Fűvetés előtti gyomtalanítás

Pap Edina

Terelőlemezzel ellátott permetezővel lehet totális gyomirtóval kiirtani a tarackot. Permetezéskor a díszfüvek tövét egy nejlonzsákkal le kell takarni, hogy ne sodródjon rájuk a szer. Ha szükséges, meg kell ismételni a gyomirtást. Az elpusztult gyomokat el kell távolítani a területről, és akkor lehet füvesíteni.

#22748
Mészáros Tamás

Üdvözlöm !
Mészáros Tamás vagyok!
füvesíteni szeretném a ház előtti területet,ez kb 60négyzetméter,a baj az hogy elég sok benne a tarack,és van benne egy bambusz,és két tő elefántfű,hogy tudnám ki irtani a tarackot,hogy ne sérüljön a dísznövény?
Előre is köszönöm!
Üdv!

#22725
Pap Edina

Minden az időjárástól függ. Ha Hosszú lesz az ősz, akkor az október közepi füvesítés nem késő. A legfontosabb a gyommentesség, és a gyomok maghozásának megakadályozása. Végezzék el a gyomirtást, a tylajlazítást jó mélyen, és közvetlenül a fűmagvetés előtt dolgozzanak taratós hatású gyepstartert a talajba, ami gyorsítja a kelést. Ha mégis a tavasz mellett döntenek, akkor is ez a eljárás, de azt nem szadab túl korán végezni.

#20538
Ferenczné Kerekes Mónika

Kedves Edina!

Most szeretnénk kb.400 m2-es telkünket befüvesíteni. Egyenlőre tiszta gyom az udvar. A talaj agyagos, kötött. Cikkeiket, eddigi hozzászólásokat hosszan olvastam, és kicsit elkeseredtem, hogy ezek szerint megkéstünk a füvesítéssel, pontosabban a gyomirtással. A terület nagyságából adódóan nem szívesen vágnánk bele a füvesítésbe mégegyszer...

Hétvégére terveztük a gyomirtást, majd két hét múlva a rotálást, gereblyézést. A nyugvó gyomok miatt még két hétre lenne szükség azok kikelesztéséhez, majd további két hétre az újabb gyomirtás után. Így már október közepére esne a füvesítés.

Kérdéseim:
Hagyjuk inkább tavaszra a füvesítést, fussunk neki (még belefér október közepe), vagy rövidítsünk (esetleg használható olyan vegyszer ami már a gyomok magjára is hat)?
Mindenképp szükséges/célszerű termőföldet hozatni?
Melyik szert javasolná gyomirtásra a fentiek alapján: gialka, vagy medallon?

Válaszát előre is köszönöm!!!!
Tisztelettel: Ferenczné Kerekes Mónika

#19206
Pap Edina

Az altalajt föl kell lazítani. A termőföldet szétterítés után több alkalommal jól be kell öntözni, hogy a gyomok kikeljenek, és azokat több menetben glifozát tartalmú gyomirtó szerrel (Glialka, Medallon) le kell gyomirtani úgy, hogy a szer a kert többi növényével ne érintkezzen. A talajréteg legalább 15 centis, elsimított legyen. Ősszel fűvesítsen starter műtrágya alkalmazásával.

#19601
Kamarás KRisztina

Kedves Edina!

Több kérdésem is lenne!
Az első, hogy füvesítés előtt a felásott, felkapált földre, ahol helyenként építési cement maradványok is vannak a korábbi építkezésből kifolyólag, másik felén pedig nagyon gazos volt előtte, milyen rétegű termőföldet rakjunk le? A gyomirtást a friss termőföld szétterítése előtt vagy után kell-e megtenni, illetve hogyan? Továbbá milyen gyomirtót ajánl akkor, ha korábban elég sok volt a gyom (minen féle), de 1 éves sövény, cseresznyefa, illetve tuják vannak a kerítés mellett körben, és mennyit kell várnunk a fűmag vetése és a gyomirtás között?

Előre is köszönöm válaszát!

Krisztina

#19449
Pap Edina

Tarack ellen csak foltszerűen lehet permezetni, ősszel glifozát tartalmú gyomirtóval, ami azonban a gyepet is irtja. Valószínű, hogy a hozatott föld volt tele a gyom tarackjával. A gyepet kell erősíteni megfelelő tápanyag-utánpótlással, öntözéssel és nem túl alacsony nyírással. Ha gyomirtanak, akkor a kihalt foltokat azonos típusú fűmaggal felül kell vetni.

#16558
Herold-Nadrai Éva

Tavasszal füvesítettünk. Előtte sajnos nem gyomtalanítottunk, mert új földet hozattunk. Először nagyon szép lett a fű, de a nyár közepe felé elkezdett gyomosodni (pld.talpas kasziva, tarack). Megpróbáltuk kézzel kiszedni, de mivel elég nagy területről van szó, teljesen belefáradtunk. Kérem segítségöket, hogy lehet e a meglévő fűben úgy gyomírtót elszórni, hogy ne vesszen kárba a sok öntözés és munka. MIlyen gyomírtót kell használni, és utána mikor lehet a hiányzó helyen a füvet pótolni?
Köszönettel
H-N Éva

#16522
Pap Edina

A Bofix úgy tudom nálunk nincs forgalomban, Szlovákiából szerezhető be. Kétszikű gyepgyomirtó. Használhatja egyéves fűre, ha be tudja szerezni.

#13726
Szûcsné R. Judit

Kéredésem az lenne, hogy tavaly ősszel füvesítettünk és előtte gyomírtóval leszortuk, de sajnos eléggé gyomos, olvastam a bofix nevű vegyszerről és azt szeretném megtudni, hogy mivel még nincs egyéves a fű, hogy lehet e vele kezelni, vagy ha nem akkor mit tanácsol? Válaszát előre is köszönöm.

#13704
Székely László

köszönöm, megérdeklődöm.
de szerintem ezt tavaszra hagyjuk.

#8011
Pap Edina

A Casoron G 15 C-fok felleti talajban gázosodik, így elillanhatott nagy része az elmúlt egy hónapban. Azt is fontos tudni, hogy mekkora dózisban jutatta ki az illető. A 12 hónap optimális esetre vonatkozik (egyenletesen elmunkált talaj, elegendő nedvesség a talajban, ami segíti a szer talajhoz való kötődését, ill. 15 C alatti hőmérséklet). Tudni kéne a dózist, illetve a körülményeket, és lehet, hogy csak a tavaszi gyepesítés jöhet szóba pl. gyepszőnyeggel.

#8001
Székely László

Kedves Szakértő

Az egyik megrendelőm füvesítést kért. Meglepődve látom, hogy a talajon nincs semmi gyom. Majd kiderült, hogy 1 hónapja beszórta gasoronnal. Ez totális, egy évig ható gyomírtó. Ezt tudom. De. a meglévő talajra kb 10 cm termőréteg kerül, és erre a fű.
A kérdésem, hogy lehet e vetni, vagy lehet e gyepszőnyeget telepíteni, vagy milyen lehetőségek vannak?
Én a saját eszemmel azt gondolom, hogy ha a gyökérzet eléri a kezelt talajréteget, akkor a szer elpusztítja a gyepet.

Válaszát előre is köszönöm

Székely László

#7942
Pap Edina

A termőréteg a gyep alatt 15-20 cm, a virágoskert alatt 30-40 centi legyen. Gyommentes földet úgysem tud beszerezni, ezért (főleg a gyepfelületen) a terítés után ki kell keleszteni a gyomokat, és a fűmagvetés előtt legalább 2-3 héttel totális szerrel (Roundup, Medallon) legyomirtózni a területet. Az öntözőrendszer telepítését én szakemberre bíznám. A szórófej típusoskat, szórásképet és az automatika beállításait az öntözendő növényféleség (cserje, gyep, virágágyás) és az általa elfoglalt felület nagysága, formája dönti majd el. Érdemes lenne kerttervező, kivitelező céget felkeresni.

#6974
Gaben

Tisztelt Szakértő!

Most épített házunk 140m2 es kertje jelenleg tereprendezés alatt áll. Hamarosan következik a termőföld terítése és a füvesítés. Kérdésem, hogy ha tisztán gyep és virágoskert lesz az udvarunkon, milyen vastagságban kell teríteni a
felső termőralajt (milyen föld szükséges) és hogyan történjen a megelőző gyomírtás és a konkrét füvesítés. A földben egy automata szelepes öntőzőrendszer lesz kialakítva, ennek mikor, milyen időközönként és mennyi ideig kell üzemelnie?

Köszönettel: Kis Gábor

#6939
Pap Edina

Amennyiben a smaragd tuják tövéhez, illetve lombjára ne kerül a szerből, úgy nem ártalmas, különsen ha agroszövet is van alattuk. Sokkal biztosabban ki lehet írtani a gyomokat füvesítés előtt. A fiatal fűre a kétszikűírtókat sem szabad kiszórni, a gyomok viszont a ritka, még nem beállt gyepben vidáman élnek, és elnyomják a fejlődő füvet. Így azt tanácsolom, induljon tiszta lappal...vagyis tiszta területtel, és terelőlemezzel végzezzen totális gyomirtást és gyommentes talajon füvesítsen augusztus végén, szeptember elején.

#2384
Gabor

Kedves Edina,

Köszönöm gyors és szakszerű válaszát. A terület mellett smaragdtuja sor van, a tuják tövében mulcs, alatta agroszövet. A tuják törzse kb. 50 cm-re van a füvesítendő területtől.
Ezek szerint a gyomirtó akkor mégsem jó?

Leginkább, sőt szinte mindegyik gyom kétszikű, esetleg a fű kelése utáni irtás jobb lenne?

köszönöm válaszát,
gábor

#2375
Pap Edina

Amennyiben nincs a területen más kultúrnövény, illetve 3 évesnél fiatalabb fásszárú növény, úgy totális gyomirtóval (pl. Glialka) lefújhatja a területet, majd 2-3 hét múlva legereblyézi az elszáradt gyomokat (ez sajnos kézi munka, de jóval gyorsabb). Azt követően augusztus közepétől vetheti a gyepet.

#2348
Gábor

Kedves Szakértő,

Kertünkbe füvet szeretnénk vetni. Kb. 20cm vastag termőföldréteg rendelkezésre áll, amelyben az elmúlt hetekben vastagon nőttek ki a kétszikű gyomok.

A kertész a gyomok kézi kiszedegetését javasolja (1000 négyzetméteren!!!!), illetve a fűvetés előtt a terület öntözését két hétig, hogy minden földben lévő gyom kikeljen, majd kézzel kiszedhessék.

A kérdésem az, hogy mi előnye lehet a fentebb vázolt, borzasztóan munkaigényes és vízigényes, valamint időigényes módszernek a gyomirtózással szemben?

A weben mindenki mindenhol úgy tűnik, a gyomirtós megoldást használja. Erősen úgy érzem, hogy feleslegesen akarnak ránkkényszeríteni plusz két hét munkát a kézi gyomszedegetéssel.

Önnek mi a véleménye erről?

Köszönettel,
gábor

#2345