Cserebogár pajor károsítás a gyepben

Gyõrfi Gábor

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék,hogy a Nematop nevű fonalférgeket tartalmazó szert mennyire tartják hatékonynak cserebogár pajor ellen? Fűre történő kezelésre gondolok.
Köszönettel
Győrfi Gábor

#25163
Kapitány Ernõ

Tisztelt szakértő?
Pajor ellen megoldás lehet, ha a fűben kb 10 cm-renként ásovak rést készítve kb 5 cm.re beszorjuk a Force-t?
Ebben az esetben résenként mennyi granulátumot kell beszorni?
Köszönettel
Kapitány Ernő

#25147
Vétek Gábor

Kedves Mária!

Igen, a pajorok ellen jó volt, de valamilyen módon a talajba kellett azt is juttatni. Ma már nem használható.

#24279
sziklavarimaria

Kedves Szakértő!
A galition jó lett volna cserebogár pajor, vagy kifejlett cserebogár ellen? Teljesen megeszi a füvet. Mig be nem vonták a szert, azt rá kellett szórni a fűre, vagy be kellett ásni a földbe? Szórás után kellett vizzel locsolni? Ez a szer füves területen használható volt?

Köszönettel

#23957
Vétek Gábor

Kedves Győrfi Gábor és Kiss Mónika!

A szerekre vonatkozó kérdéssel kapcsolatban: Mindkettőt a talajba kell dolgozni, hogy hatékonyak legyenek. Ez gyepnél nem oldható meg a felület megbontása nélkül. A két készítmény között az az alapvető különbség, hogy a Force csak rovarölő. Gyorsan bomlik. A Basamid totális hatású talajfertőtlenítő, ami azt jelenti, hogy a rovarok mellett a gombákat, csírázó növényeket is elpusztítja a talajban. Így - bár a pajorok ellen is valószínűleg hatékonyabb lenne - gyepben nem lehet biztonsággal használni a fű károsodása nélkül.
Pontosan mit ért időszakos megjelenés alatt? Ugyanazon a helyen ásva egyszer talál lárvákat, míg a másik évben, vagy az adott év más időszakában pedig nem?

A pajorok sajnos minden növény gyökerét megrágják. Kellő egyedszám esetén képesek akár idősebb fákat is tönkretenni. Értékes növényeket érdemes lehet növénytartó kosárral együtt kiültetni (vagy hasonló módon védeni körben a tövet), így kisebb az esély, hogy a talajban lévő pajorok megtámadják ezek gyökerét (már ha még mentes a gyökérzóna a pajoroktól).

#20632
Kiss Mónika

Üdvözlöm!
Érdeklődni szeretnék, hogy a cserebogárpajor a füvön kívül más növényt is tönkretesz? Pl: thuja, pampafű, rózsalonc? A füvemet teljesen elpusztították, viszont a pampafüvet nagyon féltem mert gyönyörű, illetve a thuják és a rózsaloncok is szépen fejlődnek.
Köszönöm válaszát

#20508
Gyõrfi Gábor

Üdvözletem!
Érdeklődnék,hogy fűbe telepedett cserebogár pajorok esetén a Force vagy a Basamid a hatékonyabb ellenszer? Másik kérdésem,hogy én ezzel a problémával 2 éve küzdök, és érdekes,hogy nyár végén, vagy ősszel érzékelem,hogy fűvem bizonyos részein ütik fel fejüket a pajorok. Eddig Force-al védekeztem. Amit nem értek,hogy miért időszakos a megjelenés. Köszönöm Győrfi Gábor

#20504
Vétek Gábor

Tisztelt Fehér László!

Fontos lenne tudni, hogy melyik cserebogárfajról van szó (fotó), mert ha olyan, amelyik pl. lombos fák levelein is táplálkozik, akkor az ellen lehet permetezni. A talajban lévő lárvák (pajorok) ellen azonban szinte lehetetlen a kémiai védekezés, ugyanis az összes hatékony, talajkezelésre használható rovarölőt kivonták a forgalomból. Ami maradt, azt pedig be kellene dolgozni a talajba (ez a gyep megbontása nélkül nem megoldható), és még úgy sem biztos, hogy a kellő eredményt elérné.

#19897
Fehér László

Tisztelt Szakértő!

250m2-es füvesített kertemben az elmúlt napokban egyre több cserebogarat találok. Vagy repkednek, vagy a fűvön, illetve annak tövében tanyáznak.

Nem szeretnénk, ha ez a rendkívül káros állat tönkretenné a gyepet. Milyen módon és mikor érdemes a védekezést és írtást megtenni a fű károsítása nélkül?

Segítségét előre is köszönöm.

#19727
Vétek Gábor

Tisztelt Demeter Zsolt!

A komposztban talált pajorok nem biztos, hogy a különösen kártékony májusi cserebogár lárvái, hanem lehetnek rózsabogár, sőt szarvasbogár lárvák is. Ezek jelentősége a palánták szempontjából csekély. Ha a gyökereket is megrágó, pl. májusi cserebogár lárvákról van szó, akkor egyedül a Force 1,5 G nevű készítmény az, amely elérhető, szabadforgalmú szer talajlakó kártevő rovarok irtására. A palántákat kiszedni nem kell, de a szert (granulátum) kiszórás után mindenképpen be kell dolgozni a talajba, lehetőleg a palántákhoz minél közelebb. Hatékonysága a tapasztalatok szerint elmarad ugyan a régebben használt Basudinétól, azonban jelen esetben más lehetőség nem kínálkozik. Egyébként, ha szerencséje van, akkor, ahogy említettem, más fajok lárváiról van szó, amelyek nem jelentenek olyan veszélyt a palántákra, mint a májusi vagy a keleti cserebogár.

#18305
Demeter Zsolt

Tisztelt Szakértő!

A problémám a következő. Felszámoltam egy komposzt tárolót, és jó ötletnek tűnt a tápanyagdús talajba tennem a paradicsom és eper palántákat. Ültetéskor már észrevettem a fehér pajorokat, aminek akkor nem tulajdonítottam nagy jelentőséget, de azóta utánaolvasva itt a honlapon rájöttem, hogy ez cserebogár pajor, ami mindennek mondható de hasznosnak nem. A kérdésem az lenne, hogy topic-ban felsorolt védőszereket használhatom úgy, hogy bennehagyom a földben a palántákat, vagy ki kell vennem az összeset, úgy védekezni, majd bizonyos idő elteltével visszahelyeznem? Előre is köszönöm válaszát és segítségét.

#18267
Pap Edina

Szét kell teríteni egy fólián, és megvárni, míg a madarak elhordják. Vagy a halomba Basamid G-t forgatni, 1-2 hétre letakarni, utána 1-2 napig kiszellőztetni a komposztot. A komposztot célszerű ősszel beforgatni a talajba.

#17307
Lea

Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet "pajortalanítani" a komposztot, mielőtt kiszórnám a kertbe?

#17178
Pap Edina

Kedves Zsuzsa. Igen, minden növény gyökerét megrágja, csekély kivétellel. Valóban találhat a komposztban magának ehető részeket, de lehetőleg ne kerüljön a komposszal a talajba!

#16257
Dr Szikora Zsuzsa

Kérdés: a cserebogár pajor a gyepen kívül károsít-e más növényt? (fák,bokrok gyökerei stb)
Nálam pl a komposztot dolgozzák fel a pajorok ,igen hatékonyan.
Mindenképpen kártékony állatnak kell tekintenünk őket?
üdv szzs

#16130
Pap Edina

Más szer nincs, beöntözéssel hatékony, addig, amíg elég meleg a talaj, és nem húzódnak lejjebb a pajorok. Rövidre nyírt fűre kell kiszórni. Még hatékonyabb, ha fóliával letakarják pár napra a kezelt részt, bár így a fű egy kicsit bepállik.

#16107
Gyõrfi Gábor

Tiszteletem! Érdeklődnék,hogy Force 1,5G kiszórható -e közvetlenül a fűre, ahhoz,hogy a pajorokat pusztítsuk? Elég hatékony lesz így is? Természetesen kiszórás után belocsolom. A már megrágott részen a fűvet felhajtottam, és úgy szórtam ki a szert. Van esetleg más erősebb szer is forgalomban. Aggódom,hogy a végén csak a talajcsere fog segíteni.
Köszönöm a segítségüket. Győrfi Gábor

#16091
Vétek Gábor

Kedves Nikolett!

Maximum háztartási rovarölő szer jöhet számításba, így ilyen felől kellene érdeklődni a megfelelő boltban. (Mi elsősorban a kertben, szabad térben használható készítményeket forgalmazzuk, melyek beltérben nem használhatók.) Esetleg felveheti a kapcsolatot a Magyar Természettudományi Múzeum (www.nhmus.hu) Állattárában a Bogárgyűjtemény munkatársaival, talán nekik van valamilyen alternatív megoldásra javaslatuk.

#15466
Kovács Nikolett

Kedves Edina!
A lakásunkban a hajópadlóból kikeltek a fejlett cserebogarak, egyszerűen mindent szétesznek. (Falat, és félünk, hogy esetleg másban is kárt tehetnek...) A kérdésem az lenne, hogy van-e lehetőség olyan ellenszerre, amit lakásban alkalmazva el lehetne eme kártékony állatokat űzni, hogy végre nyugalmunk legyen tőlük (éjjeli üzemmódban működnek általában, akkor lakmároznak a fából, ahonnan előjönnek, illetve a falból)
Válaszát előre is köszönöm.
Maradok tisztelette: Nikolett

#15377
Pap Edina

A cserebogárpajor igen okos "állat", és a hidegebb idő beköszöntével egyre mélyebbre húzódik a talajba, akár 1-2 méter mélyre is. Így tehát tartósan minusz 20-25 fok kell, hogy elpuszuljanak. Akkor kell tehát védekezni, amikor a talajszint közelében táplálkoznak, ősszel és tavasszal.

#8121