Leyland ciprus telepítése

Pap Edina

A növény a növekedésével együtt a cserepet is kinőhette. Az edényes, zárt térben való tartást nem sokáig bírják sz örökzöldek. Válasszon más növényt erre a célra (pl. szobaciprus), ezt pedig ki kellene ültetni, a száraz részeket eltávolítani, mindig csak egy keveset nyírni belőle, és kapjon kálium-, magnéziumtartalmú tápoldatot.

#20055
Tóth Réka

Kedves Edina!

Április végén vettem egy cserepes leyland ciprust. Az ajtónk elé tettem, a körfolyosónk egy beugrójába, ami nem huzatos, de sok nap éri, főleg délelőtt. Hetente, kéthetente locsoltam és teljesen jól volt. Aztán pár hét után annyira megnőtt a lombja, hogy vágtam belőle, ami azt hiszem, nem volt jó ötlet, mert körülbelül azóta úgy néz ki, mintha meghalt volna. Először azt hittem szárad és elkezdtem kétnaponta locsolni, vettem vitaminos levéltrágyát is neki, amivel le lehet spriccelni a lombját. De semmi változás. A lenti és a szélső levelei barnára száradtak, ugyanakkor a kis ágak belső részei zöldek. A száradás vagy barnulás 2-4 cm-en van. Kívülről olyan, mintha az egész el lenne száradva. És ha a külső levelekhez hozzáérek letörnek, azonnal leesnek.
Meg lehet még valahogy menteni?

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát: Réka

#20017
Pap Edina

Nagyon rizikós, és a mozgatása sem egyszerű. A lehető legnagyobb földlabdával kell kiásni, és laza, foszfordús tartós műtrágyával feltöltött talajba elültetni. Nagyon nehéz kikarózni, nagyobb szélben - gyökér híján - eldőlhet.

#19881
Herczeg Gábor

Először is köszönöm a válaszát, sikerült kikezelni a növényeket. Lenne még 1 kérdésem, tavasszal ültetés előtt a földet szántjuk, trágyázzuk és rotáljuk, majd ezt követően megy bele a növény. Mivel felénk elég sok a pajor, ezért muszály valamivel védekeznünk ellene. Ön milyen szert javasolna talajfertőtlenítésre, amit bele lehetne rotálni a földbe! Válaszát előre is köszönöm!

#19807
Gade Tamás

Köszönöm a segítséget!

Tamás

#19742
Pap Edina

Legjobb lenne többsejtes tálcába dugványozni. nagyon fontos a pára, ezért fóliával takarni kell a tálcát, nem szabad hagyni, hogy kiszáradjon, de azt sem, hogy bepálljon. Áruházunkban kapható gyökereztető por. http://www.gazdabolt.hu/shop/novekedesszabalyzo/T01172-gyokereztetopor--a---005-kg?TermekLimit=0&TermekOrder=nev

#19736
Gade Tamás

Kedves Edina,

Robinson’s Gold cyprust szeretnék dugványozással szaporítani.
A hajtásokat szaporitó tálcába tegyem először, vagy ültethetem konténerbe, ha igen, mekkorába?
Télen maradhat a szabadban, esetleg fólia alá tegyem?
Mive tápoldatozhatom, hol tudok vásárolni IVS oldatot?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel,
G.Tamás

#19721
Dr. Varga Mária

Kedves Herczeg Gábor. Érdekes információ, hogy a szürkepenész a tujákat is megtámadta. Országos járványt idézett már elő tűlevelűeken és szőlőn is. Az Amistar jó választás, de Bumper helyett Folpan-t /I.forg.kategória/ vagy Tiuram Granuflow-t /II.forg.kat./ ajánlok, mert azok botritisz elleni kontakt szerek. Felszívódóként Amistar helyett használhatja a Switch-et is.

#19636
Pap Edina

Kedves Beatrix. Dr. Varga Mária 06. 07-én válaszolt.

#19595
Herczeg Gábor

Üdv!

Tuja termeléssel foglalkozom és megtámadta a szürkepemész a tujáim, a kérdésem az lenne, hogy az Amistar és a Bumper keverékkel való permetezés hatásos lesz-e, mivel ezt ajánlották a gazdaboltban! Előre is köszönöm!

#19498
Nagy Zsolt

Köszönöm a választ!

Azt hittem hogy a kékkel jelzett vonal az már egy levél félbevágását jelentené, de ezek szerint nem.
Akkor megmetszem ott is, ha ettől még jobban besűrűsödik.
Mert egyelőre elég ritka a lombozata.

#19470
Kiss Beatrix

Kedves Edina!

Feltettem a kért képeket (06.06). Mi a tanácsa a kétféle sárgulásra?

Üdvözlettel, Kiss Beatrix

#19448
Pap Edina

A piros és a lila vonal a jó metszési hely. A metszsés alatti rügyekből fejlődő hajtásoktól lesz sűrű a növény. Túlságosan nem szabad a fás rsézbe belevágni.

#19422
Nagy Zsolt

Kedves Edina!
Elnézést az értetlenkedésért, de még most sem vagyok biztos ebben a metszésben.

Kicsit késve kezdem a metszést sajnos…
3 évesek, 2,5 méter magasak. 90 centi tőtávolságra vannak sorban, a kerítés 90 centire van tőlük, a másik irányba "szabad a pálya".
A kerítés felé viszont max 90 centijük van, és abból kéne időszakonként 30 centit levágnom -tehát 60 centire nyúlhatnak majd az ágak metszett állapotban.

Lefényképeztem a növényt. Ez egy alsó ág , olyan 80 centis lehet, a végén 20 centin nem fás még. Hol vágjam el, ha az a cél hogy ne terebélyesedjen tovább? mondjuk hagyok egy pici zöld rész és levághatok mondjuk 18 centit?
Ha megmetszem mi történik? Kettéágazik a vége?
Mitől lesz sűrűbb?

Ha a 80 centis ágat jócskán a fás részen elvágom akkor az már nem nő onnan tovább? -kerítés felöli oldalon már csak így tudom alul megfelelő méretre vágni.
Felül jobb a a helyzet, ott rövidebbek még az ágak.
Ott a 30 centis ágból levághatom a zöldet szinte mind? Az úgy a felét teszi ki az ághosszank ? Vagy kevesebbet inkább?
Azt szeretném hogy minél sűrűbb legyen.

Rjzoltam:)
1.Pirossal jelöltem ahol levágnám a18 centit ami még zöld.
2.Kékkel jelöltem amit nem tudom szoktak-e vagdosni (lehet hogy azok már levelek és akkor biztos nem).
3. Sárgával jelöltem hol vagyok kénytelen félbevágni a kerítés felöli alsó ágat.

#19409
Dr. Varga Mária

Kedves Péter. Valószínmű, hogy a sok csapadék az oka a sárgulásnak. A mostani száraz időben ez az ok megszűnik - vagy talajfúróval levegőztetni lehet a talajt, gyorsítani a víztelenítést. Permetezve adjon a tujáknak keserűsót /magnéziumszulfát, fél %-os dózisban/, az sokat segít az állapoton.

#19366
Dr. Varga Mária

Kedves Beatrix. A tujafúró aranymoly, amely a hajtásvégek kisebb-nagyobb részének száradását okozza, mostanában rajzik. Most érdemes ellene védekezni Mospilan vagy Calypso felszívódó szerrel, melynek hatásideje hosszú. A képen látható lepkék azonban nem ennek a kártevőnek a lepkéi, hanem araszoló lepkék. Ha károsítanak is a tujában, nem kifejezetten tujakártevők, inkább lombfogyasztók. De a javasolt permetszerek ezeket is elpusztítják.

#19365
Kiss Beatrix

Kedves Edina!

A másik típusú barnulás a törzs közelében, az alsó felében jelentkezik. Itt néhány ciprusnál már minden ág elszáradt. Félek a felkopaszodástól, és attól, hogy a levágott ágak helyén nem fog újra hajtani. Vágjam le teljesen a szárazakat, vagy hagyjam?

Üdvözlettel:
Kiss Beatrix


#19327
Kiss Beatrix

Kedves Edina!

Kétféle típusú száradást tapasztaltunk a ciprusokon. Az egyik az új hajtásokon jelentkezik, szórványosan. Levágás után újabbak keletkeznek.

Üdvözlettel
Kiss Beatrix

#19326
Kertész Péter

Kedves Pap Edina!
8 éve telepítettem leylandi ciprusokat a telekhatáron levö tüzfal eltakarására. Az elmúlt héten több példányon inkább a törzshöz közeli ágak a képen látható módon elsárgultak. Mi lehet az oka? Adka? Túl sok csapadék?
Mit lehet csinálni a sárgulás megszüntetésére?

#19325
Kiss Beatrix

Kedves Edina!

A leylandi ciprusokból néhány napja ilyen lepkék rajzanak ki. Tavaly is sok volt belőlük, de akkor nem foglalkoztunk vele.

Lehet a lepke az okozója a száradásnak?
Még két képet küldök a száradásról, külön levélben.

Üdvözlettel:
Kiss Beatrix

#19324