cseresznye

Scypio

Kiváncsi lennék a gyökérmetszés technológiájára, illetve hogy mennyire intenzív az ültetvény. 5x2-es ültetvényről van tudomásom, utólag még sűrűbbre rakták volna. Én is gondolkodom cseresznyében, jelenleg pár hektár hagyományos meggyültetvényem van. Milyen fajtákat, porzókat tervez telepteni?

#12816
qcac

Nem érdemes törpenövekedésű alanyokon Magyarországon kísérletezni, nem bírják az itthoni klímát. Sajmeggy alanyon metszéssel és lekötözéssel lehet kordában tartani a fákat, karcsú orsó alakú fa formát kell kialakítani. Én most ültetek 3 ha cseresznye ültetvényt így. Lekötözés és metszés a megoldás illetve "éheztetni " kell a fát, hogy ne nőjön nagyra az első években, ha pedig valami ok miatt megindul akkor gyökérmetszést kell alkalmazni. Minél hamarabb termőre kell fordítani mert akkor nem nő annyira.

#12522
Pap Edina

A 2. képen úgy látni, hogy a két erősebb ág egymás fölött nő, míg az elsőn úgy, hogy nem egy irányban nőnek. Ha egymás földött nőnek az ágak, akkor a fölsőt távolítsa el, és a legalsó (képen bal oldali) vékony hajtásból nevelje ki a 3. vázágat. A vágágaknak nem szabad egy pontból eredniük, ha erre gondol, mert később széthasadhanak. És mértanilag sem kell szimmetrikusnak lenniük.

#12311
Ivády Gábor

Kedves, Edina!

Köszönöm szépen, de még mindíg nem értem, mitől lesz szimmetrikus a fa? Nem tudom másként kérdezni. Vannak kisebb és nagyobb ágak, azt szeretném elérni, h. lehetőleg egy formán fejlődjenek. Ezt hogyan érhetem el?
Ha most jobban fog nőni, amit levágtam, pont a szétnövést segítettem elő, nem?
A lekötözésnél szerintem nagy az ág letörésének veszélye.

Köszönettel, Ivády Gábor

#12288
Pap Edina

A visszametszett ágak erősebb oldalhajtást fognak hozni. A növekedéssel az ágak is eltávoldnak egymástól, de le is lehet kötözni a túl meredeken növőket. Jövő tavasszal a vázágvesszőket csak mérsékleten kell visszavágni. A korona belseje felé növő vesszőket levélkoszorúra kell visszavágni.

#12236
Ivády Gábor

Kedves Edina!

Köszönöm a válaszát. Akkor most, ha nem teszek semmit, az elmaradottabb ágak be fogják hozni a 2 nagyot? Nem cél, hogy szimmetrikus legyen a fa?
Mi történik azokkal az ágakkal amit visszametszettem, és amit nem? Valahol azt olvastam, ha visszavágom a fát erősebben fog nőni ... Ez nem fogja azt eredményezni, h. a két nagy ágam mégjobban elhúz a többitől?

A két legnagyobb eléggé egyirányba nő, és a meredekségük is elég nagy. Talán megfelelő rügyről továbbnövesztve széthúzható a korona. Jövőre, ha elindul az ágak fejlődése, és kiválasztom, amelyik irány nekem megfelelő a maradékot levágjam? (esetleg akkor az az ág jobban fejlődik, amit választottam) Vagy csak ősszel?

A következő években mi legyen a célom a metszésnél? Valahol 60 fokos ágakat olvastam, bár ott a rajzon minden ág egyforma hosszú volt. Ezt hogy tudnám elérni?
A rügy fölött mettszek közvetlenül, vagy ráhagyjak? (negogy eetleg "beszáradjon", v. sérüljön) Metszés után alkalmazzak valami faápoló/sebgyógyító szert?

Bocsánat a sok kérdésért, de szeretném látni a célt és az eszközöket, sokminet olvastam, és egyelőre nem állt össze a kép, h. mit is kell tennem.

Köszönettel, Ivády Gábor

#12203
Pap Edina

Ebből vázakorona nevelhető. Jelen pillanatban semmit nem kell vele csinálni.

#12200
Ivády Gábor

És végül egy, más szögből.

Nos, ebben a konkrét esetben milyen koronát, és metszést javasol?

Segítségét előre is köszönöm, Ivády Gábor

#12184
Ivády Gábor

Bocsánat, folytatom, de csak 1 képet lehet ezek szerint.

#12183
Ivády Gábor

Kedves Edina!

Köszönöm a tanácsokat. Felraktam pár képet ahogy kérte. A két leghosszabb ágat kb felére visszametszettem, mert arra jutottam, az biztos, h. ez nem kell nekem ilyen hosszan. Lehet, h. ezt hamarabb is megtehettem volna, és akkor a többi ág jobban fejlődik, de most kezdtem elmélyedni a témában.
Remélem a képek korlátozott felbontása miatt még látható a helyzet.



#12182
Pap Edina

Kedves Gábor. A leírásból pontosan nem derül ki, hogy a két oldalág hol helyezkedik el. Kérnék képet. Amit ön említ az a klasszikus vázakorona, de kialakítható kombinált korona is, amikor egy sudár van és 3 oldalág, amit lekötöznek, hogy vízszintehez közeli helyzetben fejlődjenek. Kép alapján többet tudok mondani, hogy jelen állapotban melyik koronaforma kialakítása lenne az egyszerűbb. Ajánlom önnek az atikváriumokban kapható hasznos kis füzetecskét: Dr. Sipos Béla Zoltán: Gyümölcsfák alakító metszése (http://www.antikva.hu/onan/reszletek.jsp?katalogusid=87285)

#12156
Ivády Gábor

Kedves Edina!

Nekem az 1 éves cseresznyefám metszésével van gondom. A korona kialakításával. Minél több infót gyűjtök, ill. visszamlékszem nagyapám cseresznyefájára, egyre nagyobb ellentmondásokba keveredem :-) Nagyapámál pl. 3-as (kb 120 fokos) elágazás volt vezérhajtás nélkül. A mai szakkönyvek a pirami s alakú vezérhajtásos koronát javasolják.
Sajnos a lehetőségeim korlátozottak a suháng metszése után 2 erőteljes felfele törő és két oldalsó ágam van. (az egyik kisebb a másik nagyobb) Nem tudom eldönteni, hogy vezérágat neveljek az egyikből és az ikret levágjam, a többi oldalágat jövőre neveljem, vagy a 4 ágból próbáljak egy gyitott koronát nevelni.
Így aztán nem tudom, hogyan nyúljak hozzá.
Nem nagyüzemben akork termelni, csak a kertben egy egészséges, szedhető fát nevelni.
Végül is mit kell, tennem? Milyen koronaformát és hogyan alakítsak ki? Helyem van, mindenképpen széles nagy fát szeretnék nevelni, de nem túl nagyot. Germerzdorf-i típusú fám van.
Ön mit tanácsolna?
Köszönöm a segítségét,
Ivády Gábor

#12112
Sz. Cs

Intenziv cseresznye telepitéshez keresek törpe,féltörpe alanyu oltványokat. Tudnál segíteni hol keressek?

#11967
Pap Edina

Attól, hogy elvadult a fa, még nem biztos, hogy magonc. Ha valóban ugyanazt a termést akarja szüretelni, akkor oltással, szemzéssel kell leszaporítani. Magról viszont lehet erős gyökerű alanyt nevelni, amire aztán rá lehet szemezni a nemest.

#10537
Tamás

érdeklődök, hogy cseresznyét lehet-e magról ültetni és ha igen, mikor és hogyan. Találtam egy fát aminek kis termése van, de nagyon finom. Gyűjtöttem magot. Szerintem ez a fa vadon termő lehet, senki sem gondozza.

#10536
Pap Edina

A legkorábban érő cseresznyefajta a Biggareau Burlat.

#10236
cseke bálint

Érdeklődöm,hogy tud-e sgíteni az alábbi időpontban érő cseresznye fajtájának meghatározásában.
-érés május első fele -az idi évben már most leéret,már két hete volt rajtanék érett szem.
Sajnos a moniliás ág elhalás megtámadta.
Szeretnék ugyan ijet ültetni. Kb 20 éves fa.
Elég bő termő, nagy koronát növesztett és izletes fajta. Melyik típust javasolja helyette, illetve ilyen idős fát meglehete védeni a moniliás ág el halástól.-Köszönettel a válaszért.

#9973
Botos Csaba

Kedves Vétek Gábor, köszönöm, hogy irt, azt hittem már meghalt ez a fórum. Igen, azt hiszem valami hasonló kukacok teszik tönkre a termést. De ilyen pici cseresznyében alig látszik valami. De a pici fekete luk a cseresznye falán az határozottan látszik. Gondolom most kellen tenni valamit, mert éppen most virágzott el nálunk a cseresznye. Várom kedves válaszát, Botos Csaba

#9585
Vétek Gábor

Kedves Botos Csaba!

A leírt tüneteket mutató cseresznye termések belsejében találtak apró, lábatlan, világos színű lárvát?

#9582
Botos Csaba

Kedves Edina, Erdélyből írok, szeretettel köszöntöm. Van egy kb 15 éves cseresznyefánk épp most virágzik. Szeretettel érdeklődöm, hogy miféle kártevő szokta az előző években tönkretenni a kb. borsszemnyi cseresznyéket. Azt vesszük észre, hogy a zöld termés május közepe vége felé tömegesen lehullik. Valami tűhegynyi pontocskát veszek észre a teremésen. Bőtermő fajta, de valami mindig megtizedeli a termést. Mit kellen tennem a bajt megelőzendő? Milyen permetezőszert ajánl? Előre is köszönöm kedves válaszát, Botos Csaba

#9417