Köszönöm a válaszát!
A fórumikat bújva, valamint ismerősöket kérdezgetve kiderült, hogy a Force már nem sokat ér és egy meglévő gyepnél a homok takarás sem igazán jó megoldás. Esetleg egy gyepszőnyegezés előtt jó lehet.
Külföldi oldalakat bújva találtam ezt: https://www.syngentaturf.com.au/product/crop-protection/insecticide/acelepryn
Mivel nálunk nem kapható, de a hatóanyaga a 200 g/L Chlorantraniliprole, ami a Coragen hatóanyaga is. Így jutottam ide.
Tehát, a 200ml-es kiszerelést meg tudom venni?
Coragen nem talajfertőtlenítő. Ha durva vegyszerhez nyúlna, akkor Force 1,5 g (10 g/m2). Gyepszellőztetés után, csak a kritikus területre, mert mindent kiírt, és utána alaposan be kell öntözni (elvileg be kellene dolgozni a talajba). Öntözés előtt kvarchomok-felűlszórás is hasznos. Bio módszer az Artis Pro, illetve a Nematop, Bövi. Erről itt olvashat:
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/biologiai-keszitmenyek-helyes-hasznalata-2.-hasznos-gombak
Coragen 20 SC-vel szeretném a gyepből a cserebogár pajorokat kiírtani. 7,5-15ml kell 100m2-re, így 500m2-re 40, de inkább 50ml kellene. Gondoltam, hogy megvenném a 200ml-es kiszerelést, de ha jól látom ez tényleg engedély köteles? Vagy rosszul látom?
Az idén a lószúnyog lárva (tipoly) volt a "sláger, de lehet persze pajor is. A lyukakat a madarak okozzák, akik kiszedegetik a lárvákat a talajból, ami hasznos, csak éppen ne túl eszétikus munkát végeznek Fel kellene tárni a gyepszelvényt, és megkeresni a "bűnöst". Ősszel mielőtt a lárvák, férgek az alsóbb talajrétegekbe húzódnak, Force 1,5 G talajfertőtlenítő granulátum kiszórása (10-15/m2) és beöntözése javasolt.
Kedves Mária.
A gyepben szalmasargára szineződő foltok jelentek meg,gombaölő szerekre nem reagál,pajorra tippelek még,viszont több videot is láttam arról,milyen könnyen feljön a fű,amit károsít,ellenben az én elsárgult foltjaimat alig lehet feltépni.A kérdésem az lenne,vajon ennek ellenére lehet e pajor?
Köszönöm a segítséget.
Mindig csodáltam az alapos, megfontolt és a "megszállott" embereket. Fiatal korom óta magam is hozzájuk tartozom.
Először a Bora bio- készítményről: Mikrobiológiai anyagok közé tartozik, melyek magyar fejlesztésűek, hatásosak és szinte belesimulnak az élővilágba, a környezet-károsítása nélkül A köztudatba és sajnos a kiskereskedelemben azért nem került be, mert általában nem értik a hatásmechanizmust és valószínűleg nem is hiszik el. A Magyar Kwizda vállalta kiszerelésüket és forgalomba hozatalukat. A gazdabolt, ahol hetente találkozom a kertészkedőkkel és meggyőzöm őket a biológiai védekezés követésének értelméről - tart ilyen anyagokat és Szombathelyről szerzi be - kapható is bármelyik /interneten Medosz Kft-Kwizda Agro/..
A leírtak alapján Márk helyzetét sokkal súlyosabbnak látom. Ágnes a telepítés előtt már öszegyűjtötte a pajorokat.
Mivel a rajzást júliustól észlelte, a kártevő a Júniusi v. sárga cserebogár lehet. A néhány lyukból - mint említette - is ezek a cserebogarak jöttek elő.
Szellőztetni lehet, ez azonban ne legyen drasztikus
A lazítás után a Bora kijuttatása a megadott módon
A fák alá az Instant /tápanyaggal dúsított / gyep kiszórását javaslom.
A pajorok szeretik a csonthéjas gyümölcsfákat, tehát a Bora használata terjedjen ki a meggyfák alá is.
Én is hasonló problémával küzdök. 2 éve vásárolt telken tavaly nyáron felásás, kézi gyomtalanítás, pajorok összegyűjtése, gereblyézés után szórtam el a fűmagot . A füves terület 2oo-25o m2, amit én igazi megszállottként kézzel gyomlálok esők után (madársóska). Idén tavasszal felülvetettem, mert ritkának találtam. Nyáron az egész gyepfelület "vegetált" a nagy melegben, majd most szépen besűrűsödött. Július-augusztusban rajzottak a földből a cserebogarak. Fűnyírás közben látok néhány 1-2 cm átmérőjű lukat a földben.
Kérdéseim a következők:
-Lehet-e ezt a füvet már szellőztetőgéppel
lazítani, vagy még túl fiatal hozzá?
-Ha igen, a Bézi Márknak leírtak szerint
járjak-e el (lazítás, vegyszeres kezelés) ?
-Korábban az interneten olvastam a fű
károsítóiról, ahol megemlítették a Bora WP
(cserebogár lárva elleni) és a Nematop
(lótetű lárva elleni) szereket.
Én több helyen próbálkoztam már ezek
beszerzésével, de eredménytelenül.
Az említett szerek Önöknél beszerezhető-
ek/megrendelhetőek-e?
A telken 2 nagy meggyfa is van, melyek alatt a fű sokkal silányabb, vékony szálú, ritka. Oda direkt árnyéktűrő fűmagot szórtam, de nem látom hogy ez segített volna.
Lehet-e itt is sűrűbb füvem?
Azt is hallottam, hogy a meggyfák alatt szí-
vesebben telepednek meg az említett károsítók.
Nagy erők és energiák vannak Önben, ha a leírtakat mind-mind elvégzi. A gyep felszámolása is komoly munka és költség is, a felsorolt fertőtlenítések sem kímélik a "munkást". Válaszút elé értünk és most merre induljunk. Érveim pro és kontra - végül úgyis Ön dönt saját belátása szerint -
1.- a pajorokat még ezen az őszön el kell pusztítani
- ha a fű egyébként szépen beállt a pajormentes területen, bizony nem lesz könnyű felszámolni
- két alapos kezelés hatékonysága magas, kockázata kicsi, környezeti ártalma sem számottevő
- a pajorok a felsorolt dísznövényeket általában nem károsítják, de ha más táplálékuk nem lesz - ki tudja
2. a gyep felszámolásának hamarosan meg kellene történnie - a hideg beálltával a pajorok mélyre húzódnak és a pusztító talajmunkákat így elkerülik
- a tárcsázás esetleg szántás sok pajort elpusztít, de sok életben is marad
- Force-val így is szükséges fertőtőleníteni a talajt. Ezek után is maradhat élő pajor, ami az új gyepet - nagyobb és nagyobb étvággyal fogyasztja
A gyepes terület nagysága is befolyásolhatja a döntést Akárhogy jár is el, marad pajor és tavasszal újra, nagyobb étvággyal károsít.
Ha én lennék hasonló helyzetben - és ha a kezelendő terület 2-300 négyzetméternél nem nagyobb - az 1. verziót választanám. Artis/Bora-t a rovarölőszerek talajban való gázosodása miatt - csak 2-3 héttel célszerű alkalmazni.
Értem, köszönöm a választ. Elég elkeserítő, hogy ennyire nehéz a védekezés, bár gondolom a fő probléma az volt, hogy nem lett a feltöltött talaj fertőtlenítve, csak pihentetve és trágyázva közel egy évig.
A védekezés, ha jól értem:
Késes gyeplazítás a kánikula elmúltával majd Steward 30 DF (1,7g per 100nm permeterzve.
Terveztem szeptemberben mély talaj lyukasztást vasvilla segítségével (10-15cm), majd komposzt/homok tartalmú gyepföld kijuttatást is a gyepre. Esetleg tudnám a hatékonyságot növelni, ha pl Force 1,5 G-t juttatnék a lyukak mélyére (1,5 g per nm), melyet 10-15mm öntözés kísérne, plusz
kiegészítve Artis kezeléssel?
Ha már ekkora hibát követtem el az elején, szívesen szánok rá időt és energiát, a kérdés inkább az, hogy megéri-e a hármas kezelés, vagy célszerűbb felszámolni a gyepet és fertőtleníteni? A gyep lenne a kisebbik rossz, melyet szívesen beálldozok, ugyanis számos díszfa is lett telepítve az elmúlt ősszel és tavasszal (2-3m magas leyland sor 50m-en, korosabb csüngő himalájai és atlasz cédrus, japán díszcseresznye, korosabb borókák és tuják) ezek védelme lenne a legfontosabb. Köszönöm előre is.
Bizony, komoly a probléma. A feltöltésre használt talaj volt fertőzött - akár kicsi lárvák, vagy a cserebogár tojásai voltak a talajban. Védekezni ellenük mégis most kellene minél előbb A kis méret fiatal korukra utal, amikor kevésbé ellenállóak a növényvédő szerekkel szemben.
Mint már említettem, a szabad forgalomban vásárolható talajfertőtlenítő szerek hatékonysága a pajorok ellen alacsony. Az is igaz, hogy a pajor a mélyebb rétegekben - nagyjából 20 cm mélységig károsít, a gyepből bizony nehéz lesz bármivel is kiirtani - hiszen a növényvédő készítmények 20 cm mélységbe már nem hatnak - ahhoz a gyepet fel kellene számolni. Javaslatom: kora tavasszal többen használják a fűlazítót, mely nyílásokat "vág" a gyepbe. Most is ezt ajánlom. A munkát szeptember végéig kellene elvégezni, mert később a pajorok mélyebbre vonulnak a téli hideg átvészelése céljából. A lazítást követően kellene kiszórni a talajfertőtlenítő granulátumot, majd rendesen beöntözni. Bár engedélyokiratban nem szerepel, véleményem szerint a foszforsav-észter tartalmú, feltételes forgalomban vásárolható Avaunt, de még inkább a Stewart hatása meghaladná az előbbiekét. A Reldan kitűnő lenne, de annak felhasználásához növényvédő szakmérnök szükséges.
Az ajánlott gombák felhasználása Artis/Bora során a hatás kiváltásához több idő szükséges. Addig viszont a pajorok tovább rágnak.
Kedves Mária,
KÖszönöm válaszát, a gyepszőnyeg 2017 júniusában lett telepítve, a kert jó részében 30-50cm termőföld feltöltést alkalmaztunk a megelőző őszi időszakban.
Ha jól értem akkor a jelenlegi kár csak a kezdet és várhatóan a következő években fog igazán jelentkeni a gyep pusztulása. Artis/Bora javaslatokat kaptam még, ezek alkalmazásával még idén és jövőre folyamatosan érhetek el eredményt, vagy érdemes megbontani helyenként a gyepet és elhelyezni fertőtlenítő szert? Köszönöm
Két szabad forgalomban vásárolható talajfertőtlenítő jöhet számításba: Basamid és Force. Szakmérnöki képesítéssel a Santana - nagy hatékonyságú szer - is kapható. Nehézkes azonban a granulátum talajba juttatása gyepen. Ha a teljes gyepfelületre rászórja és alaposan beöntözi - ami ugyan a technológiai javaslatban nem szerepel - talán eredményes lesz. Egyszerűbb és sikeresebb lenne a barnuló foltok megbontása és a lárvák eltávolítása - persze, ha kisebb a kezelendő terület.
Bármelyik módszert választja is, jó volna tudni, hány éve telepítette a gyepet. A pajorok mérete egy éves állapotot jelez /májusi és erdei cserebogár vonatkozásában melyek fejlődési ideje 3 év, a kalló vagy homoki cserebogár 5 év/ A kis cserebogarak esetében /áprilisi, júniusi/ két év. A sokkal nagyobb kár a hosszabb fejlődési idejű fajoknál várható, melyek az utolsó évben 4-6 cm hosszúságot is elérik és ehhez mérten nagy falánkságukkal - igen sok kárt okozhatnak.
Kedves Szakértők,
Szeretnék érdeklődni, hogy a témában,vagyis a gyepet károsító pajorok elleni védekezésben mi jelenleg a leghatékonyabb módszer? Néhány napja jelenet meg kb egy nm-es barnulás, majd pusztulás a fűben, melynek megbontása után 3-6 db 1-2cm nagyságú pajort találtam., kb 40*40cm-es területen. 2012-es az utolsó bejegyzés, ezért érdeklődöm, hogy 2018-ra akad-e olyan vegyszer ami hatékony lehet feltehetően cserebogár pajor ellen. Előre is köszönöm, SZép napot, Bézi Márk
A cserebogár-pajort igen könnyű összekeverni a szarvasbogár és a rózsabogár lárvájával. Ezek ártalmatlanok, a rózsabogár nagyszerűen segít a komposztot feldolgozni, a szarvasbogár pedig egyenesen védett! A komposztban cserebogár-lárva nem fordul elő, azok mélyebbre ásnak, szóval nem kell kinyírni őket. Arról a legkönnyebb megkülönböztetni a cserebogár-lárvát, hogy az egyenesen mászik, a rózsabogár háton, a szarvasbogár meg sehogy, marad cében.
Itt egy kiváló összehasonlító oldal:
http://maria.fremlin.de/stagbeetles/larva-guide/index.html
Témakörök
Cserebogár pajor károsítás a gyepben
Kedves Edina!
Köszönöm szépen a válaszokat, megnézem a javasoltat is!
Továbbá, elnézést, az előző hozzászólásom elgépeléseiért…
Verimark használható, de nagyon drága szer.
35 823 Ft
Próbálja meg. Nincs gyepben engedélyezve. A 2,5 és a 20 ml-es kiszerelés szabadforgalmú, a 200 ml zöldkönyvvel vásárolható.
10 742 Ft
2 608 Ft
Kedves Enina!
Köszönöm a válaszát!
A fórumikat bújva, valamint ismerősöket kérdezgetve kiderült, hogy a Force már nem sokat ér és egy meglévő gyepnél a homok takarás sem igazán jó megoldás. Esetleg egy gyepszőnyegezés előtt jó lehet.
Külföldi oldalakat bújva találtam ezt: https://www.syngentaturf.com.au/product/crop-protection/insecticide/acelepryn
Mivel nálunk nem kapható, de a hatóanyaga a 200 g/L Chlorantraniliprole, ami a Coragen hatóanyaga is. Így jutottam ide.
Tehát, a 200ml-es kiszerelést meg tudom venni?
Coragen nem talajfertőtlenítő. Ha durva vegyszerhez nyúlna, akkor Force 1,5 g (10 g/m2). Gyepszellőztetés után, csak a kritikus területre, mert mindent kiírt, és utána alaposan be kell öntözni (elvileg be kellene dolgozni a talajba). Öntözés előtt kvarchomok-felűlszórás is hasznos. Bio módszer az Artis Pro, illetve a Nematop, Bövi. Erről itt olvashat:
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/biologiai-keszitmenyek-helyes-hasznalata-2.-hasznos-gombak
110 093 Ft
9 649 Ft
Tisztelt Szakértő!
Coragen 20 SC-vel szeretném a gyepből a cserebogár pajorokat kiírtani. 7,5-15ml kell 100m2-re, így 500m2-re 40, de inkább 50ml kellene. Gondoltam, hogy megvenném a 200ml-es kiszerelést, de ha jól látom ez tényleg engedély köteles? Vagy rosszul látom?
Köszönöm válaszát!
Üsvözlettel: Rákosi Zsolt
Az idén a lószúnyog lárva (tipoly) volt a "sláger, de lehet persze pajor is. A lyukakat a madarak okozzák, akik kiszedegetik a lárvákat a talajból, ami hasznos, csak éppen ne túl eszétikus munkát végeznek Fel kellene tárni a gyepszelvényt, és megkeresni a "bűnöst". Ősszel mielőtt a lárvák, férgek az alsóbb talajrétegekbe húzódnak, Force 1,5 G talajfertőtlenítő granulátum kiszórása (10-15/m2) és beöntözése javasolt.
Kedves Mária.
A gyepben szalmasargára szineződő foltok jelentek meg,gombaölő szerekre nem reagál,pajorra tippelek még,viszont több videot is láttam arról,milyen könnyen feljön a fű,amit károsít,ellenben az én elsárgult foltjaimat alig lehet feltépni.A kérdésem az lenne,vajon ennek ellenére lehet e pajor?
Köszönöm a segítséget.
Kedves Ágnes!
Mindig csodáltam az alapos, megfontolt és a "megszállott" embereket. Fiatal korom óta magam is hozzájuk tartozom.
Először a Bora bio- készítményről: Mikrobiológiai anyagok közé tartozik, melyek magyar fejlesztésűek, hatásosak és szinte belesimulnak az élővilágba, a környezet-károsítása nélkül A köztudatba és sajnos a kiskereskedelemben azért nem került be, mert általában nem értik a hatásmechanizmust és valószínűleg nem is hiszik el. A Magyar Kwizda vállalta kiszerelésüket és forgalomba hozatalukat. A gazdabolt, ahol hetente találkozom a kertészkedőkkel és meggyőzöm őket a biológiai védekezés követésének értelméről - tart ilyen anyagokat és Szombathelyről szerzi be - kapható is bármelyik /interneten Medosz Kft-Kwizda Agro/..
A leírtak alapján Márk helyzetét sokkal súlyosabbnak látom. Ágnes a telepítés előtt már öszegyűjtötte a pajorokat.
Mivel a rajzást júliustól észlelte, a kártevő a Júniusi v. sárga cserebogár lehet. A néhány lyukból - mint említette - is ezek a cserebogarak jöttek elő.
Szellőztetni lehet, ez azonban ne legyen drasztikus
A lazítás után a Bora kijuttatása a megadott módon
A fák alá az Instant /tápanyaggal dúsított / gyep kiszórását javaslom.
A pajorok szeretik a csonthéjas gyümölcsfákat, tehát a Bora használata terjedjen ki a meggyfák alá is.
Örömmel válaszoltam. Üdvözlettel: Varga Mária
Kedves Szakértő!
Én is hasonló problémával küzdök. 2 éve vásárolt telken tavaly nyáron felásás, kézi gyomtalanítás, pajorok összegyűjtése, gereblyézés után szórtam el a fűmagot . A füves terület 2oo-25o m2, amit én igazi megszállottként kézzel gyomlálok esők után (madársóska). Idén tavasszal felülvetettem, mert ritkának találtam. Nyáron az egész gyepfelület "vegetált" a nagy melegben, majd most szépen besűrűsödött. Július-augusztusban rajzottak a földből a cserebogarak. Fűnyírás közben látok néhány 1-2 cm átmérőjű lukat a földben.
Kérdéseim a következők:
-Lehet-e ezt a füvet már szellőztetőgéppel
lazítani, vagy még túl fiatal hozzá?
-Ha igen, a Bézi Márknak leírtak szerint
járjak-e el (lazítás, vegyszeres kezelés) ?
-Korábban az interneten olvastam a fű
károsítóiról, ahol megemlítették a Bora WP
(cserebogár lárva elleni) és a Nematop
(lótetű lárva elleni) szereket.
Én több helyen próbálkoztam már ezek
beszerzésével, de eredménytelenül.
Az említett szerek Önöknél beszerezhető-
ek/megrendelhetőek-e?
A telken 2 nagy meggyfa is van, melyek alatt a fű sokkal silányabb, vékony szálú, ritka. Oda direkt árnyéktűrő fűmagot szórtam, de nem látom hogy ez segített volna.
Lehet-e itt is sűrűbb füvem?
Azt is hallottam, hogy a meggyfák alatt szí-
vesebben telepednek meg az említett károsítók.
Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel:
B.Ágnes
Kedves Márk!
Nagy erők és energiák vannak Önben, ha a leírtakat mind-mind elvégzi. A gyep felszámolása is komoly munka és költség is, a felsorolt fertőtlenítések sem kímélik a "munkást". Válaszút elé értünk és most merre induljunk. Érveim pro és kontra - végül úgyis Ön dönt saját belátása szerint -
1.- a pajorokat még ezen az őszön el kell pusztítani
- ha a fű egyébként szépen beállt a pajormentes területen, bizony nem lesz könnyű felszámolni
- két alapos kezelés hatékonysága magas, kockázata kicsi, környezeti ártalma sem számottevő
- a pajorok a felsorolt dísznövényeket általában nem károsítják, de ha más táplálékuk nem lesz - ki tudja
2. a gyep felszámolásának hamarosan meg kellene történnie - a hideg beálltával a pajorok mélyre húzódnak és a pusztító talajmunkákat így elkerülik
- a tárcsázás esetleg szántás sok pajort elpusztít, de sok életben is marad
- Force-val így is szükséges fertőtőleníteni a talajt. Ezek után is maradhat élő pajor, ami az új gyepet - nagyobb és nagyobb étvággyal fogyasztja
A gyepes terület nagysága is befolyásolhatja a döntést Akárhogy jár is el, marad pajor és tavasszal újra, nagyobb étvággyal károsít.
Ha én lennék hasonló helyzetben - és ha a kezelendő terület 2-300 négyzetméternél nem nagyobb - az 1. verziót választanám. Artis/Bora-t a rovarölőszerek talajban való gázosodása miatt - csak 2-3 héttel célszerű alkalmazni.
Értem, köszönöm a választ. Elég elkeserítő, hogy ennyire nehéz a védekezés, bár gondolom a fő probléma az volt, hogy nem lett a feltöltött talaj fertőtlenítve, csak pihentetve és trágyázva közel egy évig.
A védekezés, ha jól értem:
Késes gyeplazítás a kánikula elmúltával majd Steward 30 DF (1,7g per 100nm permeterzve.
Terveztem szeptemberben mély talaj lyukasztást vasvilla segítségével (10-15cm), majd komposzt/homok tartalmú gyepföld kijuttatást is a gyepre. Esetleg tudnám a hatékonyságot növelni, ha pl Force 1,5 G-t juttatnék a lyukak mélyére (1,5 g per nm), melyet 10-15mm öntözés kísérne, plusz
kiegészítve Artis kezeléssel?
Ha már ekkora hibát követtem el az elején, szívesen szánok rá időt és energiát, a kérdés inkább az, hogy megéri-e a hármas kezelés, vagy célszerűbb felszámolni a gyepet és fertőtleníteni? A gyep lenne a kisebbik rossz, melyet szívesen beálldozok, ugyanis számos díszfa is lett telepítve az elmúlt ősszel és tavasszal (2-3m magas leyland sor 50m-en, korosabb csüngő himalájai és atlasz cédrus, japán díszcseresznye, korosabb borókák és tuják) ezek védelme lenne a legfontosabb. Köszönöm előre is.
Bizony, komoly a probléma. A feltöltésre használt talaj volt fertőzött - akár kicsi lárvák, vagy a cserebogár tojásai voltak a talajban. Védekezni ellenük mégis most kellene minél előbb A kis méret fiatal korukra utal, amikor kevésbé ellenállóak a növényvédő szerekkel szemben.
Mint már említettem, a szabad forgalomban vásárolható talajfertőtlenítő szerek hatékonysága a pajorok ellen alacsony. Az is igaz, hogy a pajor a mélyebb rétegekben - nagyjából 20 cm mélységig károsít, a gyepből bizony nehéz lesz bármivel is kiirtani - hiszen a növényvédő készítmények 20 cm mélységbe már nem hatnak - ahhoz a gyepet fel kellene számolni. Javaslatom: kora tavasszal többen használják a fűlazítót, mely nyílásokat "vág" a gyepbe. Most is ezt ajánlom. A munkát szeptember végéig kellene elvégezni, mert később a pajorok mélyebbre vonulnak a téli hideg átvészelése céljából. A lazítást követően kellene kiszórni a talajfertőtlenítő granulátumot, majd rendesen beöntözni. Bár engedélyokiratban nem szerepel, véleményem szerint a foszforsav-észter tartalmú, feltételes forgalomban vásárolható Avaunt, de még inkább a Stewart hatása meghaladná az előbbiekét. A Reldan kitűnő lenne, de annak felhasználásához növényvédő szakmérnök szükséges.
Az ajánlott gombák felhasználása Artis/Bora során a hatás kiváltásához több idő szükséges. Addig viszont a pajorok tovább rágnak.
Kedves Mária,
KÖszönöm válaszát, a gyepszőnyeg 2017 júniusában lett telepítve, a kert jó részében 30-50cm termőföld feltöltést alkalmaztunk a megelőző őszi időszakban.
Ha jól értem akkor a jelenlegi kár csak a kezdet és várhatóan a következő években fog igazán jelentkeni a gyep pusztulása. Artis/Bora javaslatokat kaptam még, ezek alkalmazásával még idén és jövőre folyamatosan érhetek el eredményt, vagy érdemes megbontani helyenként a gyepet és elhelyezni fertőtlenítő szert? Köszönöm
Két szabad forgalomban vásárolható talajfertőtlenítő jöhet számításba: Basamid és Force. Szakmérnöki képesítéssel a Santana - nagy hatékonyságú szer - is kapható. Nehézkes azonban a granulátum talajba juttatása gyepen. Ha a teljes gyepfelületre rászórja és alaposan beöntözi - ami ugyan a technológiai javaslatban nem szerepel - talán eredményes lesz. Egyszerűbb és sikeresebb lenne a barnuló foltok megbontása és a lárvák eltávolítása - persze, ha kisebb a kezelendő terület.
Bármelyik módszert választja is, jó volna tudni, hány éve telepítette a gyepet. A pajorok mérete egy éves állapotot jelez /májusi és erdei cserebogár vonatkozásában melyek fejlődési ideje 3 év, a kalló vagy homoki cserebogár 5 év/ A kis cserebogarak esetében /áprilisi, júniusi/ két év. A sokkal nagyobb kár a hosszabb fejlődési idejű fajoknál várható, melyek az utolsó évben 4-6 cm hosszúságot is elérik és ehhez mérten nagy falánkságukkal - igen sok kárt okozhatnak.
Kedves Szakértők,
Szeretnék érdeklődni, hogy a témában,vagyis a gyepet károsító pajorok elleni védekezésben mi jelenleg a leghatékonyabb módszer? Néhány napja jelenet meg kb egy nm-es barnulás, majd pusztulás a fűben, melynek megbontása után 3-6 db 1-2cm nagyságú pajort találtam., kb 40*40cm-es területen. 2012-es az utolsó bejegyzés, ezért érdeklődöm, hogy 2018-ra akad-e olyan vegyszer ami hatékony lehet feltehetően cserebogár pajor ellen. Előre is köszönöm, SZép napot, Bézi Márk
Kedves Ildikó!
Egy sor kivont, talajkezelésre alkalmas inszekticid van, melyek azonban bedolgozást igényeltek.
Pontosan milyen célból érdekelné önt?
A cserebogár-pajort igen könnyű összekeverni a szarvasbogár és a rózsabogár lárvájával. Ezek ártalmatlanok, a rózsabogár nagyszerűen segít a komposztot feldolgozni, a szarvasbogár pedig egyenesen védett! A komposztban cserebogár-lárva nem fordul elő, azok mélyebbre ásnak, szóval nem kell kinyírni őket. Arról a legkönnyebb megkülönböztetni a cserebogár-lárvát, hogy az egyenesen mászik, a rózsabogár háton, a szarvasbogár meg sehogy, marad cében.
Itt egy kiváló összehasonlító oldal:
http://maria.fremlin.de/stagbeetles/larva-guide/index.html
Melyek voltak azok a szerek amiket kivontak a forgalomból (gyepre alkalmazható talajfertőtlenítők). Köszönöm válaszukat!
Kedves Dorina!
Ajánlom figyelmébe korábbi hozzászólásaimat a Nematop-al kapcsolatban.