechanikai beavatkozás marad. Gazolás kézzel, kapával vagy kapáló géppel.

#31719
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Vida György!

Közvetlenül a tél elmúltával az összes elhalt ágat vágja le, egészen az élő részig. Az oldalhajtásokat hagyja meg, mivel ott terem a legtöbb gyümölcs. A feltörekvő ágakat nyugodtan vágja vissza.

#31718
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Lőrincz Zsuzsanna!

Télen a fagyok ellen takarással védhetik. A meszes talajt kedveli, különösebb igényei nincsenek a talajt illetően. A fügebokor koronájába kb. 5-8 ágat hagyjanak meg. Igyekezzenek úgy alakítani, hogy elterüljön, és ne felfelé törjenek az ágak. Laza szerkezetű szellős bokrot készítsenek. A tőhajtásokat minden évben ritkítsák meg. A letermett kétéves vesszőket vágják vissza. Magyarországon, a fügefa tulajdonosok nagy része nem metszi a fügét. De ahhoz, hogy kiegyenlített bő termésük legyen, elengedhetetlen a bokor gondozása és metszése.

#31717
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Bódis Vanda!

A nyálkás, nedves foltok, baktériumos fertőzésre utalnak. Kérem küldjön éles fotót az elváltozásokról és a teljes növényről.

#31674
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Pászti Szilvia!

Természetesen lehet szaporítani. A tetszőleges méretre vágja fel a törzset és gyökereztesse az alább leírt módon. Amit Georgeboo-nak megírtam.

#31662
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Joczik Zsolt!

Nem ismerem, hogy milyen körülmények között tartja a növényt, mivel erről nem számolt be. Így csupán találgatni tudok. A teleltetésre egy fűtetlen szoba számára a legmegfelelőbb. A meleg, túlszáraz levegőjű helyiségben ahol esetleg a fény is kevés ott gyakran felkopaszodik a növény.

#31661
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Bak András!

A fotó és a leírás alapján, ez a palántadőlés betegség. Ezt több gomba és baktérium faj is okozhatja. A talajban él a gomba és onnét fertőz, eleinte a csírázó magvakat, de előfordul, hogy csak a tünetekre leszünk figyelmesek. A legtöbb mag nem kell ki, elfekszik a növény és a végén elpusztul. Talajfertőtlenítésre hőkezeléssel és beöntözésre is van lehetőség. De ez utóbbinál pontosan kellene tudni, hogy melyik kártevővel van dolga. Ezért minden képen azt javaslom, hogy magvetéshez soha ne használjon, használt talajt.

#31625
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Szasza!

A citromfa nagyon nagy fényigényű! Nem tudom, hogy mit ért pontosan a fények alatt, mennyire erős fények és hány órán keresztül kapja? A folyamatos hőmérséklet és páratartalom elengedhetetlen, a számára. A nagy melegben és a száraz levegőben elpusztul. Valamint egy nagyítóval vizsgálja meg a növényét, hogy van-e rajta rovari kártevő.

#31624
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Nagy Péter!

Tavasszal és ősszel lehet trágyázni, fa mérettől függően. Számít a fa kora. Átültetésnél egyáltalán nem szabad trágyázni. A csirketrágyával vigyázni kell (éget), tisztán nem szabad alkalmazni. A cserép száját képzelje el egy körnek, és vegye annak az átmérőjét.

#31623
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Benko Ágnes!

Milyen helyen tartja? A változó hőmérséklet, hirtelen beáramló hideg levegő, ezek okozhatják. Az állandó hőmérséklet és megfelelő páratartalom szükséges. Adjon a növénynek tápoldatot.

#31622
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Ágnes!

A rovar a levelek hátoldalán él ezért nehezebb észrevenni. Általában pókhálószerű szövedéket képez. Kizárólag meleg és száraz levegőjű helyiségben fordul elő vagy szaporodik fel. Ezért kezdetben elegendő, ha a levelek fonákát vízzel finoman lepermetezi, és puha ruhával letörli. Amennyiben már felszaporodtak nehéz ellenük védekezni. Mindenképpen a speciális atkaölő szereket javasolom. Figyeljen a többi növényeire is! Távolítsa el (helyezze karanténba) a már megfertőződött növényt.

#31603
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Timi!

Kérem, küldjön képeket a tünetekről!

#31600
Antics Katalin Szaktanácsadó

Tisztelt Tutuntzisz Ákos!

Learása alapján valószínűleg nem (csak) atkáról, hanem egy kártevő rovarról van szó, melynek neve fagyaltripsz (a faj kártételéről képeket találhat a Google képkeresőjében). A sövényt permetezni e kártevő ellen korán tavasztól, a levelek kihajtásától kezdve már szükséges lehet, amint az apró, 1 mm-nél kisebb, hosszúkás, sárga rovarok megjelennek a leveleken (szín, fonák - nagyító!). E célra a Mospilan 20 SG javasolható, szükség szerint egy-két alkalommal megismételve a kezelést. Ily módon a kártevőnépesség elszaporodása az év folyamán időben megakadályozható.
A növény kondíciójának további javítási lehetőségeiről kolléganőim fogják rövidesen tájékoztatni önt.

Vétek Gábor

#31599
Antics Katalin Szaktanácsadó

Tisztelt Szilasi Róbert!

A két szer egyikénél sincsenek felsorolva hüvelyesek (bab, borsó stb.) azon növénykultúrák között, melyekben kijuttathatók, amely azt jelenti, hogy ezen növényfajok kezelésére nem használhatók. Ennek oka az, hogy az említett növényvédő szereket gyártó cégek e készítményüket nem engedélyeztették a jelzett növények védelmére - vélhetően anyagi okok miatt -, így nem ismertek a szerek hatásai (kártevőkre, méhekre, emberre stb.), dózisai, várakozási idejei stb. abban az esetben, ha kipermeteznénk őket. Szisztemikus hatású rovarölő szer sajnos nincsen engedélyezve sem babban, sem zöldborsóban, többségében kontakt piretroidok használhatók fel itt a rovarok elleni védekezésben.

#31598