szilva betegség

Pap Edina

Meg lehet jól ifjítani, fiatal részekig visszametszeni úgy, hogy ne legyen torz a korona.

#21994
Mihály

Egy óriásira nőt germeszdorfi cseresznyefát mennyire lehet minimumra visszavágni?

#21963
Vétek Gábor

Kedves Mihály!

Az ágakon megtelepedő zuzmók (utóbbiak gyakran sárgák vagy szürkék-ezüstösek) közvetlenül nem károsítják a fát, sőt, a zuzmók a tiszta (alacsony kén-dioxid-tartalmú) levegő indikátorai. Tömeges jelenlétük ugyanakkor nemkívánatos, ugyanis sok vizet szívnak fel, és alattuk a kéreg korhadásnak indulhat. A szellős korona, környezet kialakítása és a zuzmók lekaparása (pl. drótkefével, de óvatosan, hogy a kérget ne sértse meg) megtehető. Jó kondícióban lévő, fiatalabb fákon egyébként nem jellemző a megtelepedésük.

#21505
Mihály

T.Tanácsot adó! A szilvafám ágain,galyain ,sárga szinű gomba?atka?Mohás jellegre utaló telepek jelentek meg. /már tavaj észleltem,de permetezés nem vitte le . Mi ez és mi a gyógyír ? Köszönöm.

#21499
Vétek Gábor

Képet tudna esetleg küldeni?

#21152
Maza Józsefné

Többéves szilvafánk törzsén öklömnyi dudorok jelentek meg, kisebbek már az ágakon is. Mi ez? Mit tehetünk?

#21141
kata

a szila nagyon vitamin dús növány és finom.

#21016
Vétek Gábor

Kedves Laki Ilona!

Megfelelő metszéssel és okszerűen végzett permetezésekkel a szilvafa valószínűleg megfelelő állapotba hozható. A nem tetszetős koronaforma és a sok károsító önmagában nem kell, hogy oka legyen a kivágásnak. Kérdés, hogy kívánnak-e időt, energiát és pénzt fordítani a metszési munkákra, a megfelelő permetszerek beszerzésére és a kezelések elvégzésére.

#20517
Laki Ilona

Az én hét éves szilvafám négy éves korában a viharban megsérült. Ágakat vesztett el. Később hihetetlen növekedésbe kezdett. Visszametszés, ritkítás ellenére hatalmas és sűrű lombozata lett. Gyümölcsöt még alig hozott, de idén minden megtámadta. Jelenleg szinte levele sincs. Ki kellene vágni? Permeteztük, de hiába. Most már az égbe kellene mászni, hogy karban tartsuk 8 éves

#19205
Vétek Gábor

Tisztelt Király Nagy Mária!

A levéllyukacsosodást gombás betegség okozhatta, amely ellen tavasztól kellett volna több alkalommal permetezni tekintve a folyamatosan csapadékos, párás időt. A mostantól végzett kezelésektől átütő eredmény már nem várható, de ha van rá mód, hogy kb. 10 napos gyakorisággal permetezzen még július végéig, akkor meg lehet próbálni erre alkalmas gombaölő szerrel, és figyelembe véve a termésérés várható idejét. Ősszel, lombhullás előtt végezzen egy rezes permetezést, a lehullott lombot pedig majd gyűjtse össze, és semmisítse meg.
A koromszerű anyag korompenész lehet, mely a levéltetvek cukorban gazdag ürülékén telepszik meg. A szilvahajtások tehát vélhetően erősen tetvesek. Vizsgálja meg, kérem, hogy vannak-e élő levéltetvek nagy számban a hajtásokon, levelek fonákán.

#19672
Király Nagy Mária

Üdvözlöm!
A szilvafáimat tavasszal ültettem virágoztak pár termés is mutatkozott.Öntöztem a hőség idején és igéretes látvány volt.Két hete nem láttam őket és a fákat csaknem kopaszon a néhány levelet kicsipkézve átlyuggatva találtam. A többéves fiatal fám pedig mintha koromeső után csupa fekete piszokban állna.
Mi lehet az oka és hogyan segithetek rajtuk?

Köszönettel: Király Nagy Mária

#19654
Vétek Gábor

Kedves Szegediné Vali!

A leírt tünetek részben egy-egy, már bekövetkezett fertőzésre, illetve kártételre utalnak. A levelek pettyesedése, majd a kerek foltok kihullása gombás betegség miatt van (nagy valószínűséggel a fómás betegség), míg a korai terméshullás, a gyümölcsök kiüregesedése, ott egy kellemetlen szagú rovarlárva jelenléte (vagy lyuk a termés oldalán) pedig a poloskaszagú szilvadarázs nevű kártevő (nyoma). A terméshullásnak mindazonáltal nem károsító eredetű okai is lehetnek. A károsítók ellen a védekezést a tavaszi időszakban kellett volna elvégezni, bár a kórokozó ellen még adhat némi eredményt 2-3 kiegészítő permetezés a megfelelő gombaölő szerrel. Egyébiránt a védekezések lehetőségéről (alapvetően a jövőre vonatkozóan) bizonyosan talál információkat honlapunk fórum rovatában, ill. a következő vegetáció kezdetén írjon, ha kérné, hogy ezzel kapcsolatban adjunk részletesebb iránymutatást.

#19481
Szegediné Vali

Szilvafánkon elöször csak kilyukadtak a levelek most viszont már sárgulnak lepotyognak a szilva is potyog és valamelyiknek egészséges a belseje van amelyiknek barna.Mi lehet a baja és milyen szerrel lehetne megvédeni?

#19404
Vétek Gábor

Mindig figyeljen az előírt dózis betartására, és csak indokolt esetben (ha élő levéltetvek vannak nagy számban a sodratokban) kezeljen!

#16619
Szabó Béla

Az ön fotóját megnézve egyértelmű levéltetű szivogatása hatására a levelek összezsugorodnak.Javaslom használjon bő lemosószerű permetezést amelyben ACTARA,és NONIT tapadószert használjon-

#16509
Pap Edina

A kis mértékű gyümölcshullás természetes. Rossz kötődés miatt azonban fokozódhat. Ezt (különösen a szakaszosan termő szilvánál) Atonik-os permetezéssel lehet segíteni a kötődést a virágzás kezdetétől heti rendszerességgel, összesen 2-3 alkalommal 0,2 dl/10 liter víz adagban.

#14594
Diána

Tisztelt Tanácsadó!

Nekem is ilyen jellegű a problémám, szilvafám ledobja a 4-5mm-es gyümölcsöket, amelyek sárgásak lettek, bennünk semmiféle kártevő nyoma nem látható, belül is elsárgultak. Mi lehet ennek az oka?

Üdvözlettel: H.Diána

#14532
Balázs

Tisztelt Tanácsadó!
Én is hasonlókat tapasztaltam mint az előző hozzászóló és miután megvizsgáltam a gyümölcsöket nem találtam bennük, illetve felületükön gyümölcsmoly vagy más molyok és rovarkártevők jelenlétére utaló jelet. Virágzás, követően a kötődés után kb. 3 héttel, 1 hónappal a gyümölcsök nagy %-a lepotyog.

Válaszát köszönöm!

#13113
Vétek Gábor

Kedves Fülöp Jenőné!

A lehulló, kicsi termések belseje ép, vagy károsító nyomai felfedezhetők belül (rágcsálék, odvasság a magkezdemények helyén, apró lyuk a termés oldalán)?

#10874
Fülöp Jenõné

Kb 5 éves szilvafa minden évben szépen virágzik, majd a borsónagyságú szilvákat ledobja. Mi az oka és mivel védekezzünk. Válaszát köszönjük!

#10840