szilva betegség

Dévényi Péter

Valószínű, hogy a szilvamoly okozza a kárt. Hiába fiatal a fa, ha a környezetében vannak más szilvafák, hamar megjelennek. Ez egy igen makacs kártevő, évente három nemzedéke is lehet. Kedveli a száraz nyarakat, vagyis az olyanokat, mint a mostani.

Az ellenük való védekezés egyik igen fontos eleme a szilvamoly elleni csapda (pl. Csalomon), mivel azzal figyelhető meg a rajzáscsúcs. A rajzáscsúcs időszakában rakják a petéket a molyok, utána pár nappal kelnek ki a lárvák, melyek berágják magukat a gyümölcsbe. Ehhez időzítve kell kijuttatni a permetet, hogy a hernyót érje a szer, mielőtt bejutna a gyümölcsbe. Többféle szert is lehet használni, pl. a kitinszintézis-gátló Dimilin vagy a piretroidot tartalmazó Karate. Ez utóbbinál különösen fontos a jó időzítés.

Az év első rajzásánál kell igen résen lenni, mert azzal egyrészről csökkenthetjük/megelőzhetjük a későbbi rajzásokat, másrészről pedig a szereknek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje van, ami miatt a későbbi rajzásoknál a szilva érése miatt kevesebb szer közül választhatunk.

Emellett figyelmet kell fordítani az őszi/tavaszi védekezésre. A szilvamoly jellemzően a törzs repedéseiben telel át, így segíthet egy kéregkaparás ősszel és egy olajos lemosó permetezés ősszel/tavasszal. A kéregkaparásnál figyeljünk arra, hogy ne sértsük magát a kérget.

#30166
Domokosné Zsuzsa

Tisztelt Szaktanácsadó.!
Csodálatos nagy szemű és nagyon sok termésű szilvafám csak szomorúságot okoz. Mire a szilva megérne mind férges . Egyetlen szemet sem lehet megenni. Most azt találtam ki hogy féléretten leszedem és befőzöm. De nagyon szeretnénk a fáról is enni. Mivel kellene kezelnem és mikor, hogy ehető szilva teremjen? Fiatal a fa, de eddig minden évben ilyen lett a termés. Segitségüket előre is köszönöm! Tisztelettel!

#30159
Pap Edina

A jelenség az úgynevezett fagyléc, ami a téli nappali felmelegedés miatti szövettágulás, majd az éjszakai lehűlés miatti össehúzódás következménye. A szilva minden stresszre mézgásodással reagál. Kaparja ki a a sebet, kezelje le sebkezelővel, és kösse be jutazsákból vágott szalaggal. Télen célszerű meszelni vagy ugyanígy bekötni a törzset. http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=177

#29943
hegedûs valéria

Szilvafám törzs kb. 15 cm hosszban függőlegesen megrepedt. Nedves , gyantás a felülete.A fa hároméves, rengeteg rajta a termés. Félő, hogy eltörik a törzs. Mi lehet az ok ?

#29861
Dr. Varga Mária

Tisztelt Papp Tibor. A tömeges gyümölcshullásért több tényező tehető felelőssé. Furcsa, hogy akár az aszály is. A külső nagy meleget nem követi azonnal a talaj felmelegedése és ez tömeges hullást okoz. A szilva bizony vízigényes. Igaz, hogy mostanában esik az eső, de korábban alakult ki ez a helyzet. A termés egy része himlővírus tünetét is mutatja.
Stresszoldóként használjon Amalgerolt.

#29562
Tick Zoltán

Kedves Bodnár Géza. Amennyiben a lehullót szilvákon és, különösen a belsejükben, nincs elváltozás, kártevőre utaló jel, akkor ez egy természetes folyamat. A fák ilyenkor hullajtják el azokat a a terméseket amikre élettanilag nincs szüksége. Rosszul termékenyült, túl sok termés lett és a szárazság is okozhatja nagy méretű gyümölcs hullást.

#29561
Papp Tibor

Üdvözletem!

Az utóbbi hetekben a szilvafámon azt vettem észre, hogy a termések egy része összefonnyad az ágon, és nagyon sok szilva hullik le, nem csak az összefonnyadtak, hanem az egészségesek is. A lehullott szilvát felvágva nem találtam benne sem a himlővírusra utaló jelet, sem férget. A képen látható mennyiség 5 nap alatt hullott le. Kérem segítségüket a betegség meghatározásához és a megfelelő kezelés/megelőzés kiválasztásához.

#29481
bodnár géza

nekem is a nagy mennyiségű szilva hullással van gondom.

#29470
Dr. Varga Mária

Himlővírus /Plum pox vírus/. Ellene nem tud védekezni, csak a fa kondíciójának javításával lehet a kár mértékét csökkenteni. Nagyon hatásos a réztartalmú gombaölőszerek használata, minél többször, tavasszal kezdve a permetezést, most pedig a szüret után, vagyis az élelmezéseü.várakozási idő betartásával akár most is.

#29373
kovács Anna

Tisztelt Cím!
Kérem szíves segítségét, a "lepotica" szilvafákon a szilva ráncosan odatapad a maghoz (szinte fonnyad) .Kb két hét alatt alakult ki ez az eltérés, előtte teljesen egészségesen fejlődött. Mit tegyünk, hogy jövóre ez ne forduljon elő?
Tisztelettel:
Kovács Anna

#29233
Fekete László

Tisztelt Cím!
Kérem szíves segítségét, a "lepotica" szilvafákon az idén feltűnően sok a féloldalas termés. A szilva egyik oldala ráncosan odatapad a maghoz, ez a része szinte ehetetlen. Mit tegyünk, hogy jövóre ez ne forduljon elő? (a képen jobb oldalt a beteg szilva látható)
Tisztelettel: Fekete László

#29232
Vétek Gábor

Tisztelt Gellérd Lajos!

Lehetséges, hogy a poloskaszagú szilvadarazsak károsítják a szilvát, és ezért jelentkezik a tömeges korai gyümölcshullás, ha ezt tapasztalta. Ha erről az okról van szó, akkor a lehullott termést, ha felbontja, benne ürülék és rágás nyoma, esetleg rovarlárva kell, hogy legyen a magház helyén. Mindez még egy kellemetlen, poloskára emlékeztető szaggal is párosulhat, ha közelebbről megszagolja a felbontott szilvát. Ilyen tüneteket észlelt?

A ragacsosság levéltetvek miatt van. A szilva védelmére ellenük pl. a Mospilan 20 SG vagy SP ajánlható.

#28387
Gellérd Lajos

Ugyanaz a gondom mint az előző hozzászólónak: a magtól váló(besztercei) szilvafánkon minden esztendőben rengete szilva van, de amire beérne a termés már több mint fele lehuulik a fáról. Mit lehet ez ellen tenni?
A másik fának viszont ragacsos a levele.Mivel permetezzem? Előre is köszönöm a segitséget.

#28360
Dr. Varga Mária

Kedves Balázs. Külső sérülés érhette a fát /rágás, mechanikai, stb./ Ilyen betegség nincs.

#28012
Dr. Varga Mária

Kedves Zoltán. A fekete pöttyökről képet kérek. A levéltetvek visszatérése ellen a hosszú hatástartamú szerek közül célszerű választani /Actara, Mospilan, stb./

#27997
Daruság Zoltán

Tisztelt cím,
szilva , alma , körte , megy , cseresznye fa van a kertemben. A karate nevű vegyszerrel mindet megpermetezhetem virágzás után?
Egyenlőre mindegyik tünetmentes.
De a szilva termésen mindig vannak apró fekete pöttyök, az mitől van és mivel védekeztetem.
Az almafákon a levéltetvek visszatérnek , mivel tehetem tünetmentessé?

#27701
Mazák Balázs

Üdvözlöm!

Vérszilva törzs és ágbetegség következtében elhalt. tudna segíteni milyen betegség volt ez?
Köszönettel,

#27246
Pap Edina

A bábaszilva vagy táskaszilva Beteséget a Taphrina pruni gombafaj okozza, ami ellen rügypattanástól védekezni kell, pl. Chorussal.

#24990
Adácsi Györgyné

Tisztelt Cím!
Kérem szíves segítségét, a "lepotica" szilvafákon az idén feltűnően sok a féloldalas termés. A szilva egyik oldala ráncosan odatapad a maghoz, ez a része szinte ehetetlen. Mit tegyünk, hogy jövóre ez ne forduljon elő?
Tisztelettel Adácsi Györgyné

#24647
Sz. Éva

Mi ugyanezzel a problémával küzdünk. Mivel lehetne védeni a szilvafákat és a gyümölcsöt? Köszönettel: Sz. Éva

#24618