Permetezési tanácsadás

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Csurilla János. A takarmányrépa állománykezelésére az Accent+Click kombinációt ajánlom /40-80g ill. 1,5 l/

#36243
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Simor László!

A Csalomon cég (http://www.csalomoncsapdak.hu/) PALz típusú cseresznyelégy csapdájának (http://www.csalomoncsapdak.hu/5kartevoklatinnevszerint/rhagoletiscerasi.htm) használatával, annak fogási adatai alapján a rajzásmegindulástól pl. a szabad forgalmú Karate Zeon 5 CS használható. Fontos a megfelelő permetléfedettség, és elhúzódó rajzás esetén a kezelés szükség szerinti megismétlése 8-12 nap múlva (legkésőbb a színeződés kezdetéig), ügyelve az élelmezés-egészségügyi várakozási idő (3 nap) betarthatóságára.

#36163
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Bodor Zsuzsanna!

Amennyiben a termésekben kicsi, lábatlan lárvákat (nyüveket) talált, akkor az sajnos minden bizonnyal a nem régen hazánkban is megtelepedett pettyes szárnyú muslica lesz. Mikor és mely térségben észlelte először a kárt? Valamilyen védekezés történt már ellene (tavaly)?

Takácsatka: Szederben a Sanmite 20 WP nem, helyette az Ortus 5 SC használható (levelenként 2-3 atka egyedszámtól, évente max. két alkalommal, max. sziromhullásig).

Szederrozsda: Szederben a Miltox Speciál Extra WP helyett inkább a Chorus 50 WG javasolható, melyet a kihajtást követően lehet 2-3 alkalommal kijuttatni a termésérés kezdetéig (élelmezés-egészségügyi várakozási idő: 14 nap)!

#36162
csurilla jános

Tisztelt szaktanácsadó!
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz,hogy takarmányrépában szeretnék gyomirtást végezni állományban!
Milyen szerekkel lehet védekezni a gyomnövények ellen? Rózsaszínű bétáról van szó! Válaszát előre is köszönöm!

#36095
Simor László

Tisztelt szakértő!
Aktuális kérdés: Milyen, a házkertben és szakvizsga nélkül alkalmazható növényvédő szerrel védekezhetünk eredményesen a cseresznyelégy kártétele ellen?

#36092
Bodor zsuzsanna

Tisztelt Tanácsadók!
Szeretném a tüskétlen feketeszeder bokraimat megpermetezni.A szemek kukacosak voltak. Takácsatka?:ellene Sanmite kell.Szederrozsda ellen Miltox, . a kérdésem az hogy egy 10 literes vödörben összekeverhetem-e mindkettő szert ? Hányszor permetezhetek még a szemek megjelenéséig? Válaszukat előre is köszönöm. Bodor zsuzsanna.

#36087
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Szukács István! A felszívódó blokk alkalmazása jól bevált szisztéma - ez lehet két, esetleg három alkalommal. A hatóanyag további felhasználása a rezisztencia-kialakulása miatt nem javasolt. A kontakt partnerek jól kiegészítik a hatásos védekezést és a rezisztencia kialakulásában is gátlóak. Kevés azonban az alkalmazható kontakt készítmény, mivel az őszibarack a rezet vegetációban nem tolerálja. Marad a Dithane, Delan /feltételes forgalomban kapható és a kenek /Thiovit, Cosavet, Kumulus/ I.forgalmi kategóriában több készítményt soroltak.
Tapasztalatunk szerint rezisztencia a kritikus időszakban alkalmazott 3 felszívódó készítmény használatával nem alakul ki. Ha Ön másként gondolja, az elvirágzáskori kezelést végezze kontakt gombaölő szerrel.

#36039
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Tóth Ervin!

Ha már megvan a végleges bakhát, és a burgonya csírái még 3-4 cm-rel a talajfelszín alatt vannak (és a talaj szervesanyag-tartalma 1% felett van), akkor lehet egy Pendigan 330 EC (40-50 ml szer / 100 m2 felület) + Sencor (5,5-9 ml szer / 100 m2) kombinációt kijuttatni, így mind az egyéves egy-, mind pedig a egyéves kétszikű gyomok ellen történik védekezés. A kétszikűek ellen a burgonya 5-10 cm-es hajtáshosszánál lehetőség van a Sencorral egy ismételt kezelésre, ha az első nem adott kielégítő eredményt. Utóbbi esetben csak a kisebb dózissal (5,5 ml Sencor / 100 m2 felület) szabad permetezni. Amennyiben mindkét Sencorral végzett kezelésre sor kerülne ez évben, akkor a következő évben erre a területre burgonya nem vethető!
A permetlé kijuttatását tekintve 2,5 l víz / 100 m2 szükséges.

#35993
Tóth Ervin

Tisztetl Cím!

Burgonya gyomirtásával kapcsolatban lenne kérdésem, még sosem használtunk gyomirtót burgonyához, csak kapálva volt. Végeleges bakhát megvan már, ültetőgépes ültetés miatt.
Szóval mindenki Pendigan-t ajánlotta. De ahogy olvasom egyszikűek ellen jó és néhány kétszikű ellen. Például burgonya kihajtása előtt lepermetezem, jön rá eső is, tehát kifejti hatását, kiöli az egyszikűeket. De ahogy olvastam sok kétszikű gyom is lehet a burgonyában, például disznóparaéj, libatop, keserűfű félék stb. De úgy emlékszem azok inkább később, a burgonya fejlettebb állapotában szoktak megjelenni, jól gondolom? Tehát most lenyomom egyszikűek ellen, aztán 10 cm-es koráig lehet gyomírtani a burgonyát? Akkor meg juttassak ki kétszikűek ellen is? Vagy ha jól sikerül az egyszikűek elleni, akkor meg sem tud indulni a kétszikű gyom?
Válaszát előre is köszönöm.

#35964
Szukács István

Tisztelt Szaktanácsadó Asszony!
A legutóbbi növényvédelmi teendőkből idézem a következő mondatot: " Fontos, hogy a két, esetleg három permetezést ugyanazzal a hatóanyaggal hajtsák végre, hogy a bibeszálakon behatoló gomba ellen hatványozott belső védelmet biztosítsunk." Ez a tanács mennyiben felel meg a rezisztencia törésre vonatkozó szakmai javaslatoknak? Konkrétan, pl. Folicur Soloval célszerű-e a csonthéjasoknál a monília(+ őszinél tafrina) ellen a virázáskori, háromszori permetezést elvégezni? A rezisztencia veszélyét kiküszöbölhetjük, ha a felszívódó szereket kontakt szerekkel kombináljuk? Mit javasol? Válaszát előre is köszönöm.

#35951
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Kiss Dávid! A Delan a BASF gombaölő szere volt, felületen ható szer, környezetvédelmi besorolása kifejezetten veszélyes. A ditianon hatóanyagot más készítmények nem tartalmazzák. Helyette ajánlanám az Efuzin 500 FW-t /hatóanyaga dodin/ ugyancsak feltételes forgalomban kapható és hatása azonos kórokozók ellen megfelelő.

#35914
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Tari Dávid!

Amennyiben a leírtaknak megfelelően történik a kezelés, és megfelelő a vetésmélység, akkor elvileg biztonságban lesznek a jelzett kultúrnövények. A 4-5 l szer / ha dózisnál úgy kell kalkulálni, hogy egy ha-ra 200-300 l vízmennyiség szükséges a permetezés során. Fontos megjegyezni azt is, hogy az élelmezés-egészségügyi várakozási idő ezeknél a növényeknél 60 nap lesz!

#35900
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Kiss Dávid!

Sajnos nem kapható jelenleg áruházunkban a Delannal azonos hatóanyagot (ditianon) tartalmazó készítmény.

#35898
Tari Dávid

Tisztelt Szaktanácsadó Hölgyem!
Lenne önhöz pár kérdésem:Petrezselyem valamint sárgarépa elvetése után a stomp használatával sérülhetnek e a magok kelés közben ha vetés után 1-2 nappal permetezem be a területet 4-5 liter Stompal vagy valameik kulturánál nem ajánlott esetleg eza a mennyiség?
Elöre is köszönöm válaszát
Köszönettel Tari Dávid

#35877
Kiss Dávid

Tisztelt Tanácsadó!
A termékek között nem találom a DELAN 700 Nevű szert tudna nekem ajánlani vegyszert ugyan ezzel a hatóanyaggal. Üdv Dávid

#35851
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A bekevert növényvédő szert még aznap célszerű felhasználni. Kedvezőtlen körülmények között - eső - esetleg másnapig lehet várni a permetezéssel. A fiola lezárható a következő permetezésig jól záró anyaggal, például leviaszolással.

#34668
Barta József Imre

Tisztelt tanácsadó!
Házi kertembe 10 ml-es kiszerelésű növény védőszereket használok. Az ilyen kiszerelésű szer általában 10 l permetlé elkészítésére elégséges. Sok esetbe elégséges lenne 3, 4, 5 l permetlé is. Tanácsos-e, szabad-e egy 10 ml-es fiolából készíteni 1 l tömény oldatot-esővizet használva.
Kérdésem, ha igen nem e romlik le a növény védőszer hatóanyaga?
Ha igen mennyi ideig tartható el ez a tömény oldat, károsodás nélkül?
Köszönettel: Barta József

#34650
Vétek Gábor

Kedves Hajnik Tünde!

A szisztemikus szerek felszívódásának ideje változó, de általában néhány óra. A kontakt készítmények között is vannak, amelyek jól tapadnak, de olyanok is melyek könnyebben lemosódnak az esővel. Fontos a növény felületének, leveleinek pl. a viaszossága is, mert viaszosabb lombon kevésbé tapadnak egyes készítmények.
Az alkonyat utáni, 23 óráig végzett permetezés (lásd: Lexikon rovatunk: Méhveszélyesség és Méhkímélő technológia c. fogalmak) csak az ún. "méhekre mérsékelten veszélyes" szerek használatánál értelmezhető. A "méhekre nem veszélyes" szerek ui. nappal, virágzáskor is, a "méhekre kifejezetten veszélyes" készítmények pedig virágzás alatt még alkonyat után sem használhatók, mert kontakt hatóanyag-maradék toxicitásuk több, mint 12 óra. Az említett három megjelölés valamelyike kötelezően fel kell, hogy legyen tüntetve minden növényvédő szer csomagolásán.

#3966
Hajnik Tünde

Mi megcsináltuk idén a többszöri permetezést és bár így is van rajta beteg levél (jó szívós élőlény ez a gomba..) lényegesebb kevesebb, mint tavaly. A levéltetvek biztosan örülnek, mert így több maradt nekik....szóval nehéz ez a szakma.

A kérdésem általában a permetezéssel kapcsolatos. Azt szeretném megkérdezni, hogy mennyi idő kell egy permetszernek, hogy kifejtse hatását. Ha valaki este permetez és pl hajnalban esik egy nagy eső, akkor hiába volt a permetezés?

A másik: ha este méhrajzás után permetezzük le a fákat, az másnap reggel már nem öli meg a méheket? Addigra lebomlik?

Köszönöm.

#3949
Vétek Gábor

Tisztelt Szász György!

Az őszibarack tafrinás betegsége elleni védekezést - a rezes lemosást követően - fakadás után már meg kell(ett volna) kezdeni. Többszöri védekezés szükséges ezután még 3-4 alkalommal (szertől függően): bimbós állapotban, majd sziromhullás után és a termésfejlődés kezdetén (1-2-szer). A fertőzésveszélyes időszakot a hűvös és csapadékos hetek jelentik (éppen ez van most sok helyen). A védekezés június eleje után már eredménytelen. A Score 250 EC alkalmas a lombvédelemre, de felesleges Agrollal keverni, mert ez a tafrinára hatástalan, és nagyobb dózisban még le is perzselheti a leveleket. Score-os kezelés esetén 10-14 napnál gyakrabban nem kell permetezni tafrina ellen. ("Méreg" alatt nem tudom, mit ért pontosan, a Score ugyanis egyébként is méregnek számít.)

#3692