Szivarfa betegsége

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A szivarfa lisztharmat betegsége gyakori, a gömbszivarfa érzékenyebb is. A küldött képen láthatóak a betegség tünetei. Javasolt permetezés: Score+Thiovit, 2-3 alkalommal, 10 naponta kijuttatva.

#45318
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Atkára gyanakszom, de kérem várja meg növényvédős kollégám válaszát.

#45299
Körtvélyesi Attila

Kedves Edina!

2 éve ősszel ültettem el gömbszivar fáimat. Az ültetést követő tavasszal jelentkeztek a csatolt képen látható levélzsugorodások, kis idő múlva le is hullottak a levelei.
Ezt követően tavaly ősszel, és ez év tavaszán lemosó permettel lepermeteztem azokat. Kb. 1 hónapja ismételten jelentkeztek a levélzsugorodások, valamint azok elszíneződései. Már 2 alkalommal Mospilánnal lepermeteztem, de sajnos nem tapasztalok javulást.
Emellett természetes bő vízzel locsolom, kapott tápoldatot is (Volldünger).
A szivarfáim erdő mellett találhatók kb 100 m-re. Lehet, hogy onnét kapta/kapja a fertőzést, vagy már eleve beteg fát ültettem el?
Szaktanácsadását kérem!
Válaszát előre is megköszönve:

#45291
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Valamilyen mérgezési tünet. Vagy a marhatrágya volt "erős" (azt szigorúan el kell keverni az ültetőfölddel), vagy valamilyen gyomirtót használtak a közelében. Megfelelő öntözéssel kiheverheti a fa. A szivarfa vízigényes.

#45168
Jászberényi Tamás

Így néz ki most a fa, a környéken a gömb szivarfák már mind tenyérnyi zöld levélbe borultak

#45153
Jászberényi Tamás

Íme a kép, az előző hozzászólásból sajnos lemaradt

#45152
Jászberényi Tamás

Kedves Edina!

Ősszel ültettünk egy gömb szivarfát a kertbe. Jó nagy gödörbe, az aljára marhatrágyát szórunk, majd a kiásott földet virágfölddel keverve javíttunk a talajon.
Alig vártam hogy jöjjön a tavasz és a kért dísze legyen a fa, el is indult a levélbe borulása a fának, de kb 2 hete a képen látható állapotában van sajnos. A levélkezdemények sárgulnak, barnulnak és nem akarnak nőni. Kérném szépen szakmai tanácsát, hátha menthető még a fa. Köszönöm a

#45151
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A gömb szivarfát nem szokták metszeni, mert elveszíti formáját.

#44864
Kocsis Mihály

Tisztelt Szaktanácsadó

Nemrégiben vásároltam egy házat melynek udvarán áll egy gömb szivarfa kb 3-4 éves lehet. A volt tulajdonos azt mondta hogy minden évben visszavágja csonkig , hogy ne érje el a villanyvezetéket, illetve hogy szép nagy levelei legyenek. Ha ez így van vissza lehet e vágni ilyenkor novemberben mert tavasszal nem leszek még itthon?

#44489
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Tápanyaghiány. Minden öntözésnél tegyen tápoldatot is vízbe.

#40810
Gabor Kovacs

Edina,
Segitseget szeretnek kerni, mert nem tudom kitalalni mi baja a szivarfamnak. Kapott mar sok vizet, keves vizet, a leveltetvek szerencsere a permetezesek utan eltuntek rola, de a levelei egesz szezonban sargak... Valamennyi hullik is le belole de nem jellemzo hogy hullajtana. Eleg sok darazs van a lombja korul, lehet meg van rajta valami eloskodo? Mi lehet vele?
Elore is koszonom,
Gabor

#40799
Fehér Kati

Tisztelt Szaktanácsadó!
Van remény arra, hogy szivarfánk - lásd fotót - a jövőben ismét egészséges lombozatot fejleszt? Túléli a mostani állapotot? Mi okozhatta a részleges elszáradást? Mit tehetek, hogyan kezeljem ezt a helyzetet? Válaszát előre is köszönöm: Fkati

#40717
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Zsuzsanna! Lisztharmatra gyanakszom: Topas 100 EC

#40475
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Szabó Dávid. Tápanyahiány látszik a leveleken. A szivarfa vízigényes is. A vattaszerű pamacsokat az amerikai lepkekbóca okozza, ellene most Mospilannal védekezhet, de a permetszer a levélfonákot érje. Tavasszal olajtartalmú (Agrol, Biola, Vektafid A) szerrel végzett lemosó permetezés a lepkekabóca fákon telelő tojásait elpusztítja.

#40474
Szőnyi Zsuzsanna

Tisztelt Szakértő!
Tavaly ősszel ültetett 4 db szivarfànk közül 2db a csatolt képen látható állapotba került. Betegségre gyanakszom, mivel érdemes kezelni?
Köszönöm válaszát

#40388
Szabó Dávid

Kedves Szakértő!

Az alábbi képeken több különböző egymástól távolabb levő szivarfa látható. Tavaly tavaszi ültetések. Az ültetőgödör trágyázva lett annó, bár nem a legjobb sóderos volt kissé.

Ezek vattaszerű képződmények mindegyik fán vannak + az erezet melletti fakulás is. Az 1.iken volt csak a fodrosodás/barnulás(amit nem tudok hogy mi).

Jól látom hogy kártevő+ valamilyen hiánytünet áll a háttérben?

Milyen gyors beavatkozást javasolna? Nem szeretném ha tönkre mennének

Előre is köszönöm, további szép napot

#40342
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A szivarfa vízigényes, nem bírja a körbebetonozást. Lisztharmatot látok rajta, és valószínűleg levéltetűvel is tele lehet, és annak mézharmata "ürüléke" csepeg. A Mospilan+Thiovit Jet permetező szer-kombinációt javaslok, de hetente permetezni kell. A fát folyamatosan meg fogják támadni a károsítók, ha nem megfelelő a kondíciója. Ilyen környezeteben kétséges a túlélése. A szivarfa tágas, szellős park folyamatosan öntözött gyepében díszlik.

#40200
Bíró Sándor

ilyen lent a föld, így csepeg.

#39958
Bíró Sándor

és ez is az.

#39957
Bíró Sándor

Kedves szakértő!
kb.3 éves fáinkat megtámadta valami, csatoltam képet is, kérem segíteni szíveskedjen, mivel kezeljük, mi lehet ez? Valami csepeg is róla.
Köszönöm

#39956