Mekkora fáról van szó (kb. magasság és törzsátmérő)? Megoldható a teljes (!) korona földről végzett permetezése, vagy nem? Mit ért rengeteg csipkéspoloska alatt: látványos levélsárgulás már hetek óta, több tucat poloskával és sok ürülékkel szinte minden levélen, vagy még zöld levelek enyhébb tünetekkel, több levélen néhány poloska egyeddel? Egy-két képet tud esetleg küldeni a fáról és a levelekről (szín, valamint a fonák a poloskákkal)? Korábban kezelte már valamivel a fát? A környéken sok platán van?
A platánfámon rengeteg csipkéspoloska támadta meg. Van-e rá hatásos III. kategóriás szer, mert eddig ahol keresgéltem a CHESS 25 WP-t találtam, de az II-es kat.
A küldött képen lévő levélen két károsító tünetei láthatók: Az erek melletti barna elhalást a platán apiognomóniás betegsége okozza, mely egy gombás betegség, míg a fehér, viaszos váladék az amerikai lepkekabóca kártételének nyoma. Egyik sem egyszerű eset, és bár ezen a felvételen a platán-csipkéspoloska nyomai nem tűnnek fel, az ön által jelzett nyári lombfakulás ezzel a kártevővel is összefüggésben lehet. Első lépésként érdemes lenne konzultálni az injektálást végző céggel, hogy pontosan mely károsítók ellen (és milyen hatóanyaggal) végezték a kezelést, hiszen ezek tekintetében vélhetően valamilyen időtartamra vonatkozó garanciát is vállaltak. Elképzelhető mindamellett, hogy az említett gombás betegség és az amerikai lepkekabóca nem megfelelő érzékenységűek a felhasznált készítményre, így nem is szerepeltek a megcélzott károsítók között az injektálásos kezelés során. Ez esetben azt kellene megtudni, hogy a cég (vagy más cég) vállalja-e magas fák permetezését (amennyiben önöknek nincsen erre alkalmas permetezőgépük). Az apiognomóniás betegség és a lepkekabóca ellen ugyanis a fa koronájának és fás részeinek alapos és többszöri, megfelelően időzített átpermetezésére lenne szükség. Amennyiben a kivitelezés megoldható, akkor, ha szükséges, a számításba vehető készítmények tekintetében és kezelésre vonatkozó időpontok kapcsán szívesen adunk további tájékoztatást. A gombás betegség további terjedésének mérséklése érdekében pedig a lehullott lomb folyamatos összegyűjtését és megsemmisítését, valamint a fa célzott sebtisztítását és kezelését is ajánlom.
Tavaly vásároltam egy telket, egy kb 50 cm törzsátmérőjű,10-12 m magas platánfával.Júliusban nagyon hirtelen megsárgultak a levelei és augusztus közepére le is hullottak.Azt mondták volt gomba és rovar betegsége is.Idén már a levelek kihajtásakor láttam rajta rovarbetegséget, egy cég végzett törzsinjektálást rovar és gomba ellen is május végén.Nagyon szép zöld lett, de most július közepém újra hirtelen elsárgultak a levelei.Először a kicsik elszáradtak és lehullottak, majd most a nagyok barna foltosak lesznek, a fonákjukon fehér tetű formájú valami van vörös foltokkal, majd lehullanak.Nagyon szeretném megmenteni a fámat, de már nem tudom mit tehetnék.Küldenék a mostani állapotról képeket.Előre is köszönöm a segítségüket tisztelettel Hlavathy Erika
Dr. Varga Mária válasza Piskoty Andrásnak: Ha a fa évente kétszer hajt ki, feléli életerejét és előbb -utóbb "meghal".
Az intenzív, korai lombhullásért felelős lehet egy gombabetegség és egy kártevő, a csipkéspoloska. A lehullott levelekből néhány foltosról kérem, küldjön képet! A tavasz elég csapadékos volt, ez kedvezett a kórokozónak. A betegség ellen kora tavasztól a Polyram+Topsin-metil, a kártevő ellen célzottan a Mospilan hatásos.
Kedves Kutas Ferenc! Nyári hőségben, légköri aszályban tilos bármilyen növényt ültetni. Meg kellett volna várni az őszt! Amit megtehet most a fáért az az, hogy az összes levelet leszedegeti róla, hogy ne párologtasson, és a gyökér elindulhasson. 8-10 cm vastagon célszerű fűnyesedékkel takarni a tövét alapos beöntözés után!
A leírt tünetek hátterében nagy valószínűséggel nem károsító áll, így kérdésüket továbbítottam növényápolással foglalkozó kolléganőm felé, aki rövidesen válaszol önöknek.
Tisztelt Vétek Gábor!
A segitségét szeretném kérni. Múlt héten vettem 3db platán fát. El is ültettük vasárnap. Kiástam a gödröt, a földlabdát kcisit megcirógattam, hogy a gyökerek jobban el tudjanak indulni, majd jól megiszapoltam és földetrá. Az egyik fa két nap mulva elkezdett sárgulni, majd a többi is jövette a héten. Jelenleg így néznek ki. A levelei lesárgultak, egy jórésze lehullot, leszáradt. Túllocsolom vagy túl még ez is kevés? Esetleg az ültetésnél rontottam el valamit? Vagy a gyokereit kellene locsolni és le kéne szúrnom egy kis gégecsövet ahol jobban lefolyik a víz? Vagy túl mélyre áshattam el a fát? Kb. 5-10 cm földel fedtem el a fát, hogy biztosan a földben maradjon, de azt mondta az egyik szomszéd, hogy lehet hogy mélyre ültettem. A fák kb. 4m-esek jelenleg. Segitségét előre is köszönöm!
Adott egy öregebb platán (kb. 50cm törzs átmérő) már tavaly is lehullott a levele nagy része összeszáradva május környékén, de aztán kihajtott és minden rendben lett. Idén most a földet ellepték az összeszáradt levelek, mintha őssz lenne és a fán már csak alig maradt élő levél. Ránézésre a fa egészségesnek tűnik, a fa Nagykovácsiban van patak mellett. Lehet vele valamit tenni hogy túlélje ez a gyönyörű fa?
Kérem, vegye fel a kapcsolatot Végh Anita kolléganőmmel, aki a Budapesti Corvinus Egyetem Növénykórtani Tanszékének bakterológusa.
Elérhetőségét itt találja: http://www.uni-corvinus.hu/?telefon
Megkeresésekor nyugodtan hivatkozzon arra, hogy én irányítottam hozzá.
Kedves Vétek Gábor!
Ernyey Katalinhoz hasonlóan a mi platánunk is valószínű ebben a bajban szenved, ez után kutatva jutottam erre az oldalra. Van-e megoldás a baktériumos fertőzésre?
Köszönöm a válaszát!
A platán rendkívül vízigényes, különösen fiatal korban, ültetés utáni években. Emellett a légszárazság is kársoítja. A levelek e kettős hatás miatt száradtak el. A kedvezőtlen időszakot és a lombhullást a növény "télnek érzekelte", a néhány hűvösebb napot pedig tavasznak, így most újrahajt. Semmit nem tud tenni az öntözésen kívül, amit augausztus végén már fejezzen be.
Még májusban ültettem konténeres juharlevelű platánt, kb 5 méter magas, dús koronával. Sajnos a múlt hét végén, a vihart követő 2-3 napban az összes levele elsárgult és lehullott. Először arra gondoltam, hogy a fa nem lett rendesen locsolva a vihart megleőző nagyon forró időszakban. Viszont az ágak tele vannak friss, zöld rügyszerű hajtáskezdeményekkel a lehullott levelek helyén. Mi lehet az oka, van-e lehetőség megmenteni a fát.
Bár nem a platán-csipkéspoloska ellen fejlesztették ki, de valószínűleg az ellen is hatásos lehet a vadgesztenyelevél-aknázómolynál bevált törzsinjektálás. A módszer idősebb, vastag törzsű fáknál használható jó hatásfokkal. Már tél végén célszerű az adott szolgáltatóval felvenni a kapcsolatot.
Ilyen jellegű szolgáltatást vállalnak (vadgesztenyelevél-aknázómolyra) pl. a következő cégek, melyeknél meg kell érdeklődni, hogy van-e tapasztalatuk a platán-csipkéspoloska kapcsán is:
http://www.vadgesztenye.eu/index.html
http://www.cleanpoint.hu/vadgesztenye-levelaknazo-moly-irtasa
http://www.novenyvedo.hu/tartalom/mutat/main/kapcsolat.html
A kezelés költségét tekintve fánként kb. 20-30 e. Ft + ÁFA árral érdemes jelenleg kalkulálni, a fa méretétől függően.
További szolgáltatók találhatók, ha a Google keresőjébe beírjuk, hogy: vadgesztenye injektálás
Tisztelt Pataj úr!
Csipkéspoloska ellen van-e olyan védekezési lehetőség, ami nem permetezés, ugyanis a mi platánunk már olyan magas (15-16m), hogy azt permetezni nem tudjuk. Létezik-e olyan védekezőszer, amivel pl. öntözni tudnánk a fát, és a felszívódó hatóanyag pusztítaná el a károkozót?
Köszönettel: Fa Anikó
Ha az ön esetében is farontó lepkéről van szó, akkor a lárva eltávolítása után (pl. a Csillaghy úr által leírt módszert követve) a nyílást pl. Biocera, Fagél vagy Fadoktor nevű készítmények valamelyikével lehet lezárni.
Tisztelt Uram! Sajnos az én platánomnál is ugyanez a helyzet. Kérdésem az lenne, hogy azt a bizonyos sebkezelést hogyan kell elvégezni? És a sebet betömni? Köszönöm előre is válaszát. Üdvözlettel: Pataj György
Úgy gondolom, megtették, amit lehetett. Farontó lepke lárváját találhatták meg, és a jelzett módszerrel, ezek szerint, sikeresen el is távolították. A sebkezelés, sebzárás után reménykedni lehet, hogy a fa rendbe fog jönni. Ha újabb lyuk jelenne meg, rögtön végezzék el a korábbi kezelést.
Tisztel Cím! Platánunk mintegy 10 éve van nálunk, 3-5 cm törzsátmérővel vettük, ma 18-20 cm. Mintegy 2006-ban kezdte, hogy tavasszal apró-ritka leveleket hozott, majd májusban ezek kezdtek elszáradni és hullani Ekkor Fundazollal permeteztem kétszer, kinőttek a nagy sűrű levelek.
2009.ben már szeptember első hetében összes levelét elhullatta. Idén csak kis leveleket hozott. a hideg májusban nem hullatta el leveleit és maradt így pici ritka leveleivel. A fa vizsgálatakor találtunk a törzsön két helyen mintegy 6 mm átmérőjű lyukat, ami kb. középen felfelé fordulva az egyik lyuknál további 12 cm hosszon ment a másiknál csak 7-8 cm hosszú volt volt. Mindkét lyuknál egy hosszú spirálrúgóval belefúrtunk és sárga masszával együtt kikapartuk a pajort a vázával együtt, majd lyukat kitisztítottuk, fertőtlenítettük(?) és betömtük.
Van összefüggés a két jelenség között?
Mit tegyünk? Érdemes még tovább kínlódni?
Üdvözlettel: Csillaghy István /78/
Témakörök
Platán növényvédelme
Kedves Ákos Stefán!
Mekkora fáról van szó (kb. magasság és törzsátmérő)? Megoldható a teljes (!) korona földről végzett permetezése, vagy nem? Mit ért rengeteg csipkéspoloska alatt: látványos levélsárgulás már hetek óta, több tucat poloskával és sok ürülékkel szinte minden levélen, vagy még zöld levelek enyhébb tünetekkel, több levélen néhány poloska egyeddel? Egy-két képet tud esetleg küldeni a fáról és a levelekről (szín, valamint a fonák a poloskákkal)? Korábban kezelte már valamivel a fát? A környéken sok platán van?
Tisztelt Vétek Gábor!
A platánfámon rengeteg csipkéspoloska támadta meg. Van-e rá hatásos III. kategóriás szer, mert eddig ahol keresgéltem a CHESS 25 WP-t találtam, de az II-es kat.
Kedves Hlavathy Erika!
A küldött képen lévő levélen két károsító tünetei láthatók: Az erek melletti barna elhalást a platán apiognomóniás betegsége okozza, mely egy gombás betegség, míg a fehér, viaszos váladék az amerikai lepkekabóca kártételének nyoma. Egyik sem egyszerű eset, és bár ezen a felvételen a platán-csipkéspoloska nyomai nem tűnnek fel, az ön által jelzett nyári lombfakulás ezzel a kártevővel is összefüggésben lehet. Első lépésként érdemes lenne konzultálni az injektálást végző céggel, hogy pontosan mely károsítók ellen (és milyen hatóanyaggal) végezték a kezelést, hiszen ezek tekintetében vélhetően valamilyen időtartamra vonatkozó garanciát is vállaltak. Elképzelhető mindamellett, hogy az említett gombás betegség és az amerikai lepkekabóca nem megfelelő érzékenységűek a felhasznált készítményre, így nem is szerepeltek a megcélzott károsítók között az injektálásos kezelés során. Ez esetben azt kellene megtudni, hogy a cég (vagy más cég) vállalja-e magas fák permetezését (amennyiben önöknek nincsen erre alkalmas permetezőgépük). Az apiognomóniás betegség és a lepkekabóca ellen ugyanis a fa koronájának és fás részeinek alapos és többszöri, megfelelően időzített átpermetezésére lenne szükség. Amennyiben a kivitelezés megoldható, akkor, ha szükséges, a számításba vehető készítmények tekintetében és kezelésre vonatkozó időpontok kapcsán szívesen adunk további tájékoztatást. A gombás betegség további terjedésének mérséklése érdekében pedig a lehullott lomb folyamatos összegyűjtését és megsemmisítését, valamint a fa célzott sebtisztítását és kezelését is ajánlom.
Tisztelt Vétek Gábor!
Tavaly vásároltam egy telket, egy kb 50 cm törzsátmérőjű,10-12 m magas platánfával.Júliusban nagyon hirtelen megsárgultak a levelei és augusztus közepére le is hullottak.Azt mondták volt gomba és rovar betegsége is.Idén már a levelek kihajtásakor láttam rajta rovarbetegséget, egy cég végzett törzsinjektálást rovar és gomba ellen is május végén.Nagyon szép zöld lett, de most július közepém újra hirtelen elsárgultak a levelei.Először a kicsik elszáradtak és lehullottak, majd most a nagyok barna foltosak lesznek, a fonákjukon fehér tetű formájú valami van vörös foltokkal, majd lehullanak.Nagyon szeretném megmenteni a fámat, de már nem tudom mit tehetnék.Küldenék a mostani állapotról képeket.Előre is köszönöm a segítségüket tisztelettel Hlavathy Erika
Dr. Varga Mária válasza Piskoty Andrásnak: Ha a fa évente kétszer hajt ki, feléli életerejét és előbb -utóbb "meghal".
Az intenzív, korai lombhullásért felelős lehet egy gombabetegség és egy kártevő, a csipkéspoloska. A lehullott levelekből néhány foltosról kérem, küldjön képet! A tavasz elég csapadékos volt, ez kedvezett a kórokozónak. A betegség ellen kora tavasztól a Polyram+Topsin-metil, a kártevő ellen célzottan a Mospilan hatásos.
Kedves Kutas Ferenc! Nyári hőségben, légköri aszályban tilos bármilyen növényt ültetni. Meg kellett volna várni az őszt! Amit megtehet most a fáért az az, hogy az összes levelet leszedegeti róla, hogy ne párologtasson, és a gyökér elindulhasson. 8-10 cm vastagon célszerű fűnyesedékkel takarni a tövét alapos beöntözés után!
Kedves Piskoty András és Kutas Ferenc!
A leírt tünetek hátterében nagy valószínűséggel nem károsító áll, így kérdésüket továbbítottam növényápolással foglalkozó kolléganőm felé, aki rövidesen válaszol önöknek.
Tisztelt Vétek Gábor!
A segitségét szeretném kérni. Múlt héten vettem 3db platán fát. El is ültettük vasárnap. Kiástam a gödröt, a földlabdát kcisit megcirógattam, hogy a gyökerek jobban el tudjanak indulni, majd jól megiszapoltam és földetrá. Az egyik fa két nap mulva elkezdett sárgulni, majd a többi is jövette a héten. Jelenleg így néznek ki. A levelei lesárgultak, egy jórésze lehullot, leszáradt. Túllocsolom vagy túl még ez is kevés? Esetleg az ültetésnél rontottam el valamit? Vagy a gyokereit kellene locsolni és le kéne szúrnom egy kis gégecsövet ahol jobban lefolyik a víz? Vagy túl mélyre áshattam el a fát? Kb. 5-10 cm földel fedtem el a fát, hogy biztosan a földben maradjon, de azt mondta az egyik szomszéd, hogy lehet hogy mélyre ültettem. A fák kb. 4m-esek jelenleg. Segitségét előre is köszönöm!
Adott egy öregebb platán (kb. 50cm törzs átmérő) már tavaly is lehullott a levele nagy része összeszáradva május környékén, de aztán kihajtott és minden rendben lett. Idén most a földet ellepték az összeszáradt levelek, mintha őssz lenne és a fán már csak alig maradt élő levél. Ránézésre a fa egészségesnek tűnik, a fa Nagykovácsiban van patak mellett. Lehet vele valamit tenni hogy túlélje ez a gyönyörű fa?
Tisztelt Németvarga István!
Kérem, vegye fel a kapcsolatot Végh Anita kolléganőmmel, aki a Budapesti Corvinus Egyetem Növénykórtani Tanszékének bakterológusa.
Elérhetőségét itt találja: http://www.uni-corvinus.hu/?telefon
Megkeresésekor nyugodtan hivatkozzon arra, hogy én irányítottam hozzá.
Kedves Vétek Gábor!
Ernyey Katalinhoz hasonlóan a mi platánunk is valószínű ebben a bajban szenved, ez után kutatva jutottam erre az oldalra. Van-e megoldás a baktériumos fertőzésre?
Köszönöm a válaszát!
Németvarga István
Kedves Ernyey Katalin!
Növénykórtanos kolléganőmmel beszélve sikerült megtudnom, hogy baktériumos fertőzésről van szó.
Kérdezném, hogy fennáll-e még a probléma?
A platán rendkívül vízigényes, különösen fiatal korban, ültetés utáni években. Emellett a légszárazság is kársoítja. A levelek e kettős hatás miatt száradtak el. A kedvezőtlen időszakot és a lombhullást a növény "télnek érzekelte", a néhány hűvösebb napot pedig tavasznak, így most újrahajt. Semmit nem tud tenni az öntözésen kívül, amit augausztus végén már fejezzen be.
Kedves Urak!
Még májusban ültettem konténeres juharlevelű platánt, kb 5 méter magas, dús koronával. Sajnos a múlt hét végén, a vihart követő 2-3 napban az összes levele elsárgult és lehullott. Először arra gondoltam, hogy a fa nem lett rendesen locsolva a vihart megleőző nagyon forró időszakban. Viszont az ágak tele vannak friss, zöld rügyszerű hajtáskezdeményekkel a lehullott levelek helyén. Mi lehet az oka, van-e lehetőség megmenteni a fát.
Köszönettel előre is!
Kedves Fa Anikó!
Bár nem a platán-csipkéspoloska ellen fejlesztették ki, de valószínűleg az ellen is hatásos lehet a vadgesztenyelevél-aknázómolynál bevált törzsinjektálás. A módszer idősebb, vastag törzsű fáknál használható jó hatásfokkal. Már tél végén célszerű az adott szolgáltatóval felvenni a kapcsolatot.
Ilyen jellegű szolgáltatást vállalnak (vadgesztenyelevél-aknázómolyra) pl. a következő cégek, melyeknél meg kell érdeklődni, hogy van-e tapasztalatuk a platán-csipkéspoloska kapcsán is:
http://www.vadgesztenye.eu/index.html
http://www.cleanpoint.hu/vadgesztenye-levelaknazo-moly-irtasa
http://www.novenyvedo.hu/tartalom/mutat/main/kapcsolat.html
A kezelés költségét tekintve fánként kb. 20-30 e. Ft + ÁFA árral érdemes jelenleg kalkulálni, a fa méretétől függően.
További szolgáltatók találhatók, ha a Google keresőjébe beírjuk, hogy: vadgesztenye injektálás
Növényvédő szeres beöntözésre nincsen mód.
Tisztelt Pataj úr!
Csipkéspoloska ellen van-e olyan védekezési lehetőség, ami nem permetezés, ugyanis a mi platánunk már olyan magas (15-16m), hogy azt permetezni nem tudjuk. Létezik-e olyan védekezőszer, amivel pl. öntözni tudnánk a fát, és a felszívódó hatóanyag pusztítaná el a károkozót?
Köszönettel: Fa Anikó
Tisztelt Pataj György!
Ha az ön esetében is farontó lepkéről van szó, akkor a lárva eltávolítása után (pl. a Csillaghy úr által leírt módszert követve) a nyílást pl. Biocera, Fagél vagy Fadoktor nevű készítmények valamelyikével lehet lezárni.
Tisztelt Uram! Sajnos az én platánomnál is ugyanez a helyzet. Kérdésem az lenne, hogy azt a bizonyos sebkezelést hogyan kell elvégezni? És a sebet betömni? Köszönöm előre is válaszát. Üdvözlettel: Pataj György
Tisztelt Csillaghy István!
Úgy gondolom, megtették, amit lehetett. Farontó lepke lárváját találhatták meg, és a jelzett módszerrel, ezek szerint, sikeresen el is távolították. A sebkezelés, sebzárás után reménykedni lehet, hogy a fa rendbe fog jönni. Ha újabb lyuk jelenne meg, rögtön végezzék el a korábbi kezelést.
Tisztel Cím! Platánunk mintegy 10 éve van nálunk, 3-5 cm törzsátmérővel vettük, ma 18-20 cm. Mintegy 2006-ban kezdte, hogy tavasszal apró-ritka leveleket hozott, majd májusban ezek kezdtek elszáradni és hullani Ekkor Fundazollal permeteztem kétszer, kinőttek a nagy sűrű levelek.
2009.ben már szeptember első hetében összes levelét elhullatta. Idén csak kis leveleket hozott. a hideg májusban nem hullatta el leveleit és maradt így pici ritka leveleivel. A fa vizsgálatakor találtunk a törzsön két helyen mintegy 6 mm átmérőjű lyukat, ami kb. középen felfelé fordulva az egyik lyuknál további 12 cm hosszon ment a másiknál csak 7-8 cm hosszú volt volt. Mindkét lyuknál egy hosszú spirálrúgóval belefúrtunk és sárga masszával együtt kikapartuk a pajort a vázával együtt, majd lyukat kitisztítottuk, fertőtlenítettük(?) és betömtük.
Van összefüggés a két jelenség között?
Mit tegyünk? Érdemes még tovább kínlódni?
Üdvözlettel: Csillaghy István /78/