Eddigi tanácsok

Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Nem öntözi túl őket? írja, hogy több évesek. Minden évben friss földbe vannak átültetve? nem túl levegőtlen, tömött a talaj? Képet is kérünk!

#32462
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A csonthéjasok nem szeretik a lábvizet! Tilos ilyen módon öntözni! Súlyos káliumhiányról van szó, ezért hullik a gyümölcs, és ezért is aprósodott le. Ősszel szerves trágyát kell a fa köré bedolgozni. Most káliumdús lombtrágyával enyhítheti a problémát, és menthet meg néhány szem gyümölcsöt!
http://www.gazdabolt.hu/mutragya/folyekony-mutragya/T02765-Wuxal-Super-1-l

#32461
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Viktória!

A kéregsérüléstől pusztulhat a fa. Mivel ez a fajta koronába oltott, lehet, hogy az oltási helynél van valami károsodás, vagy a gyökeret rágja valami. A juharlevélen szeptóriás foltok láthatók. Ellene Amistar kipermetezését javaslom.

#32460
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Mit jelent, hogy rendesen locsolja? Milyen műtrágyát kapott a gyep. Láthatóan feljött a durvább lombú nádképű csenkesz. A foltok gombafertőzésre utalnak, ami a túl gyakori öntözés következménye lehet. Ritkán, nagy vízadagokkal öntözzön. http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=14&page_id=101

#32459
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Norbert. Kérnék közeli képet a két típusú fűről. Ilyen egyenletese sávban nem igen fordul elő, hogy más faj jön fel, hacsak abba a részbe nem másmilyen fűmagkeveréket vetett. Ha az Ön által említett öntözési módot alkalmazza, hamarosan kipusztul a fű. A fű heti vízigénye 15-20 mm, ezt heti 2, max .3 alkalommal (tartós 35 fokban) kell kijuttatni. Célszerű csapadékmérőt elhelyezni a vízsugár alá. Reggel öntözzön csak. A túlöntözés következménye a tápanyagok kimosódása, a gombák, algák elszaporodása, gyomosodás, télen kifagyhat a gyep, mert a gyökeresedés nem elég mély. A lényeg, hogy mély gyökérzet fejlődjön. Kapjon most nyáron káliumdús stresszkontrol műtrágyát. Nagy melegben ne nyírja túl alacsonyan. Olvasásra ajánlom: http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=14&page_id=101

#32458
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Petra. A fás részek valószínűleg nem károsodtak a rózsánál. Alaposan vissza kell még most metszeni a rózsákat, hogy az új vesszők még beérjenek őszig. A többi növény zöld részeit is le kell vágni, hogy a szer ne húzódjon le a hagymákhoz, gumókhoz..

#32438
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Norbert. Kap-e a tujasor külön tápanyagot? Nekem úgy tűnik, mintha a gyep széle több tápanyagot kapna, ezért nő gyorsabban, és ezért zöldebb. Most tavasszal nem kapott a fű semmi tápanyagot?

#32437
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Ágnes. A látottak alapján érdemes lenne az egészet újratelepíteni majd augusztus 2. felében. A gyomok kapjanak addig is foltszerű Medallon-os kezelést, hogy meggyengüljenek. A régi, leszáradt füvet takarítsa le, és lazítsa föl a talajt.

#32436
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Gábor! A szivarfák közül a pompás szivarfa (Catalpa speciosa) jól tűri az időszakos elárasztást.

#32435
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Dr. Varga Mária válasza Kalmár Imrének: A 9 jó év után a szivarfa gyökérzete elért egy olyan réteget a talajban, mely számára nem megfelelő közeg. Baj lehet a vízzel és a felvehető tápanyaggal is. Ennek megoldása nem könnyű. Talajfúróval a korona -szélének vonalában legalább 4 helyen le kellene fúrni legalább 50 cm mélységben. Ha ott vizet találnak, hagyják kiszáradni a furatokon át. Lombtrágyával célszerű javítani a fa tápanyag viszonyait /Volldünger 0,5%/ 2-3 alkalommal/.

#32407
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Dr. Varga Mária válasza Kovács Károlynak: Nem látok a fán betegség-tünetet, stressz ellen védekezik a levelek kanalasodásával /víz a talajban, hőmérséklet-ingadozás, stb./ Elsősorban a talajvízre gyanakszom. A fa fiatal még.

#32405
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Milyen faj, illetve fajta? Az ezüst hárs később, júliusban virágzik, egyes fajták igen ritkán, illetve gyéren nyílnak.

#32400
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Kőműves Sándor. Én ezt korábbi fagylécek (télen a nagy napi hőigás miatt megreped a kéreg) szétnyílásának látom, A repedésekbe aztán könnyedén behatolnak másodlagos kártevők, szúbogarak, farontó lepkék hernyói is. A nagyobb ágakon a drótkefével az egészséges részig le kell vakarni az elhalt kérget, és sűrű rezes péppel (Champion) bekenni az ágakat. Az elhalt ágakat távolítsa el augusztusban (NEM TAVASSZAL!).

#32396
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Róbert. Tápanyaghiány az ok, főleg kalcium. Mikroelemeket is tartalmazó tápoldattal, lombtrágyával kínálja meg a növényt. A sárgult hajtásvégeket vágja le. A gyors növekedésű, megnyúlásra hajlamos leylandinak jót tesz, ha nyáron több alkalommal visszacsípik, sűrűbb bokrot nevel.

#32394
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Marianna. Az angolmuskátli még a hagyományos muskátlinál is páraigényes, félárnyékosabb helyre tegye, ne tartsa az tűző napon, az ablak mellett ahonnan visszavetődik rá az amúgy is erős nyári napfény. Rendszeres víz- és tápanyagellátást igények.

#32393
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Mária! A képnek éppen a lényege homályos. Én napégésnek látom, ami a sötét szirmú fajták gyakori "betegsége" tűző napon. A muskátli nem való a tűző napra, félárnyékosabb helyet kíván.

#32392
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedve Renáta! Én ödémát látok a leveleken. Ez a hirtelen hőmérséklete- és levegő páratartalom-változás, illetve a rendszertelen öntözés, főleg az ti túlöntözés következménye, amikor éjjel megnő a gyökérnyomás, de a magas levegő-páratartalom miatt nem tudja a hirtelen megnövekedett vízmennyiséget elpárologtatni a növény, a víz a sejtekben felhalmozódik. A vízzel telítődő sejtek szétdurrannak és grízszerűen parásodnak. Inkább reggel öntözzön, nagy melegben akár naponta 2-3 alkalommal keveset.

#32391
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A fűzfa alapvetően vízigényes. Kap elég vizet a növény?

#32390
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Dr Varga Mária válasza: A vadgesztenyének van egy súlyos betegsége, de a képen látható elváltozás tápanyaghiányra utal, annál is inkább, mert a barnulásos rész élesen elválik a zöld résztől. Valószínűleg K-hiány, de legjobb, ha K-túlsúlyos lombtrágyával kezeli
/Volldünger kipermetezve 2-3 alkalommal 5-10 dkg/.

#32387
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Zsuzsanna. Mivel az írisz is egyszikű, csakúgy mint a füvek, csak a lomb nélküli állomány irtható szelektív egyszikű irtó készítménnyel. Ezek általában nem kapható szabad forgalomban, így marad a kézi gyomlálás.

#32386