ápolási tanácsadás

Pap Edina

Kedves Péter! Szárdugványozással lehet szaporítani.

#8308
Pap Edina

Kedves Aqua! A virágszárat le kell vágni, ha leszáradt. A bromélia inkább sarjadzik, ha elvirágzott, szobai körülmények között csak nagyon ideális esteben virágzik újra. Az orchidea is hoz új virágszárat, van úgy, hogy néhány hétig meg sem mozdul, de türelem.

#8307
Péter

Kérdés:
A könnyezőpálma kinövi a szobát! Hogyan lehet károsodás nélkül megkurtítani. Hogyan lehet a hajtások utolsó harmadát esetleg legyökereztetni és akkor a régi tövet eltávolítani.

#8258
aqva

Kedves szakemberek, és Mindenki! ki tud segíteni abban:
az orchydea és a bromelia elvirágzott szárával mit kell csinálni?
Ki kell vágni a növényből? próbálkoztam kitörni, de nem lehet még, nem annyira száraz.
Amiből tavaly kivágtam az nem hozott pld. új virágot az idén, a választ megköszönöm!

#8255
Pap Edina

A Yukka szobahőmérsékleten jól érzi magát. Nem szabad túlöntözni, de fűtési idényban, ha a szobában száraz a levegő, célszerű heti 1-2 alkalommal párásítani. Huzatot ne kapjon! A yukkának alapesetben valamennyire csüngő levelei vannak. Ha képet küld, többet tudok mondani.

#7906
sisely

Yukkával kapcsolatban lenne kérdésem. Nemrég vettünk egyet, de nem tudom milyen időközönként kell locsolni. A meleget szereti, vagy nem baj ha hűvösebb van a szobában, esetleg pára kedvelő? És végül lehet-e vízzel permetezni a leveleit, vagy kell-e egyáltalán, illetve ha lekonyulnak kicsit a levelei az mitől van, fel lehet-e éleszteni, vagy alpból olyannak kell lennie?
Válaszukat előre is köszönöm.

#7903
Pap Edina

A hidrokultúrás szobanövény-tartásra gondol Ön! A Fitoland áruda a specialista ebben, ott lehet beszerezni ilyen növényeket és az ültetéshez és neveléshez szükséges kellékeket, anyagokat. Honlapjuk: www.fitoland.hu

#7762
Anita

Mint előzeleg írtam a lakásban csak akkor tarthatunk növényeket, ha a virágföld takarva van.Már több helyen láttam a virágcserépben barna színű golyócskákat-ennek a nevére lennék kíváncsi,vagy hogy mivel lehet még hellyettesíteni.
Előre is köszönöm

#7740
Pap Edina

Milyen bacikra gondol? Csak az ellenőrizetlen forrásból származó, esetlegesen humán fekáliával is kevert földkeverék okozhat egészségkárosodást az embernél. A zsákos virágföldek elméletileg veszélytelenek ilyen szempontból.

#7707
Anita

Tanácsot szeretnék kérni,hogy mit hellyezek a cserepes növények földjére,hogy benne lévő bacik ne jussanak a levegőbe.(egészségügyi okok miatt)
Válaszát előre is köszönöm.

#7679
Pap Edina

Ha az eddig szobában tartott növényeket minden átmenet, szoktatás nálkül kiviszik a szabadba, akkor a hirtelen környezetváltozás gondot okozhat náluk. Ha világos a fal, akkor az onnan visszaverődő fény (mivel a lakásban kevesebb fény érte) okozhatott problémát.
A bazsalikom valószínűleg gyorsan kiszáradó tőzegben, kis méretű cserépben van, azért célszerű átültetni egy nagyobb agyagcserépbe, általános földkeverékbe. Tudni kell róla, hogy egynyári, tehát nem él évekig, mindig újra kell vetni (balkonládába is lehet).

#6109
Bojtor Veronika

Üdvözlöm!
Ősz óta tartott vitorlásvirágomat egy hete kitettem a szabadba. 3-4, a fal felé eső levele érdekes színűvé vált (barnás-fényes-zöldes), fogalmam sincs, mi okozhatja. Tudna nekem segíteni?
Másik kérdésem: mi lehet az oka, hogy a bazsalikomjaim minden alkalommal pár nap után elfonnyadnak? Nem áruházból szerzem őket...

#6106
Pap Edina

Nem öntözi túl a növényt? Télen félárnyékban nagyon kevés vizet, inkább párásítást igényel. A foltok lehet, hogy a vízzel telt (ödémás) foltok kilyukadásából származnak.

#5619
váradi anett

Segítséget szeretnék kérni, ugyanis a könnyezőpálmám egyik nagyobb levelén megjelentek (magán a levéltesten, nem a szélein) kb 2ft-os nagyságú barna foltok, sárga széllel. Nekem úgy tűnik, hogy foltos részen elhalt a növény.
Ma reggelre egy másik nagyobb levélen is elkezdődött a foltosodás! (Nincs közvetlen napfény közelében. Félárnyékos helyen tartom.) Nem tudom mit tegyek?! Tanácsát szeretném kérni!

#5585
Pap Edina

Kedves Krisztina! Visszafelé kezdeném. A gyökeres sarjakat le le het választani, és új cserépbe ültetni. Ha nem gyökeres, akkor vízben vagy nedves homokban meg kell gyökereztetni (talpmeleg és magas páratartalom kell hozzá). A képen látható könnyezőpálma teljesen egészséges. Az alsó, elsődleges levelek barnulás természetes folyamat: hagyni kell leszáradni őket, és el kell távolítani. Különleges táp nem kell neki, levéldísznövényekhez ajánlott (nitrogéndús) tápoldatot használjon nyáron kéthetente, télen havonta.

#5483
Szomjas Krisztina

Kicsit messzebbről.

#5466
Szomjas Krisztina

Kedves Szakértő!
Van egy kb. 1.5 méter magas könnyező liliomom, ami, miután megkaptam gyönyörű fejlődésnk indult, sok-sok új levelet hozott. Néhány hete azonban a fejlődés leállt, az új kis levelek bebarnultak, az alsó levelek szintén. Kicsinek találtam a cserepét, talán már régen volt átültetve, így most kapott új cserepet, földet (általános v.föld) A kérdésem az, hogy kell-e ilyenkor vmilyen különleges szerrel meglocsolni? Milyen gyakran kapjon vizet? A képen már a mostani állapota látható. Nem szeretném elveszíteni, nagyon szép, muatatós virág.
Másik kérdésem, hogy hogyan lehet babánfát, ill. Neoregélia carolina-t szaporítani? Mindkettő a szára mellett hozott hajtást, mi a teendő?
Köszönöm a segítséget, Sz.Krisztina.

#5465
Vétek Gábor

Tisztelt Nagy László!

Ha nem tudják kivinni a növényeket a szabadba, ahogy említette, akkor Actara 25 WG megfelelően hígított oldatával kellene beöntözni a problémás növényeket 1-2 alkalommal, 7-10 nap időközzel. A kezeléstől a nem túlzottan fásodott szárú növényeken a hajtásokon szívogató gyapjastetvek el kell, hogy pusztuljanak, de a viaszváladékuk ettől persze eltűnni nem fog, csak nem képződik újra. A váladékot a rovarok pusztulása után erősebb vízsugárral le lehet mosatni.

#4468
Nagy László

Tisztelettel a segítségüket szeretném kérni!

Télikertünk ágyásában levő növények egy részét ( talajtakaró kúszófikusz, papagájvirág,
hálóslevél, kroton) meglepte a gyapjastetű.
A szappanos lemosás a nagyobb levelű
növényeknél hatásos lehet, de a több
négyzetmétert beborító pumila apró leveleinek
fonákát képtelenség megtisztítani.
A szabadba nem vihetjük ki a növényeket egy
komolyabb vegyszeres kezelésre.
Mi a teendő ebben az esetben?

#4447
Pap Edina

Kedves Péter Anikó!
1. Guzmánia: Ha az anyanövény elpuszult, akkor le lehet választani a sarjakat, és virágföd+homok+tőzeg 1:1:1 arányú keverékében meg lehet őket gyökereztetni.
2. Vitorlavirág: a növény télen nyugalmat igényel, 14-15 fokot (amit sajnos lakásban nehéz betartani) Most kezdje el tápoldatozni univerzális táppal, és a száradó leveleket tőből vágja le a növényről. Lágy vízzel öntözze.
3. Viaszvirág: A virágzás elmaradásának oka a tápanyag- és fényhiány, illetve a túl nagy méretű edény is lehet. A viaszvirág a szűk edényt kedveli. Ha bimbós állapotban mozgatják, lehullajthatja a bimbóit. Ezért egy megfelelő, állandó helyet kell keresni a számára.

#3545