Fenyőfa betegsége

Máté Orsolya

Tisztelt Tanácsadó!
Pár hete vettem észre a gyors barnulást a 12 éves ezüst fenyő fámon. Csatolok képeket. Kb. 1 hónapja szénával fedtem be a talajt.

#54439
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Várjuk a képeket!

#54299
Ferencz Mária

Küldöm a képeket is!
Köszönöm!

#54253
Ferencz Mária

Tisztelt Szaktanácsadó!

Segítséget szeretnék kérni abban hogy, hogyan tudnám megmenteni ezt a gyönyörű fenyőt,és mi történhetett vele ?Tavaly kezdte ezt a barnulást,és egyre feljebb kúszik és már a mellette lévő tujára is át terjedt.
Köszönöm segítségét.
Ferencz Mária

#54252
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Nem jelentős tűlevélvesztés, az átültetés hatása.

#54186
Csörgő Tibor

A képek talán nagyok voltak, és lemaradtak az előbb.

#54168
Csörgő Tibor

Tisztelt Gazdabolt! A képen látható fenyő egy Picea pungens ’Super Blue Seedling’, novemberben ültettem (80 cm). A minap az egyik oldalágán feddeztem fel száradásnak tűnű levélhullást, egy-két héttel korábban a csúcsán vesztett némi levélzetet. Ültetése óta hetente locsolom, bár elképzelhető, nyáron nem elegendő mennyiséggel (kb 10l/alkalom). A kérdésem, hogy ezek valóban száradás jelei-e? Ha igen, milyen változtatást javasol a locsolásban? Jelent-e az biztatót, hogy az oldalágnak csak a közepén hullt le a levél, és sem a belsejében, sem a végén nem ("kézrátétellel" teszteltem). Van-e dolgom az érintett ággal? Köszönöm! Csörgő Tibor

#54167
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Szakszerűen, hozzáértéssel foglalkozott a " királlyal". A belső
száradás, egy-egy kisebb ág pusztulása talán mindig előfordul a pára
igényes és az aszályos szárazságot nem tűrő mamutfenyőknél. Ez a
csúcsszáradás és elhalás első fázisa azonban szinte megoldhatatlan
probléma. Kórokozója sebzésen keresztül juthatott a törzsre - pl
hajtás levágás helyén - és ott behatolva élősködik. A jelenség
kezdeténél kellene megvizsgálni a törzset, van-e sebzés vagy bemélyedő
elváltozás, esetleg taplógomba. Talán még nem késő a tünetes részt
kezelni - kivágni és rezes péppel lekenni az egész felületet. A fa
egyébként jól gondozott, lombozatának színe nagyon szép. Jó volna
megmenteni.
Ha mégis vissza kellene vágni, életben marad, csak a vágásnál több új
hajtás fejlődik. Ezekből a. legerősebbet kell kialakítani
csúcshajtásnak. Reméljük, hogy erre nem kerül sor.
A csúcs felé a víz- és tápanyag szállítás megszűnik, a leírt sebzés
ill. fertőzés következtében.

#53998
Majsa Gergely

A teljes összkép miatt ide töltenék fel egy képet az egész fáról.

#53889
Majsa Gergely

Tisztelt Szaktanácsadó!

Szeretnék segítséget kérni abban, hogy van egy 11 éves mamutfenyőm. 1 2 ág leszáradása, és a növekedéssel belülről kifelé enyhe felkopaszodáson kívül (ami elvileg természetes) egy szép fának mondható. De idén észrevettem, hogy a csúcstól lefele 1 méterrel száradtak le körben ágak. Ezeket levágtam. De most úgy tűnik, az a teljes 1 méter le fog száradni. A fenyő többi része egyelőre hajt. Fogalmam sincsen, mit lehetne tenni. Illetve hogyan lehetne segíteni a fát. Mit gondol Ön erről?

Tisztelettel:
Majsa Gergely

#53888
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A környezetről készült kép alapján írom, hogy a viszonylag öreg fa "beszorult" állapotában igazán nem érezhette jól magát. Ezt bizonyítja a nyurgaság, az alsó ágak elvesztése - bár lehet, hogy azokat a könnyebb közlekedés miatt vágták le. Tűhullást több gombabetegség előidézhet. Írhatnám, hogy használni kellene ellenük gombaölő szert, de permetezni nem tudnák. Lehet viszont a talajba bedolgozni az "őszi esők" idején egy kg Keserűsót, mely a kondíciót javítja és képes lesz leküzdeni a betegségeket.. Mindezek mellett küzd az időjárással /aszályos forróság hosszú ideig.

#53863
Csaba Szatmári

Kedves Szakértő!

Több 10 éves ezüstfenyőnk elkezdte intenzíven hullajtani a tűleveleket, mintha ki akarna száradni. A tűleveleken enyhe barnulás figyelhető meg.
Hogyan tudnánk életben tartani?

Megtisztelő segítségüket előre is köszönjük.

#53764
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Gyanúm a lucfenyő gyökértetű károsítása. A fehérnyárról telepszik át a fiatal lucfenyő gyökerére. Meg kéne vizsgálni alaposabban a kártételt. Kidolgozott technológia nincs ellene, Mospilan bevethető, illetve a kolónia sűrű szappanos vízzel való eltávolítása, dörzsöléssel.

#53169
Kovács Ákos

Tisztelt Gazdabolt! Van 2 mandulafenyőnk, akiket rozsdagomba fertőzött meg. Amistar toppal öntöztük be és kaptak mellé Amalgerolt. Reméljük az rendbe hozza, de a törzsén a képen látható betegséget(?) most vettük észre. Mi ez és hogyan gyógyíthatjuk meg? Válaszukat megköszönve, Tisztelettel, Kovács Ákos

#53138
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Mérő Péter. Valóban gombabetegségtől származnak a tünetek. A támadó gombafaj valószínűleg Mycosphaerella pini. Miért ősszel vált láthatóvá a kórokozó jelenléte? A környezeti tényezők /száraz meleg, néha forróság, kevés vagy túl sok víz vagy tápanyag, stb/. A gomaölő szeres kezelésre azonban szükség van kb. április elején. A tavaszi "ébredés" idején /világosabb, zöld tűk megjelenésekor /Score+Switch+keserűsó - utóbbi az erőnléti állapot javítására szolgál/ A kezelést 10-14 napon belül ismételni kell. Az esetleges tartási hibákat lehetőség szerint orvosolni kell!

#52396
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Viktória. A lucfenyő különösen rosszul reagál a számára nagyon kedvezőtlen, mintegy két évtizede általánossá váló - környezeti feltételekre /globális felmelegedés, száraz levegő, stb./ A legyengült növényeket könnyen támadják a mindenütt megtalálható gombák és kártevők. Először mindig a betegségek támadnak - mint az Ön fenyőfáinál is. A hazai lucállományok az utóbbi két évtizedben nagy mértékben károsodtak, több helyen teljes állomány került kivágásra.

Mit tehetünk tehát? Mindent, ami kerti körülmények között megtehető.
- kondíció -javítás /talajlazítár, tápanyag-pótlás vízzel ellátás
- az új élet megindulásakor permetezés elsősorban gombaölő szerrel /Score+ Switch /mindkettő felszívódó, csúcs felé haladó hatóanyagokkal. A fenyőtűk viasz-bevonata miatt tapadásfokozó is szükséges. A permetezést két héten belül meg kell ismételni. A fák permetezése a lehetőségnek megfelelő magasságban is elégséges, a szállítás során elérnek a hatóanyagok. a csúcsig.
- át kell nézni a törzset az esetleges kártevők jelenlétének megállapítására - kisebb-nagyobb lyukak, rágcsálék felfedezése -. Akkor a permetlébe felszívódó rovarölő készítményt is keverni kell /Mospilan/

#52378
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Katalin. A kép alapján a fenyőfa problémát nem a lombozat betegsége vagy szú- illetve más farontó lárva kártétele okozza. Lehet talajgomba - akkor a talajfelszínhez közel kis gombatestek - hasonlóak a laskagombához - láthatóak. Ezeket leválasztva a helyüket rezes kezeléssel kell javítani - Bordóilé seben való vastagon bekenése - Ugyanez lehetséges a talajfelszínnél is.
Ha a fenti tüneteket nem látja, akkor a probléma a környezet kedvezőtlen változásából adódik. A gyökérzet lejutott a vízzáró rétegig, vagy más, a gyökér növekedését akadályozó kőzetig. A növény körül a talajt lazítani kell és bedolgozni Volldünger+Keserűsót a koronacsurgó = koronaszél vonalában. Előtte az ott készített árokba sok vizet is kell önteni. Annyit, hogy leérjen a felvevő gyökerekig - hajszál ill. kis gyökerek-. Tavasszal , az új hajtásvégek megjelenésekor azért érdemes permetezni is Score+Swich gombaölőszer kombinációval.
Közeli felvételeket a törzsről és a hajtásokról kérek!

#52377
Mérő Péter

Tisztelt Gazdabolt!
Van egy Picea pungens 'Hoopsii' ezüstfenyőnk. Kb. 9 éves. Tavaly nyáron-összel a mellékelt fényképen látható betegség támadta meg. Egyenlőre még csak néhány belső ágon jelent meg. Mit tanácsolnak, hogyan tudnék védekezni ellene?
Üdvözlettel: Mérő Péter

#52370
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Kádár Bálint!
Tipikus gombabetegség okozta elváltozás látható ezeken a sok évet megélt fenyőfákon. Oka a környezet egyre kevésbé kedvező alakulása, melynek következtében a fák legyengülnek és a károsítókkal szemben "befogadóvá" válnak. A képek mutatnak viszont a hajtásvégeken zöld részeket, mely bizakodásra adhat okot. Ekkora növények esetében általában nem lehet gondolni permetezésre - talán mégis megoldható a Score+Switch+Keserűsó kombinációjával. Ez a kezelés akkor is hatásos, ha a növény alsó, elérhető részére kerül a permetlé, mert mindkét gombaölő szer felszívódó. Felvétel után a csúcs felé haladnak a hatóanyagok/ A permetezés április elejére tervezhető.
A fák gyengülésének egyik oka lehetett szívó kártevők jelenléte az elmúlt nyárelőn. Ennek megfigyelésére alkalmas a hangyák sokaságának a törzsön való közlekedése. A hangyák a szívó kártevők - főleg levéltetvek - édes testnedvét látogatják. Szinte valamennyi fás - illetve lágyszárú növényt nagy számban károsították.

#52367
Csigó Viktória

Tisztelt Gazdabolt!

Szeretném megkérdezni, hogyan tudnám megmenteni a képen látható fenyőfámat.

Köszönettel:

#52280