Sárgabarack fa betegége

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Attila. Bármilyen erre alkalmas felszívódó szerrel (Score, Alfa Solo, Folicure Solo - ez utóbbi II. kategóriás, zöldkönyvvel vásárolható). Élelm. eü. várakozási idő 14 nap, de addig úgysem érik a barack.

#36235
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A leírtak a gutaütés kezdeti jelei. Ezt a betegséget a fák általában nem tudják kiheverni. Mégis azt ajánlom, jól vágja vissza a hajtásokat, majd ezt követően használjon réztartalmú gombaölőszert / Cuprosan, Cuproxat, Champion, Astra, Vitra. A permetezést hetente ismételje meg. A tüneteket okozó három elem ellen a kezelés hatásos, reméljük, a fa meggyógyul.
Egyébként a kajszibarack hosszú életű lehet a számára megfelelő talajban, az ellenállóbb alany használatával /Myrabolan/, az eredményes monília elleni védelemmel, a gutaütés ellen kevésbé érzékeny fajta választásával.

#36234
V. István

Kedves Edina!
Ha a magas talajvíz az ok, az ellen nem tudok tenni semmit, főleg a tavalyi csapadékos év után, bár egy ideje elég kevés csapadék esik. A fű jól érzi magát ezen a talajon, és a kis veteményes is. A gyümölcsfa szoliterként áll a füves udvarban, a gyepet pedig sokat kell locsolni. 2006-ban ültettük az akkor még csemetét, de csak tavalytól vettünk észre rajta látványos változást.

#36219
Bégány Attila

Kedves Edina.

A sárgabarack fánknak levélfodrosodása van. Mivel és permetezhető e még a fa . A termés már megjelentek nagyobb borsó nagyságúak.

#36217
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves V. István. A legvalószínűbb ok a magas talajvíz, vagy valamilyen egyéb talajbaj. Kikérem gyümölcsös kollégák véleményét.

#36205
V. István

Jav.: kívülről befelé haladva ritkult meg a levélzet.

#36148
V. István

Tavaly nyáron a levelek nem nőttek meg a szokott nagyságúra, és belülről kifelé haladva egyre ritkább lett a fa lombozata. Szeptemberre az összes levél sárga volt már, októberre pedig lehullott az összes. Ezek voltak az előzményei a jelenlegi szörnyű állapotnak. Úgy tudom a barackfák általában nem hosszú életűek, a miénknek úgy néz ki most jött el a vég.

#36147
V. István

Kedves Pap Edina!
A sárgabarackfa a kertünkben idén már egyáltalán nem mutat semmi életjelet, ugyanolyan kopasz így májusban is mint egész télen. A virágok se nyíltak ki rajta. A legkisebb ágaiból letörtem és a belsejük nem volt száraz, sőt zöldellt és nedvesség is lehetett még benne, de a családommal ellentétben én nem látom semmi értelmét annak, hogy megtartsuk. Ők még abban reménykednek, hogy 1 év kihagyás után magához tér. Mit tanácsol?

#36146
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A csonthéjasok nem szeretik a lábvizet! Tilos ilyen módon öntözni! Súlyos káliumhiányról van szó, ezért hullik a gyümölcs, és ezért is aprósodott le. Ősszel szerves trágyát kell a fa köré bedolgozni. Most káliumdús lombtrágyával enyhítheti a problémát, és menthet meg néhány szem gyümölcsöt!
http://www.gazdabolt.hu/mutragya/folyekony-mutragya/T02765-Wuxal-Super-1-l

#32461
Pereczes Melinda

Kedves szakértő

A törzse ép , lyukat látok rajta . de mást nem .
A fa köré most építettük ki az öntöző rendszert ,és füvesítettünk is . este és reggel szokott beindulni a öntöző , rendszeresen kap vizet . lehet hogy sok az öntözés és megjelentek a rovarok és egyéb rágcsálók?
köszönöm a segítségét.

#32452
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Pereczes Melinda!

A fa törzse ép, sérülés, lyuk nincsen rajta?
A talaj felszínén földalatti járatok kivezető nyílásai nem láthatók a fa környezetében?
Más növényeken nem jelentkeznek hasonló tünetek?

#32448
Pereczes Melinda

Kedves Szakértő,

Szeretném a segítségét kérni ,hogy mi a teendő a barackfánkkal , meg lehet-e menteni , még a Dép Papám ültette korai termésű ,már májusban van rajta barack . Az idén nagyon aprók lettek a gyümölcsei és az alsó ágaktól elkezdtek barnulni a levelek és kevés levél is lett rajta ,
Köszönöm a segítségét .
Melinda

#32408
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Dr. Varga Mária válasza Kovács Károlynak: Nem látok a fán betegség-tünetet, stressz ellen védekezik a levelek kanalasodásával /víz a talajban, hőmérséklet-ingadozás, stb./ Elsősorban a talajvízre gyanakszom. A fa fiatal még.

#32405
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Pékné Sonkoly Adrienn!

A kép alapján a fát többféle betegség is megtámadta (gomba és valószínűleg vírus is).
Védekezni a termés pettyesedését okozó gombás betegség ellen lehetne, de ez idő tájt (július) már ez is megkésett, mivel a fertőzés bekövetkezett, a tünetek kialakultak. A termésrothadás a képen látható pettyesedéssel nincsen közvetlen összefüggésben, annak más okai (pl. moly, monília) lehetnek. Mivel igen sokféle problémáról van szó, melynek kezelése hosszabb technológiai leírást igényelne (mely meghaladja fórumunk kereteit), azt tanácsolnám, hogy olvasson el korábbi levélváltásokat a témában, illetve szakirodalom terén pedig ajánlom szíves figyelmébe a következő könyvet: Pénzes Béla, Szalay lászló (2003): Kajszi. Mezőgazda Kiadó, Budapest. (Könyvtárakból is kölcsönözhető, pl. Entz Ferenc Könyvtár és Levéltár, Budapest: http://efkl.uni-corvinus.hu/)

#32385
Pékné Sonkoly Adrienn

Kedves Tanácsadó!
A sárgabarackfán mindig rengeteg barack termett. Apró de édes gyümölcsöt hozott. A múlt évben pöttyös volt a termés de fogyasztható, az idén már sok barack a fán elrohadt.
Kérem segítsen megmenteni a fát.
Köszönöm. Adrienn

#32353
Kovács Károly

Tisztelt Szaktanácsadó!
A képen látható sárgabarack fám a tavaly szeptemberben elhullatta a levelét, akkor is hirtelen sárgulás előzte meg a jelenséget. termése volt ép egészséges.
Idén ezt a tünetet észleltem, a levelek halványzöldek lettek sodródtak, egy két hajtás végén elszáradtak.
Mellékelek négy fényképet, kérem, ha tud segítsen, hogy mivel védekezzek, milyen kezelést alkalmazzak.
2. fénykép

#32347
Kovács Károly

Tisztelt Szaktanácsadó!
A képen látható sárgabarack fám a tavaly szeptemberben elhullatta a levelét, akkor is hirtelen sárgulás előzte meg a jelenséget. termése volt ép egészséges.
Idén ezt a tünetet észleltem, a levelek halványzöldek lettek sodródtak, egy két hajtás végén elszáradtak.
Mellékelek négy fényképet, kérem, ha tud segítsen, hogy mivel védekezzek, milyen kezelést alkalmazzak.
A téli és a tavaszi lemosást elvégzem minden évben.

Köszönettel.
Kovács Károly

#32344
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Vetési Ferenc!

A képen közelebb lévő levélen gombás foltbetegség tünetei gyaníthatók. Ez különösen valószínű, ha a tünet a lombkorona levelein általánosnak mondható. A hajtás (levél és szár), valamint a termés is (pettyesedés) fertőződhet. Az elmúlt hetek változékony, sokszor hűvös, csapadékos időjárása kedvezhetett a fertőzésnek, ezért alakulhattak ki elszíneződő, elhaló kerek foltok, melyek már a fertőzés megtörténtét és a növény erre adott reakcióját jelzik. Mivel a fertőzés esélye továbbra is fennáll, most kezdett védekezéssel legfeljebb az újabb foltok megjelenési esélyét csökkentheti némileg, azonban a kialakult tünetek eltűnni már nem fognak. Permetezésre használható pl. a Dithane DG Neo-Tec, mely kis kiszerelésben szabadforgalmú.
A következő években megelőző jelleggel, már a virágzás kezdetén meg kell kezdeni a permetezést, melyet a virágzást követően kb. 7 naponta ismételni kell, szükség szerint akár több alkalommal a termésnövekedés kezdetéig. Idén és a későbbiekben is fontos, hogy a lehullott lombot össze kell gyűjteni és meg kell semmisíteni, a foltos vesszőket metszéskor el kell távolítani, valamint lombhullás kezdetén és a tél végén, rügyfakadás előtt rezes lemosó permetezést kell végezni.
A néhány levélen megjelenő, szabálytalan lyuk (szegélyen, középen) kártevő nyoma is lehet, ez ellen nem szükséges védekezni.

#32202
Vetési Ferenc

Tisztelt Szakértő!

Szeretném kérdezni hogy milyen betegsége lehet a 3 éve ültetett sárgabarck fának és hogyan milyen módon lehet védekezni ellene.

Várom válaszát

Üdvözlettel Ferenc

#32187