Permetezési tanácsadás

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Fazekas Úr! A Quadris szabad forgalmú szert ajánlom, mely a szürkepenész ellen és a levél- és vesszőbetegségek ellen is hatásos! Virágzásban is célszerű használni. A bodzának sok károsítója van, érdemes beszereznie Sipos professzor bodzával foglalkozó könyvét.
https://bookline.hu/product/home.action?_v=Sipos_Bela_Zoltan_A_fekete_bodza_termesztese&id=95082&type=22

#39685
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Szilvia. Az első képen kártétel látható, a második gomba-vagy baktérium. Ellene a Cuproxat-ot ajánlom legalább 2 alkalommal 0,5%-os dózisban.

#39683
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Kereszti Attila! A szeder atkája ellen nehéz hatékonyan védekezni. Életmódja rejtett, kára annál nagyobb.
A lemosó permetezés nagyon fontos, mindenképpen kénes legyen. A Vektafid S vegetációban 0,5-1%-os dózisban /virágzás kezdetén/ majd az Ortus atkaölő /kis kiszerelésben szabad forgalomban vásárolható. A kezelést többször ismételni kell!

#39682
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kanyó Péter termékforgalmazással foglalkozó kollégánk válasza Bejczi Károlynak: Szűrőből P3 jelzésű javasolt (P3 erős méreg kategóriájú, szilárd és folyékony részecskék ellen). A cserére vonatkozó információk a termék csomagolásán minden esetben megtalálhatóak. A kétszűrős kivitelek előnye, hogy itt két szűrőn/nyíláson áramlik be a megszűrt levegő, ezzel is segítve a könnyebb légzést.

#39662
Farkas István

Tisztelt szaktanácsadó,

Bodza ültetvényem mostanság virágzik. Olvastam a szürkepenész veszélyéről. A kérdésem az, hogy virágzáskor szabad vagy kell e permetezni szürkepenész ellen.


Válaszáért köszönettel,
Farkas István

#39640
Kereszti Attila

Tavaly a szeder gyümölcse elfakult , ha jól sejtem gubacsatka miatt.
Idén sajnos a lemosó permetezés elmaradt.
Most borult virágba.
A kérdésem az lenne , hogy most még le tudom-e kezelni atka ellen?
És ha igen mit ajánl?(Flumite-t, esetleg mást?)
Üdv:Kereszti Attila

#39636
Schmidt Szilvia

Tisztelt Szaktanácsadó!

Azt szeretném megkérdezni, hogy a levélen egy ilyen foltosodást mi okozza? És természetesen mi az ellenszere?

Köszönettel:
Schmidt Szilvia

#39627
Schmidt Szilvia

Tisztelt Szaktanácsadó!

Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi levél károsítást Császárfán mi okozhatja és milyen védekezést ajánl rá.

Köszönettel:
Schmidt Szilvia

#39626
Bejczi Károly

Tisztelt Szakértő!
Permetezéshez tervezek vásárolni félálarcot, pl 3M 6200-as típusút, vagy hasonlót szimpla vagy dupla szűrős kivitelűt.
1.Milyen szűrő javasolt hozzá,
2. a szűrőket milyen időközönként kell cserélni, illetve van-e valamilyen jele a csere szükségességének?
3. van-e fontossága a szimpla, vagy dupla szűrőnek? (előnyét annyit gondolok, hogy a szimplához fele annyi szűrőt kell vásárolni :-) )
Köszönöm válaszát, üdvözlettel: B. Károly

#39625
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Zsibók úr! Kéregtetvek. Először Kohinor-t / (feltételes forg.kategória), majd 7-10 nap múlva Sherpa.t (kis kiszerelésben szabad forgalmú rovarölő szer) ajánlok. A permetezést erős vízsugárral célszerű elvégezni.

#39605
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A hangyák nem károsítják a növényt. édes növényi nedvért vagy a levéltetvek ürülékére, a mészharmatért mennek a növényre.

#39597
Zatykó Károly

Tisztelt szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz,hogy nemrég kaptam egy citromfát.2hete kitettem a kertbe,átültettem citrusföldbe,hetente tápoldatozom,viszont ellepték a hangyák.a kertészetben azt az infót kaptam,hogy tetves ezért hangyás,tehét lepermeteztem.
A levelekről nagyjából eltűntek a hangyák,viszont a földjének láthatóan hemzsegnek,félek hogy esetleg károsítják a növényt!segitségét szeretném
Kérni,hogy mit tehetnek hogy a citrus földjéből is kiűzzem a hangyákat?
Tisztelettel:

Zatykó Károly

#39591
Zsibók János

Tisztelt Szaktanácsadó!
A képen látható tetvek ellepték a tujáinkat. Szeretném a segítségét kérni abban, hogy mivel tudok hatékonyan védekezni ellenük?
Köszönettel:
Zsibók János

#39587
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Kosár Károlyné!

Előző válaszomhoz még két olvasnivalót is ajánlanék a témában:
1, Tél végi lemosó permetezés: http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=1&page_id=1
2, Moníliás betegség: http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=1&page_id=28
Megjegyzés: Az adott évben és adott növénykultúrában aktuálisan engedélyezett növényvédő szerekről az az évi Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok I. című kiadványból vagy/és a NÉBIH engedélyezett növényvédő szerek adatbázisából szükséges tájékozódni, mivel a fenti, korábban írt cikkeinkben az egyes készítményekre vonatkozó információkat utólag nem frissítjük!

#39339
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Kosár Károlyné!

A mézgásodás a jelzett két csonthéjas faj reakciója egy, már bekövetkezett fertőzésre, melyért jelen esetben a virágzáskor támadó monília (Monilinia laxa) tehető felelőssé. E kórokozó ellen a bimbós állapottól a virágzás végéig van mód kémiai védekezésre, azaz, ha ez idő alatt nem történt permetezés, később már nem lehet permetszerekkel akadályozni a kórokozó terjedését a hajtásokban. Most, amit tehát tenni kell, a hervadó, száradó virágos hajtásrészek egészséges (kívülről ép virágok, kötődött termések jelenléte, metszlap keresztmetszetben pedig ép, zöld szár) résznél (részig) történő visszametszése, a nyesedék összegyűjtése és megsemmisítése. A betegség további terjedése csak így akadályozható. Ősszel, ill. tél végén rezes lemosó permetezés szükséges, majd jövő tavasszal a megfelelő, monília elleni gombaölő szerekkel a fent jelzett periódusban végzett, célzott permetezésekkel védhető ki, ill. csökkenthető a tünetet mutató hajtások előfordulása.

#39338
Kosár Károlyné

T.Szaktanácsadó.Szeretném megkérdezni, hogy a mézgásodás ellen milyen permetszert javasol.A barack és a meggyfámon elhalnak az ágak e miatt. Előre is köszönöm a segítségét.

#39333
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Várady Zoltán!

A különféle lombrágó (araszoló)hernyók ellen (is) egy Mospilan 20 SG-vel végzett kezelés kielégítő eredményt adhat. A kajszit leszámítva számos fontos gyümölcsfaj permetezésére használható, további részleteket a szer leírásában olvashat róla. Mivel a kajsziban felszívódó rovarölő szer nincsen engedélyezve, így ott a szövedékben, ill. rejtetten esetlegesen megbújó, táplálkozó lárvák leginkább csak kézzel távolíthatók el, semmisíthetők meg.

#39331
Varady Zoltan

Kedves szaktanácsadók. Tudnának nekem segíteni hogy ezek miféle kártevők? 1 hete még semmi nyomuk nem volt most pedig szinte az összes fán megtalálhatóak.
Sok kép az albumba: https://goo.gl/photos/F9nPt55XJYszEAmP8

#39217
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A réz minden formulációja az ökológiai termesztésben engedélyezett, persze évente korlátozott mennyiségben. Gomba- és baktériumölő képességgel rendelkezik. Általában 7 napos paradicsom és paprika esetében az élelmezés-egészségügyi.várakozási idő. Permetezés előtt az érett terméseket szedje le.

#37296
Nagy Zoltán

Tisztelt Szaktanácsadó!
Érdeklődnék, hogy ebben az időszakban - amikor a paradicsomon és a paprikán már találhatók közel érett bogyók miközben még bőven vannak apró zöld termések is - milyen szerekkel lehet védekezni a különböző gombás és baktériumos betegségek ellen? Elsősorban ökológia termesztésben engedélyezett szerek érdekelnének, de ha nincs ilyen akkor bármilyen szabadforgalmú szer érdekel.

Köszönöm

#37276