Diófa betegség

Bohár Zoltán

Tiszteletem

A csatolt képeken jól láthatóak a leveleken megjelent betegség és a törzsön, illetve a szárakon látható fekete foltos elváltozások.
Az állomány Milotai 10-es őszi telepítésű 1-2 éves oltványok
Szeretném megkérdezni, hogy mivel lehet ez ellen védekezni, illetve megszüntetni a látható betegségeket. (tápanyag hiánya stb.)

Illetve aggaszt, hogy a levelek színe is világosabbak...
1 alkalommal atka ellen volt permetezve.

Az öregek szerint amit elkezdünk permetezni, azt később is szükséges kezelni...

Köszönettel

Bohár Zoltán

#43235
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Bernadett!
Szeretnénk megmenteni a fát! Nemcsak az emlékek miatt, hanem azért is, mert az öreg fák igazán szerethetők. Ahogy a törzset nézem, látható az élni akarás. Valamilyen sebzést gyógyított be a fa saját erejéből: kalluszt képzett és szinte benőtte a sebet. A törzsnél látható gombák farontók - ezért minél előbb el kellene távolítani őket. Késsel levágni, sőt kicsit kikaparni, majd bekenni rezes péppel. jó vastagon. A réz legyen rézgálic, kg-os kiszerelésben is kapható. Ugyanezt a rézgálicot vízzel felhigítva - kb.50 liter vízzel - a törzstől mintegy 10 cm-re, kis rést nyitva - látom, fű van a fa alatt - szép lassan abba bele kell önteni /többszörre fog csak sikerülni.
Literes kiszerelésben kapható az Amalgerol - növénykondícionáló - készítmény. 1%-os töménységben a lombra permetezve - ameddig elér a permetlé - . Ezt követően 10-14 napon belül rézzel/ /Champion/ kellene permetezni ugyancsak a lombot. /az Amalgerol-t és rezet nem célszerű keverni/. Mindemellett az előzőhöz hasonlóan talajba öntözni az Amalgerolt 1-2%-os dózisban.

#43116
Meskó Bernadett

Kedves Dr. Varga Mária,
szegény öreg diófa jó termést hozott, amíg vissza nem vágattuk ágait, még az esetleges magas talajvíz sem zavarta. Amióta visszavágattuk gyenge a termése, attól tartok, hogy valamilyen gomba támadta meg. Levelei hullottak az utóbbi években is és a termés külső héjja feketedett, levelein barnás foltok voltak. (Tavaly ősszel a fa tövében hatalmas gombatelep nőtt.) Tudna ajánlani valamilyen permetező szert? Hosszasan keresgéltem a neten, de félek, ha csak úgy hasraütésszerűen válsztok egyet, még nagyobb bajt okozok. Szívem összeszorul, mert szegény fa szinte kopasz, iszonyatosan hullatja a leveleit, míg a szomszéd kertben álló diófa gyönyörű dús zöld lombkoronát növesztett.
Köszönettel
Bernadett

#43012
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Mint a kérdés, a válasz sem lesz egyszerű. Az utóbbi években sok panasz érkezett diófa-ügyben. Most csak felsorolom, mit lehet vagy érdemes tenni.
- magas talajvíz /ha az eddigiekben nem is volt probléma, a fa növekedésével a gyökerek is nőnek
- téli, kora tavaszi fagyok pusztító hatása /ebben az elmúlt időszak bővelkedett
- a termés feketedésében kórokozók /baktérium, gomba/ és kártevők /dióburokfúró légy/ külön-külön vagy együtt felelősek
- voltak-e már nagy termések a fán és egyáltalán volt-e tápanyagvisszapótlás?
A képen gyenge hajtások, sárgás, apró levelek láthatók. Talajvíz vagy hiányos tápanyagellátás lehet ezért felelős.
Egy kis fáradságot megér a fa életének meghosszabbítása. A fa körül minél mélyebbre le kellene fúrni /vannak erre eszközök pl szőlőültetésnél használják/ és a korona szélének vonalában 10-20 lyukat. 2 kg Volldünger talaj ill.levéltrágyát 300 liter vízben feloldva, ezekbe apránként beönteni. A lyuk legalább 60 cm mély legyen - minél mélyebb, annál jobb - A Volldünger magas kálium tartalma az erőnlétet javítja - reméljük, sikerül.

#43004
Meskó Bernadett

Kedves Szakértők,
kedvenc diófám, kertem ékessége nagyon rossz állapotban van. Nagyon szeretném megmenteni, de városi lány lévén fogalmam sincs, hogy mit tehetek érte. Három évvel ezelőtt ágait visszavágattuk, mivel már olyan hatalmas volt hogy a szomszédokhoz átlógtak ágai, azóta termése feketedig leveleot rendszeresen hullatja tavasszal. Most szinte levél sem maradt rajta. Van valami amivel még megtudom menteni szegénykét?
Váladzukat előre is köszönöm:
Bernadett

#42984
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Ez a szegény, hűséges öreg fa az elmúlt években sokféle stressznek volt kitéve. A gyökerek hiába lehetnek mélyen, a térkő akadályozza levegőzésüket, a magas talajvízben pedig fulladoznak. A dió általában vízpartokon szeret, A magas talajvíz állandó "vízben állást" jelent, ami károsan hat fejlődésére. A kóros elváltozások mind a fa gyengeségének következményei. A jó kondícióban lévő növények ellenállóbbak támadásukkal szemben. A visszavágott ágak helyének korhadása - különösen fasebkezelés elmaradásakor - általában bekövetkezik. A nyílt sebzésre fakorhadást okozó gombák /Peniophorák/ telepednek. A törzs korhadása is a fa jelzése helyzete felismerésére. Az istállótrágyázást sem ajánlottam volna. Tapasztalat, hogy törzsfelnyílást okozhat a nagy mennyiségű, főleg éretlen istállótrágya. A lombtrágyázás a helyes tápanyag-visszapótlás.

#42954
Ilyés Csaba

4. kép

#42766
Ilyés Csaba

3. kép

#42765
Ilyés Csaba

2. kép

#42764
Ilyés Csaba

Kedves Szaktanácsadók!

Én is a segítségüket szeretném kérni a diófánk megmentéséhez.
Egy majdnem 25 éves fáról van szó, amely állapota az utóbbi három évben rohamos romlásnak indult, amit szeretnénk érzelmi kötelékek miatt megmenteni.
Az állapot romlásának okát sajnos nem találtam meg. Annyi történt az elmúlt időszakban, hogy a fa előtti családi házunkat 3 éve megbővítettük. Emiatt, hogy az ágak ne lógjanak rá a házra a néhány részen levágtuk azokat. Illetve a fához közel - a könnyebb közlekedés miatt - térburkolatot építettünk. A pusztulás valamikor ezzel egyidőben kezdődött el.
A csatolt képeken is látszik, hogy az ágak nagy része elszáradt, a megcsonkított ágak korhadásnak indultak. A hajtások satnyák, világoszöldek. A megelőző két évben is hasonlóan rossz állapotban volt, azonban fagykárra vagy tápanyaghiányra gondoltam. A tavalyi évben tavasszal szarvasmahra trágyát ástam be a korona sugában, illetve kb. 5-6 alkalommal a lombra Amalgerol-t fújtam ki (bár a lomb felső részét nem érem el). Azonban ezek nem hoztak a lombozat kondíciójában javulást. A talajvíz - a sok éves átlagnak megfelelően -, viszonylag magasan (a talajszíntől 1,5-2 m-en) áll.
Az idén fedeztem fel a törzsön korhatás jeleit, amelyet szintén lefotóztam, lehetséges, hogy ezzel összefüggésben van a fa rossz állapota?

Nagyon köszönöm előre is a segítséget és a választ, mert egyelőre nem tudom, hogy mi tévő lehetnék a diófa megmentése érdekében.

Köszönettel: Ilyés Csaba

#42763
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Az apró furatokat szúbogarak készítik. Több fajuk van és jellemző rájuk az a fatest külső részén készített furatrendszer, mely szinte művészi alkotásként fogható fel. Az apró furatok közül néhányba, melyek távolabb vannak egymástól, injekciós tűvel Sherpa vagy Decis mega rovarölőszer tömény oldatát juttassa be és a lyuka farészt - amennyire lehetséges zárja le pl. leukoplaszttal.

#42645
Balogh Ágnes

3. kép a fáról

#42553
Balogh Ágnes

2. kép a fáról

#42552
Balogh Ágnes

Tisztelt Tanácsadók!
Kertünkben álló diófánkon hosszanti repedés húzódik. Az ősszel kis furatokat fedeztem fel rajta. Elkezdtem dróttal szurkálni, s rájöttem, hogy a fa belsejében alkarnyi hosszú furat található. Ezt kitisztítottam, benzines vattával, majd Champion gombaölővel kezeltem. Sebkezelővel próbáltam lezárni a nyílást. Most tavasszal újra látom a furatokat. Gondolom a nagysága miatt nyílást nem sikerült lezárnom rendesen. ? Hogyan-mivel tudnám rendesen lezárni? Illetve hogyan tudnám megmenteni a fánkat? Válaszukat előre is köszönöm!

#42551
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A tünetek betegségtől származnak - valószínű gomba eredetűek. Ismerőseimet gyakran figyelmeztetem, hogy oltványok vagy egyéb növények vásárlásakor tüzetesen vizsgálják meg a növényeket. Reklamáció esetén részükről mindig van magyarázat. A helyzetet a kemény tél csak súlyosbította - a dió nagyon érzékeny a hidegre.
A tünetes részeket célszerű tömény rezes péppel bekenni /p. Bordóilé, Champion, stb/ és levegőző anyaggal átkötni. Egy idő után célszerű megismételni a kezelést

#42549
Lakatos Gergely

Tisztelt Szakértők !

Ősszel vásároltam Milotai 10-es két éves konténeres diófa oltványokat, október végén elültettem, már akkor észrevettem egyes fákon a képen látható jelenséget, és most ezzel fordulnék Önökhöz, hogy mi lehet ez Önök szerint? Lehet e rajta segíteni valamivel, vagy mi a teendő velük. Előre is köszönöm válaszukat. LG

#42537
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Ez a seb már szépen beforrt. Folyamatosan nyomon kellene követni a seb alakulásár. Ősszel, a fagyok előtt mésszel érdemes átkenni fertőtlenítés és a fagyrepedés megelőzése érdekében. Érdemes rezes péppel is időnként átkenni.

#41721
Urbán Attila

Tisztelt Szakértök!

Szeretett diófánk ami évröl évre böséges terméssel ajándékozza meg családunkat egy nem új keletü problémával sérüléssel vagy betegséggel küzd és szeretném enyhíteni fájdalmát , segítséget nyújtani neki a harcban. Kérem segítsenek tanácsukkal ,hogyan tudnám megóvni a további károsodásban!
Válaszukat tanácsukat elöre is köszönöm!

#41544
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Vajda Zsuzsa!

Leírása alapján elmondható, hogy több tényező áll a tünetegyüttes hátterében. Ezek közül kép nélkül csak a "sárga kukackákról" gyanítható, hogy a nyugati dióburok-fúrólégy nyüveiről van szó. Különösen valószínű ez, ha fájuk a Dunántúlon van. Ez a faj azonban - ahogyan a neve is jelzi - általában nem okozza a bél pusztulását, a levélszáradásért pedig biztosan nem tehető felelőssé (utóbbiról tehát mindenképpen képet kérnénk). A fő kérdés, ahogyan ön is írta, hogy a korona átpermetezésére lesz-e esély a későbbiekben? Ha ugyanis nem, akkor bármilyen permetezés csak részmegoldást adhat.

#41358
Vajda Zsuzsa

Kedves szaktanácsadó! Gyönyörű szép nagy szemű papírhéjú kb 10-12 éves diófánk van, csoda szép terméssel eddig! az idén egyetlen szem se lesz! a levele lehullik leszárad, a termése mind megfeketedett, és kis sárga kukackák vannak a fekete gondolom elrothadt zöld héj alatt. Igazából, az első 5 évben volt gyönyörűséges a termés, azóta változó, de az idén egy szem se lesz! hogyan lehetne megmenteni, az idei termést már biztosan nem, de a következőt? Hatalmas nagyra nőt fa, nem is tudom pl hogyan lehetne a tetejét permetezni? Köszönöm a válaszukat Zs.

#41151