GLIALKA hatása a kulturnövényekre

Vétek Gábor

Kedves Norbi!

Éppen most jelent meg egy hosszabb blog bejegyzésünk honlapunk főoldalán, ami vakond témában információkkal szolgálhat: http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=458
Kérdését mindenesetre továbbítottam gyepápolásban, vakond problémában tapasztaltabb kolléganőim felé is.

#27138
Norbi

Kedves Gábor!

Ön szerint jó megoldás-e, ha a vakondok által szétfúrt, süppedős, füves területet (két éve volt füvesítés, így elég sűrű a gyep) úgy kívánom megújítani, hogy:
1. Totális gyomirtás glialkával
2. Két-három hét múlva kapálógéppel végigmenni rajta
3. Füvesítés

Szeretnék vakondhálót is lefektetni (módszer: kiszedek egy földsávot, vakondhálót lefektetetem, vissza rá a föld, újabb földsávot szedek ki, vakondháló, stb..). Milyen mélyre érdemes rakni? A szintén telepítendő öntözőrendszer csöveinek muszáj a vakondháló felett futni, vagy mehetnek alatta is?

Köszönöm válaszát!

Norbi

#27112
Ónodi Gyula

Tisztelt Gábor! Nagyon szépen köszönöm válaszát-tanácsait,sokat segitett! Jó egészséget és erőt kivánva tisztelettel -Ónodi Gyula.

#26720
Vétek Gábor

Tisztelt Ónodi Gyula!

Tavasszal, a tőrózsák kihajtása előtt - legkésőbb a gyomok szikleveles koráig - használható pl. a Stomp Super. Javasolt dózisa 1,6 dl szer 10 l vízhez adagolva. A kezelést követő eső a hatékonyságot növeli, de a szer inkább csak a magról kelő egyszikű gyomok ellen ad védelmet.
Csak a szüret utáni (!) időszakban a magról kelő és az évelő egyszikűek együttes irtására az Agil 100 EC használható (50 ml szer 10 l vízhez).
A kétszikű gyomok a termő szamócában gyomirtó szerrel nem igazán kezelhetők eredményesen, ezért érdemes elgondolkodni a felület esetleges felszámolásán (ha nem különlegesen ízletes, értékes a termés), utána totális gyomirtásán, majd későbbi újratelepítésén, vagy pedig a meglévő felület sorközeinek pl. szalmával történő takarásán gyomelnyomás céljából.

#26706
Ónodi Gyula

Előx is örülök hogy önökre találtam,remélve hogy tanácsot tudnak adni egy nagyon fontos kérdésemre.Szűlői házba költöztünk városból vidékre.Sajnos kevés kertészeti tapasztalattal rendelkezem,van a kertünkben olyan 20-30 négyzetméternyi földieper,sajnos elhanyagolt állapotban.Próbáltuk kapával megművelni de elég kevés sikerrel van e olyan gyomirtó szer ami a gyomot igen de a földiepret nem öli ki? Tisztelettel várom válaszukat-Köszönöm.

#26692
Vétek Gábor

Kedves Lakatos Szilvia!

Most hatástalan lenne a Glialka használata, ugyanis ez egy levélen keresztül felszívódó, totális hatású gyomirtó szer. Valószínűleg itt a bálványfára gondolt, ezt szokták a köznyelvben - tévesen, bizonyára a kellemetlen szaga miatt - ecetfának nevezni, de az ecetfa egy másik növényfaj neve. A kezelést először a hajtásnövekedés kezdetén érdemes elvégezni úgy, hogy a lombra permetezik a szert. A javasolt dózis Glialka 480 Plus esetében 7 l/ha (ez kb. 2,3-3,5 dl szer 10 l vízhez, ami kb. 330-500 nm-nyi területre lesz elegendő). Vegyék figyelembe, hogy a permetlé minden zöld növényt elpusztít, amire rákerül, ill. rásodródik (utóbbira oly módon is ügyeljenek, hogy csak szélcsendben permetezzenek)! Mivel a bálványfa nehezen irtható, így ősz elején (szept.) egy megismételt kezelés számításba jöhet.

#26298
Lakatos Szilvia

Szeretném segitségét kérni abban, hogy egy ecetfát szeretnénk kiirtani Glialkával, senkié a fa, de szeméttel lepi el a kertet, füből nem lehet kitakaritani és a gyökérzete a házat \"felemeli\".Most alszik a fa, ilyenkor lehet beönteni a tövéhez,v.melyik hónapban és milyen mennyiséget kell, hogy vásároljak.

#26284
Vétek Gábor

Ezt hogy érti?

#21502
bb

Tisztelt uram! Azt szeretném kérdezni hogy a glialkával lehet-e észrevétlenül tuját írtani?

#21486
Vétek Gábor

Tisztelt Varga Miklós!

Mivel a készítmény a gyakorlatilag nem mérgező kategóriába tartozik, így a gyomok száradásától kezdve véleményem szerint nincs különösebb akadálya, hogy a kutya, macska a területre menjen.

#16263
Varga Miklós

Tisztelt Uram!
Azt szeretném megtudni, hogy a Glialkával történt gyomírtás után, meddig nem lehet a területre engedni kutyát és macskát?

#16194
Vétek Gábor

Kedves Szabó Tímea!

Aggodalomra nincs ok, a gyomirtás nem veszett kárba. A Glialka hatóanyaga levélen keresztül hat, a kezelés után később a területre vetett növényeket így gyakorlatilag nem veszélyezteti. Az említett kutúrnövények tehát akár már egy hét múlva vethetők, persze, a gyomnövények maradványaitól érdemes előtte minél jobban megtisztítani a területet, és el kell készíteni a megfelelő magágyat is. Azt viszont tartsák szem előtt, hogy ha a terület korábban erősen fertőzött volt a gyomoktól, akkor később várható még a gyomok újbóli megjelenése, így, különösen az évelők miatt, kora ősszel számításba jöhet egy megismételt gyomirtás.

#14215
Szabó Tímea

Kertészmérnök ismerősünk tanácsára művelni kívánt földünket -tarack ellen - (2 %-os) Glialkával permeteztük be 8 napja. A földön levő gyom annak rendje és módja szerint elkezdett sárgulni, azonban egy sajnálatos félreértés miatt a területet idejekorán (?) tárcsázták fel, így a bepermetezett és remélhetőleg pusztulásnak indult gyom a földben maradt.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mennyit kell várnunk, amíg vethető a kultúrnövény, kárba veszett-e a gyomirtás...
Kukoricát, ill. burgonyát szeretnénk elsősorban vetni.

#14161
Vétek Gábor

Kedves Fehérné Kun Anikó!

A Glialkával történt megfelelő kezelést követően a gyomok kb. 2-3 héten belül pusztulásnak indulnak. Miután sikerült kiirtani őket, majd eltávolítani az elszáradt növénymaradványokat a területről, akkor megkezdheti a kultúrnövények telepítését, azaz a gyomok pusztulását és a maradványok megsemmisítését követően további várakozásra nincsen szükség.

#3554
Fehérné Kun Anikó

Tisztelt Cím!
Azt szeretném Önöktől nagy érdeklődéssel megtudakolniés megkérdezni, hogy mostanában vásárolt kertünkben nagyon elszaporodott tarackbúza írtására GLIALKA gyomírtó használata után kúltúrnövényeket /pl. rózsa, málna, szőlő, földieper/ telepítése biztonsággal mennyi várokozási idő után történhet meg.
Köszönettel várom válaszukat

#3540