Eddigi tanácsok
Kedves Lajos! Nagyon jó dolga lesz a vödrös paradicsomainak. Kiváló talajélet aktivizáló szereket választott. a szervestrágya választása is megfelelő. Fontos azonban hogy mindezen adalékokat egyenletesen dolgozza a tőzeghez (virágföldhöz). Szervestrágyából csak minimális mennyiséget (pl. egy 10 literes vödörhöz 10 - 15 dkg-ot).. Üdvözlettel:. Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Tamás! Nincs nagy gond! A dudrok a gyökérkezdemények. A paradicsom (akár kis növény, akár nagyobb) hajlamos a másodlagos gyökérképzésre. Ezt a szárán szinte bárhol meg tudja tenni, de a sziklevél alatti szárrészen ez általános jelenség. Érdemes lenne átültetni, tűzdelni, vagy cserepezni a növényeit és ekkor mélyebbre helyezni. Így a megnyúlás jobban elkerülhető és a földbe került szárrészből ki fognak fejlődni a gyökerek, ezáltal erősebb palántái lesznek.
Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Tünde!
Dithane-ból többet még véletlenül se. Ilyen korban háromszori kezelés már így is nagyon drasztikusan visszaveti a növényeket (főleg a paprikát) a réztartalma miatt. Levéltorzulás, deformációk és lassú növekedés, sárgulás a következménye. A lótrágya tápanyagtartalma még nem hat a kis gyökérrel rendelkező növényekre, de a melegítő jótékony hatása biztos. Marad az intenzív szellőztetés, a szükség szerinti öntözés tiszta vízzel. És elég 3-4 naponta tápoldatozni. Sikeres termesztést kívánok!.
Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Tünde!
Kérem segítsen néhány információval még, hogy én is többet tudjak segíteni.
A növényeinek a sziklevelei egységesen sárgák. A középső lomblevelek, már zöldebbek, de ők sem tökéletesek. Az antociánosodás (lilulás) a levélereken mutatkozik.
Milyen közegben vannak a növények? (tőzeg, kerti talaj...). Hol vannak a növények (fólia alatt, üvegházban, lakásban, kertben)
Milyen töménységben használta a Vuxálos oldatot? Milyen töménységben használta a Dithane-t?
Addig is, szerintem a helyzet még menthető! A háttérkörülmények pontos ismerete nélkül szerintem a sárgulás oka a pangóvíz (vagy a túl sok víz..), illetve hogy fáznak a növények. A Dithane egy jó készítmény a palántadőlés megelőzésére, de itt ezzel úgy vélem nincs gond. (ugye nem fűzödik be a növények szára a talajfelszín felett és dőlnek el?) Azonban a Dithane egy réztartalmú szer, töményebben, vagy a levelekre kerülve okoz sárgulást és visszavetheti őket a fejlődésben, de itt ez maximum másodlagos probléma lehet.
Előzetes javaslat: sokat szellőztessen, igyekezzen tartani nappal 20 - 22 fokot, éjjel 16-18 fokot. Ne öntözze túl a növényeket. Tápanyagutánpótlás mindenképp érdemes (de ehhez jó lenne ismerni a közeget amiben most vannak). Lehet a Vuxállal (10 - 20 ml 10 liter vízbe - beöntözésre)is, vagy Volldüngerrel (2 dkg 10 liter vízbe - beöntözésre, Ferticare I-sel (2 dkg, 10 liter vízbe - beöntözés 2 naponta). Nagyon hatékony stresszkezelésre, gyökeresedés segítésre a Tomasol (folyékony foszfordomináns műtrágya 5 N - 20 P - 10 K) (30 ml 10 liter vízbe - beöntözésre). Javasolnám mihamarabb a túl sűrű állomány felszámolását például cserepezéssel.
Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Csongor!
A számítási baki tekintetében teljesen igaza van! (De keveslem a mennyiséget én is!)
A dózis vonatkozásában én úgy vélem (gyakorlati tapasztalatom csak palántanevelésnél van a termékekkel), ha palántanevelésnél az érzékeny magvetések, a néhány hetes növények vígan fejlődnek a 100 liter tőzeg 1kg pelletált trágya keverékében akkor ez 1m2-en 10 cm mély talajrétegben jelent 1kg pelletált szert. Magyarul a készítmény még az előírás szerinti javaslat 10x adagolása esetén is csupán 3 hétig biztosítja a kis növények igényeit. Természetesen a kerti talajnak feltételezhetően valamennyi alap tápanyag - szolgáltató képessége van.
Az állománysűrűség a paradicsom esetében erősen fajtafüggő. Folytonnövő, karós paradicsomból 2,5 - 3, 5 tő/m2, az ideális. Féldeterminált, determinált növekedésű fajták esetében az 5-6 tő/m2 ig el lehet menni
Jónak tartom az elgondolását a 3 hetenkénti lombtrágyázás vonatkozásában.
Sikeres termesztést: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Antal!
Ez egy sokakat foglalkoztató kérdés. Ha magtermesztés lenne a cél, akkor amondó vagyok, hogy nem ültethetők egymás közelébe, mert szükséges néhány száz méter izolációs távolság. Ha csupán étkezési célra kell, akkor nem okoz az esetleges összeporzódás nagy gondot. Érdemes azért külön parcellákba ültetni őket. Jó izoláló (elválasztó) növény például a csemegekukorica.
Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Ferenc!
Kötött agyagos talajon nehéz a zöldségtermesztés! Nehezen melegedik fel a talaj és nehézkes a gyökerek fejlődése. Amik esetleg számításba jöhetnek: Káposztafélék (karalábé, fejeskáposzta, kelkáposzta, bimbóskel), rebarbara, sóska, spenót, mángold. Gyümölcsfák telepítését érdemes megfontolni. Talajjavításként komposzt, tőzeg bedolgozása javasolt.
Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Csongor!
Tegnap bővebb információkkal már válaszoltam a levelére, de úgy tűnik a technika megviccelt és nem ment át. Így most újrakezdem.
A pelletált szerves trágyák felhasználása eltérő attól függően, hogy palántanevelésről, vagy talajos termesztésről van szó.
Palántanevelésnél kb 100 liter tőzeghez 1kg pellet keverhető, majd ezt együtt tudjuk cserepezéshez, tálcás neveléshez használni. Kb 3 hétig ad le tápanyagot, utána hiánytünetek tapasztalhatók.
Talajos termesztésnél a felső 15 - 20 cm-es rétegbe hektáronként 1-2 tonna, azaz négyzetméterenként 1-2 kg dolgozható be alaptrágyaként, majd 2-3 hetente érdemes fejtrágyázni. Ennek módja, a kiszórást követően a bekapálás és a beöntözés! Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Tamás!
Nagyon szépek a palántái. Üde zöldek, kompaktak, semmi jele megnyúlásnak. Jó a kondíciójuk. Látom a sárga gyűrűs jellegű foltokat. De ez biztos nem tápanyaghiány, nem rovar és nem gombás fertőzés. Olyan mintha csak a középső levélzónát érintené. Talán a Vuxálos kezeléssel lehet kapcsolatban. Én bízom benne, hogy az azóta megjelent friss leveleken már nincs tünet. Ha mégis térjünk vissza rá.
Tisztelettel és üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Csongor!
Nagyon jók a kérdései és őszintén szólva nincs közvetlen tapasztalatom az említett termékekkel. Bár palántanevelési kísérletben már használtuk az egyetemen. De az csak egy rövid időszak.
Kérnék még pár nap türelmet, hogy pontos adatokkal tudjak szolgálni. Amiben teljesen igaza van, hogy belőlük a tápanyag feltáródása hőmérséklettől és nedvességtartalomtól függ, így pontosan nem tervezhető. Nyomozok még egy kicsit és jelentkezem: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Zsuzsanna!
Nekem nincs ilyen félelmem a tőzegkoronggal, és negatív tapasztalatokról sem számoltak be kertész ismerőseim. Ami talán fontos információ: Palántanevelési időben a gyökerek a cellulózhálón belül maradnak, majd ültetést követően bújnak ki. Ahhoz, hogy ez zökkenőmentes legyen, figyelni kell az ültetőközeg előkészítésére. Laza és legalább földnedves legyen. Az ültetést követően is figyelni kell az öntözésre. Ha sokszor, nagyon kis adagú vizet adunk a növénykéknek (kiültetett palántáknak),akkor a gyökerek a felszínen maradnak, akkor semmi sem készteti rá őket további gyökérfejlesztésre. Tehát fokozatosan egyre nagyobb víz, illetve tápoldat adagokat alkalmazzunk. A Jiffy henger esetében ami mindenképp kerülendő: a fagy, a kiszáradás, és a pangóvízben állás!. Tisztelettel és üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Attila!
Ha tavaszi növények kerülnek a lucerna után, akkor nyár végén, ősz elején érdemes feltörni a lucernát. A lucerna a talajok termékenységére kedvezően hat. Jó elővetemény hatását a kapásnövények (burgonya, cukorrépa, stb.) értékesítik a legjobban. A fejlett gyökérzete nitrogénben és szerves anyagban gazdagítja a talajt. A lucernával szimbiózisban lévő Rhizobiumok - 3-4 év alatt - mintegy 200-300 kg nitrogént kötnek meg ha-onként. A mélyebb talajrétegekből - más növények számára felvehetetlen - foszfor és káliumtápanyagokat hoz fel, és ezzel a feltalajt is gazdagítja. Talajgazdagító tulajdonságát bizonyítja az is, hogy a lucerna utóhatása felér egy jó istállótrágyázással.
Kártevők közül nem a drótféreg lehet probléma, inkább a rácsálók, melyek felszaporodhattak a területen (mezei pocok, hörcsög). Gyomnövények közül, pedig az aranka jelenthet veszélyt. Ellene a mélyszántás (35cm) már védelmet nyújt.
Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Gábor! Pontos vízigényt nem lehet megadni, de támpontokat igyekszem adni. Amit mindenképpen fontosnak tartok, ha a termesztés szűk keresztmetszete a víz, hogy csak helybevetéssel szabad szaporítani. Érdemes jó tápanyagellátottságú, lehetőség szerint még ősszel mélyszántásban részesített területre vetni. A sütőtök akár öntözés nélkül is termeszthető Magyarországon. Ha szerencsénk van a vízigényét a természetes csapadék fedezi. A helybevetés azért fontos, hogy jó mélyrehatoló gyökérzetet tudjon kialakítani a növény. Fontos, hogy gyakori kis adagú öntözést még véletlenül se alkalmazzunk, mert akkor a gyökerek a felszín közelében maradnak és könnyen kiszáradhatnak.. Ha öntözünk akkor mindenképp a reggeli órákat javaslom. A vízadagok a növény fejlődésével fokozatosan nőnek. Májusi elei vetés esetében legkorábban május 20. után lehet szükség öntözésre. A hőmérséklettől, talajnedvességtől függően tövenként 1-1,5 liter mennyiségben. A legtöbb vizet a növények az intenzív virágzás és a kezdeti termésnövesztés időszakában igénylik. Ekkor az adag tövenként 4 - 6 liter is lehet. Én kéthetinél gyakoribb öntözést nem javaslok, ezt is maximum június közepe és augusztus közepe között. Érdemes esetleg a virágzás megindulásakor, majd rá 2-3 hétre tápoldatos öntözésben gondolkodni. Tisztelettel és üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Barna! Mivel az antociánosodás mértéke igen különböző, megjelenését nagyon sok tényező befolyásolja, így mindig egy nemesítési háttérfeltételként fogalmazódik meg a megjelenés mértékének minimalizálása. Az újabb nemesítésű hibridek esetében e tulajdonság mellé még fontosabb jellemzők, mint pl. kiegyenlítettség, rövid tenyészidő... csatlakoznak. A Bejo cég fajtáit a Rover F1 és a Rolex F1, illetve a RIJK Zwaan Irene F1 és a Valerie F1 fajtáját ajánlanám. Tisztelettel és üdvözlettel, sikeres termesztést kívánva: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Zsolt! Kiültethetők lennének a növények nyáron. Azonban a szélsőséges időjárási körülmények hazánkban bizonytalanná teszik a paprikák szabadföldi termesztését. Továbbá a növényvédelem megoldása is több gondot okozna. Gondolok itt elsősorban a tripszek és a levéltetvek okozta károkra és az általuk terjesztett vírusokra. Tisztelettel és üdvözlettel: kis Krisztiánné Mariann
Kedves Barna!
Az antociánosodás, azaz lilulás fajtánként nagyon eltérő mértékű lehet. Érdemes erre már fajtaválasztásnál figyelni! Léteznek teljesen lilulásmentes fajták. A lilulás a növény foszfor és ezáltal az energia-háztartásával van elsődlegesen összefüggésben. Minél jobban sikerül kielégíteni a növény igényeit annál kisebb mértékben fog jelentkezni. Tisztelettel és üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Zsolt! Sajnos ezek a nagyon erős paprikák hazai klimánkon igen vontatottan fejlődnek. Otthoni körülmények között ez a gyors kelés is nagy eredmény. Ami segíthet: egy kis pótmegvilágítás, híg tápoldatos öntözés (pl.: 10 liter vízbe 1,5 dkg Ferticare Starter). Bízom benne, hogy hamarosan sok örömét fogja lelni a növényeiben. Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Dóda Dávid!
Tapasztalatból a zöldhagyma eredményes gyomírtásához a Lentagran WP tudnám ajánlani. Tisztelettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Érdeklődő!
Létezik termesztésben piros (piros-fehér) virágú mák. A fajtaneve Danish Flag. Magas hatóanyag-tartalmú, afgán származású. A www.amazon.com oldalon beszerezhető. Üdvözlettel: Kis Krisztiánné Mariann
Kedves Rita!
Nem olyan nagy a gond! A probléma egyértelműen az alsóbb leveleken jelentkezett. Vagy az öntözéskor felcsapódó víztől, vagy a magasabb páratartalomtól vagy valamilyen lefolyó víztől, párától vagy műtrágyától. Kicsit a tünetek bakteriális fertőzésre utalnak, de a megfelelő technológiával ez orvosolható.
Teendők: erősen foltos, beteg levelek eltávolítása. Cserepezett, ritkásabb, könnyen átszellőző állomány kialakítása. Figyelmes öntözés. Kis nyomással, kizárólag alulról.
A bazsalikom egy intenzíven fejlődő növény. Ki fogja bírni. A levélhónaljakból újabb hajtásokat hoz és bebokrosodik. (Ha esetleg nagyon felkopaszodna, akkor csípjék vissza a hajtáscsúcsát, melynek hatására biztos elkezdi növeszteni a hónaljhajtásait.
Üdvözlettel és sikeres termesztést kívánva: Kis Krisztiánné Mariann