Eddigi tanácsok
Tisztelt Győriné Éva!
Öntözés nélkül nem javaslom a fóliát, akkor inkább mulcsal takarják a talajt.
Tisztelt Kapin Gábor úr!
A kérdése összetett ezért nem egyszerű a válasz sem.
Ajánlót könyvek:
- Szakátsy György: Az almafák rendszeres termésének biztosítása, Bp.1956,
- Szakátsy György - Fenyves Pál: a télialma termelése, Bp. 1959
- Z. Kiss László: Gyümölcsfajták 1. Almatermésűek és bogyósok, Mezőgazda Kiadó
- Soltész Miklós: Gyümölcsfajta ismeret és használat
- Czáka Sarolta - Valló lászló. A metszés ÁBCÉJe.
Kedves uram.! Én a 70 cm -es tőtávot keveslem de nem lehetetlen.
Telepítés előtt meg kell vizsgálni:
- a talajt
- a mikróklimát
- öntözési lehetőségeket
- előző kultúrát
- a befektethető időt, pénzt és energiát.
- raktározási lehetőségeket.
Intenziv ültetvényt öntözni feltétlenül kell. Fontos a talaj feltöltő és rendszeres trágyázása. Törpésítő alanyokat javaslok ( M9), Fajta választásnál rezisztens és toleráns fajták jöhetnek számításba: Jonager, Kovelit, Nyári zamatos, Goldstar,Egri piros, Nyári fontos. Beszerzési árat a faiskolák tudnak adni. Legfontosabb betegségek és kártevők: lisztharmat, varasodás, tűzelhalás, almamoly levéltetű, vértetű.
Üdvözlettel Tick Zoltán
Tisztelt Mezei Marian!
A képen látható tüneteket az akkori erős lehűlés okozta. Biztos, hogy más tünet nincs? Esetleg hasonló tüneteket okozhat a napégés.
tisztelettel, Tick Zoltán
Tisztelt Győriné Éva!
A homoktövisnél öt éves kor még fiatalnak számít, még nem aggasztó, hogy nem terem. Fény igényes növény, árnyékban nem virágzik rendesen. De meg kell kérdeznem:
- Biztos, hogy virágoztak?
- Biztos, hogy termős és porzós példányok is vannak?
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Telepoczki Ferenc!
A tüneteket a szederatka okozza. Ellene rügypattanáskor poliszulfidkénes - olajos lemosó permetezéssel kell védekezni. a tünetek észlelésekor a fertőzőt gyümölcsök összeszedése és megsemmisítése a megoldás.
tisztelettel Tick Zoltán
Tisztelt Marian Barabás!
A levélfoltosságot sok minden okozhatja, az lenne a legjobb, ha tudna egy képet küldeni. De hasznos az elszáradt levelek össze gyűjtése, és megsemmisítése.
Üdvözlettel., Tick Zoltán
Tisztelt Pappné Jurkinya Szilvia!
A tünetek alapján én is csak annyit tudok kérdezni, hogy más rendellenességet talált -e még a mogyorókon?
Üdvözlettel, Tick Zoltán.
Tisztelt Mogyorósi Ágnes!
Igen, jól értesült, a bouganvile tűző napon virágzik, de a túlöntözést nem szereti. Célszerű csak akkor öntözni, ha a talaj felszín kiszáradt. Viszont a tünetek inkább levéltetűre illenek. A levelek fonákán nincsenek rovarkártevők?Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Fakó Dávid úr!
Vegyszeres védekezésként Decist és Actara -ot tudok ajánlani. De a "Csalamon" ragacsos sárga lapok is hatásosak ellenük.
Tisztelt Greschó Béla úr!
A tüneteket a szárazsággal összefüggő nitrogén hiány okozza. Amennyiben csak az idősebb levelek hullanak, akkor nincs különösebb teendő. Ha nem lesz elegendő csapadék, akkor öntözés mellet nitrogén tartalmú levéltrágyát javaslók.
Tisztelt Kelemen László!
Erős növekedést okozhat a túlzót nitrogén adagolás, de most a képen nem látok erre utaló jeleket. Növényenként 2- 3 db. termést nem tartók kevésnek, főleg ha folyamatosan terem.
Tisztelt Wagner Emese!
A paprika, amennyiben még nem pusztultak el, túléli, de a fejlődése vissza fog esni, és soká áll helyre. Bőségesen kell locsolni és ügyelni kell arra, hogy ilyen ne forduljon elő még egyszer.
Tisztelt Szmola Éva!
Amennyiben tényleg csak a napos oldalon vannak ilyen foltok, akkor napégés. Célszerű a cserepeket a déli órákban egy kevésbé napos helyre tenni.
A fák kérge, annak repedezettsége, szintén fajtatulajdonság. A téli meszelés valóban a nappali felmelegedés, éjszakai lehűlés miatt kialakuló fagylécek ellen véd. a tavaszi metszés során érdemes kéregkaparóval és drótkefével megtisztítani a törzset. Eltüntetni ,megszüntetni nem lehet és nem is érdemes. A műtrágyázásnál vegye figyelembe a talaj- és levél analízisek eredményét is
Tisztelt Deilinger Dávid úr!
Igen a szöveti Sh szint mennyisége meghatározza a szövetek megújuló képességét,ami egy nagyon bonyolult bio - kémiai folyamat. Függ a tápanyagellátástól, erőnléttől, kortól. Kivülről nehéz befolyásolni. DE a fák megújuló képessége faj, fajta függő is. Jól újulnak az almafélék, szilvák, cseresznyék. rosszul a megy őszi és kajszi barack fák.
Tisztelt Takács Attila úr!
Sajnos nem biztathatom, sok jóval. Ha esztétikailag nem zavaró akkor még ne vegye ki a földből.
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Marian Barabás!
Kérem ássa ki a beteg növényeket, és nézze meg a gyökereket. Én fuzárium gombára, vagy gyökérrágó kártevőre gyanakszom. Kérem ha tud küldjön képet!
Üdvözlettel, Tick Zoltán.
Tisztelt Csenger Vilmos úr!
Bocsánat, de elsőnek nem értem a kérdését:
-A szeptória egy gombás betegség,a mi nedves környezetben a fiatal leveleket támadja meg. Ellene gombaölő szerekkel, szellőztetéssel és a fertőzőt növénymaradványok eltávolításával kel védekezni.
-A halvány matt szint valószínűleg fényhiány okozza.
Üdvözlettel, Tick Zoltán.
Tisztelt Takács Attila!
Sikerének én is örülők. Nem tartom szükségesnek a "márkás " trágyázást, bőven jó lesz a szomszédja szarvasmarhatrágyája, bár ha jól értem ő az ültető gödörbe rakta. Így most még nem javaslom. ősszel a fa tövébe érdemes kiszórni egy vödörnyit.
Üdvözlettel Tick Zoltán.
Tisztelt Győriné Éva!
Az, hogy a Starkeltől vásárolták, sajnos még nem garancia. Minden esetre a virágok nagyon különböznek . Tavasszal figyelje meg, és keresse a különbözőket. A csicsókát, amennyiben elég nagy, fel lehet szedni, de rosszul tárolható.
Üdvözlettel Tick Zoltán