lombtrágya

Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Róbert. Lombtrágyát legcélszerűbb nyáron használni. Fontos, hogy káliumban, magnéziumban gazda legyen a szép színérdekében. Jó kombináció a Vuxal Super+Patentkáli. Elsősorban a talajon keresztüli tápanyag- és vízpótlásra kell koncentrálni. vannak megfelelő összetételű tápok, és legjobbnak a tartós tápokat tartom. pl: http://www.gazdabolt.hu/mutragya/szabalyozott-mutragya/T08402-Compo-hosszu-hatastartamu-fenyotragya-2-5-kg

http://www.gazdabolt.hu/mutragya/hobby-mutragya/T05323-Substral-Osmocote-hosszu-hatastartamu-tragya-rododendron-hortenzia-erikafelek-szamara-0-75-kg

#33507
Szigeti Róbert

Kedves Edina!

Egy méter magas, egy éve kiültetett Leylandi ciprusok lombtrágyázásához keresek megfelelő tápanyagot. Milyet ajánlana, és milyen gyakorisággal, milyen koncentrációban használjam?
A gyepet Cropcare(23/7/7)-el szeretném idén kezelni, és gondoltam a ciprus alá is szórok belőle? Megfelelő hozzá?
Válaszát megköszönöm!

#33476
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Dr. Varga Mária válasza Benkó Viktornak: A lombtrágya mennyiségét emelni kell, 1-4%-ra, vagyis 10l vízben 10-40 dkg-ot kell számolni.

#32607
Benkó Viktor

Tisztelt Tanácsadó!
Az lenne a problémám, hogy bogyiszlói paprikánál csúcsrothadás lépett fel, amire utólag szakkönyvekből rájöttem, hogy kalciumhiány. Már 2 hete Kalcium-nitrátot adok nekik 20g/10l vízhez. Az újonnan növő paprikáknál is ugyanúgy jelentkeznek rothadások. Ebből kifolyólag kérem a segítségét, mi lehet a probléma? Köszönettel: Benkó Viktor

#32557
Pap Edina

A növények a tápanyag nagy részét a gyökereiken keresztül a talajból veszik föl, amihez szükséges a víz. Öntözni mindenképpen célszerű, ha nem esik elegendő csapadék. A lombtrágya nagyon jó, a Wuxal Super megfelelő, 50 ml/10 l víz töménységben. Szép smaragd szín eléréséhez keverjen a permetléve 5 deka keserűsót is.

#23686
Herczeg Gábor

Jó napot!

Érdeklődni szeretnék, mit javasolnak dísznövények, konkrétan smaragd tuják lombtrágyázására, olyan termék érdekelne, melynek nem szükségszerű az öntözés a kezelés után, csupán kondíció javításra szeretném, hogy szép smaragd színük legyen. Milyen gyakran kellene alkalmazni és mikor célszerű? Wuxal Substral megfelelne? Úgy hallottam utánna öntözni kellene, de mivel nekem nagy mennyiségben vannak növényeim, ez nem megoldható! Esetleg Amalgerol Premium?

Válaszát előre is köszönöm!

#23507
Pap Edina

A tafrina betegség okozza. Már rügypattanás előtt el kell kezdeni a védekezést ellene Score-ral. Kövesse figyelememml növényvédelmi előrejelzés rovatunkat! http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=313

#10228
petra1099

tavaj tavasszal ultettunk naktarinkat mst iden a levelek fodrosak es kezdenek elszaradni mit tehetunk azert hogy megmentsuk a fakat

#10105
Pap Edina

Igen. Ebben a fejlődési stádiumban (gyümölcsnövekedés) kiegyenlített NPK-tartalmú lombtrágyával, amiben mikroelem is van (pl. Agroleaf Total). Az almánál figyeljen od a kalciumpótlásra. Ennél gyümölcsérés idejére az Agroleaf Power Ca késztményt javasoljuk 2-3 alkalommal.

#9881
kovács zoltán

Gyümölcsfákat első sorban kajszi és őszibarackot, valamint körtét érdemes-e lombtrágyával kezelni? Ha igen akkor milyen szerrel?

#9843
Pap Edina

Kedves Richárd! Összekeverheti a tápoldatokat. Jó lenne tudni pontosan, melyik készítményről van szó. Ha kálium- és vashiány van, akkor a Fitohorm-nak van egy KáliVas készítménye, amit talajon keresztül adhat ki, 20 ml/10 l víz töménységben. www.fitohorm.hu

#4510
Ódor Richard

T. szakértő!

A kertünkben, ami ugye tiszta homok, leggyakrabban vas- és káliumhiányt véltem tavaly felfedezni. Idén már nem annyira vészes, igaz, nem trágyáztam meg mindent eléggé, a szerves trágya túl drága, kecskék meg nem termelnk eleget. Tehát, arra az esetre, ha mégis hiánytünetek lépnének föl, vettem vas- és káliumoldatot (valami fitohorm vagy ilyesmi), de ez két külön flakon. Egyből 1-2 dl kell 10 l vízbe. A kérdésem az lenne, hogy ha egyszerre akarom kijuttatni, akkor milyen arányban kell keverni? Simán összeöntöm az előírt adagot, mint permeteknél, vagy felest? Másik, hogy kijuttathatom-e egyszerre a permettel, nem lesz-e ettől valamilyen hátránya? (A permetlevet úgy készítem, hogy csapvíz, ami nagyon kemény nálunk, ezért rakok bele tirisót vízlágyítónak, aztán nonitot nedvesítőszernek, és utána a permetet. Mindig úgy hozom össze, hogy minimum 2-3 féle permetet is kinyomjak egyszerre, mert kevés időm van... Perzselésem eddig enm volt, és a permetszerek is mutatták mindig a hatásukat.)

#4495
Pap Edina

A tojásgyümölcs rendkívül tápanyagigényes és ráadásul melegigényes növény. A mostani hideg időjárásban sem a paprika, sem a tojásgyümölcs nem fejldőik jól, a paradicsom is csak vegetál. Mivel virágzásban van a növény, de lombtömeget is növelni szeretne úgy iknább kiegyenlített lombtrágyát adjon (20+20+20 NPK) heti rendszerességgel. Sajnos meleget nem tud csinálni, bízzunk abban, hogy most már egy kicsit jobb idő lesz.
A gyümölcsösök lombtrágyázást is a fejlődési fázisoknak megfelelően kell végezni. Mikor ültették el a fákat, tavasszal? Ha igen, akkor azért nem lombosodik jól a fa, mert az energiáit a gyökérfejlesztésre fordítja. Mivel a lombfelület nem túl nagy, ezért inkább valamilyen tápoldatot juttasson ki, lehetőleg kiegyenlített tápanyagtartalmút. A túl sok szerves trágya sem jó, főleg akkor ha az nem földdé érett, mert az is okozhat relatív tápanyaghiányt, ami azt jelenti, hogy a tápa. ott van, csak éppen a növény nem tudja felvenni).
Táapanyutánpótlás kérdéseiben látogassa meg a www.kemira-growhow.com/hun honlapot (magazin), illetve a www.scotts.hu honlapot. Könyv tekintetében nézzen körül a www.mezogazdakiado.hu vagy www.szakkonyv.hu honlapon.

#1946
Ódor Richard

Válaszát köszönöm. Paprikára ugyanezeket lehet használni?

Valamint felmerült egy újabb probléma: úgy tűnik, a padlizsánt rossz helyre ültettük, mert minden gondozás ellenére satnyák maradnak a levelei, szélük sárgul és alig nő, pedig már kezd virágozni - szemben a tavalyi terméssel, igaz, ott pont fordítva volt, lombja volt bőven de termés alig. (Sima szerves trágyát dolgoztunk előtte a talajba, és az egész ágyást szalmával takartam, mert a homok nagyon könnyen kiszárad. A gond csak az, hogy hiába trágyázzuk folyamatosan a földet kellő adaggal, majd minden növényünkön a tápanyaghiány jelei mutatkoznak.) Szóval kipróbálnám, hogy segítene-e a padlizsánon valamiféle tápanyagpótlás, vagyis levéltrágya.

Gyümölcsfákra milyen lombtrágyát használhatok? Most ültettük őket, viszont sokuknak épp csak elindult a hajtásnövekedése, de alig fejlődnek - nem nagyon volt lehetőségem előtte műtrágyát is a talajba dolgozni, mert már kifutottunk az anyagiakból. (Nem az én ötletem volt a "Na akkor menjünk és ültessünk ki 50 gyümölcsfát"... :D ) Gondolom, olyan kellene, amelyik több N-t tartalmaz. Segíthet még rajtuk ez a kicsit megkésett tápanyag? Talán pénzügyileg is jobban kijönnénk, ha nem mennének jövőre tönkre.

És mégegy kérdés... Milyen tápanyagutánpótlással foglalkozó könyvet ajánlanak? :D Lombtrágya és műtrágya egyaránt érdekelne.

#1936
Ódor Richard

Elnézést figyelmetlenségemért... "Na" helyett csak "N" :DDD Azért nem mindegy :B

#1940
Pap Edina

A paradicsomnál most még tart a lombfejlődés, így a 20:20:20 NPK arányú Agroleaf-et lehet használni1-2 alkalommal. Érés idején, színesedéskor a magaskáliumos (NPK 15-11-30) Agroleaf-et használhatja akár 2-3 alkalommal. Ez elég magas tápanyag-tartalom, és tartalmazza a teljes miroelemesort is, könnyen felvehető és hasznosítható (kelát) formában. Az adag 500 liter vízzel kijuttava 3-5 kg/ha. A legkisebb kiszerelés 2 kg.

#1909
Ódor Richard

T. Szakértő!

Milyen levéltrágyát ajánlatos használni paradicsomra, valamint paprikára? Eddig sima Substral savanyú vízben oldható műtrágyát használtam levéltrágyázásra is, amivel az eddigiekhez képest némi javulást értem el a kezdeti fejlődésben, de egyrészt ez nem tartalmaz sok tápanyagot, amire szükségük lenne (pl Ca) és gondolom léteznek speciálisan erre kitalált készítmények is.

#1896
Tormási Ákos

A burgonya kezeléséhez kifejezetten ajánlott új lombtrágya készítmény a SCOTTS cég által gyártott Agroleaf magas foszforos változat. Ennek összetétele 12+52+5+ME
Nagyobb hozam, magasabb minőség
az Agroleaf® lombtrágyával


Több kutatás is megállapította, hogy a lombozatra kijuttatott és a levélen keresztül felvett tápanyag jóval nagyobb arányban hasznosul, mint a talajból, a gyökérzeten keresztül felvett tápanyag. A lombtrágyázás így nagyon alkalmas akut tápelemhiányok, különösen mikroelem-hiányok gyors orvoslására.

Az utóbbi évek aszályos időszakai miatt, elsősorban az öntözetlen kultúrákban különösen megnőtt a lombtrágyázás jelentősége, így már nem csak a gyors mikroelempótlás módszere lehet, hanem az alaptrágyázást kiegészítő terméshozam- és minőségnövelő trágyázási mód is.
Ehhez kínál jó minőségű, tiszta hatóanyag-tartalmú, környezetbarát megoldást a gazdálkodók számára a Scotts cég az Agroleaf lombtrágyával.

Az Agroleaf a növény fejlődési szakaszaihoz alkalmazkodó, négy különböző összetételben áll a termelők rendelkezésére. A lombfejlődés időszakában az Agroleaf 31-11-11, a gyümölcsérés, terméskötődés idején az Agroleaf 15-11-30, virágzás és gumóképzés (burgonya) idején pedig az Agroleaf 12-52-5 NPK összetételű készítmény alkalmazható, míg az Agroleaf 20-20-20 általános hatású termék. A makroelemek mellett a lombtrágyában a teljes mikroelem-sor megtalálható, amelyek hasznosulását a Scotts által szabadalmaztatott M77® kelát formula segíti elő. Az M77 a tápelemeket oldatban tartja és a növényt biológiailag segíti valamennyi oldott tápelem felvételében. A gyors és hatékony hasznosulás érdekében a gyártó tapadás- és felszívódás fokozó anyagokat alkalmaz, ezáltal a termék kis adag- ban, hatékonyan felhasználható.
A cég a kis- és nagy felhasználókra egyaránt gondolt és kényelmesen kezelhető, 2 és 15 kilogrammos, újrafeldolgozható műanyagból készült zsákos kiszerelésben forgalmazza a terméket.
Az Agroleaf alkalmazása különösen ott indokolt, ahol a gyökér működése nem megfelelő, például kora tavasszal hideg talajviszonyok között, vagy magas talaj-pH esetén, illetve nagy tápanyagigényű fejlődési szakaszokban. Az Agroleaf túllendíti a növényt az extrém környezeti hatások okozta stresszhelyzeten, illetve jól kiegészíti a gyökéren keresztül adott tápanyagokat. Kedvező feltételek között alkalmazva pedig termésfokozó és minőségnövelő hatású.
Az Agroleaf előnye a gyors, szinte 100% - os hatás, amit a nagy töménységben jelenlévő tiszta hatóanyag-tartalom szavatol. Biztonságosan, veszteség nélkül alkalmazható minden lombos növényen. A gyors és tökéletes vízoldhatóságának köszönhetően nem kell tartani a permetezőrendszerek eltömődésétől. A legtöbb vegyszerrel, így növényvédő, gyomirtó szerekkel keverhető és egy menetben kijuttatható, ami az alkalmazásának költségét jelentős mértékben csökkenti.
Az Agroleaf lombtrágyát a legnagyobb mezőgazdasági kultúrával rendelkező közép-kelet-európai országokban: Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában már nagy tapasztalattal használják. Magyarországon tavaly őszi búza, illetve burgonya kultúrákban állítottunk be nagyüzemi kísérleteket az Agroleaf lombtrágya hatékonyságának vizsgálatára.
Burgonyában végzett kezelési kísérlet mérési eredményei igen biztatóak voltak. Öttömös térségében, homoktalajon termelt Kondor és Arosa fajták esetében a hektáronkénti átlagos terméshozam 34 – 46%-al emelkedett, ami 400 – 522 ezer Ft/ha többletbevételt hozott a termelőknek a kontrollhoz viszonyítva. Az Arosa fajtánál elért 56,6 t/ha és a Kondor fajtánál elért 72,3 t/ha betakarítási eredmény a kísérlet környezetében az előző évek átlagához képest magasnak mondható. A burgonyánál két alkalommal, virágzás idején, majd 10 nap múlva Agroleaf 12-52-5 összetételű (magas foszfortartalmú) lombtrágyát alkalmaztunk 8kg/ha adagban, 500 liter vízzel kijuttatva.
Az eredményességet természetesen nem lehet kizárólag a lombtrágyára alapozni, azonban az alkalmazás során kulcskérdés, hogy a növényt az adott fejlődési szakaszban a megfelelő összetételű és mennyiségű Agroleaf lombtrágyával kezeljük.
Sikeres lombtrágyázási szezont kívánunk minden gazdálkodónak!

Scotts International B.V. Magyarországi képviselete
Importőr: GuMo Kft. 6000 Kecskemét, Mészöly Gy u.1. Tel: 76/ 506-640, Mobil: 30/ 7433-008
Forgalmazó: Organova Ltd. Nagybani Zöldségpiac, Szigetszentmiklós

#1591
Marton Aliz

Milyen lombtrágy készítményt ajánlanak burgonyára?

#1164