Dió ültetése

Norbert

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni abban, hogy egy fél hektáros területre szeretnék dióültetvényt telepíteni. A területen több diófa található, ami folyamatosan termő. Hogyan lehet számolni egy fa hely igényével, és körülbelül mennyi fával lehet számolni egy fél hektáros területen (25*200m)? Létezik-e, igénybe vehető-e bármilyen EU-s támogatás a telepítésre?

Üdvözlettel:
Somkutas Norbert

#26666
Gyökös Gergõ

A szakirodalom szerint gyümölcsös után diót nem telepítünk a felmerülhető talajuntsággal járó problémák miatt (pl. talajban lévő gombák, fonalférgek). A kérdésre pontos választ adva csak talajvizsgálat után lehetne mondani. Amit javasolni tudok, hogy a gyökérmaradványokat minél jobban távolítsa el, gondosan mélyen forgassa át a talajt, és utána ültesse a fákat. Esetleg a kis fák ültetőgödrébe friss talajt lehet tenni.

#22007
Szabó József

Kedves Szakértők !
Az elmúlt év őszén ültettem 20 db. milotai 10-es fajtájú diófát. A csemeték erősek, fiatalon is vastagtörzsűek, a rügyek épek, a gyökérzete erőteljes.
Ennek ellenére kétségeim vannak a megfogantásukat iletően. Ennek oka az, hogy ahova a diófákat ültettem, ott korábban meggyfák voltak, melyeket kihúzattam. Szeretném megkérdezni, hogy a csemeték megfoganására nincs-e hátrányos hatással az, hogy ott meggyfák voltak egy évvel korábban és nyílván a földben maradtak meggyfagyökerek.
Várom válaszukat, azt előre is nagyon megköszönöm!

#21684
Müller József

Köszönöm a segítséget. Éppen szerencsés az időpont. megfogom próbálni.

Müller József

#17621
Pap Edina

Hát, nem egyszerű, valóban! Nem túl elterjedt, de egyszerű és általában jó eredményt hoz az úgynevezett ablakos oltás. Ezt akkor kell végezni, amikor a vessző adja a héját. ujjnyi vastag vesszőn érdemes megpróbálni, ugyanilyen vastag nemesről szedett szemmel. Tavasszal, a nedvkeringés kezdetén, amikor a szem még nem hajt, valamint nyár végén, a az azonos évi rügyek 8szemek) kifejlődése után. A nemesről leválasztja a kérget egy négyzetes ablak formájában a szemmel együtt, és az alanyról is, ugyanekkora méretben. A nemesről az "abalakot" átteszi az alany kérge helyére, és raffiával lazán kötözi, hogy a helyén maradjon. Érdenes több szemmel próbálkozni. A alany veszzőt ez után a szem fölött 5-6 cm magasságban vissza kell vágni ferde metszlappal úgy, hogy ne a szem felé lejtsen, hanem ellenkező irányba.

#17602
Müller József

Köszönöm válaszát.

Akkor már csak azt kellene tudnom, hogy miként kell a diót oltani. Körbe kérdeztem az ismeretségi körömen. Azt a választ kaptam, hogy sikeres dió oltása, vagy szemzése még nem volt senkinek.
kösöznettel: Müller József

#17572
Pap Edina

Magoncdióra kellene oltani tavasszal, amikro még nem indult meg a nedvkeringés.

#17570
Müller József

Segítséget szeretnék kérni.

Van egy öreg diófám, mely nagyszemű, papírhéjú, ízletes diót nevel. Szeretném szaporítani. Úgy hallottam, hogy a vetés nem biztosan hozza az eredeti fajtát. Mi a megoldás, amit én is eltudok végezni?

#17532
Pap Edina

A magról kelt dió nem lesz nagygyümölcsű. A magból neveljen jó erős alanyt, és oltóvesszőt kérjen az ismerősétől a fáról. A magonc dió nem tartja meg a szülő jó tulajdonságiat, vegetatív úton (oltással) szaporítva viszont igen, és korábban is terem.

#12440
Mészáros László

Tisztelt Szakértők !

Nagygyümölcsű diót kaptam egy ismerőstől.
Szeretném elültetni.
Gondoltam télen a lakásba,cserépbe ültetem és ha kikel,esetleg egy év múlva ültetem a helyére.
Kérem a tanácsukat.
Négy unokám van , nekik szánom.
köszönettel M.L.

#12418