Gesztenye

Pap Edina

A szelídgesztenye termesztéséhez hozzátenném, hogy kedveli a káliumdús enyhén savanyú talajt, és porzópartner is kell neki!

#1927
Vétek Gábor

Tisztelt Ódor Richard!

A szelídgesztenye betegségei elleni védekezés érdekében ennél a fafajnál is érdemes elvégezni a tél végi rezes lemosó permetezést. Metszéskor a nagyobb sebfelületeket sebkezelő szerrel (pl. Fixpol) le kell zárni. A lehullott lombot, az elkövetkező években pedig a beteg, károsodott makkokat - melyek fogyasztásra alkalmatlanok - is össze kell gyűjteni, és meg kell semmisíteni. A fiatal csemetéket esetenként a lisztharmat fertőzheti, ilyenkor lehet permetezni pl. Thiovit Jettel, amennyiben indokolt. A gesztenye mikoszferellás levélfoltossága (1-2 mm-es, erek által határolt, lilásbarna foltok a levelek színén) is felléphet csapadékos időben, ilyenkor, ha szükséges, permetezésre használható pl. az Orthocid 50 WP.
A kártevők közül legveszélyesebb a gesztenyeormányos. Kárképe a jellegzetes, lyukas gesztenye (mogyorónál már biztosan látott ilyet, ott a mogyoróormányos szokta ezt okozni). Augusztus -szeptemberben rajzik, ilyenkor lehet ellene védekezni. Ez azonban meglehetősen nehéz, mert az idősebb, termő szelídgesztenye fák igen méretesek. Éppen ezért célravezetőbb a fertőzött termések (melyekben még benne van a kukac) összegyűjtése és megsemmisítése. A talajművelés a talajban lévő lárvák számának gyérítésére alkalmas módszer. A szelídgesztenye leveleit legfeljebb ún. polifág kártevők (amelyek nem válogatnak) támadhatják meg, melyek ellen kontakt szerekkel lehet - szükség esetén - védekezni.
A vadgesztenyének két fontos károsítója van: 1, Vadgesztenye aknázómoly: a lomb kártevője, lárvája azok színén, a bőrszövet alatt jellegzetes aknákat készít. A vadgesztenye aknázómoly elleni védekezés érdekében a következőket teheti: A lehullott vadgesztenye avart mindig gyűjtse össze, és azonnal égesse el. Az első permetezésre, amely meghatározó jelentőségű, a levelek kiterülésekor kerüljön sor, májusban. A védekezést ismételje meg július elején. Közterületen, kertekben használható a Nomolt 15 SC. A kártevő ellen engedélyezett a Dimilin 25 WP is. Amennyiben a környezetben máshol is vannak vadgesztenyefák az avar égetése és a kezelés ott is célszerű (lenne), különben a védekezés hatékonysága nem biztos, hogy kielégítő lesz.
2, Guignardiás betegség. Főleg csapadékos években jelentkezhet. Gombás foltbetegség a levélen, amely ellen pl. Orthocid 50 WP-vel lehet védekezni.
Fiatal fák esetében javaslom továbbá a vadak elleni védelem érdekében a terület bekerítését, törzsvédő háló használatát, esetleg vadriasztó szerek alkalmazását. Vadkárra erdő közelében, főleg a téli időszakban lehet számítani.
Mindezek mellett még további károsítók is előfordulhatnak a két fafajon, de nagyobb jelentősége általában a fent említetteknek van.

#1910
Ódor Richard

T. Szakértő!

Kérdésem az lenne, hogy a vad- és szelídgesztenyét úgy általánosságban milyen veszélyek fenyegetik, és ezek ellen mit célszerű tenni? Értem itt a betegségeket, rovarkártevőket, stb. Azon kívül, hogy a savanyú talajt szeretik, milyen más tápanyagokra van szükségük?

Szeretnék minél egészségesebb gesztenyefát nevelni :)

#1894