Platán növényvédelme

Pintér Ádám

Kedves Edina!
Köszönöm szépen! Eszerint fogok eljárni.

#41942
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Ádám. Minden év más ás más. Az idei kemény tél vélhetően sok károsító áttelelő alakját elpusztította. A platán-lisztharmat és a platán-csipkés poloska ellen célszerű tél végén (amikor ideje van rá) egy Olajos, kénes lemosó permetezést végezni Nevikén+Vectafid A kombinációval.

#41936
Pintér Ádám

Tisztelt Szaktanácsadók!
Korábbi válaszukban javasolták, hogy alkalmazzak tél-végi lemosó permetezést, és ezt rügypattanásra időzítsem. Sajnos nem járok kint a szóban forgó telken naponta. Tudnának adni némi támpontot, hogy körülbelül mikor várható ez az időszak? Tudok figyelni a környezetemben lévő másik egyedeket, de szeretnék egy támpontot, ha létezik ilyen. Emellett melyik permetet ajánlaná inkább az Önök által felsorolt háromból (kén, réz, olaj)?
Köszönöm! Pintér Ádám

#41929
Pintér Ádám

Köszönöm szépen a válaszokat! Ősszel belefogok a projektbe :)

#40789
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kérnék képet! Mikor történt a leszáradás? Nem lehet, hogy a fagy hatása?

#39470
Kiss Lili

Kedves Edina!
Köszönöm a válaszát. Édesanyámnak van egy kb 10 éves platánfája amin most az összes friss kis hajtás leszárat, a leveleket pedig a nyél irányból induló nekrózis figyelhető meg. Mi lehet a baja a fának? Mivel kezeljük (ha kell) ?

#39421
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Pintér úr! Igaz, a platánon gyakori a lisztharmat is. Nem is szép a lisztharmatos levél, de ez a kórokozó külső, felületi betegséget okoz, megjelenésekor elég valamelyik kéntartalmú gombaölőszert használni. A lemosó permetezést rügypattanásra időzítse /réz, kén, olaj /pl.Vegesol RS/ A gnomónia jelentősebb a platánon.

#39313
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Lili! A növényeket a legjobban úgy lehet megvédeni, ha az igényeiknek megfelelő helyre ültetjük őket. Bizonyára tájékozódtak a platán nagy vízigényéről, nem is beszélve a térigényéről.

#39297
Kiss Lili

Tisztelt Szaktanácsadók!
Előző hétvégén került elültetésre 5 db platán fa csemete a kertünkbe. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan védhetjük meg őket a károsítóktól még most fiatal korukban, illetve, hogy tudnának e nekünk ajánlani egy kezelési tervet amit ebben az évben alkalmazhatunk, hogy a fák egészségesen maradjanak. Válaszukat előre is köszönöm!

#39250
Pintér Ádám

Köszönöm szépen a gyors választ!
A hétvégén még igyekeztem utánaolvasni a témának, és az Ön által említetteken felül némi aggodalmat jelent a nemrégiben megjelent "platánlisztharmat". Ez ellen elvileg korona-permetezéssel lehet védekezni, de egy nagyra nőtt példánynál ez "házilag" kivitelezhetetlen. Esetleg erről van-e valamilyen véleménye?
Mindezek mellett úgy gondolom, hogy belevágok az ültetésbe, és igyekszem fiatal korában megvédezni az Ön által említettektől! Köszönöm!

#39146
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Minden fafajnak vannak károsítói. A platán legkomolyabb problémája egy gombabetegség /Gnomóniás levélfoltosság/ mely ellen a fa fiatal korában lehet védekezni. A csipkéspoloska a másik, fiatal korban érdemes vele foglalkozni, az ellene való védekezés sem különleges. Később a fának magának kell tudni együtt élni a csökkentett számú károsítóval. Ezt tapasztalom mindenütt, amerre járok.

#39140
Pintér Ádám

Tisztelt Szaktanácsadók!
A XVIII. kerületben tervezek ültetni egy juharlevelű platánt, de kicsit elriasztott a dologtól, hogy látom, akadhatnak vele komoly problémák, amiket (főleg nagyobb korában, a magassága miatt) elég nehéz kezelni. Önök szerint mennyire gyakori, hogy egy magában ültetett platánnal gond lesz (gyakori/jellemző/ritka), illetve ha gond lesz vele, azt általában eredményesen meg lehet-e menteni? Esetleg ha problémásnak ítélik a platánt, milyen hasonló (gyorsan és nagyra növő) fát ajánlanak helyette, ami kevésbé kényes? Köszönöm! Pintér Ádám

#39113
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Utólag én is Dr. Varga Mária kolléganőm véleményét osztanám, miszerint ez gombás betegség lesz inkább, és az Apiognomonia veneta nevű kórokozó idézhette elő. Biztosabbat a helyszíni növényvizsgálat vagy behozott növényminta vizsgálata adhat. Az előző levelemben említett kolléganővel való kapcsolatfelvétel mindezek fényében is javasolható, a védekezésről a betegség biztos azonosítása után lehet dönteni.

#34171
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Dr. Varga Mária válasza: A platán sok gondot okozó gomba-betegsége a gnomónia /ellene a Polyram ajánlott/, mely száradást ritkán okoz. Jelentős kártevője a csipkés-poloska /ellene a Mospilan hatásos/ . A Növényvédő Központ véleménye számomra meglepő - de én már nem biztos, hogy az újabb megbetegedésekről tudok -, a a tűzelhalás a rózsafélék /Rosaceae/ családot támadja és a platán nem tartozik ebbe a családba. Ez egy külön növénycsalád, igaz a rózsafélék követik. Lehet, hogy így van. Akkor a száraz ágak eltávolítása után jó hatású a réztartalmú készítmények bármelyik fajtája /Champion, Rézoxiklorid, stb./ Köszönöm az új információt.

#34160
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Faber Kristóf úr!

A tünetek alapján akár lehetne baktérium okozta elhalás is, de őszintén szólva én még platán esetében nem láttam ilyet, és nem is tudok a platánnál ilyen betegségről. Javasolnám, hogy vegye fel a kapcsolatot Dr. Végh Anita bakterológus kolléganőmmel, a Budapesti Corvinus Egyetem Növénykórtani Tanszékének munkatársnőjével: anita.vegh(kukac)uni-corvinus.hu (megkeresése esetén nyugodtan hivatkozhat rám).

#34138
Faber Kristóf

Tisztelt Vétek úr!

A képet mellékeltem. A kép nagyméretű, ha az oldal nem korlátozza le a feltöltéskor, egész jól rá lehet nagyítani az elszáradt levelekre. A kép a legrosszabb állapotban lévő ágat mutatja, ennél jóval ritkább az elhalás előfordulása.
Közben bevittem egy ágat a Növényvédelmi Szolgálathoz, ahol tűzelhalásként azonosították a problémát, és az Aliette permetszer alkalmazását javasolták. Mivel fekete nedvfolyás nem tapasztalható a törzsön, illetve a beteg ágak lemetszése igencsak problémás a fa mérete miatt, így a többi kezelési módot elvetettük. A hölgy megnyugtatott, hogy időben észleltük a megbetegedést, így megfelelő kezeléssel megmenthető a fa.
Ha fentieket megerősíti vagy kiegészíti, azt előre is megköszönöm.

#34105
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Faber Kristóf!

A platánnak több, veszélyes károsítója is van, kérjük, küldjön képeket a jellemző tünetet mutató levelekről, illetve az érintett hajtásokról!

#34026
Faber Kristóf

Tisztelt Hölgyem/Uram!

10 éves, 7-8 m magas, eddig egészségesen fejlődő platánfánkon tömeges, de foltokban megjelenő levélelhalást tapasztaltam. Jól sejtem, hogy ezt a platánlisztharmat okozza? Mi a hatékony kezelési mód?
Válaszukat előre is megköszönöm.

#34015
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Ákos Stefán!

Ez esetben (a fa mérete miatt) permetezés helyett inkább a törzs injektálását tartanám járható útnak. Ez viszont házilag nem kivitelezhető a speciális eszközigénye miatt.
A részletekkel kapcsolatban javaslom, hogy e területtel foglalkozó cégtől kérjenek részletesebb tájékoztatást. Két lehetőség pl.:
http://parkfavedelem.hu
http://vadgesztenye.eu/
Több cégtől is érdemes árajánlatot kérni.
E kezelésnek egyébként nem most, hanem jövő év elején lesz majd itt az ideje.

#32923
Stefán Ákos

A fa magasabb a házunknál, így a teljes korona permetezése nem igen kivitelezhető. Minden levélen legalább 5-8 poloska van, sok ürülékkel. Eddig nem volt kezelve és a környéken nincs több platan.
Képet sajnos most nem tudok mellékelni.

#32902