cseresznyefa betegsége

Vétek Gábor

Kedves Teri!

Akkor kérem, első lépésként csinálja azt, hogy az 5-8 cm-es lyukak kijáratát betapossa (egy-két taposó mozdulattal, hogy a nyílás eltömődjön), majd kb. két nap múlva nézze meg, hogy ugyanezek (!) a járatok újra kinyíltak-e (azaz lakottak-e). Ha igen, akkor jelezzen vissza!

#16506
teri49

Kedves Gábor!
Köszönöm gyors válaszát..Megvizsgáltam a fát mnden szempontból:1.Vannak rajta kb.0,5cm.átmérőjű kör alaku barna foltok,azonban nem jellemzően,vagyis nem minden levél ilyen, csak kb.egyötöde
2.A sárgulás teljesen egynemű
3. Az volt az érzésem a locsolás hatására lelassult a folyamat.Csak mikor azt olvastam egy hozzászólásban,hogy a
cseresznyefa érzékeny a vízre,elbizonytalanodtam.Ekkor írtam Önnek.
4.Leástam, szerencsére ilyen rondaságokat nem találtam.Találtam viszont vakond járatot,ezt felszini jelek is mutatják.Ugyan a cseresznyefa közvetlen közelében nem,de a gyümülcsösben több függőlegesen lefelé menő 5-8 cm.átmérőjű mély lyukakat,járatokat találtam.Fogalmam sincs milyen állat lehet.
5.Igen,a cseresznyétől balra,egy fiatal diófa is ezeket a tüneteket mutatja.Viszont tőle jobbra a körtefának semmi baja.
Ami talán számít,augusztusban kivágtunk mellőle egy moniliás sárgabarackfát.Ami már tavaly is a monilia jeleit mutatta,de akkor még reménykedtem.Idén viszont már ki sem hajtott,így került sor a kivágására.
Ne haragudjon ,hogy ilyen bő lére eresztettem a mondandomat.Biztosan ebből is látszik mennyire analfabéta vagyok.Várom válaszát!Köszönettel Teri

#16500
Vétek Gábor

Kedves Teri!

Több kérdésem, ill. javaslatom is lenne a tapasztalt problémával kapcsolatban:
A lehullott leveleken vannak-e rendellenes tünetek (pl. egészen apró, sűrű pettyesedés vagy nagyobb - kb. 0,5 cm átmérőjű - kör alakú foltok)?
A sárgulás egynemű, vagy pl. az érközökben zöldek maradtak a levelek?
Az öntözés fékezte-e a levélhullást?
A fa körül vannak-e más növények (fák, cserjék), amelyeknél hasonlókat (hirtelen lombhullás) tapasztalt?
Nem öntöttek ki, raktak, szórtak, esetleg tároltak valamilyen anyagot a fa körül?
Lehet-e a talajban valamilyen károsító (pajor, pocok)? Ezek még az idős, de erősnek tűnő fákat is el tudják pusztítani! Ehhez kicsit fel kellene ásni a talajt a fa környezetében (néhány ásónyom mélységben, közelítve a gyökerekhez), és meg kellene vizsgálni, hogy vannak-e kifli alakú, nagy, fehér lárvák (pajorok) a mélyben. A pocokról a felszíni lyukak (kb. 4-5 cm átmérővel) is árulkodnak, de ha laza szerkezetű vagy füves, gyomos a talaj, ezek rejtve maradhatnak, így figyelmesnek kell lenni a vizsgálatkor.

#16460
teri49

Kedves Dr.Varga Mária!
Szép,nagyon szép termést hozó, közepes nagyságú cseresznyefámon augusztus végén szeptember elején egyszercsak elkezdtek sárgulni a levelek,majd lehullottak.Fenntről lefelé.Most kb.a fa 1/3-án,azaz a tetején már teljesen lehullottak a levelek.A fa körül teljesen elszáradt a fű.Akkor én elkezdtem locsolni a fát,mert az gondoltam kiszáradt.Mi történhetett vele?Kiszáradt?Locsoljam,vagy ne?Tavasszal kihajt újra,vagy tönkre ment?Nagyon sajnálnám.Kezdő kertészkedő vagyok.Kérem segítsen!Előre is köszönöm!

#16431
Dr. Varga Mária

Jó lenne egy képen látni a fát, de ha nem érkezik kép, a következő az ajánlatom: a cseresznye a vízre a legérzékenyebb gyümölcsfa fajunk /arra a vízre gondolok, moly a gyökérzónában napokig megmarad és a tápanyag-felvevő gyökereket súlyosan károsítja. Lehetséges-e? Tessék visszavágni a tünetes részeket és megnézni, él-e? /nem egészen száradt el, a héjszövet alatt zöld/ Vannak-e a fán új, apró levelek?

#16006
Nagy Jeno

Kedves Ciprian,

A kertünkben van egy 7 éves cseresznyefa. Most augusztus elején hirtelen megjelent egy betegség, és két hét alatt a fa egy negyedén elpusztultak a levelek. Az ágak végein és a fő ágakon lévő levelek vagy teljesen besárgulnak és leesnek, vagy a végeiktől kezdve karéjosan elkezdenek barnulni a levelek /a teljes bebarnulásig/. A betegség egy negyedét érinti egyelőre jelentős mértékben /függőleges tengelye körüli negyede/, és az itteni ágakat sem egyforma mértékben eddig.
Viszont a fa ezen negyedén kívül is fonnyadtnak látszanak a zöld levelek.

Kórokozók a leveleken nem látszanak, növényvédelmi tanácsadáson egy üzletben megnézték.

Két dologra gyanakszom. Gutaütés, vagy víztöbblet.

A betegség a legmelegebb hét után jelenkezett. Másrészt a fa közelében volt egy medence felállítva, amelynek a vize részben a fa közelében lett a talajba leeresztve. Igaz ez a leeresztés a betegség megjelenése előtt két héttel történt. A "kókadt" kinézet miatt - már a betegség idején - csapvízzel öntöztem a fát.

Mi lehet a betegség oka? Az ágak elszáradnak a levelek lehullása után, vagy jövőre kihajthatnak? Levágjam az elszáradni látszó ágakat? Öntözzem vagy ne?
Megmenthető a fa?

Üdvözlettel,
Nagy Jenő

#15753
jázmin

Kedves Marika néni!

Erre nem is gondoltam, hogy nem ott táplálkozik drága cseresznyefám. Vágtam el hájaszálgyökereket is. És az sem jutott eszembe, hogy a vastag gyökerek kórokozók, kártevők otthonai lesznek. Hú, de sokat kell még tanulnom!
ígyhát már 2hete betemettem. csak úgy. bevetettem fűmaggal, ott ahol gyep volt. De azok szépen kinőttek a meleg őszünknek köszönhetően! lehet Marika néni látott már ilyen szép őszt. én még nem. Nagoyn tetszik!
Szeretnék egyéb dologról kérdezni. de majd közvetlen levélben!
Köszönök mindent!
maradva őszinte tisztelettel és szeretettel:
Jázmin

#12469
Dr. Varga Mária

Kedves Jázmin! A fa sorsa nem a vastag gyökereken áll vagy bukik, hanem a hajszálgyökereken, melyek a víz és tápanyag-felvételt végzik. Fontos, hogy a cseresznyefa vizben még rövid ideig se álljon, mert azt nem tolerálja. Az elvágott gyökereket inkább tömény rézzel /pl.Rézoxiklorid/ szórnám be, mert a talajban élő kórokozó gombák valamint baktériumok behatolását célszerű gátolni. Sok szeretettel: Marika néni.

#12401
jázmin

Tisztelt Marika néni!

Nem akartam új témát nyitni. Nem épp a cseresznye fa betegségéről van szó konkrétan.

Vizet vezettem a kertemen keresztül.
40 éves Margit cseresznyém törzsétől 2-3-4méterre megy az új cső. majd 1méter mély. A fa gyökerét kb 1/3ad részben érintettük. tehát el kellett vágni méter mélységig...voltak közte 5-8cmes átmérőjű gyökerek is.

Nagyon tartok tőle, hogy kertem legszebb fájában maradandó sérülések lesznek.

Arra gondoltam, hogy a gödrök visszatemetésekor vmilyen tápot adnék neki. ott, ahol el kellett vágni a gyökereket.
Mit tegyek? hogy csináljam?
Jázmin

#12273
Dr. Varga Mária

A kép alapján nem túlságosan biztató a helyzet. Olyan a látvány, mintha megállt volna a tápanyagszállítás. Ennek két oka lehet: magas vízállás vagy gutaütés. Utóbbi ellen ajánlom a Cuproxat 2 alkalommal, 5 naponta való felhasználását, ettől a gyümölcs fogyasztható, ha megmossák.

#10391
Boros Tamas

Tisztelt Varga Mária! Germensdorfi cseresznyefám 17 éves. Minden évben megbízhatóan termett. Kb. három hete vettem észre, hogy leállt a hajtásnövekedés. A kétéves hajtások elkezdtek sárgulni. Pillanatnyilag a szemek nem fejlődnek. A fa olyan hatást kelt, mintha szomorúfűz lenne. Tavasszal nem kellett alakító metszést végezni, és moníliás sem volt. A vegyszeres védekezésben nincs változás a z előző évekhez képest. Remélem a kép jól érzékelteti a fa állapotát. Tisztelettel: Boros Tamás

#10318
Dr. Varga Mária

A fa valóban beteg, gutaütés érte /3 féle kórokozótól származik/ Gyógyítása megpróbálható. Cuproxat 0,5%-os oldatával hetente permetezni érdemes 3-szor, az esetleges mézgát leszedni és a Cuprocat tömény oldatával a keletkezett sebet beecsetelni szükséges. Kérdezem még, hogy valamilyen oknál fogva vízben nem állt-e a fa? A cseresznyíe erre nagyon érzékeny. Lombtrágyában a Biomit Plus-t javasolnám az alábbi kombinációban: Cuproxat+Chorus+Biomit Plus, mindháromból törzsoldatot kell készíteni és azután a permetléhez önteni.

#9801
László János

Sajnos,rossz képet küldtem a beteg cseresznyémről.Megpróbálom újra.

#9643
László János

18 éves cseresznyefánk rendszeresen gazdag termést hoz.Idén azonban a levelek fejlődése visszamaradott,rengeteg a terméskezdemény 4-7 cm-es termések,ezeknek egy része kezd megsárgulni;sárgulást a leveleken is tapasztaltam.Valami miatt nem hullottak le a kis terméskezdemények.Talán attól,hogy kétszer is permeteztem Nevirollal.Monília is jelentkezett,permeteztem ellene,a beteg ágakat levágtam,elégettem.
Az egész fa láthatóan beteg.Tegnap Wuxallal permeteztem.Mit tehetnék még?

#9642