ápolási tanácsadás

Pap Edina

A visszavágott törzs kihajt, a vízbe helyezett levélbóbita pedig meg fog gyökeresedni. Azután el lehet ültetni.

#13865
Melinda

Üdvözlöm!

Egy olyan kérdésem lenn, hogy van egy jukkám, ami nagyon megnyúlt és már nem tudtam kikarózni, ezért elvágtan kb a fél törzsnél. Ki fog ez így hajtani? A megmaradt törzset is vízbe tettem, de azon sincs már levél az is ki fog gyökerezni ill. hajtani? Be kell vágni esetleg a törzset, hogy ott bújjon ki az új hajtás? És ha ki is hajt kb. mennyi idő múlva fogom látni az új hajtást? Válaszát előre is köszönöm. Melinda

#13778
Pap Edina

Kedves Nelli! A kroton meleg, párás és napfényes körülményeket igényel, amit a lakásban – különösen télen – nagyon nehéz tartani. Kényes a pangóvízre, a kiszáradásra, a huzatra és a hirtelen hőmérséklet-ingadozásokra. Nyáron leveleit óvjuk a közvetlen napsugárzástól, legjobb a szabadban, félárnyékban nyaraltatni, ahol naponta 4-5 órán át éri a reggeli vagy délutáni napfény. A kroton mérsékleten, de folyamatosan nedvesen tartott, de nem átáztatott, jó vízvezetésű, humuszban gazdag, kissé savanyú (A jelű) talajt kedvel. 18 és 30 oC közötti hőmérsékleten fejlődik megfelelően. Ha nyáron a szabadban tartjuk, már akkor vigyük be a lakásban, amikor az éjszakai hőmérséklet 10 oC alá csökken. Tavasztól őszig hetente öntözzük, tápoldatozzuk mikroelemeket is tartalmazó levéldísznövény-tápoldattal. A mikroelemek segítenek kiemelni az élénk színeket a levélmintázatban. A párás környezet biztosítása érdekében naponta-kétnaponta permetezzük a lombját lágy, szobahőmérsékletű vízzel. Páraszegény környezetben könnyen megtámadják a takácsatkák és a pajzstetvek. Öntözni is csak lágy (felforralt és lehűtött) vízzel vagy esővízzel szabad. A kroton tejnedve mérgező, ezért óvatosan bánjunk vele!

#13163
Pap Edina

Kedves Zsuzsi! Növényvédelmi szakértőnk válaszáig szíves türelmét kérjük!

#13162
Szabolcsi Nelli

Üdvözlöm!

A héten kaptam egy Croton nevű növényt. Az iránt érdeklődnék, hogy miként kell ápolni, gondozni.

Köszönöm segítségét!

#13130
Zsuzsi

Mi lehet az ilexünkkel? Minden évben vannak rajta ilyen elsárgult levelek kis fekete foltokkal. A fonákon szintén sötétbarnás-feketés valamik, lekaparni nem lehet őket.

#9538
Pap Edina

A rossz körülményeket egy darabig tolerálja a növny. A Neoregelia ápolásához hozzáratozik, hogy a levéltölcséreket fel kell töleni vízzel, míg a talaját szárazon kell tartani. A főnövény lehet, hogy fokozatosan elszárad, de ezzel egy időben sarjakat hoz, amiket át lehet majd ültetni. Addig is tartsa a növényt megfelelő kondícióban az előbb leírtak szerint.

#9525
E.Fruzsina

Üdvözlöm!

Napra pontosan egy hónapja vettem egy Neoregélia magdalenae-t, ami az első két hétben csodálatos volt. A leírásokkal ellentétben árnyékos helyen gyönyörű volt, viszont egyik napról a másikra elkezdett elszáradni a felső piros "része". Próbáltam szobahőmérsékletű vízzel locsolni, permeteztem, kapott tápoldatot, de a helyzet csak rosszabb lett, alig maradt színes levél, ami még épp.
Visszafordítható a folyamat, vagy már el is köszönhetek tőle? Esetleg ha lemetszem a felső elszáradt részét, akkor új erőre fog kapni?
Előre is köszönöm segítségét!

E.F.

#9484
Pap Edina

Ha elvirágzott, le kell szedni a virágokat, és az öntözést fokozatosan csökkentve meg kell várni, amíg a levél és a szár leszárad. Azt követően el kell távolítnia leszáradt részeket, majd a nyár folyamán pihentetni kell a növényt, majd nyár végén beöntözni, sötétben tartani addig, amíg a levélcsúcs megjelenik, majd napos helyre kell vinni, és fokozatosan növelni a vízadagot.

#9063
Mónika

Az amarillisz pihentetéséről szeretnék kérdezni, most hozott egy gyönyörű nagy bimbót, ha elvirágzik utana mi a teendő?
Válaszukat előre is köszönöm.
Mónika

#9017
sánta nyuszi

A jukkapálmát világos, napos, meleg helyre kell állítani,nagy a fényigénye. Télen is szüksége van fényre, de ilyenkor jót tesz neki a hűvös, akár +5-6 fok. Öntözni keveset kell, télen hetente egyszer, nyáron hőségben kb. 2x. Óvni kell a pangó víztől és nem baj ha rövid ideig száraz a cserépben a föld. Nálam panelház beüvegezett Dél-Nyugati fekvésű erkélyén áll télen-nyáron és nem is mozdítom mert ez ideális hely számára. Nyolc éves a növény, 16cm-es a cserepe. Most fogom először átültetni 8 év után, 2-3 cm-rel nagyobb méretű cserépbe. Magassága kb. 120 cm, jelenleg egy asztalon áll, majdnem a mennyezetig ér és nagyon mutatós a szoba ablakán át kinézve.. Ideális növény ezen az erkélyen, ahol nyáron "szaharai" körülmények uralkodnak.

#8786
Pap Edina

A fűvel kapcsolatban a kérdés az, hogy milyenek az adottságok? Miért vadult el? Gondozási hiba, vagy a talajjal is gond van. Tömött talaj esetén tavasszal gyephasogatás szükséges, a maradványok legereblyézése, rövid hatástartamú Scotts Díszpark Fenntartó kiszórása. Nyáron rendszeres nyírás, még egy vagy két műtrágyázás, ritka nagy adagú öntözés, és ha még mindig nem megfelelő a minősége, akkor ősszel felül lehet vetni.

#8524
Pap Edina

Kedves Mariann!
Ciklámenes kérdésben, javaslom olvassa el az alábbi cikket:
http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=180
Az orchideát akkor kell átültetni, amikor a kéregközeg nagyon lebomlott, elvesztette szerkezetét, tömörödik, illetve amikor a léggyökerek láthatóan nem férnek el a cserépben. Virágzó állapotban ne! Erre a növényre vonatkozóan is csatolok egy linket: http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=205

#8516
mariann

A füvünk elvadult. nam gazos, hanem elfajult fűféle kezdrajta kinőni, amit el tudunk távolítani, de nagy foltok maradnak utána. ezeket a részeket újratelepítsük, vagy az egész pázsitot vessük újra?

#8519
Mariann

1.A ciklámenekkel nincs szerencsém,pedig nagyon szeretem őket.
A legutóbbi most virágzott el,ésmég egyelőre nem készül kipusztulni. mi a további teendőm most alakásban, vagy később esetleg ha kiültethetővé válik?

2. Az orchideát elvirágzás után át kell- e- ültetni, vagy igényel-e bármilyen speciális teendőt?

#8518
Pap Edina

Nem öntözte túl?

#8501
Klaudia

Kedves Edina!
A sárkányfám egy ideje sajnos egyre több levelet ledob, a levélvégek mind elszáradnak és valahogy olyan egészségtelenül nagyon lefele konyulnak. Mi okozhatja ezt? Van valami természetes tápoldat ami segíthet rajta?
Köszönöm!

#8466
Albert Hajnalka

Köszönöm a választ, akkor figyelek majd a tápoldat összetevőire.

#8409
Pap Edina

A lakásban újravirágoztatott mikulásvirág levelei mindig kisebbek, mint a kertészetekben nevelt növényeké. A lakásban nem tudjuk azokat a körlményeket tartani, mint amilyenek az üvegházban vannak. Közepes nitrogén, alacsony foszfor - és magas káliumtartalmú, mikroelemekkel kiegészített tápoldat javasolt.

#8389
Albert Hajnalka

Kedve Edina,

Mit tegyek: van egy nagyobb mikulásvirág-fám...de sajnos aránytalanul kicsi levelek nőnek rajta
(sőt, mikor visszavágtam az ágat kigyökereztettem és elültettem...de azoknak is mind nagyon pici levelei nőnek).
Mi lenne a megoldás? Valamilyen tápszert kellene használnom?
Válaszát előre is köszönöm.

#8376