Eddigi tanácsok
Tisztelt Nagy Sándor!
Nehéz jó tanácsot adni.
Tudna a két évvel ezelőtti vágási sebekről képet készíteni?
Az elhalások a vágási sebektől hol helyezkednek el?
A levelek milyen tünetekkel száradtak el?
Minden esetre az elpusztult korona részeket le kell vágni. Most, tavasszal kivételesen, csak az elhalt részeket. A sebeket fasebkezelővel le kell zárni. Kérem, ha tud akkor a sebekről is készítsen képeket!
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Marlok Béla!
Mivel a gazosodást szeretné megakadályozni, ezért én a fekete színűt javaslom, mert nem ereszti át a fényt, így a gyomnövények sem tudnak fejlődni.
Üdvözlettel, Tick Zoltán.
Tisztelt Kissné Borgulya Beatrix!
A leyland ciprus, mivel fiatalon fagyérzékeny, ezért tavasszal a fagy veszély után érdemes elültetni. Így őszre kellően megerősödik.
Üdvözlettel, Tick Zoltán.
Tisztelt Nagy András!
1. A vizsgálat alapján a talaj agyagos vályog, és magas a mésztartalma. Itt a kalcium- kálium - magnézium arányra kell nagyon odafigyelni. Ilyen magas mésztartalomnál vashiányos tünetek is jelentkezhetnek.
2. A foszfor és a kálium ilyen talajban nagyon lassan mozog. Jól tette, hogy beásta. A nitrogén gyorsan mozog ezért inkább tavasszal kel kiszórni Hatástartalmuk sok mindentől függ, általában 3 -4 év.
3. Fontos információ lenne a szerves anyag tartalom is.
Én inkább ősszel a koronacsurgóra terített istálló- vagy komposzttrágyát javaslom.
üdvözlettel,Tick Zoltán
Tisztelt Rumi László!
Én az Orgavitet, mivel gyors hatású baromfitrágya, nem javaslom az ültetőgödörbe. Helyette marhatrágyát javaslok. 1,4 x 1,4 x 1 m -es ültetőgödör aljába 20 - 30 cm vastag rétegbe kell tenni.
Üdvözlettel, Tick Zoltán
>Kedves Csaba!
Ilyen magas talajvíznél talán csak a ribizke, köszméte, szeder, málna szamóca és egyéb sekélyen gyökeresedő gyümölcsöt merek ajánlani. De még itt is problémás lehet a belvíz. Mindenesetre magasítót ágyásokat vagy bakhátas termesztést javaslok.
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Fodor Dávid!
Engem leginkább napégésre emlékeztet. Ezen a képen fertőzésre, betegségre utaló jelet nem látok. Ha tud a fa többi részéről is küldjön képet. Minden esetre a leváló kéregrészeket kéregkaparóval le kell kaparni, a törzset drótkefével le kell kefélni. a kaparékot össze kell gyűjteni és el kell égetni.
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Schrempfné Emling Éva!
Ilyen drasztikus vissza vágást egy jó erőben lévő egészséges fa túl fog élni. Minden esetre célszerű, ha nem olyan sürgős, 3 - 4 évig elhúzni a vissza vágást. A keletkezet sebeket éles kacor késsel simára kell tisztítani és le kell kenni fasebkezelővel.
Üdvözlettel Tick Zoltán
Tisztelt Tótht Zsolt!
A homoktövist, tüskés jellege miatt, nem jellemző, hogy a vadak károsítanák. A túrásukkal viszont közvetett kárt okoznak. Inkább a madarak jelenthetnek veszélyt a termésre.
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Ravai Ágnes!
Ahhoz , hogy jó tanácsot lehessen adni fel kell tennem néhány kérdést:
-1. Milyen a terület fekvése?
- 2.Milyen a talaja?
- 3. Milyen mélyen lehet a talajvíz?
- 4. Mit és milyen eredménnyel termeltek rajta?
-5. Milyen gyakran vannak késő tavaszi és kora őszi fagyok?
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Pákovics Enikő!
A növények neme az átültetéstől nem változik meg. A hímvirágok barnás árnyalatúak, elállók, kis barkára emlékeztetnek, a nővirágok sárgák. A negyedik -hatodik évben fordul termőre.
Tisztelt Attila Robert! Az alábbi könyvet tudom csak ajánlani: Dr. Szentiványi - Horn - Pejovics: Dió, mogyoró, mandula, gesztenye. Mezőgazdasági Kiadó, 1976.
Tisztelt Nyul László!
A Berecki birs a különböző pollenadó fajták jelenlétében is nagyon kevés, bár nagy méretű gyümölcsöt terem. A következő fajták a legjobb pollenadók: Angersi, Mezőturi, és a Champion. Homokon gyengén terem, a száraz meszes talajon viszont rosszul fejlődik.
Tisztelt Kerékgyártó Dezső!
Nehéz látatlanban beszélni. Az én tapasztalatom alapján a nagy meleg és a szárazság okozta a termés kiesést.
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Győriné Éva!
Amennyiben a gyökérsarjakon elég fejlett a gyökérzet, akkor igen. Ez ivartalan szaporításnak felel meg, ezért azonos lesz az anyanövénnyel.
Tisztelettel, Tick Zoltán
Tisztelt Győriné Éva!
Amennyiben sem marhatrágyát sem bármilyen szerves trágyát nem tudnak szerezni, akkor vegyes hatóanyagú (kálium, foszfor, nitrogén) műtrágyát javaslok. Adagolásánál figyelembe kell venni a talajvizsgálati eredményeket.
Üdvözlettel, Tick Zoltán.
Tisztelt Marian Barnabás!
Bocsánatot kérek amiért eddig nem tudtam válaszolni.
A z első képen a bogyók felrepedését egy hosszabb száraz és meleg periódust követő hirtelen sok csapadék vagy nagy mennyiségű öntöző víz okozta. Nem fertőző. A levélszáradást gyanúm szerint a szárazság.
A második képen a levelek kanalasodását egyértelműen a szárazság és a nagy meleg okozza.
Ezek a tünetek egyértelműen a nem megfelelő vízellátásra utalnak.
üdvözlöm Takács úr!
Örömmel látom, hogy a fűzfái szépen fejlődnek. A képek alapján bizakodhatunk. Azt tudom javasolni, hogy a még zöld hajtásokat a kívánt törzsmagasságig törje ki, a többivel várjon március elejéig. Kérem ügyeljen a seb kezelésre.
Üdvözlettel, Tick Zoltán.
Tisztelt Mezei Marian!
A képen napégés látható. De meg kell kérdeznem milyen erős volt a lehűlés Önöknél?
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Tisztelt Nyul László úr!
A legjobb lenne, tudna küldeni néhány képet a fáról. Addig is feltennék néhány kérdést.
- Mekkora volt a fa gyökere?
- Milyen minőségű volt a szervestrágya? ( Komposzt? Istáló? Éretlen? Érett? Túl érett?)
Üdvözlettel, Tick Zoltán