Araucaria Araucana betegsége?

Tibor Melhart

Tiszteletem! Ez a jelensége van a fenyőnknek,kb 2 hónapja sárgul!
Mi lehet vele??? Kar volna érte!
Válaszokat köszönöm!!

#56417
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Örülünk a sikernek!

#55195
Skorday László

És a képek:

#55176
Skorday László

Tisztelt Tanácsadók! Köszönöm mindenkinek a tanácsát, igyekeztem mindent betartani. Az araucariát kb. 2 méter átmérőben körbeástam, ( a törzs körül kb. 1 métert nem bántottam ) a gyűrűben kb 60 cm mélyen az összes földet kitermeltem, és a kitermelt földet összekevertem 200 kiter litván tőzeggel és 50 liter marhatrágyával, és ezt a keveréket töltöttem vissza a fa köré. A törzs körül a talajt a javasolt műtrágyával műtrágyáztam. A fát a javasolt permetekkel többször lepermeteztem, majd a méhviasszal a hibás hajtásokat bekentem. Aztán egy idő múlva a méhviaszt óvatosan eltávolítottam, és a hajtásokat a javasolt ezüstkolloid oldattal többször bepermeteztem. A főág három konkurensét kb. 45 fokban lekötöztem, hogy a vezér több " vitamint" kapjon. És most úgy nézem, hogy a FÁCSKÁM MEGMENEKÜLT! A levélkék tele vannak behegedt sebekkel, a mézgásodás elmaradt, a vezérvessző ismét elkezdett fejlődni. ( a képeket most nem tudom csatolni, mert túl nagyok, de hamarosan pótolni fogom. ) Remélem, hogy már így is fogja folytatni. Ismét köszönöm a segítségüket, nagy kő esett le szivemről. És az asszonyéról is! :-)

#55173
Skorday László

Kedves Pap Edina!
Köszönöm a tanácsát, hamarosan ki fogom próbálni.
Üdvözlettel: Skorday László

#54996
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves László! Egészen biztosan baktérium az ok. Növényvédelemben hivatalosan nem engedélyezett készítmény, de a patikákban kapható ezüstkolloid oldat a tapasztalatok szerint kiváló baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik a növények esetében is. Egy próbát megér, higítás nélkül permetezze ki. Lehet, hogy a növény díszértékét kissé rontja, de a tünetes hajtásokat célszerű levágni, elégetni, a sebet sebkezelővel lezárni.

#54983
Skorday László

Íme a képek:

#54967
Skorday László

Sajnos a helyzet nem lett jobb. Sőt! Már másik hajtáscsúcson is jelentkezik a megbetegedés. A levélkezdemény fonálján először csak egy pici, szürkés színű csomó jelentkezik, aztán alatta bebarnul, utána a levélke tövén végigmegy és gakorlatilag ekkor már a levél könnyen eltávolítható. Talán most sikeresebb képeket csináltam. Help me! Köszönöm.

#54966
Skorday László

Tisztelt Dr. Varga Mária! Köszönöm a segítségét, a javasolt vegyszereket fogom használni.
Remélem, hogy hamarosan jó eredményekről tudok majd beszámolni.
Köszönettel: Skorday László

#54887
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Skorday László Úr!
Köszönöm a képet. Bármennyire apró is, jól látható a tünet. Igaz, lehet baktérium vagy gomba az okozója - ha a foltos rész puha, akkor baktérium - A megoldás a rezes permetezés, de a finom szemcseméretű rézszulfát használatával (Cuproxat FW). A kezelést 2-3 alkalommal, hetente célszerű elvégezni. Kevés tapadásfokozót (pl. Nonit) is a permetléhez adni. A gyantaképzés a növény védekezési mechanizmusa. Így próbálja távol tartani magát a kárt okozóktól.

#54886
Skorday László

Tisztelt Pap Edina!
Elnézésést kéerem, hogy megkésve válaszolok, de néhány zűrös nap után vagyok.
Köszönöm a segítségét, tanácsát.
A fa Fóton van, közepesen homokos a talaja, de 2 éve, amikor kiültettem az ültető gödörbe tettem tőzeget és némi érlelt marhatrágyát is.
A fát elkezdtem Mospilannal permetezni.
Az előző hozzászólásomhoz mellékeltem két képet a fa egyik kihullott, csúcsi leveléről.

Üdvözlettel: Skorday László

#54867
Skorday László

Tisztelt Mária Dr. Varga!
Elnézését kérem, de hiába igyekszem, de nagyon nehezen tudok a fórumon keresztül választ adni a kérdéseire. Taláűn most sikerül.
Köszönöm a segítségét, igyekszem a tanácsai szerint eljárni.
Az arucárián az első gyantacseppek még október elején megjelentek, akkor a hidegeknek még nyoma sem volt. Felénk az első fagyok csak december elején jelentek meg, de az sem volt komoly. Még a fagyok előtt a fácskámat " becsomagoltam".
Sajnos a helyzet még most is romlik, már más oldalágak csúcsain is megjelentek a cseppek.
Viszont ma elkezdtem a fa műtrágyázását.
Sikerült tegnap egy csúcsi, félig elhalt levélről képet csinálnom, a színéről és a fonákjáról is. Mellékelem.

Üdvözlettel: Skorday László, Fót.

#54864
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Sajnos keveset tudok erről a csodaszép növényről. A képről, a különleges tünetek alapján az alábbiakat foglalom össze.
- a váladékozó csúcsrügy biztosan elhal, mert fénytelen, szürke színű. Nincs kapcsolata a víz és tápanyag felvételre szolgáló növényi részekkel. Az egészséges levél sötétzöld, néha fényes felületű
- jellemző a növényre, hogy a levált részein gyakran gyanta csomók találhatók.
- az egyes levelek könnyen leválnak és alatta ugyancsak gyantaszerű anyag jön elő. Úgy vélem, hogy ezzel a gyantával próbál a növény védekezni.

Kérdésem: a gyantafolyás alatt, a levél leválás helyén a növényi szövetek puhák-e ? Megtámadhatja baktérium vagy gyapjas tetű. Feltételezésem szerint a növénynek ez a pusztuló része hidegtől károsodott. Talán október végén még nem helyezte védelem alá és a még intenzív életet élő fa - különösen a kitett csúcs - a hidegtől károsodott. Ezt már nem tudta "kiheverni"

A hajtásról a levelek könnyen eltávolíthatók és meg is kell tenni. Szabaddá vált helyen biztosan sok viaszszerű anyag jön elő. Ezt a helyet méhviasszal kellene lezárni. Feltételezem, hogy egy idő után ez a rügy újra leveleket képez.
A növény kapjon tápanyagot úgy hogy a korona széle vonalában kis árokba juttasson Volldünger tápanyagot öntözővízzel. Mivel a növény a savanyú közeget - talajt - szereti, tegyen a vízbe keserűsót /=magnézium-szulfát/ 10 liter öntözővízbe két púpozott evőkanál Volldünger+ 1 kanál Keserűsó.

#54848
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

E-mailben adott válaszára itt reagálok:
A növény nem tűri a jelenleg tapasztalható száraz időjárást. A levegő páratartalma is szokatlanul alacsony volt télen. A helyzetet rontotta a takarás. Ráadásul alatta áttelelt és fölszaporodott a pajzstetű, és valószínűleg egy vagy több tajtékos kabóca is, aminek nyáltömege alatt fejlődnek lárvai. A kabóca önmagában nem okoz kárt a növényen, de sokféle vírusos, baktériumos és fitoplazmás betegséget terjeszthet. A legyengült növényt öntözéssel, párásítással, örökzöldekhez javasolt tartós tápanyaggal fel kellene erősíteni. Javaslom, hogy ne érje tűző nap. A pajzstetvek és a kabócák ellen Mospilan permetezése javasolt.

#54820
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Mikor készült a felvétel? Hol, milyen fekvésben található a növény?

#54791
Skorday László

Tisztelt Tanácsadó!
El vagyok keseredve, mert van egy kb. 12 éves chilei mamutfenyőm, 2 éve már a szabadban telel, ( védelem mellett ) eddig ygyönyörűen fejlődött, de most az ősz óta a fő hajtáscsúcsán gyantaszerű, habosnak kinéző, fehér váladék keletketett. Körülötte a levéhajtások gyengék és sárgásak. Amikor a múlt héten igyekeztem a váladékot kikaparni, mellette a két levél simán kiesett. Másnapra a helyén még több hab? keletkezett. Mi lehet a gond, és mivel kezelhetem?
Köszönöm előre is a válaszát!

A képet mellékelem.

#54767